בייג'ין הידועה גם בשם פקינג או בייג'ינג, היא בירתה של סין. העיר גובלת מכל עבריה בפרובינציה הצפונית של חביי. תחילתו של הישוב לפני למעלה מאלפיים שנה. למעט תקופות קצרות של הפוגה, בייג'ין מהווה בירה של האימפריות הסיניות זה למעלה משבע-מאות שנה.

האקלים בבייג'ין עלול להיות קיצוני והוא נע ממינוס חמש-עשרה מעלות בינואר ועד שלושים ושמונה מעלות ביולי. יולי ואוגוסט מהווים את החודשים הגשומים ביותר. החודשים המועדפים לביקור תיירותי הם מארס-מאי וספטמבר-אוקטובר.

מה השעה עכשיו בבייג'ין ?


בסוף שנת 2017 הוערכה האוכלוסיה של בייג'ין בלמעלה מ-21 מיליון תושבים. העיר נהנתה מתנופת בניה אדירה, בשנים שקדמו לאולימפיאדה, אשר נערכה כאן בשנת 2008. אבל להתפתחות המואצת גם מחיר כבד - בייג'ין הפכה לאחת הערים עם זיהום האוויר הכבד בעולם. למרות ההתפתחות המסחררת והצמיחה שאין לה אח ורע בשום עיר בירה אחרת בעולם, מקפידים השלטונות לשמר את המורשת ההיסטורית. באזור נרחב סביב "העיר האסורה" אין אישור להקים מבנים גבוהים - וכך יוצא שלמטיילים במרכז בייג'ין נדמה כאילו המעצמה הסינית קופאת על שמריה.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר שנחאי:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/asia/shanghai.php

אל-על והיינאן איירליינס הן שתי חברות התעופה היחידות להן טיסות ישירות מתל-אביב לבייג'ין. לחברה הרוסית טיסות מוזלות דרך מוסקבה לשנחאי ולבייג'ין. ככלל, לחברות התעופה השייכות לקבוצת Star Alliance מיגוון טיסות, במחירים מעניינים, ובנוסף החברים במועדון יכולים לצבור נקודות גם בטיסות-פנים בזכות השתייכותה של Air China לקבוצה זו. חברה נוספת אשר לה טיסות המשך מהונג-קונג, ליעדים שונים בתוך סין, היא קתאי פסיפיק.

המטבע המקומי הנו יואן. שערי ההחלפה זהים כמעט בכל מקום, כולל בבתי-המלון, אך העמלות שגובים החלפנים בשדות-התעופה של סין, הנן עמלות גבוהות במעט.

חלק ניכר מן המלונות המפוארים, כמו The Opposite House , Westin או Marriott Northeast נמצאים הרחק מהמרכז, ברובע השגרירויות Chaoyang – בדרך לשדה-התעופה – והם מתאימים בעקר לאנשי עסקים, לאלו הנמצאים לילה קצר במעבר בין טיסה לטיסה, או למשתתפים בכנסים. תיירים אחרים יעדיפו לשהות באזור Wangfujing, מרחק הליכה מהעיר האסורה, שם נמצא ריכוז של מלונות מדרגת תיירות טובה. מבין המלונות באזור זה, Peninsula Palace ו- Regent הם האיכותיים ביותר. מלון בוטיק חביב במיוחד הוא מלון Kapok. המדרחוב של וונגפוג'ינג משמש בערב כאחד ממרכזי הקניות שמושך אליו הן משפחות סיניות, הן תיירים מהעולם כולו. מרבית אנשי המערב ייהנו אולי מהצבעוניות וההתרחשויות בדוכני האוכל, אך ספק אם ירצו להשביע את רעבונם במקום. מאידך, במרחק הליכה קצר, נמצא המרכז של APM ובו מספר מסעדות איכותיות. ראו המסעדה התאילנדית, בקומה העליונה.

התרמילאים ימצאו מלונות מוזלים דרומית לטיאן-אן-מן, בדרך לפארק טיאנטן.

מספר המוניות בעיר רב. משלמים שני יואן לכל ק"מ והמחיר הבסיסי הוא עשרה יואן. כמו-כן אפשר להשתמש ברכבת התחתית היעילה.

בייג'ין היא אחת הערים המרשימות באסיה והיא דורשת לפחות ארבעה ימי-טיול מלאים, כדי ליהנות מהאתרים הבולטים שבתחומיה ובסביבותיה.

לצורך ההתמצאות בעיר, אפשר להתייחס אל ככר טיאן-אן-מן ("שער השלום השמימי") כאל הנקודה המרכזית של בייג'ין. ככר זו היא הגדולה בּיותר בּעולם ומלבד המוזיאון הלאומי ובית-העם, מצויים בּה גם המאוזילאום לזכרו של מאוֹ ואנדרטת הגיבּורים. השער עצמו שעל-שמו נקראת הכיכר מתבלט בּזכות תמונת-הענק של המנהיג.

העיר האסורה: קומפלקס זה של תשעת אלפים חדרים נותר היום כסמל לסגנון החיים המלכותי. מאז ימי הקיסרים לשולשת מינג, במשך למעלה מ-500 שנה, חיו כאן השליטים בתוך מתחם סגור ומבודד וניהלו את ענייני המדינה, עד אשר ב-1911 נכפה על הקיסר לעזוב את המקום - אירוע שהונצח באופן נפלא, בסרט "הקיסר האחרון". גגות רעפים מצופים בשכבת צבע צהובה מעטרים את המבנים של האתר. צהוב הוא הצבע שייצג את המשפחה הקיסרית. הביקור באתר מתבצע בהליכה, במסלול הנמשך לאורך של קילומטר שלם, משער הכניסה, בחלקה הצפוני של הכיכר הגדולה ועד שער היציאה, בצד השני של המתחם, בסמוך לפארק בחאיי. ניתן להמשיך את הסיור ברצף: מהגן המרהיב של העיר האסורה, דרך פארק בחאיי - Bei Hai Gongyuan הממוקם בלב העיר, ועד גבעת הפחם ממנה קיימת תצפית מעניינת על מרכז בייג'ין.

מקדש הרקיע: זוהי היצירה הארכיטקטונית האחרונה של קיסרי מינג. האתר נמצא בתוך פארק טיאנטן הנרחב. בּמקדש זה נהג השליט להתפלל פּעמיים בשנה, להצלת גידולֵי השדה בסין. מול המבנה המרכזי, אשר הפך ברבות הזמן לסמלה של העיר בייג'ין, מצויה חצר מעגלית עם שערי-אבן, מעין מזבח הבנוי על בסיס מאובן ומורכב מכפולות של הספרה האלוהית 9. בנוסף, ניתן להשתעשע בכותל ההדים הקעור ולהעביר לאורכו מסר קולִי, שיתגלגל עשרות מטרים. בשעות הבוקר ניתן לצפות באזרחים המתרגלים תנועות אופייניות של טאי-צ'י. זהו מחזה נפרץ בחוצות הערים, בכל רחבי סין, אבל כאן מתרכזים המונים והמראה ייחודי ומעורר השתאות. בסופי שבוע מתגודדות חבורות חבורות ומקיימות פעילויות מסורתיות שונות.

ארמון הקיץ: הארמון שוכן על שפת אגם במבואות הצפון-מערביים של העיר. הארמון הוקם במחצית המאה ה-18 על-ידי הקיסר צ'יאנגלונג משושלת צ'ינג. הכניסה הראשית לאתר היא מהשער המזרחי, שם רשום בסינית על שלט: "גן-ההרמוניה המטופח". המסדרון הפתוח, נמתח על-פני 728 מ' והוא מעוטר בציורים וקישוטים של אומני החצר. המבנה המרכזי בארמון הקיץ מכונה: "היכל טוּב-הלב ואריכוּת החיים" - כּאן נהג השליט לערוך קבלות-פנים רשמיות, למשלחות רמות-דרג. מגדל "הניחוח הבודהיסטי" המתנשא לגובה של 41 מ', נחשב ליצירת אמנות נפלאה והוא בוודאי אחד משיאי הביקור כאן. הארמון נושק לאגם קונמינג אשר בו שלושה איים קטנים. ניתן לשוט באגם, בסירות פדלים קטנות.

מי שעתותיו בידיו יוכל להמשיך מכאן כ-20 ק"מ נוספים מחוץ לעיר אל "פארק גבעות הבושם" - Fragrant Hills Park. מלבד הפגודות המצויות בלב הפארק הפסטורלי ובהן פגודת ענני-התכלת, יש פה צמחיה יפה ובסתיו עלי העצים מאדימים ומשווים למקום מראה רומנטי להפליא.

בכל מקרה, בדרך חזרה למרכז העיר, כדאי למי שמתעניין במוצרי אלקטרוניקה לחנות לזמן-מה בשוק האטרקטיבי, למוצרי חשמל - Zhongguancun Electronics Avenue.

הכפר האולימפי שוכן בצפונה של העיר. שני המוקדים העיקריים הם בריכת "קוביית-הקרח" ואיצטדיון "קן הציפור". כדאי להגיע לאזור מעט לפני השקיעה, אז מדליקים את קירות הבריכה באורות תכולים מרהיבים. הכניסה לאיצטדיון כרוכה בתשלום של 50 יואן לאדם.

החומה הסינית הגדולה נבנתה על-פני למעלה מ-6000 ק"מ ושתי הנקודות המוצלחות ביותר כדי לצפות בה, נמצאות צפונית לבייג'ין: באדלינג ומוטיאן. באדלינג היא הנקודה התיירותית יותר. כאן, מגובה של 800 מ' ניתן להבחין בתוואי בנייתה של החומה באופן מרשים במיוחד. היא מתפתלת במעלה גבעות, יורדת לעמקים ונעלמת רק מעבר לאופק. הדרך הנרחבת, המרוצפת באבן בין מגדלי השמירה, מאפשרת למשוטטים כאן להעריך את העבודה האדירה שנעשתה על-ידי רבבות פועלים ולהבין על נקלה כיצד הצליחה האומה הסינית לשמור על עצמה מבודדת ומחוסנת מהשפעות זרות, במשך מאות שנים.

אזור הגלריות 798 מהווה מוקד מרתק עבור כל חובב אמנות. על שטח נרחב, ששימש בעבר מפעל ענק לתעשיית הנשק הסינית, הוקמו עשרות גלריות המאכסנות את מיטב האמנים המודרניים של בייג'ין.

בנוסף לאתרים היותר מפורסמים של עיר הבירה, כדאי לבקר גם בשכונת ההוטונג - Hutong, סביבת המגורים המסורתית של תושבי בייג'ין. במשך מאות שנים חיו הבייג'ינאים בבתים בני קומה אחת עם חצרות מלבניות, מוקפות בסמטאות צרות ומקבילות זו לזו...

שימו-לב גם למקדש הלאמה - Yonghegong היפהפה, ולמקדש קונפוציוס אשר ברחוב גואוזיג'יאן - Guozijian, וכן לקברי שושלת מינג, אותם ניתן לשלב בטיול עם החומה הסינית.

שוק המשי המפורסם - Xiushui Dongjie עבר זה מכבר למשכנו החדש, בתוך מבנה מודרני בן מספר קומות. המוצרים של השוק - בחלקם מזוייפים כמובן - מושכים אליהם מדי שבוע מאות ואלפי תיירים תאבי-מציאות. קיים שוק נוסף, מוצלח ומעניין כמעט כמו שוק המשי. מדובר בשוק Ya Shao, הנמצא בסמוך ל"רחוב הפאבים" היאפי, הוא רחוב Sanlitun. למי שרוצה הפוגה מהמטבח הסיני, מומלץ לסעוד במסעדת הגורמה הברזילאית Alameda.

גם "רחוב הגברות" - Nu Ren Jie ליד "מרכז לופטהנזה" הוא אתר עם אינספור חנויות המתמחות באפנת-נשים, נעלי נשים ותכשיטים. בין החנויות והדוכנים גם מכוני יופי ופדיקור.

בסמוך למקדש הרקיע מצוי שוק הונגקיו - Hongqiao ובו שלל מוצרי אלקטרוניקה ושעונים במחירים מגוחכים, הכל תוצרת סינית, המחייבת את הרוכש בהימור על הקניה. האגף המעניין ביותר בשוק זה, משמש כשוק הצעצועים.

ניתן לבלות, כמקובל בארצות המערב, גם במוקד הבילויים היוקרתי: Solana וכן במרכז הקניות המרהיב: The Place, בו גם מצוי מסך ה-LCD הגדול בעולם.

מרחקי נסיעה מבייג'ין: לטיאנג'ין 134 ק"מ, לדטונג 351 ק"מ, לפינגיאו 586 ק"מ, לז'נגז'ו 732 ק"מ, ללויאנג 838 ק"מ, לדליאן 841 ק"מ, לננג'ינג 1,061 ק"מ, לשיאן 1,105 ק"מ, לשנחאי 1,208 ק"מ, לצ'אנגשה 1,519 ק"מ, לצ'נגדו 1,826 ק"מ, לגווילין 2,005 ק"מ, לשנזן 2,161 ק"מ, לקונמינג 2,676 ק"מ .

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים לסין, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

 

 

בייג'ין

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לבייג'ין:
אתר האינטרנט הרשמי של העיר בייג'ין
הפורטל של בייג'ין: שפע של לינקים
מפה של בייג'ין
ועוד מפה
מסעדות טובות בבייג'ין
מסעדה כשרה

מסעדה צמחונית: Pure Lotus

מוקדי בילוי בעיר
תחזית מזג-אוויר
האופרה הסינית
ארוחת ברווז פקינזי
השווקים של בייג'ין
מספרי טלפון חיוניים בעיר
מדריך המטיילים: Lonely Planet Beijing
אתר ויקיפדיה בעברית: בייג'ין
 
הטמפרטורות בבייג'ין, ברגעים אלו ממש:
The Weather Network

©

menu