קשה להאמין כי הירושימה, כיום עיר מודרנית ושוקקת חיים, צמחה על האדמה החרוכה שהותירה פצצת האטום האמריקאית. העיר שהיוותה את אחד ממוקדי הטרגדיה האנושית של המאה ה-20, מונה כיום למעלה ממיליון תושבים ומהווה סמל לשלום, תוך שהיא מעבירה לעולם כולו, מסר של תקווה ואחדות. 

רעידת האדמה שהתרחשה בשנת 2011, וגל הצונאמי שבא בעקבותיה - באזור סנדאי - גררו תאונה גרעינית בכור של פוקושימה. תאונה זו העמידה את יפן כולה על סף שואה גרעינית נוספת, אשר עוררה מחדש את הטרואמה האיומה, ממנה סובלים היפנים בעקבות הטלת פצצות האטום על הירושימה ונגסקי בסיום מלחמת העולם השניה.

לעיר חשיבות רבה בהיסטוריה היפנית. היא נבנתה במאה ה-16 כעיר-טירה וכמשכנם של מצביאים צבאיים. הירושימה היא בירתו של אזור Chugoku במערב יפן ומצויה על גדת ימת סטו. הביקור בה אפשרי ופשוט, גם למטייל שזמנו קצר מאחר והיא נמצאת על קו הרכבת המהירה (השינקנסן), במרחק של כארבע שעות וחצי מטוקיו ושעה וחצי מקיוטו. יום וחצי עד יומיים, יספיקו לתייר לכסות את המקומות העיקריים בעיר ובסביבתה. 

בתוך העיר נוח לנוע בעזרת רכבות חשמליות (הקרויות ביפנית:Hiroden), המגיעות לכל היעדים המרכזיים. המחיר בחשמלית הוא אחיד: 160 ¥ לנסיעה בודדת. ניתן לקנות כרטיס נסיעה יומי, הכולל גם שייט למיה ג'ימה בסך 840 ¥. 

עבור המטייל ביפן נמצאת הירושימה על מפת התיירות בזכות שתי סיבות עיקריות: היותה העיר הראשונה עלי אדמות אשר הופצצה בפצצת אטום וקרבתה לאי מקודש וקטן בשם מיה ג'ימה, אודותיו יפורט בהמשך. 

ב-6 באוגוסט - שנת 1945 - הטילה ארה"ב פצצת אטום על הירושימה. באותו יום שחור, הפכה עיר הנמל התעשייתית והחשובה, לתלי-עפר וחורבות. בסה"כ מוערך מספרם של הנספים ב- 200,000 איש, כולל אנשים אשר מתו חודשים ושנים לאחר הפצצה כתוצאה מנזקי הקרינה הרדיואקטיבית. ראו בעניין זה את כתבתו של תום שגב: טרומן פשוט לא חיבב יפנים.

ב-1949, ארבע שנים לאחר הטלת הפצצה, קבע הפרלמנט היפני חוק הקובע כי הירושימה היא מעתה ועד עולם עיר המוקדשת להפצת מסר של שלום. אז החל שיקום מאסיבי של העיר וכך נבנה "פארק השלום", באזור בו נפלה הפצצה. זהו קומפלקס Heiwa-koen, ובו מצבות זיכרון רבות. המוזיאון המצוי בתחומי הפארק, ממחיש היטב את אימת השואה הגרעינית.

יכולת השיקום, בחומר וברוח, מפתיעה ומפעימה. חלפו עשר שנים בלבד עד שאוכלוסיית הירושימה שבה לגודלה כפי שהיה לפני האסון. מדי שנה ב-6 לאוגוסט מצוין בהירושימה "יום השלום", אשר נועד להנצחת הקרבנות. בין המחזות מרטיטי הלב ביום זה, ניתן לראות יפנים כורעים על שפת נהרות ה-Motoyasu וה- Otagawa ומשיטים בדממה רבבות פנסי נייר מוארים, המסמלים תפילה לשלום.

ה- "A-Bomb Dome" הוא סימלה המפורסם של הירושימה. מדובר בשרידי המבנה הציבורי אשר עמד במוקד הפיצוץ, סמוך לפארק השלום, על גדת הנהר. פנים המבנה נשרף כליל על כל אנשיו, אך השלד עומד על תלו כמצבת זיכרון היסטורית הקוראת לזכור, ולעולם לא לשכוח. 

בפארק מצוי מוזיאון A-Bomb. המוזיאון מתבלט דווקא בפשטותו ובישירותו. סיפורה של העיר הירושימה, לפני ואחרי הפצצה מוצג כאן בפרטנות מצמררת.

ה-Children's Peace Monument , היא מצבה המכוסה שרשראות צבעוניות של עגורי-נייר, המשמרת את סיפורה של סדקו ססקי , הילדה היפנית בת ה-11 אשר חלתה בלוקמיה בעקבות הקרינה הרדיואקטיבית אליה נחשפה בהיותה תינוקת. סדקו האמינה כי אם תקפל 1000 עגורי נייר ותביע משאלה לאחר שתסיים לקפל כל אחד מהם, תתגשם משאלתה והיא תבריא. אך היא נפטרה כשהספיקה לקפל כ- 600 עגורים בלבד, ומאז ילדים בכל העולם משלימים את משימתה מדי שנה, בקיפול עגורי נייר המייצגים ביפן, מזל טוב וחיים ארוכים.

"פעמון השלום" הוא פעמון גדול, משקלו כ-1200 ק"ג, ועליו חרוטה מפת עולם ללא גבולות בין המדינות. המבקרים יכולים להכות בפעמון. בפארק מצוי גם "לפיד השלום" – אש אשר בוערת כל עוד קיים נשק גרעיני בעולם.

מלבד פארק השלום, מצויים בעיר אתרים מעניינים נוספים, הראשון שבהם הוא טירת הירושימה - Hiroshima Jo - הנחשב אוצר לאומי. הטירה נבנתה במאה ה-16 ע"י הדאיימיו (השליט הצבאי)  Mori Terumoto אשר שלט על כל החלק המערבי של יפן וקבע משכנו בהירושימה.  כמו רוב הבניינים בעיר, הטירה הושמדה לגמרי אך נבנתה מחדש.

מוזיאון האמנות העירוני, נחשב לאחד המוזיאונים החשובים ביפן. בהירושימה מצוי גן יפני הקרוי Shukkei-en המהווה אתנחתא ירוקה משובבת נפש, שם אפשר לטייל בין הגשרים, האגמים הקטנים ובתי התה ולנוח מההמון הסואן שבחוץ.

Hondori הוא מדרחוב קניות ומסעדות גדול ומרכזי, בו אפשר לטעום "אוקונומיאקי" - Okonomiyaki – המאכל המפורסם של הירושימה, פלטה לוהטת ועליה מעורבבים מרכיבים לפי בחירה: ירקות, פירות ים, בשר, אטריות סובה וביצה, ברוטב מתקתק ייחודי. מסעדת אוקונומיאקי מומלצת במיוחד היא Chinchikurin, הממוקמת ממש בסמוך לרחוב הונדורי. המסעדה סגורה בימי ג'. תושבי הירושימה מתגאים במיוחד במאכלי הצדפות שלהם. מסעדות רבות בעיר מגישות צדפות, אך אחת המשובחות שבהן היא בלי ספק מסעדת Sakanayadoujou.

סמוך להירושימה מצוי כאמור, האי הקטן מיה ג'ימה, אשר יכול להוות טיול יום מהירושימה, ללא צורך בלינה במקום. מי שבכל-זאת יבחר ללון באי, יוכל ליהנות ממספר בתי-מלון מסורתיים - Ryokan, יוצאים מהכלל, כששניים מהבולטים שבהם הם: Miajima Arimoto וכן Iwaso הקסום.

האי ידוע  גם בשמו Itsukushima והוא מהווה "אחד משלושת המקומות היפים ביותר ביפן" לפי הגדרת היפנים, אשר אוהבים עד מאוד דירוגים מעין אלה... למיה ג'ימה ניתן להגיע בהפלגה קצרה של כ-10 דקות. מהתחנה המרכזית של הירושימה או מפארק השלום יש לעלות על חשמלית עד לרציף הקרוי Miyajima Guchi.

ככל שמתקרבים אל האי, ניגלה שער אדום יפהפה הניצב בתוך המים, והוא סימלה המפורסם של מיה ג'ימה. האי נחשב מקודש ובעבר הותרה הגישה אליו אך ורק במעבר דרך השער. מראה השער משתנה בהתאם לאור השמש וגובה הגאות והשפל ובכל פעם המראה קסום יותר... ברחבי האי מסתובבים להם עופרים המחפשים את קרבת האנשים. באי ישנם אינספור מקדשים אך העיקרי בהם הוא המקדש  Itsukushima-Jinja  המוקף תעלות מים.

במיה ג'ימה מצוי גם הר מיסן, אשר ניתן לטפס אל פסגתו ברכבל, לצפות בנוף נפלא מן הפסגה, בחברת קופים, ולטייל בחזרה ברגל, דרך מקדשים נוספים וצמחיה עשירה. ניתן לשוט בספינה מיוחדת מהאי ישירות לפארק השלום. משך השייט כ-45 דקות. מחיר השייט 2,000 ¥. 

רכבת השינקנסן המהירה עושה דרכה מהירושימה לטוקיו מספר פעמים ביום, כאשר היא עוצרת בדרך בתחנות מרכזיות. לדוגמא, הרכבת שתצא מהירושימה בשעה 08:00 בבוקר (בדיוק רב), תגיע לאוקאימה בשעה 08:40, לקובה בשעה 09:16, לאוסאקה ב-09:30, לקיוטו ב-09:45, לנאגויה ב-10:22, ולבסוף היא תגיע לטוקיו בשעה 12:03.

המעונינים ביום טיול בטבע, באזור הירושימה, יוכלו לצאת לטרק רגלי בערוץ היפה סנדנקיו - Sandankyo. הערוץ נמצא באזור הררי מצפון-מערב לעיר. צמחיה עבותה ומפלי מים הופכים את המקום ליעד אהוב על חובבי הטבע היפנים. ערוץ סנדנקיו יפה במיוחד בימי הקיץ ובתקופת הסתיו. המקום נגיש עם תחבורה ציבורית מאזור תחנת הרכבת של הירושימה.

מרחקי נסיעה מהירושימה: לאוקאימה 160 ק"מ, לאיזומו 167 ק"מ, לטוקושימה 274 ק"מ, לפוקואוקה 281 ק"מ, לקובה 302 ק"מ, לאוסקה 331 ק"מ, לקיוטו 360 ק"מ, לנגסקי 421 ק"מ, לנאגויה 483 ק"מ, לקנזאווה 590 ק"מ, לטאקימה 617 ק"מ, ליוקוהמה 798 ק"מ, לטוקיו 811 ק"מ, לפוקושימה 1,093 ק"מ, לסנדאי 1,170 ק"מ, לסאפורו 1,797 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים ליפן, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

הירושימה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים להירושימה:


הטמפרטורות בהירושימה, ברגעים אלו ממש:

מה השעה עכשיו בהירושימה ?

©

 

menu