המדינות הגדולות בהודו

המדינה
שטח המדינה
העיר הגדולה
העיר השניה
הנקודה הגבוהה במדינה
רג'סטאן
342,239 קמ"ר
ג'איפור
ג'והדפור
גורו שיקאר, הארוואלי - 1,722 מ'
מאדיה פרדש
308,252 קמ"ר
אינדור
בהופל
הר דופגאר- 1,350 מ'
מהרשטרה
307,713 קמ"ר
מומבאי
פונה
קלסובאי, הרי הגהט - 1,646 מ'
אוטאר פרדש
243,290 קמ"ר
קנפור
לוקנאו
גבעת אמסוט - 957 מ'
ג'אמו וקשמיר
222,236 קמ"ר
סריניגר
ג'אמו
סלטורו קנגרי - 7,742 מ'
גוג'ראט
196,024 קמ"ר
אמדבד
סוראט
הרי גירנאר - 1,145 מ'
קרנטקה
171,791 קמ"ר
בגלור
מייסור
מולאינגירי, הרי הגהט - 1,925 מ'
אנדרה פרדש
162,968 קמ"ר
ויסקהפטנאם
ויג'איהוודה
פיסגת אראמה קונדה - 1,680 מ'
אודישה
155,707 קמ"ר
בהובנשוואר
קוטאק
הר דאומאלי- 1,672 מ'
צ'אטיסגאר
135,191 קמ"ר
ראיפור
בילאי
פיסגת אונאמד - 1,276 מ'

שער החליפין של הרופי ההודי (נכון להיום):

אודייפור מפורסמת בזכות הארמונות והאגמים שבתחומיה, אך רצוי לבקר גם באתריה הבולטים. מקדש ג'אגדיש - Jagdish, נבנה במאה ה-17. המקדש שוכן ליד Barra Bazaar והוא מהווה נקודת ציון בעיר וכן אתר עליה לרגל ומוקד לטקסים דתיים. בקצהו הצפוני של אותו רחוב, מצוי מגדל השעון. ארמון העיר שוכן על הגדה המזרחית של אגם פיקולה. מדובר בקומפלקס רחב ידיים של ארמונות. שימו-לב למבנה הנהדר של Badi Mahal וכן ל"רחבת הטווס" - Mor Chok. מומלץ לבקר בחלק מהגנים המרהיבים של אודייפור ובעקר במרשים שבהם, הוא הסהיליון-קי בארי - Sahelion Ki Bari.

אודייפור מתברכת במלונות מורשת (heritage) יותר מכל עיר אחרת בהודו. ראוי לציון הארמון על האגם - Lake Palace, שהפך לאחד המלונות המפורסמים בעולם - בין היתר בזכות רוג'ר מור, הוא ג'יימס בונד - ומומלץ כחוויה ייחודית לכל מי שיכול להרשות לעצמו תשלום של 400 $ ומעלה, ללילה / לזוג. בחודשי החורף הלייק-פלאס מלא עד אפס מקום והמעוניינים ללון בו, ייאלצו לבצע הזמנה מספר חודשים מראש. גם Fateh Prakash שהוסב למלון פאר הוא מבנה בעל ערך היסטורי ובו גלריית הבדולח. למרבה הצער, רק אורחי המלון יכולים ליהנות מיופיה של הגלריה. במלון עצמו קיימת גם מסעדה מצויינת: Sunset Terrace, ממנה תצפית מרהיבה לעבר האגם ולעבר גבעות ארוואלי. ארמון נוסף שהפך למלון מפואר, הוא Shiv Niwas. נוסעים בעלי תקציב מכובד במיוחד יוכלו ללון במלון הפאר Udaivillas.

ככלל, אודייפור משופעת במסעדות רומנטיות, המותאמות למגוון רחב של מטיילים בעלי תקציב שונה. להלן אחדות ממסעדות אלו, בסדר יורד ,מהיוקרתית ועד הצנועה: Udaimahal במלון אודאי וילס, The Whistling Teal המופלאה, Jagat Niwas הממוקמת בארמון, Mayur Cafe הותיק וכן Lotus Cafe השרמנטי והעממי.

דרך מעניינת לתור את אתרי המקום, היא באמצעות רכיבה על אופניים. ניתן לשכור זוג אופניים באחת מהחנויות המתמחות בכך. רובן ככולן שוכנות בסמוך למקדש ג'גדיש ולמגדל השעון. בשל המבנה של העיר, אין טעם כמעט להשתמש כאן במוניות, אלא בריקשות המסוגלות לנוע גם בסמטאות הצרות של העיר העתיקה. מחיר של נסיעה כזו (לאחר התמקחות חזיתית) כ-30 רופיות לנסיעה. בשעות החשיכה המחירים מוכפלים.

22 ק"מ צפונית מכאן שוכנים הכפר אקלינגי - Eklinji, שבו בולט במיוחד פסלו בעל ארבעת הפרצופים של האל שיווה, הנמצא באולם העמודים של היכל מן המאה ה-15 וכן נאגדה - Nagda ובה שרידי מקדשים עתיקים.

מבצר צ'יטוגאר - Chittorgarh, מזרחית לאודייפור, אוצר בקרבו היסטוריה מפוארת, גדושה בסיפורי גבורה. אפשר לצפות בו במגדל קירטי-סטמבה - Kirti Stambh מן המאה ה-12, המעוטר בפיסול אמנותי מן הבסיס עד רום הקומה השביעית, במקדש נילקנט-מהדב ובסוראג'-פאל (שער השמש). מכאן ממשיכים לארמונו של ראמה-בים-סינג ולמגדל הניצחון  ויג'אי-סטמבה - Vijay Stambh.

בכיוון ההפוך, מערבה מכאן, נמצא הר אבו - Mount Abu המהווה תחנת מפלט מחום הקיץ. הר אבו המתנשא לגובה של 1230 מ' מעל פני הים מוכר בעיקר בזכות מקדשי דילווארה - Dilwara הג'אינים. ייחודם של מקדשים אלו מימי-הביניים, הוא בכך שהם בנויים משיש לבן ומבהיק.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על הישוב דרמסלה:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/asia/dharamsala.php

רנקפור - Ranakpur נמצאת 60 ק"מ מהעיר אודייפור. קומפלקס המקדשים המצויים באתר זה, הם מן היפים ביותר בדרום מזרח אסיה. המקדשים נבנו במאה ה-15 לספירה, בתקופת מלכותו של ראנה קומבה והם מהווים שיא ארכיטקטוני של מבנים ג'אינים. אחד המקדשים מכיל 29 אולמות ובהם 426 עמודים מעוטרים בפיסול אומנותי.

מכאן מומלץ להמשיך למבצר קומבלגאר - Kumbalgarh אשר נבנה לפני כחמש-מאות שנים על-ידי השליט קומבה. המבצר רחב מימדים והוא משופע בארמונות ומקדשים. מיקומו של האתר בגובה שמעל 1000 מ' מעניק לו אקלים נוח לאורך כל השנה. זהו ארמון השייך למהרג'ה של אודייפור. בטווח נסיעה קצר מצויה גם שמורת חיות מעניינת.

מרחקי נסיעה מאודייפור: לצ'יטוגאר 115 ק"מ, לנרלאי 125 ק"מ, לג'ודהפור 200 ק"מ, לקוטה 227 ק"מ, לפושקאר 235 ק"מ, לאמדבד 258 ק"מ, לבונדי 266 ק"מ, לג'אייפור 334 ק"מ, לאינדור 389 ק"מ, לבהופל 411 ק"מ, לביקנר 507 ק"מ, לאגרא 518 ק"מ, למומבאי 629 ק"מ, לדלהי 672 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

 

 

אודייפור

Udaipur
מזג האוויר ברגע זה באודאייפור

השעה עכשיו באודאייפור

©

menu