קראלה אקזוטית במיוחד. מרצועת החוף הארוכה שלה נשלחות לשונות מים אל תוך היבשה, מתפרשות ומכסות שטחים נרחבים של המדינה. אלו הן התעלות והלגונות הקסומות (Backwaters), אשר השייט בהן הוא מן המרהיבים על פני הגלובוס. לאורך הלגונות נטועות שורות צפופות ואינסופיות של עצי דקל. בתים בודדים וסירות קטנות על רקע כפרים ציוריים, משלימים תמונה חלומית.

 

גשמי המונסון מקדימים להגיע לדרום-מערב הודו וכבר בחודש מאי הם שוטפים בעוז את מטעי הקוקוס ושדות האורז של חבל קראלה. ביוני הגשמים מתגברים אף יותר, מפזרים את האבק מן הארץ ומצננים במעט את חומה היוקד של השמש הטרופית. זהו בדיוק הזמן המועדף לקורסים וטיפולי איורוואדה (Ayurveda), באחד מאותם מרכזים המתמחים בכך. ראו לדוגמא את אחד המרכזים הבולטים והאיכותיים: Somatheeram.

המדינה הקטנה (שטח כפול בדיוק מזה של מדינת ישראל) מונה כמעט 30 מיליון תושבים. נהוג לחלק את 14 המחוזות של קראלה לשלושה אזורי אורך גיאוגרפיים, בעלי אופי שונה: במזרח, המדרונות המיוערים של רכס הרי הגהט. במרכז, בין ההר לים, השדות החקלאיים והעיירות הקטנות, ובמערב: מישור החוף, בו ממוקמות גם הערים החשובות.

 

למרות השפעות מגוונות של עמים כובשים כמו הפורטוגזים וההולנדים, השפה המדוברת ביותר במדינה, היא מאלייאם, אם כי גם הינדי ואנגלית מאוד נפוצות כאן. קראלה מתהדרת בתואר "מדינת התבלינים" והיא מתגאה במערכת-חינוך, הנחשבת למתקדמת ביותר בכל הודו.

 

 

 

 

לעיר הבירה טריוונדרום - Thiruvananthapuram שדה-תעופה בינלאומי, ממנו ניתן לטוס בין-היתר, לסרי-לאנקה ולאיים המלדיביים. בעיר עצמה מספר מצומצם של אתרים תיירותיים חשובים ובהם בולטים מקדש הינדי בשם סרי פדמנהבסמוואי, וכן מוזיאון Napier וארמון .Kanakakkunnu

 

ששה-עשר ק"מ מטריוונדרום, נמצא חוף קובאלם - Kovalam הפופולארי. בשנים האחרונות התפתח האזור באופן מעורר דאגה. ממקום מפלט רגוע ופסטורלי הפכה קובאלם למרכז נופש הומה. פיסת החוף הנמתחת צפונה מן המגדלור עדיין מזכירה את הימים בהם תרמילאים הרפתקנים האמינו, שזהו מפתן הכניסה לגן-עדן. מטיילים עם כיס עמוק, יוכלו ליהנות משהות נעימה במיוחד, במלון הפאר: קמפינסקי. אפשר לערוך מקובלם גיחה לאתר המקודש של קניהקומרי, הנמצא כבר בפאתי מדינת טאמיל-נאדו. במקדשי החוף של קניהקומרי נערכים טקסים מרתקים. על מקום זה כתב סלמן רושדי בספרו "פסוקי השטן": במקום שבו נדמה היה ששלושה אוקינוסים מתנפצים באמת ובתמים, זה אל זה.

 

חוף פפסננם בוורקלה - Varkala מהווה תחליף הולם עבור מטיילים המחפשים שלווה ואותנטיות. צוק אדמדם משקיף על החוף וממנו מראות רומנטיים של שקיעה. הפנטזיה המקובלת על ערסל בין שני דקלים, על שפע אגוזי קוקוס ועל ים כחול, יכולה להתממש במקום זה על נקלה. אפשר גם לרקוד על שתי החתונות, וללון במלון היוקרה היחיד באזור: Taj Garden Retreat. ורקלה מושכת אליה גם צליינים הינדים. אלו מגיעים לאתר העלייה לרגל של שיווהגירי.

 

שייט הלגונות המרתק ביותר שניתן לערוך הוא בין קוילון (או בשמה המקומי: קולם) הנמצאת 70 ק"מ צפונה לטריוונדרום, לבין אלפי - Alappuzha. השייט המלא נמשך מהבוקר ועד שעות אחר-הצהריים. ניתן לקצר אותו ולנטוש את הספינה באחת מתחנות העגינה בדרך, ומשם להמשיך בנסיעה על הכביש. הלגונות והתעלות חוצות זו את זו במערכת סבוכה של נתיבים שאורכם עולה על 800  ק"מ.  הנופים כאמור, יפים מעל לכל סופרלטיב. העיר קוילון התפרסמה בעבר בזכות היותה נמל חשוב ב"דרך התבלינים" ההיסטורית. כיום היא מהווה מרכז לסחר באגוזי קשיו. במחוז של אלפי מצוי אזור קוטנאד הידוע בכינוי: "קערת האורז של קראלה", משום שהוא עתיר בשדות אורז דשנים.

 

מזרחה לאלפי, בדרך למדינת טאמיל-נאדו, שוכנת שמורת הטבע של פריאר - Periyar. ביערות העד הטרופיים של השמורה, סביב לאגם מלאכותי, מרוכזים זנים שונים של חיות ובהם ביזונים, פילים וקופים. אין עדות אמיתית לנמרים המפורסמים שכביכול מתרוצצים בפריאר, ואותם משווקת לשכת התיירות המקומית, בהתלהבות מוגזמת.

 

עיר המחוז קוטיאם אינה מצדיקה יותר מאשר חניה קצרה, בדרך צפונה מאלפי לארנקולם וקוצ'ין, או בדרך מערבה כשמגיעים מפריאר. אם כבר נמצאים בעיר, אז כדאי לסור אל המקדש הפשוט והנעים: Thirunakkara. יש כאן ציורי-קיר מעניינים. העיר צמודה לאגם ומבנאד, בו נערכים בקיץ מירוצי סירות. מחוז קוטיאם משמש כתחנת יציאה לחלק ניכר ממסעות השייט במי-הלגונות. במרחק חצי-שעה נסיעה מהעיר, שוכנת העיירה המופלאה Kumarakom. קומרקום מוקפת שדות אורז ירוקים, יערות סבוכים ועצי קוקוס. מנגד, מי האגם והלגונות, ומעל הכל השקט והאור החזק. כשאנשי קראלה אומרים שכאן מצויה חלקת האדמה הפרטית של אלוהים, הם חושבים על קומרקום.

 

קוצ'ין ירדה מגדולתה, עת הייתה נמל מרכזי לחופו של ים ערב, ושער הכניסה לסוחרים ומגלי ארצות שתרו אחרי אוצרותיה האגדיים של דרום הודו. ירדה מגדולתה אך נותרה יפה. כיום קוצ'ין, השוכנת על מספר איים וחצאי איים, שייכת אדמינסטרטיבית, לאחותה הגדולה והצמודה ארנקולם - Ernakulam. מן הקהילה היהודית שהתרכזה במשך מאות שנים בעיר, נותרו שרידים בודדים בלבד. מרבית היהודים הקוצ'ינים היגרו ארצה והשתקעו בה בהצלחה מרובה (ראו מושב נבטים בנגב וכפר-יובל בצפון). הרובע היהודי המצומצם נשמר היטב וראוי לציון בית-הכנסת מן המאה ה-16, הבנוי בסגנון אירופאי, עם נברשות בדולח וציורי קיר, ועם מרצפות חרסינה מעוטרות שהובאו מסין. בקוצ'ין גם בית-קברות יהודי. ארמון מטנצ'רי, נמצא במרחק הליכה מבית-הכנסת היהודי. הוא מכונה גם "הארמון ההולנדי", למרות שנבנה על-ידי הפורטוגזים. אבל דווקא נסיכים הודים הפכו אותו למיוחד כל-כך, כאשר הוסיפו לקירות חדרי-השינה של הארמון, ציורי קיר המתארים את המיתולוגיה של הראמיאנה. שני קילומטר מערבה מהארמון שוכנת כנסיית סנט-פרנסיס. זוהי הכנסיה העתיקה ביותר בהודו. וסקו-דה-גאמה שנפטר בעיר קוצ'ין, נקבר בחצר הכנסיה לפני שעצמותיו הועברו לפורטוגל. מלבד אזור הפורט העתיק כדאי לבקר גם באיי וולינגדון ו-גונדה וכן לצפות ברשתות הדייג הסיניות בנמל. בעיר ארנקולם אפשר לצפות במופע קטאקלי - Kathakali, האופייני לחבל קראלה.

 

אתר נופש מומלץ, נמצא כ-40 ק"מ מקוצ'ין ונקרא צ'ראי - Cherai. נוסעים ששהו במקום, מספרים על מסז'ים  וטיפולי איורוואדה ברמה מאוד גבוהה. ועוד יעד לנופש חלומי: Marai Beach השוכן ליד כפר הדייגים Mararikulam, מעט צפונית לאלפי.

 

136 ק"מ מזרחה לארנקולם, במחוז Idukki, שוכנת עיירת הקייט מונאר בגובה של 1,600 מטר מעל פני-הים. האזור כולו משובץ כפרים קטנים, מוקפים במטעי-תה ירוקים, המכסים את מורדות הגבעות. שבילים צרים ומפותלים מזמנים למטיילים מסלולי הליכה משובבים. מונאר היא נקודת מפלט מצויינת לכל מי שמחפש מרגוע מן המישורים המהבילים ומן הערים הדחוסות. נוף ההרים הנשקף ממונאר, הוא לא פחות מאשר מרהיב. מעל הכל נישאת פסגתו ההדורה של הר אנמוד (2695 מ') . בחודשי החורף, עלולה הטמפרטורה במונאר לרדת עד לנקודת הקיפאון.

 

צפונית למונאר, בצמוד לרמת נילגירי, במחוז Palakkad, כדאי במיוחד לבקר בשמורת-הטבע הנהדרת של Silent Valley. כאן על-פני 90 קמ"ר של יערות גשם טרופיים, עולם החי והצומח עשיר במידה מעוררת השתאות.  שדה-התעופה הקרוב ביותר לשמורה, מצוי בעיר קוימבטור, אשר בחבל טאמיל-נאדו. הלאה וצפונה, למחוז המפתיע ביותר בחבל קראלה: Wayanad ! מדובר באזור יפהפה, טובל כמובן בצבעים הירוקים, העזים, של ארץ ההרים.  בין שדות האורז ומטעי הקפה והתה, פזורים כפרים קטנים. יערות-עד מכסים את מדרונות ההרים, ובעיקר Wayanad מציעה למטיילים בה, מפגש בלתי אמצעי, עם בני השבטים המתגוררים במחוז.

 

חזרה אל החוף: בעיר טריצ'ור - Trichur, נמצא מקדש הינדי חשוב, המוקדש לאל שיווה. מכיוון שהמקדש אסור לכניסה ללא-הינדים, כדאי לעצור כאן רק להפוגה קצרה, או כדי להשתתף בפסטיבל המקומי, החל בכל שנה באביב. אותם דברים אמורים לגבי הישוב גורוויור, בו ממוקם מקדש לכבוד האל קרישנה.

 

קליקוט - קוזיקוד, בצפון חבל קראלה באזור הקרוי מלאבר - Malabar, היא עיר עתיקה בעלת חשיבות היסטורית רבה. כאן עגן וסקו דה גמה כאשר הגיע לראשונה להודו. בכל שנה, בחודש פברואר או בחודש מארס, נוהרים לכאן אלפי מאמינים כדי לחגוג את פסטיבל אטומנור במקדש המקומי.

 

מעט מחוץ לעיר נמצאים אגם פוקוט ושמורת הציפורים קדלונדי. וממש בצפון המדינה, בסמוך לחבל קרנטקה, נמצא מבצר בקל. לאחרונה מנסים לקדם – בהצלחה לא מבוטלת – את חופי-הים של בקל, כאתרי-נופש אקזוטיים.

 

ניתן לחוש את האווירה המיוחדת של מדינת קראלה באמצעות ספרה המשובח של הסופרת ארונדהטי רוי - ילידת המקום - "אלוהי הדברים הקטנים".

 

 

מרחקי נסיעה מקוצ'ין: לאלפוזה 53 ק"מ, לטריצ'ור 86 ק"מ, לפריאר 125 ק"מ, למונאר 134 ק"מ, לורקאלה 160 ק"מ, לקוזיקוד 182 ק"מ, לקוימבטור 194 ק"מ, לטריוונדרום 200 ק"מ, למדוראי 263 ק"מ, למייסור 370 ק"מ, למנגלור 419 ק"מ, לבנגלור 549 ק"מ, לצ'נאי 693 ק"מ, לגואה 770 ק"מ, להיידרבאד 1,108 ק"מ, למומבאי 1,534 ק"מ.

 

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

קראלה

Kerala

השעה עכשיו בקוצ'ין:
 

מזג-אוויר עדכני בקוצ'ין:

------

©

menu