העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים נוספים במזרח-הרחוק

רעידת האדמה שהתרחשה בנפאל, בשבת - 25 באפריל 2015 - הרסה עד היסוד חלק מהאתרים. מאז, זה למעלה משלוש שנים, נערכות עבודות שיקום אינטנסיביות.

מוקד רעידת האדמה היה במרחק 81 ק"מ צפון-מערבית לעיר הבירה קטמנדו. זו רעידת האדמה הקשה ביותר שהתרחשה באזור, מזה למעלה משמונים שנה. עד עתה נמנו באסון למעלה מ-7,000 הרוגים.

נפאל היא מדינה עצמאית, השוכנת בין טיבט בצפון, לבין הודו בדרום. המדינה משתרעת לאורך של 885 ק"מ ממזרח למערב. למעט שטחים זעירים, רוב אזוריה של ארץ הררית זו, מצויים בגובה שמעל 1,200 מ', מעל פני-הים. בנפאל למעלה מ-עשרים ושבעה מיליון תושבים, השייכים לשבטים שונים, ומדברים בשלל שפות. מזג-האוויר משתנה בהתאם לגובה. בקטמנדו הבירה, האקלים מתון ונוח כמעט לאורך כל השנה. ביוני, הטמפרטורה נעה בין 18° לבין 30° ובדצמבר בין לבין 21°. מירב המשקעים יורדים בחודשי הקיץ. יום המנוחה של נפאל - כמו אצלנו - הוא בשבת.

 

בדף זה אנחנו מתמקדים בעמק קטמנדו. מדובר באזור מרהיב ביופיו, הנמצא בגובה סביר מעל פני הים, ובו תשתית תיירותית, המתאימה לתיירים מכל סוג ומכל גיל.

בנוסף להיותה ארץ קשה, שמרבית תושביה עניים מרודים, סובלת נפאל בשנים האחרונות, מחוסר יציבות, ומרצף של אירועים דרמטיים, וכך מתערערות מערכות החיים שבלאו-הכי לא היו מפותחות במיוחד. ביוני 2001 רצח יורש-העצר את אביו, מלך נפאל, וכן את אמו ומספר קרובי משפחה נוספים, בשל סכסוך על רקע יחסם של בני המשפחה לאהובתו. בתום מסע הרצח, הוא עצמו התאבד והותיר את נפאל בכאוס שנמשך שבועות רבים. מאוחר יותר הוכתר אחיו הצעיר של המלך המנוח, למלך החדש. עוד הוא מחמם את כס המלוכה והמחתרת המאואיסטית הטילה את אימתה על האזרחים הנפאלים, בעיקר בחלקה המערבי של המדינה. בפברואר 2005 פיטר המלך את הממשלה והכריז על מצב חירום. בצעד חסר תקדים ביטל הפרלמנט הנפאלי, במאי 2008, את מוסד המלוכה. נפאל עברה מאז למשטר של רפובליקה פדרלית. הרפובליקה הצעירה חווה טלטלות פוליטיות לעתים תכופות ואף אחת מן הממשלות לא מחזיקה מעמד יותר מאשר חודשים ספורים. דווקא ראש הממשלה הנוכחי סושיל קויראלה שמונה לתפקיד בפברואר 2014, נראה כמי שעשוי לכהן בתפקיד לזמן ממושך יחסית.

העיר קטמנדו, שוכנת במרכז העמק. בכיכר הארמון הישן Durbar Square נמצאים מקדשי-עץ וארמונות שנבנו בין המאות ה-12 וה-18. מככר זו שלטו בעבר מלכי שושלת  Malaעל האזור כולו.  במתחם הכיכר מצויים מספר אתרים מעניינים באופן מיוחד, בינהם היכל טאלג'ו ,שנבנה בשנת 1549, ובית הקומארי - Kumari, שבו גרה הילדה-האלילה. ילדה זו, אשר נבחרת לתפקיד הקדוש בגיל ארבע, מציצה מדי פעם מהחלון ואם ממתינים בסבלנות, בחצר היפה, אפשר להבחין בה לרגע קצר. מחלקה הדרומי של הדורבר יוצא ה"פריק סטריט", רחוב מיתולוגי בקרב המטיילים הוותיקים, אשר היווה אבן-שואבת להיפים מכל העולם, בימים היפים של שנות השישים והשבעים. כמו-כן מעניין לבקר בבזאר הצבעוני של אסאן, בו פרושים דוכנים רבים לצד חנויות מקומיות.

מרבית התיירים מתרכזים באזור הטאמל הציורי, הנמצא צפונית לרובע ההיסטורי. סמטאות מפותלות, עשרות גסט-האוזים, מסעדות ובתי-קפה, וכן חנויות קטנות, וסוכנויות המארגנות טרקים להימלאיה, הופכים את הטאמל לאחד ממוקדי המשיכה האטרקטיביים ביותר עבור תרמילאים, מכל ארצות העולם. רבים מהזרים מבלים כאן ימים ארוכים, לפני או אחרי המסעות אל האוורסט או אל האנפורנה. מאפיית הפומפרניקל משמשת מקום מפגש למטיילים וכך גם הסוכנות המפורסמת של "סוויסה". ככלל, הישראלים המתאכסנים פה, מרגישים פחות כאורחים ויותר כבעלי-בית, עם כל השלטים בעברית, עם אינטרנט-קפה מגוירים ועם המסעדות המגישות שקשוקה וחומוס. בין-השאר, גם בית חב"ד ממוקם בטאמל.

המלון הרומנטי ביותר בקטמנדו נקרא Dwarika, אלא שהוא מיועד רק למי שיכול להרשות לעצמו עלות של מאות דולרים ללילה. במרחק של עשר דקות הליכה מן הטאמל, דרומית לארמון המלוכה הישן (המשמש כיום כמוזיאון), לאורך רחוב דורבר מרג, ממוקמים המלונות הטובים של העיר, ובהם בולט ה- Yak & Yeti. מלון איכותי נוסף הוא ה- Radisson. בתקציב נמוך יותר אפשר ללון ב-Taj Annapurna או במלון הנעים Friends Home . ממש בתוך מיתחם הטאמל מככב מלון יפהפה: Mi Casa, אם כי הוא קטן יחסית ועל-כן נוטה להיות בתפוסה מלאה בעונות התיירות.

לאחר נסיעה קצרה לחלק המערבי של קטמנדו, עולים במעלה גבעה, הצופה על העמק, אל סטופת הענק של סויאמבונט - Swayambhu Nath, עליה מצויירות עיניו של הבודהה. מקום זה משמש כמרכז דתי הן לבודהיסטים, והן להינדים. המקום זכה גם לכינוי: מקדש הקופים, בשל הקופים הרבים המתרוצצים בו.

דרום-מזרחית לקטמנדו, נמצאת העיר הקדושה פטאן - Patan. לעיר מספר שמות והיא מכונה גם לליטפור. גם כאן מקדשים וסטופות מעניינות, סביב כיכר הדורבר המסורתית. הכיכר בנויה משלוש חצרות נרחבות ולמעשה מהווה מעין מוזיאון פתוח. מומלץ לשים-לב במיוחד למקדש הינדי המוקדש לאל קרישנה, הבנוי כולו אבן, וכן למקדש-הזהב הבודהיסטי. פטאן היא עיר של אומנים ובעלי-מלאכה. רבים מתושביה מתפרנסים ממכירת מזכרות. היא גם מאוכלסת בפליטים טיבטנים, אשר עוסקים באריגת שטיחים ובמלאכות-יד נוספות. המטיילים האתלטיים יכולים להגיע לפטאן רכובים על-גבי אופניים.

בקטפור - Bhaktapur, הידועה בכינוי: "עיר המקודשים", היא האתר המרשים ביותר בעמק. למרות היסטוריה רוויה בכיבושים של פולשים זרים, ולמרות אסונות טבע שפקדו את הישוב במאות השנים שחלפו מאז שיא תהילתו, עדיין זהו מקום מלא קסם. בשנים האחרונות שופצו ושוחזרו המבנים המרכזיים ומקדשי העץ הנהדרים. בקטפור הוכרזה על-ידי מוסדות האו'ם כנכס לשימור. כדאי לבקר בארמון החלונות המפואר ובפגודה בעלת חמש הקומות של ניאטפול . לצידיו של גרם המדריגות, המוביל אל מעלה הפגודה, מפוסלות דמויותיהן של חיות מיתולוגיות. טיול בסימטאות הצרות, בין הבתים העתיקים והחצרות החבויות, מוביל למקדשים וארמונות קטנים, למנזרים ולפגודות מעוצבות. לבקטפור - הקרויה לעתים בדגאון - יצאו מוניטין גם בזכות תעשיית החרסים הייחודית שלה.

באתר ההינדי של פשופטינאט - Pashupatinath על גדת הנהר הקדוש בגמטי, שורפים את גופותיהם של המתים ומשליכים את האפר למים. במקדש פשופטינט ניתן להבחין בפולחנים הנערכים לכבודו של הלינגם,  הוא סימלו הפאלי של האל שיווה. למעשה, זהו אחד המקומות הקדושים בתת-היבשת ההודית, המזוהים עם שיווא. עבור הטיבטים, סטופת הענק של Boudhanath, בסמוך לפשופטינאט, היא מוקד המשיכה המרכזי בעמק. סביב בודנאת מספר מנזרים טיבטנים, אך למרבה הצער, מספר רב יותר של חנויות לתיירים.

בדרך לעיירה היפהפיה נגרקוט חולפים  על-פני הנופים המופלאים של עמק קטמנדו. אפשר בימי ג' ושבת לחנות בדקשניקאלי - Dakshinkali, אתר ההקרבה לכבודה של האלה קאלי. במקום זה נערכים טקסים של הקרבת זבחים. יורדים במדרגות אל הערוץ וחוזים בתור של מאמינים, העומדים בשורה ארוכה עם בעלי-חיים תחת לזרועם. אנשים אלו – נודרי נדרים למינהם - יגישו את התרנגולת, העז או כל חיה אחרת לידיו של השוחט. טיול זה מיועד לבעלי בטן שלא נוטה להתהפך...

העיירה נגרקוט - Nagarkot שוכנת בגובה של מעל 2,000 מ' מעל פני-הים. ניתן להשקיף מכאן על חמש מתוך עשר פסגות ההרים, הגבוהות ביותר בעולם. הרכס הכביר של ההימליה נשקף גם מחלונות הבתים והמלונות והוא מרהיב במיוחד בשעת זריחת השמש, או שקיעתה. עם מעט מזל ניתן להבחין גם בפיסגת האוורסט...אפשר להקדיש יום אחד לטיול רגלי מתון, בשבילי ההרים. ההליכה מתבצעת באזור כפרי ומיוער, ובאווירה פסטורלית במיוחד.

מקומות נוספים, בעלי חשיבות משנית בעמק הם: קאקני, דוליקל - Dhulikhel טימי וגוקרנה.

 

מרחקי נסיעה מקטמנדו: לפטאן 9 ק"מ, לבקטפור 13 ק"מ, לדוליקל 28 ק"מ, לנגרקוט 29 ק"מ, להטאודה 85 ק"מ, לבירגאנג' 138 ק"מ, לפוקהרה 209 ק"מ, לבוטוואל 266 ק"מ, לבירטנגאר 370 ק"מ, לורנאסי 495 ק"מ, לדרג'ילינג 520 ק"מ, לקלימפונג 544 ק"מ, לבימדאטה 700 ק"מ, לפארו - בהוטן 774 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו ולנפאל, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

עמק קטמנדו


אתרי אינטרנט הקשורים לקטמנדו ולנפאל:
מידע כללי אודות נפאל.
מפה של עמק קטמנדו.
מפה של נפאל.
מפה של העיר קטמנדו.
קטמנדו באתר ויקיפדיה.
קטמנדו באתר לונלי פלנט.
אתר האינטרנט הרשמי של העיר קטמנדו.
אתר האינטרנט המקיף: Visit Nepal
עיתון מקוון: The Kathmandu Post
האוניברסיטה של קטמנדו.
שדה-התעופה המקומי.
Nepal Airlines
אתר המלונות של קטמנדו.
תחזית מזג-אוויר עבור הנוסעים לקטמנדו.
סוכנויות טרקינג בעיר קטמנדו.
לעשות באנג'י בנפאל.
לעשות רפטינג בנפאל.
לטוס מעל האוורסט.
שגרירות ישראל בקטמנדו.
סדר-פסח בקטמנדו.
מדריך ynet בעברית: קטמנדו.
קטמנדו, מתוך אתר טריפ אדוויזר.
מזג-האוויר בקטמנדו, ברגעים אלו ממש: 

מה השעה עכשיו בקטמנדו ?

פסגות ההרים הגבוהות בנפאל:

1. אוורסט

2. קנצ'נג'ונגה

3. לוטסה

4. מקאלו

5. צ'ו אויו

6. דאולהגירי

7. אנפורנה

---------------------------

©

menu