נהר המקונג נובע בגבהים של 5000 מ', ברמת טיבט המזרחית וזורם דרומה ומזרחה אל חבל יונאן ומשם לתוך לאוס והגבול התאילנדי וחוצה את קמבודיה בואכה ויטנאם, עד אשר הוא נשפך עם זרועות הדלתא שלו לים סין הדרומי. סך-הכל מסלול מצית-דמיון של כ-4100 ק"מ.

אחד התיאורים המרהיבים ביותר של נהר המקונג נמצא בספר "המאהב" של הסופרת הנפלאה מרגריט דיראס. למקונג שני חלקים שונים באופיים. המקונג העליון הוא נהר הררי שזורם במלוא הכחלחלות שלו, ממקורותיו בטיבט בתוך ערוצים עמוקים ויוצר מפלים גבוהים עד שהוא מגיע לנתיב מישורי ומתון באזור תאילנד-בורמה-לאוס ("משולש הזהב") והופך להיות המקונג התחתון, אפיק רחב מימדים שמימיו ספוגי הבוץ מעשירים את אדמת הארצות השוכנות לגדותיו והוא עצמו משמש נתיב שייט מרכזי, במרחבי דרום-מזרח אסיה.

בטיבט הנהר קרוי דזה-צ'ו. נקודת היציאה שלו בפרובינציה של צ'ינחאי נקבעה רשמית בשנת 1999 ע"י משלחת מיוחדת. האפשרות היחידה לנוע בקטע ההתחלתי של המקונג היא באמצעות קייקים בלבד ושייט כזה מיועד אך ורק להרפתקנים מדופלמים. הנהר ממשיך ליונאן ומוכר שם יותר בשמו הסיני לאנצ'אנג – שני בחשיבותו רק ליאנג-צה האדיר. באזור זה של דרום סין תוחמים את ערוץ המקונג הרים נישאים והקניון בו הוא זורם כה עמוק עד כי לעתים ניתן לשוחח בצעקות בין הפסגות שמשני עבריו של הערוץ, אולם יש צורך ביום תמים כדי לרדת ולהעפיל מגדה אחת לשניה. התרמילאים הישראלים שגילו זה מכבר את "ערוץ דילוג הנמר" הנמצא לא הרחק מכאן, עדיין לא מנסים כוחם בטיולי טרקים בקניונים אלו.

למעשה נהר המקונג מוכר לתיירים רק החל מאזור סיצ'ואן-בנה שנמצא ממש בדרום סין ובעקר מהישובים ג'ינגהונג ו-באושאן.

מדרום סין הנהר זורם לאורך הגבול הבורמזי נוגע-לא-נוגע במינאמר עד לצפון תאילנד, שם הוא והיובל המפורסם שלו: נהר הקוק, מהווים מוקד משיכה לרבבות תיירים מכל העולם, השטים עליו בסירות מנוע. בתאילנד הנהר זוכה לשם מה-נם-קונג.

מכאן, כאשר המקונג מתעקל מזרחה אל תוך לאוס, הוא איננו עוד נחל יפה או נהר מרשים אלא עורק-חיים פועם שחייהם של מיליוני אנשים תלוי בו לא-במעט. מהגבול במסע בן יומיים מגיעים עד לואנג-פראבנג, אחד מאתרי התיירות המדהימים של לאוס. העיר היוותה בעבר בירה של ממלכת לאן-צ'אנג. זוהי נקודה בה אפיק הנהר מתעקל בצורה של ברך ונע דרומה ושוב מהווה גבול טבעי לאורך מאות קילומטרים בין לאוס לתאילנד. תושבי לאוס מכנים את המקונג בחיבה: "אם המים". הקמבודים לעומת זאת קוראים לו טונלה-טם, כלומר "מים גדולים". קמבודיה, יותר מכל ארץ אחרת חיה סביב ובזכות מי המקונג. הטונלה-סאפ הוא אגם רדוד במערב המדינה המהווה חלק ממערכת של תעלות המבוססות על זרימת מים מאזור גבוה לאזור נמוך ועל גאות בעונת המונסונים. שיטה פשוטה זו ממתיקה את מי הנהר ומאפשרת שימוש במים לאורך כל השנה וכן משפרת לאין שיעור את היבול החקלאי ואת איכות הדגה הן בקמבודיה עצמה והן בדלתא של ויטנאם. הדלתא של המקונג מתחילה כבר באזור פנום-פן – בירת קמבודיה. אם מלואנג-פרבנג ועד פנום-פן עיקר התנועה מתבצעת בסירות ובספינות קטנות, הרי שמכאן ועד לים ניתן להפליג גם באניות.

ועכשיו נהר המקונג בשיא עוצמתו ותפארתו, מתפצל למספר זרועות, מתפתל אל תוך האדמות הפוריות של ויטנאם ונשפך אל הים בשטח האקזוטי של הדלתא, מערבית לסייגון (הו-צ'י-מין סיטי). הוייטנאמים קוראים למקונג "נהר תשעת הדרקונים". האם מישהו יצליח לבצע את טיול-האתגר לאורך ערוץ המקונג, ממקורותיו על גבול טיבט ועד לשפך שלו, מבלי להתרחק ממנו - אף לא פעם אחת - יותר מאשר 20 ק"מ ?

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים לתאילנד. אתם מוזמנים להתקשר:

054-4701631

 

 

נהר המקונג


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לנהר המקונג:
מפה של דלתת המקונג.
המקונג: גבול תאילנד-לאוס.
תמונות של הנהר בלאוס.
תמונות מ-קנטו, הדלתא של וייטנאם.
נתונים גיאוגרפיים אודות המקונג.
כתבות אודות המקונג
פרוייקט המקונג
 
 

הנהרות הארוכים בעולם:

1. הנילוס

2. האמזונס

3. היאנג-צה

4. המיסיסיפי

5. היניסיי

6. הנהר הצהוב

7. נהר האוב - סיביר

8. הפראנה

9. נהר הקונגו

10. נהר האמור - נהר הדרקון השחור.

©

menu