מדינת קרנטקה, בדרום מערב הודו, סובלת ככל הנראה מיחסי-ציבור גרועים, או מכך שהשלטונות במדינה מעדיפים לטפח את בנגלור, עיר הבירה של קרנטקה, כמרכז ההיי-טק של דרום אסיה, ולא כיעד תיירותי. אין סיבה אחרת, נראית לעין, שממנה ניתן ללמוד מדוע שכנותיה של קרנטקה: טאמיל-נאדו, קראלה וגואה, מוצפות בתיירים מהמערב ואילו היא, מדינה גדולה מהן ולא פחות יפה, מוצנעת מתודעתם של מרבית המבקרים בהודו.

מלבד בנגלור, המטרופולין המודרני שמהווה מוקד משיכה לאנשי היי טק מכל העולם, קרנטקה משופעת בנופים יפים ובאתרים היסטוריים מרתקים. חלק מהמקדשים המרהיבים של דרום הודו נמצאים בתחומיה וכך גם ערים עתיקות ובירות של ממלכות קדומות. יש כאן עיירות ציוריות ושווקים צבעוניים, מפלי מים נפלאים ויערות-עד וגם דרכים צדדיות המובילות אל תרבויות עבר עשירות. מרחביה של קרנטקה עדיין לא נרמסו תחת רגליהם של המטיילים הישראלים.  ואם לא די בכל זה, יש פה שמורות-טבע מרשימות וכן רצועת חוף מעניינת.

שטחה של קרנטקה גדול פי עשר מזה של מדינת ישראל והיא מונה מעל 50 מיליון תושבים. השפה המדוברת ביותר במדינה היא Kannada, אם כי גם הינדי ואנגלית מאוד נפוצות כאן.

הערים הגדולות בחבל קרנטקה

העיר
מספר תושבים
אתר בולט
גובה מעל-פני הים
זמן נסיעה ברכבת המהירה ביותר לבנגלור
בנגלור
8,580,600
גני לאל-באג
920 מטר
---------------------
מייסור
992,100
הארמון של מייסור
763 מטר
02:40 שעות
הובלי
943,400
מקדש נווגרהה
671 מטר
07:55 שעות
מנגלור
623,300
כנסית סן-לואיג'י
22 מטר
11:43 שעות
בלגאום
610,000
מבצר בלגאום
762 מטר
10:45 שעות
גולברגה
543,400
מקדש שראנה בסוושוארה
454 מטר
10:05 שעות
דוואנגר
435,500
מבצר אוצ'נגי-דורגה
604 מטר
05:10 שעות
באלרי
410,600
תחנת הרכבת המקומית
485 מטר
07:20 שעות
ביג'אפור
327,800
אחוזת הקבר גול גומבז
770 מטר
15:02 שעות
שימוגה
322,900
העיירה קודלי (15 ק"מ מהעיר)
569 מטר
05:20 שעות

שדה-התעופה המשרת את הבאים לבנגלור נמצא 12 ק"מ דרום-מזרחה למרכז העיר. בנגלור שוכנת בגובה של כאלף מטר מעל-פני הים ונהנית במרבית ימות השנה, ממזג-אוויר מתון. בעיר עצמה מספר מצומצם של אתרים תיירותיים חשובים ובהם גני לאל-באג - Lal Bagh, הארמון של טיפו ופארק קובון. ברחוב הראשי של בנגלור - Mahatma Gandhi Road, ניתן למצוא חנויות ומרכזי בילוי - ובעת האחרונה, כיאה לעיר "יאפית" כל-כך, גם מסעדות ופאבים שלא היו מביישים ערים גדולות באירופה. שני קויי מטרו מודרניים: הקו הירוק והקו הסגול, מאפשרים נסיעה מהירה ונוחה בעיר באמצעות מערכת מקומית משוכללת Namma Metro.

כ-150 ק"מ דרום-מערבית לבנגלור נמצאת העיר מייסור. מספר רכבות מחברות בין שתי הערים מדי יום, אך הרכבת הטובה ביותר היא זו היוצאת ממדרס - Chennai, עוברת בבנגלור בשעה 11:00 בבוקר ומגיעה תוך שעתיים אל היעד. מייסור היא עיר מהאגדות. הארמון של מייסור, בעיקר בשעה שהוא מואר, מזכיר בסגנונו הרומנטי ספורים על נסיכים ונסיכות. כדאי לבקר כאן גם בגני ברינדוואן - Brindavan Gardens ובגבעות צ'מונדי, אשר בעיבורי העיר. יותר מכל, מייסור היא עיר של צבעים וריחות. השוק המקומי - Devaraja Market ססגוני להפליא. בדי הסרי, שקי התבלינים וערמות של אבקת-טיקה צבעונית, יחד עם ריחות עץ האלגום - Sandalwood האופייני מעורבבים בניחוחות פרחי היסמין, יוצרים מרקם חושני המותיר את רישומו על באי השוק. תיירים שרוצים לחוות לינה בארמון אמיתי ומסוגלים לעמוד בעלות הגבוהה, יוכלו להזמין חדר בארמון שהפך למלון: Lalitha Mahal.

מייסור מהווה גם בסיס יציאה נוח לטיולים אל מספר אתרים הנמצאים בטווח נסיעה קצר מכאן. מבין אתרים אלו ראוי לציון מיוחד קומפלקס המקדשים של סומנטפור, הבנוי באופן נפלא עם שלל של פסלים המגולפים ביד אמן. רחוק יותר, בנסיעה בת מספר שעות, ממוקמת העיר המנומנמת חסן. בסמוך לחסן, שתיים מהעיירות מעוררות העניין של קרנטקה. מדובר בבלור והלביד - Halebid, שופעות המקדשים מתקופת ממלכת ההויסלה. מחסן ניתן לשוב בנסיעה ישירות לבנגלור ובדרך לעצור ב-Shravanbelangola ("הנזיר-העומד-על-הגבעה") כדי לצפות בפסל אדיר הממדים ניצב עירום על הגבעה ומשקיף על הצליינים בני הדת הג'אינית העולים אליו לרגל בהמוניהם.

שער החליפין של הרופי ההודי (נכון להיום):

בחלקה הדרום מערבי של קרנטקה, בארץ הגבעות העגלגלות, מתפרשים מטעי הקפה של קורג - Kodagu. מלבד יפי הטבע המוריק במלוא עוזו, ניתן לבקר בנפה זו אצל בני המושבה הטיבטית. מעל 40,000 גולים טיבטים, חיים כאן בהרמוניה עם שכניהם ההינדים. קורג שומרת על קסם בתולי והביקור באזור זה יהווה חוויה יוצאת-דופן למטיילים המעוניינים לחרוג מהמסלולים המקובלים. העיר המרכזית נקראת Madikeri. ניתן ללון במספר מלונות משובחים באזור זה ובהם בולטים Club Mahindra, ובעיקר Evolve Back. למטיילים בעלי תקציב בינוני מצוי פתרון חביב ונעים בדמות מלון הבקתות: Honey Pot Homes.

מבין המוקדים ההיסטוריים הרבים בהם התברכה קרנטקה, המפי - Hampi היא בלא ספק גולת-הכותרת של המדינה, בתחום זה - ואחד היעדים המדהימים של דרום הודו. למרות היותה מנותקת ונידחת, מרחק 350 ק"מ צפונה מבנגלור, המפי מצדיקה את מאמץ ההגעה אליה והביקור בה ירשים גם מטיילים שאינם בהכרח חובבים של שרידי ערים עתיקות. יופיה של המפי אובייקטיבי ולא ניתן לערעור. ההגעה לכאן תתבצע בדרך-כלל בנסיעה ברכבת אל הוספט - Hospet, עיר שדה נטולת-חן. בכל ערב בשעה 22:15 יוצאת רכבת  מספר 6592 מהתחנה בבנגלור ומגיעה למחרת בבוקר בשעה 07:40 להוספט. זוהי רכבת עם קרונות שינה, ברמה המניחה את הדעת.

בימי-הביניים ישבה המפי על פרשת-דרכים, בנתיבי מסחר התבלינים והכותנה והייתה ידועה בזכות הבזארים שלה. הסיור בין העתיקות המקומיות מחייב הליכה-רגלית לאורך קילומטרים אחדים ורצוי לבצע את המסלול באופן סיבובי עם התחלה וסיום בנקודה הקרויה "המפי-בזאר".

לא הרחק מפה, כדאי לערוך גיחה אל בדמי - Badami, בירתה העתיקה של ממלכת הצ'אלוקים, השוכנת בגיא שלו, בין שתי גבעות. בדמי מוכרת בזכות מקווה המים שלה ובזכות המקדשים החצובים בסלע. חודשי הקיץ בלתי נסבלים באזור המפי ובדמי. האקלים כל-כך קשה עד שתושבי המקום - אפילו הם - נמלטים אל הצל, משעות הבוקר המאוחרות ועד אחר-הצהריים.

עוד הלאה מכאן, בדרך לעיר הגדולה בלגאום - Belgaum ואל חופי גואה, מתבלט האתר של פטדקל - Pattadakal עם למעלה מ-100 מקדשים שהחשובים שבהם: Papanatha, Kashivishvanatha, Jambulinga, Galganatha , משתרעים על-פני עשרות קמ"ר ובצמוד אליהם גם מקדשי אייהול - Aihole.

העיר הקטנה דנדלי שוכנת מעט מזרחה לגואה, בין גוקרנה לבין בלגאום. המקום מהווה יעד אטרקטיבי לרפטינג על נהר קאלי, לטרקים בשמורת הטבע הנרחבת של האזור ולטיולי טבע ביערות הסמוכים. בדנדלי עצמה מספר גסט-האוזים צנועים. במרחק 12 ק"מ מהישוב נמצא ה-Dandeli Chalet, מקום הלינה הסביר ביותר ברדיוס של 50 ק"מ.

בחלקה הצפוני של קרנטקה מספר ערים מעניינות שאלמלא מיקומן הבלתי-אפשרי בדרך ללבה האפרורי של הודו, ראוי היה לסור אליהן, אבל משקלן הסגולי החיוור, הופך את טרחת הנסיעה לכבדה מדי ביחס לתמורה. יחד-עם-זאת דווקא ביג'אפור - Bijapur ששמה עלום, שווה התייחסות, לכל-הפחות מצדם של התרמילאים שעתותיהם בידיהם. העיר, על ספה של מדינת מהרשטרה ,מעל 500 ק"מ צפונה לבנגלור, עם מספר אתרים מוסלמיים בעלי חשיבות רבה, עשויה להפתיע לטובה את אלו שיגיעו אליה. יש כאן קבר ענק שנקרא גול גומבז, ומאוזילאום לכבודו של אחד השליטים הקדומים - lbrahim Roza.

מפלי ג'וג - Jog Falls הם ממראות הטבע היותר משובבים של האזור, אלא שבביקור בהם טמון מילכוד. עוצמת הזרימה של אשדות המים, רבת רושם במיוחד בימי הקיץ, בעקבות גשמי המונסון, בין החודשים יולי-אוקטובר - וזאת, למרבה הצער, בדיוק התקופה המרתיעה מטיילים דהויי-עור מלבוא לאזור. המפלים, הנחשבים לגבוהים ביותר בהודו, נמצאים בדרך בין עיר החוף הגדולה מנגלור - Mangalore לבין גואה. אין סיבה תיירותית לחנות במנגלור.

צפונית למנגלור משתרעים חופי הים של קרנטקה. אחד החופים המעניינים שייך לגורקנה, נמצא ממש בצפון המדינה. מטיילים המחפשים אתרי נופש מלהיבים, ובעיקר כאלו הרוצים לשלב חופשה עם פעילות יוגה, יוכלו ליהנות מהאתר הקסום של Swaswara.

ובאשר לשמורות של קרנטקה. יש כאן מספר שמורות מרתקות ובהן פילים רבים, קופים, חיות-בר אחרות, אנפות וציפורים שונות האופייניות לאזור. שמורת נגארהול - Nagarhole, במרחק נסיעה של כשעה וחצי ממייסור שוכנת בסבך טרופי ומאפשרת תצפית מצוינת על עולם החי. גם שמורת בנדיפור - החשובה שבשמורות המדינה - עתירה בחיות-בר. עם מעט מזל ניתן לחזות כאן גם בנמרים.

מרחקי נסיעה מבנגלור: למייסור 140 ק"מ, לחסן 190 ק"מ, למדיקרי 271 ק"מ, להוספט 328 ק"מ, לצ'נאי 330 ק"מ, להמפי 343 ק"מ, להובלי 412 ק"מ, למדוראי 445 ק"מ, לגוקרנה 523 ק"מ, לקוצ'ין 530 ק"מ, למומבאי 1,000 ק"מ, לאודאייפור 1,750 ק"מ, לניו-דלהי 2,060 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

 

קרנטקה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לחבל קרנטקה :

 

מזג-אוויר ברגעים אלו, בבנגלור:  

מרחקי נסיעה מהמפי: להוספט 13 ק"מ, לגונטקאל 137 ק"מ, לבדמי 140 ק"מ, להובלי 225 ק"מ, לגוקרנה 309 ק"מ, לחסן 337 ק"מ, לפנג'י (גואה) 350 ק"מ, לבנגלור 374 ק"מ, למייסור 438 ק"מ, למדיקרי 444 ק"מ.

השעה עכשיו בהודו:

©

menu