אנחנו מתמחים בתכנון טיולים, לכל היעדים בהודו

054-4701631

שמה הרשמי של העיר הוא מומבאי, אבל בפי בני המערב עדיין שגור השם בומביי.

עבור חלק ניכר מהמטיילים הישראלים, מומבאי היא שער הכניסה להודו. אולי בשל עובדה זו, בשל היותה מפתן לתת-היבשת, חשופה למבטיהם של תיירים-טירונים שטרם ראו את מראותיה של הודו, נוצר לה דימוי בלתי מחמיא, כאילו הייתה העיר הקשה והדוחה ביותר בכל יבשת אסיה.

בפועל, מומבאי היא עיר גדולה ומרתקת. עניי העיר אינם שונים מעניי ערים אחרות וקבצני מומבאי כקבצני כלכותה וצ'נאי. יש כאן מעט מאוד מונומנטים גרנדיוזיים ובהשוואה למוקדי התיירות המפורסמים של חבל רג'אסטן, של עמק הגנגס או של דרום הודו, מומבאי מחווירה משהו, אבל מאידך היא מהערים התוססות והתזזיתיות של המזרח: מרכז כלכלי בעל חשיבות עצומה, עיר הסרטים, גן-עדן קולינרי, ובעיקר עיר הודית דינמית.

שדה-התעופה הבינלאומי, בו גם נוחתים מטוסיה של חברת אל-על, נקרא Chhatrapati Shivaji. השדה נמצא 30 ק"מ צפונה ממרכז העיר וזמן הנסיעה במונית - העירה - נמשך כ-45 דקות. הטרמינל לטיסות-פנים מרוחק מן השדה הבינלאומי. אמנם קו אוטובוסים יעיל מחבר בין שני המסופים, אבל נוסעים המגיעים בטיסות מהארץ, חייבים לקחת בחשבון טווח בטחון סביר, אם הם מתכוונים להמשיך בטיסת-פנים לאחד היעדים שבתוך הודו. מאידך, יש המוצאים עצמם זמן ארוך מן הרצוי, בהמתנה בין שתי טיסות. לאלו, מומלץ לסור אל מרכז הקניות הסמוך לשדה: Shoppers Stop.

הערים הגדולות בהודו

העיר
מספר תושבים
מחוז
החודש הגשום בשנה
זמן נסיעה ברכבת המהירה ביותר למומבאי
מומבאי
18,420,000
מהרשטרה
יולי - 802 מ"מ
---------------------
דלהי
16,369,000
דלהי
יולי - 237 מ"מ
15:35 שעות
קולקטה
14,110,000
בנגל המערבית
יולי - 411 מ"מ
26:25 שעות
צ'נאי
8,650,000
טאמיל נאדו
נובמבר - 407 מ"מ
23:15 שעות
בנגלור
8,520,000
קרנטקה
ספטמבר - 213 מ"מ
22:18 שעות
היידרבאד
7,697,000
טלנגנה
אוגוסט - 179 מ"מ
13:25 שעות
אמדבד
6,358,000
גוג'ראט
יולי - 291 מ"מ
06:00 שעות
פונה
5,059,000
מהרשטרה
יולי - 187 מ"מ
03:12 שעות
סוראט
4,591,000
גוג'ראט
יולי - 466 מ"מ
02:55 שעות
ג'איפור
3,046,000
רג'סטאן
יולי- 223 מ"מ
17:50 שעות

מיתקפת הטרור הממושכת והרצחנית, אשר התחוללה במספר מוקדים בעיר מומבאי, ב-26 לנובמבר 2008, מיקדה את תשומת-הלב העולמית אל הכרך האדיר הזה, המהווה את מרכז הסחר והכלכלה של האימפריה ההודית.

המבקרים במומבאי לא ערים בדרך-כלל לעובדה מאוד משמעותית בגיאוגרפיה המקומית: העיר שוכנת על אי. האי עצמו מחובר אל היבשה באמצעות גשרים. האקלים בחלק זה של הודו מתאפיין בשתי עונות טרופיות: בין אוקטובר למארס חם מאד ולח. בין אפריל לספטמבר לוהט וגשום. עיקר הזוועה, בחודשים יולי אוגוסט, אז מכה המונסון בעיר ללא רחם. לעתים כמות המשקעים היומית במומבאי, בחודש יולי, עולה על כמות המשקעים השנתית בטבריה.

למרות התפתחותה המסחררת, הגידול המתמיד של האוכלוסייה, גורדי השחקים המתרבים והפיכתה למרכז סחר בקנה מידה עולמי, עדיין לבה של מומבאי, כלומר אזור קולבה - Colaba, מותיר רושם כאילו הבריטים מעולם לא עזבו את המקום. מאז נפתחה תעלת סואץ, הבריטים השתמשו בנמל מומבאי כאחד מהצמתים החשובים באימפריה כולה.

שער הודו - Gateway of India, מתנשא לגובה של 26 מטר. שער האבן נבנה כדי לציין את ביקורו של המלך ג'ורג' החמישי, אותו קינג ג'ורג' שעל שמו גם הרחובות המפורסמים בתל-אביב ובירושלים, והוא ניצב ליד המזח עליו עגן המלך. עם השנים הפך השער לסמל הנטישה של הבריטים, שכן מפה יצא אחרון הפקידים האנגלים, בשעה שהודו זכתה בעצמאות. שער הודו הוא נקודת הציון החשובה בקולבה כאשר מולו שוכן מלון Taj Mahal האגדי, אחד המלונות הידועים והאיכותיים באסיה כולה. למרבה הצער, היותו של המלון מעין מותג בינלאומי, הפך אותו, ביחד עם מלון אוברוי, ליעד עבור הטרוריסטים של 2008.

קולבה עמוסה חנויות קטנות ומסעדות והיא שוקקת סוחרים בלתי נלאים, שמילותיהם נוטפות צוף והם נכונים לשרת את קהל הקונים ובמיוחד את הזרים שבהם במיטב מסורת הרוכלות ההודית. אין כמו קולבה כדי להתרשם מאותה דינמיות, לעתים משעשעת, לעתים מנג'סת, של חיי המסחר במזרח.

מבין המסעדות הרבות של מתחם קולבה, אי-אפשר להתעלם מזו של ליאופולד (Leopold's Café). המסעדה משמשת כבר עשרות שנים מקום מפגש לתרמילאים ולמטיילים מערביים והיא הפכה זה מכבר למוסד מיתולוגי. גם במקרה זה, הפופולאריות הרבה של המסעדה, עמדה לה לרועץ, ואף היא הייתה מטרה עבור הרוצחים.

צפונה מכאן, אפשר לערוך גיחה אל מוזיאון הנסיך מווילס. המוזיאון ממוקם בשדרה הראשית על-שם מהטמה גהנדי והוא מציג אוספים עשירים של ציורים ופסלים מתקופות שונות בתולדות הממלכות של חבל מהרשטרה. בנוסף ליצירות ייחודיות מימי המוגולים - ובהן ציורים אירוטיים, מוצגות פה עבודות לא מעטות של אמנים אירופאיים בעלי-שם. למוזיאון הנסיך מווילס צמודה הגלריה המפתיעה לאמנות הודית מודרנית.

הלאה מכאן נמצאת תחנת הרכבת ויקטוריה, מהתחנות המרשימות בתבל. תחנת ויקטוריה היא אולי המפגש  הכי הזוי בין המורשת הבריטית לבין התרבות ההודית. כיום, נהוג להשתמש בשם המקומי כדי לציין את שם התחנה: Chhatrapati Shivaji Terminus. בתוך מבנה גותי בנוי לתלפיות עם הפיסול המתבקש ובאדריכלות אירופאית לתפארת, מתנהלים חיי היומיום בבולמוס האופייני. נהרות אדם, מהודרים ובלויים, מקומיים וזרים, נוהרים אל תוך המבנה, במה שנראה ככאוס אבל הוא בעצם זרימה מסודרת... מן הזווית ההודית של הסדר -  וכל זה על רקע אותה תפאורה גותית. בכלל, במתחם זה הקרוי פורט - Fort עוד עשרות מבנים מהתקופה הקולוניאלית ובין היתר ראויים לציון הבניין של האוניברסיטה ובו מגדל השעון, שוק קרופורד - Crawford Market וכן מבנה בית-המשפט. בצמוד לשוק, פרוש בזאר קלבדווי - Kalbadevi, שסמטאותיו הצרות והפתוחות, נעדרות התכנון, הן אנטי תזה למבנים המסוגננים של הפורט.

בחלקה המערבי של מומבאי, לחופו של המפרץ, נמתחת הטיילת של מארין דרייב - Marine Drive. תושבי העיר הבורגנים אוהבים לבלות כאן, אבל למען האמת, התייר הישראלי שהורגל במראות חופיו המשובבים של הים-התיכון צריך להיות משועמם באופן מיוחד, כדי לבלות בטיילת זו יותר מאשר חצי שעה. בקצהו הצפוני של מארין דרייב, ממוקמת שכונת היוקרה Malabar Hill ובה הגנים התלויים.

המכבסה המונומנטלית Mahalaxmi Dhobi Ghat נמצאת בסאט רסטה - Saat Rasta. דובי היא שיטת הכיבוס המסורתית בהודו, המבוססת על הנחת הבגדים הרטובים על משטח נוקשה וחביטתם. ניתן לחזות ברחבי הודו במראה הדובי'ס חובטים בבגדים כמעט בכל מקום בו חיים אנשים וליד כל מקור מים, אבל במכבסה הענקית של מומבאי המחזה מופלא ומרוכז יותר מאשר בכל מקום אחר. מאות חובטים בני הכת המתאימה עוסקים כאן במלאכה אותה ירשו מאבותיהם.  הודו היא יצרנית הסרטים הגדולה בעולם. תעשיית הסרטים ההודית מרוכזת במומבאי, במה שמכונה בחיבה: בוליווד - Bollywood - אולי בהתרפסות מסויימת כלפי יצרנית הסרטים האחרת. רבים בוחרים לצפות בסרט הודי ביחד עם הקהל המקומי באחד מבתי-הקולנוע של העיר וזוהי כמובן בחירה שמבטיחה חוויה מרטיטה, יותר מכיוון האולם ופחות מכיוון המסך. מומלץ לבקר בבית-הקולנוע הייחודי Regal.

אחד האתרים הנהדרים השוכן בסמוך לעיר, דורש מעט יותר זמן והוא נמצא במרחק של כשעת שייט מרציפי קולבה. זהו האי שבו מקדשי אלפנטה - Elephanta חצובים במערות. במקדשים, מגולפים ביד-אומן פסליהם של האלים ההינדים באופן מעורר השתאות. מערות אלפנטה הם אתר התיירות החשוב והמרשים ביותר עבור המבקרים במומבאי.

מי שראה את הסרט "נער החידות ממומבאי" עלול היה להישאר עם רושם מוטעה כאילו העיר כולה חיה בסלאמס. אם-כי זו זווית צרה ובלתי מייצגת של העיר, למומבאי גם רובע חלונות ובו כלובים עם אלפי זונות. רבים מהמטיילים מוסיפים ביקור ברובע העוני המזוהם של Dharavi. מי שמתעקש לחזות בשיא עליבותה של מומבאי עדיף לו שיצפה בסרטה המשובח של מירה נאיר: סלאם מומבאי (Salaam Bombay), במקום שילך לרובע המסואב הזה.

שימו-לב: בכל שנה בחודש במאי, מתקיים במומבאי פסטיבל הסרטים הפופולארי: Queer Film Festival.

צפו בסרטון מרתק על העיר מומבאי:

מה המרחק ממומבאי ? לפונה 152 ק"מ, לגואה 589 ק"מ, להיידרבאד 707 ק"מ, לאודאייפור 765 ק"מ, לבנגלור 983 ק"מ, לפושקאר 1,054 ק"מ, לג'אייפור 1,181 ק"מ, לצ'נאי 1,337 ק"מ, לאגרה 1,420 ק"מ, לניו-דלהי 1,428 ק"מ, לרישיקש 1,672 ק"מ, לכלכותה 1,959 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

 

 

מומבאי

Mumbai


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למומבאי:

היסטוריה על קצה המזלג.

מפה  של העיר מומבאי.
מפה  נוספת.

האתר הרשמי של עיריית מומבאי.

רשימה של בתי-המלון במומבאי.

רשימת החגים והפסטיבלים

עיתון מקוון Times of India

מומבאי באתר הלונלי-פלנט
מומבאי באתר ויקיפדיה
מומבאי באתר טריפ אדוויזור
מומבאי באתר המטייל

תחזית מזג-אוויר לימים הקרובים.

מומבאי ג'נקשן – הפורטל של העיר מומבאי.

מזג-האוויר במומבאי, ברגעים אלו ממש:

השעה עכשיו בהודו:

©

menu