אנחנו מתמחים בתכנון טיולים, לכל היעדים בהודו

054-4701631

העיר ג'ודפור שנוסדה באמצע המאה ה-15, היא כיום העיר השניה בגודלה בחבל רג'סטאן. העיר ממוקמת לספו של מדבר תר עתיר דיונות החול. היא מושפעת מאקלים צחיח למחצה האופייני לאזור זה של הודו, עם גשמי מונסון עזים בחודשים יולי-אוגוסט, עם ימים לוהטים בין החודשים אפריל ועד ספטמבר ועם לילות קרים בחודשי החורף.

לג'ודפור הודבקו מספר כינויים, ובהם: "עיר השמש" או "השער למדבר", אבל יותר מכל היא ידועה כ"עיר הכחולה". ואכן, מרבית הבתים בחלקה העתיק של גו'דהפור צבועים בצבע הכחול, המייצג באופן מסורתי את קסטת הברהמינים. קיימות תיאוריות נוספות לגבי מקורו של הצבע הכחול בו צבועים הבתים. בכלל, ג'ודהפור היא עיר של צבעים עזים. המתבוננים על חצרות העיר, מאחת מנקודות התצפית הרבות מן הגגות השכנים, יוכלו להבחין על נקלה בפועלים חרוצים המפיקים את צבע האינדיגו מתוך עלי הצמח וממלאים חביות עץ גדולות בנוזל הצבעוני. הפועלים עובדים בשיטות טבעיות הנהוגות בעיר מזה מאות שנים ומנצלים בנוסף למים ולצמחי אינדיגו, משאב נוסף שזמינותו גבוהה: גללי פרות. 

שדה-התעופה של ג'ודפור ממוקם 6 ק"מ דרומית לעיר. מתקיימות מכאן טיסות יומיות למומבאי ולדלהי. קווי אוטובוס ורכבת משרתים את הבאים לכאן, אבל יש לקחת בחשבון זמני נסיעה ארוכים. זמן הנסיעה לפושקאר לדוגמא, הוא כ-5 שעות, וכך גם לאודייפור, ואילו זמן הנסיעה לנווה-המדבר החלומי של ג'איסלמר הוא בין 8-7 שעות.

על קו הרקיע של העיר שולט מראהו עוצר-הנשימה של מבצר מרנגאר, החשוב שבאתריה של ג'ודהפור. המבצר שנבנה בשנת 1808 על גבעה רמה הוא המרשים שבמבצרים של חבל רג'סטאן. חומתו הכבירה של המבצר מגיעה לגובה של שלושים וששה מטרים ולרוחב של עשרים ואחד מטרים. חלקים מתוך החומה נחצבו בסלע והשתלבו באופן טבעי בנופי הגבעה. בחלקים אחרים, ובעיקר במגדלי השמירה של המבצר, האבן סותתה בידי אומנים. ובנוסף: מתוך המבנה ההיסטורי נשקפים המראות היפים ביותר של בתי העיר הכחולה.

מעט צפונית למרנגאר שוכן פארק מדברי בשם ראו ג'ודה - Rao Jodha. זו מעין שמורה קטנה וחביבה המטפחת צמחיה מדברית, לצד מקורות מים מלאכותיים. בשעות אחר-הצהריים נעים לטייל בשבילי הפארק.

באותו אזור – קילומטר אחד, צפונית-מזרחית למרנגאר - כדאי לבקר גם בהיכל שיש מצועצע בשם Jaswant Thada. כיפותיו הצחורות של המבנה ומיקומו המבודד הם המעניקים לו חן ייחודי. מגג המבנה ניתן לצפות במבצר מרנגאר, מזווית יוצאת-דופן.

בעוד מבצר מרנגאר מייצג את מורשת המהרג'ות ששלטו ברג'סטאן עד שנת 1947, הרי שעל גבעה אחרת שצופה על העיר ניתן לחזות בארמון אומאיד - Umaid Bhawan, המשקף את התקופה הקולוניאלית בהודו. את בניית הארמון המפואר החלו הבריטים בשנת 1929 והיא נמשכה למעלה מ-15 שנה. מרביתו של שטח הארמון, על גנותיו הירוקות ומבני השיש שלו, משמש כיום כמלון מפואר. באחד האגפים מתגוררים עדיין צאצאיהם של בני משפחת הנסיכים.

בהשפעת הבריטים נבנה במרכז ג'ודפור גם מגדל השעון המונומנטאלי שאופייני כל-כך למושבות האנגליות. המגדל משמש כנקודת ציון למטיילים במרכז העיר. הוא שוכן בסמוך לשוק סרדאר התזזיתי וממנו יוצאות סמטאות מפותלות לכל עבר. ייחודו של שוק סרדאר עצמו בכך שהוא אינו מיועד לתיירים ועיקר הסחורה הנמכרת בו: ירקות, פירות, תבלינים, בגדים, הכל כמעט מיועד לאנשי ג'ודפור.

גני מנדור המשתרעים בהוד, מעט מחוץ לעיר, ראויים לגיחה של שעתיים לפחות. הישוב מנדור שימש כמרכז שלטוני במשך מאות שנים במהלך ההיסטוריה. במקום נותרו שרידים יפהפיים של מקדשים ומצודות עתיקות והוא מוקף בצמחיה.

מרחקי נסיעה מג'ודפור: ללוני 33 ק"מ, לבלטורה 108 ק"מ, לנגאור 142 ק"מ, לפושקאר 214 ק"מ, לביקנר 247 ק"מ, לאודייפור 254 ק"מ, למאונט-אבו 261 ק"מ, לג'איסלמר 283 ק"מ, לג'איפור 339 ק"מ, לבונדי 358 ק"מ, לניו-דלהי 601 ק"מ, לרישיקש 824 ק"מ, למומבאי 975 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

ג'ודפור

Jodhpur









הטמפרטורות בג'ודפור, ברגעים אלו ממש:

מה השעה עכשיו בג'ודפור ?

©

 

menu