ג'איפור, העיר ההודית האגדית, נוסדה בשנת 1727. אוכלוסייתה של העיר - שהיא גם בירתה של חבל רג'אסטן, מונה כיום כבר למעלה משלושה מיליון תושבים. ג'איפור ידועה בכינוי "העיר הוורודה", בזכות אבן הגיר הוורודה ממנה בנויים מרבית המבנים בעיר העתיקה.

לעיר שדה-תעופה ממנו ניתן לטוס ליעדים מרכזיים במרחבי תת-היבשת ההודית. נסיעה קרקעית לדלהי נמשכת כ-5 שעות, לפושקאר 3 שעות, לאודאייפור 9 שעות ולאגרה 5 שעות. רשת מסועפת של קווי רכבות מחברת את העיר ליעדים שונים בהודו.

ג'איפור מושפעת משלוש עונות: העונה החמה בין מארס לאמצע יוני, אז הטמפרטורות עלולות להגיע אף עד 45°. אחר-כך מגיעה עונת המונסונים הגשומה שנמשכת עד ספטמבר - ומאז ועד מארס זהו הזמן המועדף לביקור במקום, כאשר האוויר יבש וחמים.

שבעה שערים נטועים בחומות המקיפות את העיר העתיקה, אשר רחובותיה בנויים שתי וערב, בתכנון סימטרי וקפדני. ראשית לכל נוהרים התיירים אל האתר המרכזי של העיר, כדי לצפות ב"ארמון הרוחות" - Hawa Mahal המפורסם. הכניסה אל הארמון מן הרחוב הראשי, חולפת דרך חצר מוזנחת ונראה שרשויות התיירות המקומיות לא הקדישו תשומת-לב מיוחדת לעניין הנגישות. חזיתו הוורדרדה של הארמון מעוטרת בשלל ציורים ובמרפסות מסוגננות אשר משוות לו את המראה הייחודי לו. ההרמון המיתולוגי מהווה אגף ציורי במיוחד ולשמו נקשרו בעבר ספורים ואגדות. חלונותיו המוסתרים של ההרמון פונים לרחוב ההומה. כיום התצפית מחלונות אלו הרבה פחות רומנטית מכפי שהייתה בימים בהן הנשים הציצו מכאן בהיחבא, אל הפעילויות היומיומיות. יותר סביר להניח, שהצופים בני זמננו, יראו קבצנים ומוכרי-מזכרות נטפלים לתיירים, או גמלים רתומים לעגלות עמוסות בסחורה.

שער החליפין של הרופי ההודי (נכון להיום):

"ארמון הרוחות" הוא חלק מקומפלקס ארמון העיר הסמוך, אשר מעבר לחומותיו הגבוהות מצויים גנים נעימים. בחדריו הפנימיים של הארמון ניתן ליהנות מתצוגה מעניינת של מלבושים רג'סטניים מסורתיים. המבנים הוורודים של הארמון כוללים אגף אחד בו עדיין חיים בני משפחת המלוכה. אגף זה אינו פתוח לציבור הרחב. מבין האטרקציות בתחומי הארמון ניתן למצוא שני כדי כסף עצומים, מעין ג'ארות להעברת נוזלים, שנרשמו בספר השיאים של גינס ככדי הכסף הגדולים בעולם. בקומפלקס זה גם המקדש ההינדי החשוב לכבודו של האל קרשינה: Govind Dev Ji. מחיר כניסה לארמון, כולל ביקור במוזיאון ובגלריות = 190 רופיות לאדם.

המהרג'ה המהולל ג'אי סינג (1699 - 1744), אשר על שמו קרויה העיר, היה אסטרונום מושבע. ניתן לסייר במצפה-הכוכבים של ג'נטר-מנטר, אותו הקים ג'אי סינג כדי לממש את התחביב המדעי שלו. בשנת 2010 הכריזה אונסקו על הג'נטר מנטר כאתר מורשת עולמית.

בתוך החומות, סביב הארמונות והאתרים, מתוחים רחובות ארוכים לצד סמטאות המתאגדים לכדי בזאר אחד גדול ותוסס. ג'איפור - גם אם מדובר בקלישאה שחוקה - היא גן-עדן לחובבי שופינג, פשוטו כמשמעו. בין אם מדובר בדוכנים חבויים בסמטא צדדית, בין אם בחנויות מהודרות בשדרה מרכזית, הכלל פשוט וחד: יש להתמקח על כל מחיר ובכל מחיר. אחד הבזארים הפופולאריים ביותר בעיר הוא באפו-בזאר השוכן בלבה של העיר הוורודה. כאן ניתן למצוא בדים ופשמינות, עבודות-יד ופסלונים קטנים, מטריות, נעליים, וכן מוצרים רג'סטניים טיפוסיים.

לעיר יצאו גם מוניטין בעולם כולו כמרכז אטרקטיבי לרכישת אבני-חן ותכשיטים. ניתן למצוא כאן גם עבודות שיש ושנהב מפוסלות בידי אומנים, הדפסים על בד ומשי, כלי-חרס ושטיחים. השווקים המרכזיים מצויים לאורך ג'אוארי בזאר - Jauhari Bazaar ובאדי צ'אופר - Badi Chaupar.

רבים מן התיירים המבקרים בעיר מבקשים לצפות בסרט הודי, באולם הקולנוע הגדול ביותר באסיה: ראג' מאנדיר. לא הרחק מאולם זה נמצא גם בית-הקולנוע המודרני יותר: Golcha Cinema. ממש בשכנות לסינמה גולצ'ה ממוקם שוק הספרים צ'אורה רסטה - Chaura Rasta. חובבי הספרים הישנים והטובים ילקו כאן בסחרחורת של עונג.

אתר חלומי נוסף נמצא על גבעה המשקיפה על העיר הוורודה. זוהי מצודת אמבר, אליה ניתן לטפס על-גבי פילים. התור לפילים עלול להמשך מעל שעה תמימה והחפצים בכך יוכלו לעלות למצודה באמצעות ג'יפים או פשוט יותר, בטיפוס רגלי במדריגות. המצודה שנבנתה במאה ה-16 ע"י המהרג'ה מאן סינג היא דוגמא מובהקת לארכיטקטורת רג'פוט המשלבת באופן הרמוני, קישוטים ואלמנטים מן הדת ההינדית ומן האיסלם. מבין מוקדי העניין המרהיבים במצודת אמבר, ראוי לציון מיוחד אולם המראות: ה-Sheesh Mahal. מצודה אחרת המצדיקה ביקור, נמצאת צפונית לעיר ונקראת ג'איגאר. בהשוואה לאמבר, אתר ג'איגאר מחוויר, אבל כשלעצמו הוא מעניין והתצפית ממנו לכיוון העיר מאוד יפה.

מזרחית לעיר העתיקה ודרומית למבצר אמבר שוכנים מקדש השמש ומקדש הקופים - Galta-Ji, המהווים חלק מקומפלקס דתי מעניין. מקדש הקופים הוא מהאתרים המוזנחים אך האותנטיים, שאינם זוכים לתשומת הלב הראויה להם. מדובר במקדש יפהפה השוכן בערוץ נסתר. למקום מגיעים מאמינים שאין להם עניין בתיירים. כאשר מטפסים במעלה המדריגות מן המפלס התחתון של המקדש לכיוון המבנה העליון, מוקפים בלהקות גדולות של קופים ובמאמינים המאכילים אותם, ניתן לחוות מחזות של פולחן דתי במובן הבסיסי ביותר שלו. עשרה ק"מ מג'איפור, בדרך אגרה, נמצאים גני המלכה סיסודיה .

אחדים מבתי-המלון והארמונות המארחים תיירים, מהווים חוויה יוצאת דופן לאלו שיכולים להרשות לעצמם לינה במחירים של 200 $ ומעלה, ללילה. הבולטים שבהם הם: ארמון רמבג (Ram Bagh) שלפני שהפך למלון היה ארמון של מלכת ג'איפור החל משנת 1835. ה-Raj Palace מזכיר ארמונות מסיפורי אגדות. גם מלון רג'פוטנה מרשת ITC וארמון ג'אי מהאל מהווים אכסניות לא רעות בכלל... מקום מרהיב ביופיו ורומנטי במיוחד הוא מלון Rajvilas מרשת אוברוי.

אפשר בתקציב נמוך יותר ללון באחד מההווליס - מבנה רג'אסטאני טיפוסי - כמו למשל סמוד הוולי, ובעיקר הלסיסר הוולי - Alsisar Haveli הנהדר, שמזכיר לרבים את מלון אמריקן קולוני, בירושלים המזרחית. גם Shahapura House מעניק אווירה רומנטית ומיוחדת. למי שמחפש מלון רגיל במחירים ממוצעים, כדאי לו לשקול לינה במלון Holiday Inn , בזכות המיקום המרכזי שלו, או עדיף ככל הניתן במלון Trident המהודר, הסמוך למלון הולידיי-אין. שניהם שוכנים על שפת אגם שבמרכזו מצוי ארמון המים האגדי - Jal Mahal, שהכניסה אליו אסורה. לראותו בלבד, ולהצטלם איתו ברקע. כמו-כן מצויים בעיר מלונות פשוטים רבים במגוון של מחירים. לתרמילאים הישראלים נטייה ללון באכסניית אוור-גרין.

מן המפורסמות היא (בקרב תושבי הודו) שהעיר ג'איפור היא המקום הססגוני והמלהיב ביותר לחזות בו בפסטיבל של דיפוואלי - Deepawali אותו חוגגים בכל שנה, בחודשים אוקטובר-נובמבר. באותה תקופה גם אפשר לחזות כאן ביריד החמורים הייחודי.

בג'איפור היצע גדול של מסעדות איכותיות. רובן ככולן שוכנות בבתי-המלון המפורסמים. המסעדות במלונות רמבג וראג' פלאס מצטיינות באולמות מפוארים, בשולחנות עץ גרנדיוזיים, בנברשות מצועצעות ובמלצרים מן האגדות. מסעדה נפלאה היא Peshawri Restaurant במלון ITC. האוכל במסעדה זו הוא מן הטובים שניתן למצוא במדינת רג'סטאן. הבולטת מבין המסעדות שמחוץ למלונות היא Niros הוותיקה והמשובחת. מסעדה צמחונית מעניינת, נמצאת בקומתו העליונה של Om Tower. ועוד מסעדה צמחונית שוכנת במרכז העיר ושמה: LMB. למעוניינים בארוחה רומנטית מומלץ לסעוד במסעדת Peacock Rooftop במלון פרל פלאס.

מרחקי נסיעה מג'איפור: לטונק 106 ק"מ, לשמורת סריסקה 127 ק"מ, לפושקאר 142 ק"מ, לבונדי 209 ק"מ, לאגרא 232 ק"מ, לניו-דלהי 277 ק"מ, לביקנר 331 ק"מ, לאודאייפור 418 ק"מ, לקנפור 473 ק"מ, לרישיקש 492 ק"מ, לג'איסלמר 569 ק"מ, לבהופל 595 ק"מ, לאינדור 646 ק"מ, לאמריצר 651 ק"מ, לורנאסי 838 ק"מ, למומבאי 1,184 ק"מ, לכלכותה 1,500 ק"מ, לקוצ'ין 2,550 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

 

ג'איפור

Jaipur

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לג'איפור:

 

מזג-האוויר ברגעים אלו ממש, בג'איפור:

השעה עכשיו בג'איפור

כניסות של ישראלים להודו, לפי שנים:

2001
28,774
2002
25,503
2003
32,157
2004
39,083
2005
42,866
2006
42,735
2007
47,553
2008
42,720
2009
40,581
2010
43,456
2011
48,089
2012
47,649
2013
48,737
2014
49,312
2015
50,134

 

©

menu