כלכותה (או כלכתה כפי שכינו אותה מייסדיה הבריטים) שבה לאחרונה להיקרא קולקטה באופן רשמי. זהו שמה של העיר בשפת המקום, השפה הבנגלית. כך או כך, כלכותה, הידועה גם בכינויה: "עיר האושר" - City of Joy, ממש כמו שמותיה ופניה הרבים, מבלבלת ומסחררת, מלאת חיים ונעדרת חמלה. עיר ללא מנוחה, שרחובותיה העמוסים מתפקעים מצפיפות ואף בניה הרבים, העשירים והעניים, מחפשים את דרכם בלבירינט הזה, לא כל שכן התיירים שנשאבים לכאן לפרק זמן קצר - וכלכותה תיצרב בזיכרונם לעד.

העיר כלכותה היא בירתה של מדינת בנגל-המערבית, השוכנת בחלקה המזרחי של הודו. זוהי העיר המאוכלסת ביותר בתת-היבשת ההודית  והיא מונה מעל 12 מיליון תושבים. כלכותה נחשבת לאחת מארבע הערים המרכזיות של המדינה, ביחד עם דלהי, בומביי ומדרס.

השעה עכשיו בהודו:

שדה-התעופה הבינלאומי - Dum Dum Airport נמצא כ-20 ק"מ צפון-מזרחה למרכז העיר והוא מחובר למספר בירות אסיאתיות, כמו קולקטה, קטמנדו, סינגפור ורנגון, וכן למספר שדות-תעופה באירופה. לחברת לופטהנזה, טיסה ישירה מפרנקפורט לכלכותה. עיקר הפעילות בשדה נתונה לטיסות-פנים, ובהן טיסות לכל ערי המטרופולין הגדולות של הודו, ובנוסף גם לערים חשובות כגון: ראיפור, נגפור, בובנשוואר, רנצ'י ושילונג.

מרבית תחנות-הרכבת בהודו מהוות אתרי תיירות בפני עצמן וזאת בשל היותן זירה הרוחשת פעילות ככוורת דבורים, אבל תחנת-הרכבת הראשית באוהרה - Howrah - עיר הלווין דרכה מגיעים נוסעי-הרכבת לכלכותה - היא ככל הנראה התחנה התוססת מכולן. רשת הרכבות ההודית מתפרשת על-פני עשרות אלפי קילומטרים ומאות רכבות נעות על המסילות ומגיעות כמעט לכל נקודה בארץ הענקית. התחנה של אוהרה נדמית לעתים, כאילו הייתה לבו הפועם של מערך הרכבות כולו.

קווי רכבת מקולקטה ליעדים שונים בהודו

יעד הנסיעה
שעת היציאה
שעת ההגעה
משך הנסיעה בשעות
שם הרכבת
ניו דלהי
18:30
11:30
17:00
Duronto
בובהנשוואר
06:00
12:35
6:35
Dhauli Exp.
פטנה
19:10
02:59
7:49
Amritsar Mail
צ'נאי
14:50
17:00 (+1)
26:10
Coromandal Exp.
ראנצ'י
06:05
13:15
07:10
Shatabdi Exp.

העיר נמחצת בין נהר הוגלי - Hooghly התוחם אותה ממערב לבין אגמי המליחה ממזרח. מדרומה של כלכותה מצויות הביצות הטובעניות ששמן יצא לשמצה. כל האזור מהווה חלק מהדלתא הנרחבת של שפך נהר הגנגס.

האתר המוכר והבולט שהפך לסמל מקומי הוא הויקטוריה-ממוריאל - Victoria Memorial, מבנה שיש אדיר ממדים, מזכרת-נצח מהתקופה הקולוניאלית, שכיום משמש גם כמוזיאון שבו מוצגים-היסטוריים מימי התהילה של הבריטים. הויקטוריה-ממוריאל, כמו חלק ניכר ממוקדי העניין העירוניים שוכן בעיבורו של פארק מיידן - Maidan רחב-הידיים – הריאה הירוקה שמזרימה חמצן לאחד המרכזים האורבניים, הדחוסים בתבל, אם-כי במקרה של מיידן המינוח "ריאה ירוקה" נשמע טוב יותר ממה שהוא נראה, וטוב בהרבה מכפי שהוא מריח.

עוד במתחם הפארק: מבצר וויליאם ומגרשי הקריקט - Eden Gardens. צפונית למיידן נמצאת כיכר דלוזי - Dalhousie Square אשר שמה הוסב והיא נקראת כעת BBD Bagh. זוהי הכיכר המרכזית של העיר וכאן נמצאים מבני השלטון החשובים: בית הממשל - Writers Building שפקידיו והבירוקרטיה המונהגת בו הם מטרה ללעג התושבים, בית הדואר המרכזי, שלוחה של הבורסה, משרדי הנהלת הבנק הממשלתי, נציגות של חברת הטלפונים - Telephone Bhavan ועוד.

מזרחית לכיכר, מרחק עשר דקות הליכה, באזור צ'ורינג'י - Chowringhee, מרוכזים מרבית התיירים ובעקר התרמילאים שבהם. רחוב סאדר - Sudder Street הנמתח בין הרחובות מירזה-גאליב ונהרו - בדומה למיין באזאר של דלהי או לקהוסן של קולקטה - מאכלס באכסניות הפזורות בו, את מאות המטיילים המבקרים בעיר ומשמש עבור רבים, מקום מפגש ובסיס יציאה לאזורים כמו דרג'ילינג - Darjeeling, בהוטן וסיקים.

בדרך לגשר הגדול, כדאי לערוך ביקור בבית-טאגורי - Tagore House. ראבינדיראת טאגור, בן כלכותה, שעל-שמו גם רחוב ברמת-אביב, נחשב למשורר המודרני החשוב ביותר בהודו, שאף זכה בפרס נובל לספרות - והוא דמות נערצת על דורות של קוראים.

גשר אוהרה - Howrah Bridge המחבר בין שתי גדותיו של נהר הוגלי, הוא אחד מאותם מקומות לופתי מבט שמותירים במתבונן רושם בל-ימחה. נהרות אדם מתערבבים בתנועת המכוניות והריקשות, פרות וכלבים, הכל מתקדמים בקצב לא ידוע מראש על-פני 450 מ' והופכים את הגשר הגדול, לגשר העמוס ביותר בעולם. ליד הגשר מתנהל שוק הפרחים היפה ביותר בהודו.

בכלל, עניין התחבורה בכלכותה הוא נושא בעייתי וככל הניתן רצוי לפסוע בתוך הסחי והרפש ובלבד שלא להזדקק לשירותי תעבורה. יש כאן את גוררי-הריקשות - Rickshaw-wallahs, בחורים צעירים, צנומים למדי וקלי רגליים שמושכים אחריהם בריצה, ריקשה נטולת מנוע ועליה בדרך-כלל גבירות הודיות מפוטמות או תיירים ורדרדים ומדושנים. השירות הזה, שהיה מקובל לפני עשרות שנים בכל רחבי מזרח-אסיה, נותר ייחודי לכלכותה.

כלכותה נחשבת לבית רוחני לרבים מהמשכילים ההודים. האוניברסיטה המקומית ומספר מכללות וכן מרכזי תרבות ומוזיאונים אחדים, אכן מדגישים את הדימוי האינטלקטואלי שדבק בעיר. המוזיאון ההודי הוותיק - Indian Museum, בולט מעל כל המוזיאונים האחרים  והוא מצדיק ביקור ממושך יחסית.

בעיר מספר מקדשים ומוקדי דת, בעקר בסמוך לנהר, אך האתר האחד שהוא בעל משמעות הנו המקדש ההינדי לכבודה של האלה הפופולארית קאלי - Kalighat. בחודש אוקטובר נערך כאן פסטיבל נהדר לכבוד האלה דורגה. לכלכותה גם בית-כנסת צנוע בשם "מגן דוד" ואפשר למצוא אותו ברחוב עם שם המסגיר את המקום - Synagogue Street.

אחת המסעדות הטובות בעיר היא Oh Calcutta המעולה שנמצאת בכתובת: Forum Mall, 10/3 Elgin Road, Lala Lajpat Rai Sarani, Kolkata.

הספר הנפלא City of Joy שנכתב על-ידי דומיניק לפייר מומלץ לקריאה, לפני ובעת השהות בכלכותה, ואין כמוהו לתאר את נפתלותה הנפלאה ועליבותה המורכבת של העיר. הסרט ההוליוודי בכיכובו של פטריק סוויזי, שנוצר בעקבות הספר, מוסיף אמנם צבע למלים הכתובות, אך מגיש לצופה תמונה שטוחה יותר.

מרחקי נסיעה מכלכותה: לראנצ'י 384 ק"מ, לבובנשוואר 450 ק"מ, לבגדוגרה 549 ק"מ, לפטנה 560 ק"מ, לוראנסי 681 ק"מ, לגנגטוק 687 ק"מ, לאגרה 1,274 ק"מ, לניו-דלהי 1,462 ק"מ, לג'אייפור 1,500 ק"מ, לצ'נאי 1,687 ק"מ, לאודאייפור 1,825 ק"מ, לבנגלור 1,890 ק"מ, למומבאי 2,015 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

כלכותה

Kolkata


מזג-האוויר בקולקטה, ברגעים אלו ממש:  

©

menu