האנוי היא בירת וייטנאם. היא תמיד מוזכרת בנשימה אחת עם סייגון הגדולה יותר, זו אשר שימשה כבירת וייטנאם-הדרומית, בתקופה המקוללת בה המדינה הייתה חצויה לשניים, קרבן לקרב איתנים בין המעצמות הגדולות. האומה הוייטנאמית שמורשתה קדומה ועשירה בהרבה מזו האמריקאית ואף מזו הרוסית, התעשתה והתנערה מהאדונים הרעים שניסו להנחיל באמצעותה את צדקת דרכם, ושבה להיות עצמאית ואסיאתית. האנוי היא בירתה של המדינה העצמאית.

ההשוואה בין שתי הערים הוייטנאמיות הגדולות, מתבקשת. האנוי הצפונית, הקרירה והמנוכרת יותר, מעין גירסה וייטנאמית של בייג'ין, ואילו סייגון - Ho Chi Minh City הדרומית, היא עיר חמה ותוססת בהרבה. משקעי העבר טרם התפוגגו. היריבות על-כן אמיתית ומושרשת וביטויה הרועם נשמע מפיהם של אנשי האנוי, כאשר התייר המדובב מאזין לסיפוריהם המזלזלים, בדברם על אחיהם מסייגון.

שדה-התעופה הבינלאומי נוי-באי - Noi Bai נמצא 45 ק"מ צפונית להאנוי. מכאן מתבצעות טיסות-פנים לדלאט, דה-ננג, דיאן-ביאן-פו, האנוי, הואה ונה-טראנג. הקידומת הטלפונית של וייטנאם היא 84 ושל העיר האנוי היא 4. המטבע המקומי נקרא דונג, אך הערכים שלו כל-כך גבוהים, כמעט 22,000 דונג לדולר, שהכל כמעט מחושב כאן בדולרים אמריקאיים. העיר ממוקמת על קו רוחב 21.10°  צפון והיא נמצאת במרחק שעה וחצי טיסה מהונג-קונג ושעתיים טיסה מבנגקוק.

מטיילים אשר מבקרים בוייטנאם לפרק זמן קצר, יוכלו להזמין מהארץ שירותי תיירות פרטיים, הכוללים בדרך-כלל מלבד הזמנת בתי-מלון, גם מדריך אישי ונהג צמוד. צעירים ומטיילים צנועי-תקציב ינועו בעיר באמצעות תחבורה ציבורית. האוטובוסים העירוניים דחוסים והמוניות אינן זולות. ניתן לשכור זוג אופניים במחיר של כדולר אחד ליום, ופשוט להשתלב בתנועה המקומית, או להשתמש בשירותיו של רכב ציקלו, מעין תלת-אופן שהוא ריקשה ייחודית לוייטנאם.

האנוי מחולקת למספר רבעים  ששמותיהם מציינים את מיקומם על-פי רוחות השמיים, אבל ההתמצאות כאן קלה גם בזכות אגמים אחדים המשוייכים לאזורים שונים וגם בזכות השדרות בסגנון הצרפתי והנהר האדום שתוחם את העיר בגבולות ברורים.

הרובע העתיק, מערבה לגשר Chuong Duong ובסמוך לאגם Huan Kiem מהווה את המוקד המרתק של הבירה, עם רחובותיו הצרים, בעלי המלאכה והסוחרים המאכלסים אותו והחנויות הרבות. אנשי האנוי יאמרו שהמקום מחוויר בהשוואה לרובע צ'ולון שלהם, אבל עדיין הרובע העתיק של האנוי אקזוטי ורב מעללים, כפי שצפוי ממתחם כזה.

המאוזילאום בו חנוטה גופתו של המנהיג הו-צ'י-מין, מהווה עבור תושבי וייטנאם את אחד האתרים החשובים של האנוי והוא גם דוגמא מעוררת השתאות של פולחן אישיות. בצמוד למאוזילאום נמצא הבית בו התגורר האיש ומוזיאון על-שמו הבנוי בצורה של פרח הלוטוס. ממש כמו אצל אדוניו ומוריו של הו-צ'י-מין, לנין ומאו, גם כאן משתרך בדרך-כלל תור ארוך של מעריצים. עבור התיירים זהו אתר בעל חשיבות משנית.

מוזיאון ההיסטוריה ברחוב Trang Tien ומוזיאון האמנות ברחוב Nguyen Thai Hoc הם שני מוזיאונים נוספים שלא כדאי להחמיץ. בית האופרה - Nha Hat Lon, הוא אולי המבנה המשקף בצורה המשכנעת ביותר את ההשפעה הצרפתית על הארכיטקטורה של האנוי.

פגודת העמוד-האחד - Chua Mot Cot, כשמה כן היא, פגודה הבנויה מעץ, סביב עמוד-אבן אחד המייצג את הגבעול של פרח הלוטוס הקדוש והטהור. מקדש Den Ngoc Son מן המאה ה-18, שוכן על אי קטן במרכז האגם שהוזכר כאן למעלה - Huan Kiem ועל "אי הצב" - אי נוסף באגם זה - פגודה לבנה ויפה. גם את מקדש הספרות ב-Pho Van Mieu כדאי לכלול במסלול הסיור בעיר. המקדש נבנה לכבודו של קונפוציוס וחצרותיו לא פחות מעניינות מן המבנה עצמו.

האגם המערבי השלו, שנמצא דווקא בצפונה של האנוי, מושך אליו זוגות רומנטיים ומטיילים אחרים המבקשים לעצמם מרגוע משאון הכרך. ויש כאן גם קתדרלה מעניינת, מורשת קולוניאלית, סנט ג'וזף שמה, הבנויה בסגנון ניאו-גותי ולה שני מגדלים מרשימים.

עיר הבירה של וייטנאם מהווה גם בסיס מצויין ליציאה לטיולים באזור הצפוני. ראשית לכל, אל מפרץ האלונג הקסום. בשטח ימי המשתרע על-פני 1,500 קמ"ר מזדקרים מעל 1,000 עמודי-סלע מרהיבים עשויים מאבן גיר וכן מצוקים עטויי צמחיה המתפרצים אל-על מתוך הים. אפשר לערוך כאן שייט במי הטורקיז, לחלוף על-פני מספר איים קטנים ולגלות מערות מסתוריות. זוגות רומנטיים יוכלו לערוך מסע שייט לילי, באחת מהספינות היוקרתיות, כגון: Jasmine או Violet.

בנובמבר 2011 זכה מפרץ האלונג להיכלל ברשימה המכובדת של "שבעת פלאי תבל החדשים". בחלקו הדרום מזרחי של המפרץ שוכן האי קט בה, שמהווה תחנה מעניינת בפני עצמה. שליש משטח האי מהווה שמורת טבע. בקט בה חיים קופי הלנגור היחודיים.

כשלוש שעות נסיעה דרום מערבה מהאנוי נמצא קומפלקס המקדשים הידוע בכינוי: "פגודת הבושם". הפגודה שוכנת על גבעה רמה. הדרך היפה והנעימה לבקר במקום, כוללת שייט בסירה אל מרגלות הגבעה. אל מעלה הגבעה ניתן לעלות באמצעות רכבל מודרני. המעוניינים יוכלו לטפס ברגל בשביל התלול, ביחד עם עולי הרגל הבודהיסטים. משך הטיפוס כשעתיים. מן הפגודה עצמה נשקף נוף מרהיב. בחודשי האביב נערכים במקום פסטיבלים דתיים.

במרחק של כמאה ק"מ דרומה להאנוי נמצאת נין-בין - Ninh Binh המוקפת שדות אורז ירוקים באזור הדלתא של הנהר האדום ובאותו מחוז כדאי לבקר גם במערות טם-קוק - Tam Coc. כמו כן מומלץ להקדיש מספר שעות לפארק הלאומי של Cuc Phuong.

עיר הנמל האי-פונג - Hai-Phong, היא העיר השלישית בגודלה בוייטנאם. בהאי-פונג השוכנת מזרחה לעיר הבירה, מבנים קולוניאלים נאים ומספר פגודות ומקדשים המצדיקים גיחה רק עבור אלו שעתותיהם בידיהם.

יעד נוסף שלאחרונה הפך פופולארי במיוחד בקרב תיירים מישראל, נמצא מעט רחוק יותר, באזור ההר הצפוני, בואכה הגבול הסיני, בארץ השבטים. מרבית המטיילים מבקשים להגיע לישובים סאפא - Sapa ובקא - Bac Ha וליהנות בין היתר משוק סוף-השבוע האטרקטיבי, שבימים עברו אף היה אותנטי. רכבת הלילה מהאנוי יוצאת בעשר בערב ומגיעה בבוקר לישוב לאו-קאי ומשם הדרך לסאפא כ- 40 ק"מ. המעונינים בנסיעה זו, באמצעות הרכבת האיכותית Victoria, ייאלצו להזמין כרטיסים זמן רב מראש, בעונות התיירותיות, בעיקר אם הם מעדיפים את הנסיעה ביום ו' בלילה. גם קרונות Fanxipang ו- Livtrain ראויות לנסיעה של מטיילים ממוסדים. התחנה בהאנוי נמצאת בכתובת 120 Le Duan Street.

מטיילים בעלי רוח ספורטיבית מוזמנים לבקר בפארק הלאומי בה-בה - Ba Be, במחוז בק-קאן, 240 ק"מ צפונית להאנוי. הפארק שוכן בתוך יער גשם טרופי ובמרכזו אגם יפהפה.

אחד המוסדות הוותיקים בעיר הבירה, בעיקר עבור תרמילאים, הוא Sinh Café, בכתובת: 25 Hang Be St, Hoan Kiem . מלבד לינה ואוכל, הם מארגנים גם סיורים ליעדים התיירותים.

האנוי נחשבת לאחד מהמרכזים הגסטרונומיים המופלאים של יבשת אסיה. השילוב הייחודי של מטבח מסורתי עם השפעות צרפתיות ניכר באופן יוצא מהכלל במסעדת La Verticale. מסעדת Quan An Ngon מאפשרת ליהנות מאוכל רחוב אותנטי, מבלי להיות ברחוב... במלון סופיטל מצויות שתיים מהמסעדות היוקרתיות של העיר, כשהבולטת שבהן נקראת Spices Garden. שימו-לב למסעדה המשובחת :Green Tanjerine. מסעדת ה-Cha Ca La Vong זוכה אף היא לפופולאריות רבה. המקום מצטיין בארוחות עם מנה אחת בלבד, אבל מנה שאין כדוגמתה. חלק מדוכני האוכל וחלק מהחנויות הקטנות ברחובות הרובע העתיק, פתוחים גם בשעות הלילה.

צפו בסרטון מרתק על העיר האנוי:

 

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

האנוי

Hanoi


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים להאנוי:

 

הטמפרטורות בהאנוי, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

השעה עכשיו בהאנוי

עשר האטרקציות החשובות ביותר בעיר האנוי, על-פי אתר Rates to go

 
פגודת טראן קואוק
האגם המערבי
"הילטון האנוי" - (בית הכלא)
המוזיאון לאמנויות
הארמון הנשיאותי
אגם הואן קיאן
פגודת העמוד-האחד
המאוזילאום של הו צ'י מין
בית האופרה
מקדש הספרות.

©

menu