דימויים רבים נקשרו לצורתו של האי סרי-לנקה, הידוע גם בשמו הקודם: ציילון. אחדים מדמים אותו לביצה ואחרים לדמעה הזולגת מתת היבשת ההודית אל האוקיינוס. כך או כך, מדינה אקזוטית זו, אמנם צנועה במימדיה,  אך היא אוצרת בקרבה נופים מופלאים ורב-גוניים, והסיור בין חופיה לאזור ההרים ובין הג'ונגלים אל הערבות והמטעים, עשוי להיות אחד המסעות המרתקים על-פני הגלובוס.

היטיב לתאר את יופיה של הארץ, משה שרת, שבהיותו שר החוץ של מדינת ישראל בשנות החמישים, יצא למסע ארוך בארצות אסיה המזרחית ובעקבותיו כתב את ספרו "משוט באסיה". כך הוא מתאר את אחת מנסיעותיו בדרכיה של ציילון: "העיניים צללו ביורק הדשן והמבהיק ובצל הכבד ונרהבו מהוד הגזעים הנישאים של דקלי הקוקוס. בין חורשה לחורשה שדות אורז... כל עשר או חמש-עשרה דקות כפר שבתיו פזורים והוא פולט מתוכו שורת חנויות ומסעדות ומוסכים. העם הסינגלי נאה במראהו וכך מתמזגת תפארת האדם בהוד הטבע והמכונית שוטפת ומגמאת דרך והנפש רוננת משמש ומירק ומשפע ברכה".

לפני ארבע-עשרה שנים, בלילה שבין 25 ל-26 בדצמבר 2004 הכה רעש אדמה אימתני את דרום-מזרח אסיה. מוקד הרעש היה באוקיינוס ההודי, סמוך לאי האינדונזי סומטרה ועצמתו נמדדה על 8.9 בסולם ריכטר. נחשולי ענק - צונמי -  התגלגלו ועלו לגובה מפלצתי עד אשר התנפלו על חופיהן השלווים של הארצות השכנות. סרי-לאנקה, ביחד עם מחוז אצ'ה, אשר באינדונזיה, הם המקומות שנפגעו באופן הדרמטי ביותר. האי הנפלא הזה, הוצף במי-ים שסחפו עמם כפרים על כל יושביהם. אלפים מתושבי סרי-לאנקה נספו, רבבות נפצעו, מאות אלפים אבדו את כל רכושם.

המדינה שסבלה בעשרות השנים האחרונות מסכסוכים פנימיים בין הרוב הסינהלזי (74% מהאוכלוסיה) למיעוט הטמילי (18%), מוצאת עצמה סוף סוף במצב של רגיעה יחסית. במהלך אותן שנים רעות פרצו מהומות, לעתים תכופות, בעקר בחלק הצפוני של האי, בין המחתרת הטאמילית שמרכזה בחצי האי ג'אפנה - Jaffna לבין הצבא המייצג את הרוב הסינהאלזי. בסוף שנת 2008 החמירו העימותים בין הצדדים והיעד התיירותי המופלא, הפך בעייתי מבחינה בטחונית. אלא שבמחצית 2009 הצליח הצבא להכניע את המורדים ולהרוג את מנהיג הפלג המורד. בעשר השנים האחרונות הפכה סרי-לאנקה שוב, לידידותית ונוחה לאורחים מהמערב.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על לאוס:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/asia/laos.php

אין טיסות ישירות מהארץ לסרי-לנקה. בדרך כלל ההגעה לקולומבו תתבצע בטיסות עם נחיתת ביניים בהודו, או באיסטנבול. מלבד בומביי, גם קוצ'ין, טריצ'י מדרס וטריוונדרום, בדרום הודו, מחוברות בטיסות ישירות לקולומבו – כמו גם בנגקוק, סינגפור והונג-קונג.

סרי-לאנקה היא מדינה טרופית הנהנית מאקלים חם לאורך כל השנה ולמעשה מלבד אזור ההר, הטמפרטורות נעות בכל חודשי השנה סביב 30° . חודשי הקיץ מושפעים מגשמי המונסון ולכן החודשים הנוחים ביותר לטיול הם נובמבר עד מארס, אם-כי ניתן לטייל בארץ זו בכל עונה.

כדי להקל על תכנון הטיול רצוי לחלק את המדינה לשלושה אזורים שונים באופן שרירותי, כאשר האזור המאוד צפוני עדיין עמוס בשדות מוקשים ובמחנות פליטים והוא אמור להיות מחוץ לתחום עבור המטיילים. לפיכך החלוקה היא:

1. מתחם הערים העתיקות, הכולל את מצודת סיגיריה - Sigiriya ואת הערים ההיסטוריות פולונרובה - Polonnaruwa ואנרוהדפורה - Anuradhapura. זהו שטח צחיח בעקרו והטיול בו מיועד לחובבי היסטוריה ותרבות, עם דגש למורשת הבודהיסטית של ממלכת לאנקה. את המצודה של סיגיריה בנה מלך אכזר, לאחר שרצח את חתנו וברח מפני אחיו. המצודה בנויה על סלע איתן, בגובה 370 מ' והיא שולטת על המרחבים אשר סביבה. העליה במדריגות אינה קלה וכדאי לטפס אט-אט. תחילת הטיפוס בין שתי רגלי אריה חצובות באבן. במחצית הדרך מגיעים אל ציורי הקיר של הנשים, אשר הפכו זה מכבר לסמל.

בשרידיה של פולונרובה, הבירה העתיקה של ממלכת לאנקה כדאי לבקר בין היתר, בארמון המלכותי, במקדש העגול ובמקדש המרובע, ב"מקדש השן" העתיק (החדש יותר נמצא בקנדי) ובעיקר באתר Gal Vihar ובו פסל בודהה המרשים שפוסל באבן גרניט.

האתר ההיסטורי המופלא של אנורדפורה, נמצא 62 ק"מ צפונית לדמבולה.
אנרודפורה הייתה בירת ממלכת לאנקה במשך 1400 שנה. בשיא תהילתה העיר מנתה כמאה אלף תושבים. נותרו פה שרידים ארכיאולוגיים ואתרים רבים הנקשרים לדת הבודהיסטית. עץ עתיק יומין וקדוש הנתמך על-ידי מוטות ברזל מהווה נקודה חשובה עבור עולי-הרגל. מבין מוקדי העניין הרבים, בולטים פיסלו המושלם של אוקאנה-בודהה המתנשא לגובה של 12 מטר וכן הסטופה הגדולה של רואנוולי-סאיה. בדרך לכאן ניתן לערוך ספארי פילים בנקודה הנקראת Habarana.

תחנת הבסיס הטובה ביותר לביקור באתרים אלו היא דמבולה - Dambula. בדרך בין דמבולה לבין קנדי כדאי לעצור בחוות התבלינים ובאתר המעניין של מיהינטלה - Mihintale.

2. ארץ ההר, עם העיר קנדי- Kandy השלווה שבה מצוי מקדש השן המפורסם, נורליה - Nuwara Eliya ומטעי התה שסביבה, וכן ואדמ'ס פיק - Adam’s Peak הפסגה שעל ההר הקדוש. זהו החלק הפראי והיפה של האי והוא מהווה עבור מרבית התיירים את הפרק המרתק של הסיור.

רכס הרי הנקלס ממוקם בצפון-מזרח הרמות המרכזיות של סרי לנקה. החי והצומח האנדמיים ברכס הנקלס  שונים מאלו של יערות הרריים אחרים של באזור ההר המרכזי . המקום נחשב לאחד היפים והמבוקשים בסרי-לנקה עבור מטיילי הטרקים.

קנדי היא עיר קטנה יחסית, הנהנית ממזג-אוויר נעים בהשוואה לזה השורר בקולומבו הבירה. מקדש השן המפוסם שוכן ליד האגם המלאכותי של העיר. בכל ערב נערך כאן טקס רב רושם. בעיר מספר מקדשים נוספים וכצפוי גם פסלי בודהה גדולים הצופים מן הגבעות אשר סביב לה. יש כאן ארמון מלכותי ומוזיאון או שניים המצדיקים ביקור, אבל הגן הבוטני של פרדניה, הוא בלא ספק אתר חובה לכל המבקרים כאן. אמנם חודשי הקיץ אינם מתאימים לטיול בסרי-לאנקה, אך מי שבכל-זאת יגיע לכאן בתקופה זו, יוכל ליהנות מאחד הפסטיבלים היפים של אסיה, הנערך ביולי או באוגוסט, לפי הופעת הירח המלא.

צעירים והרפתקנים יוכלו לערוך באזור ההר טיולי שטח מעניינים. מלבד הטיפוס אל פסגת הר אדם ניתן גם לערוך טיול נפלא בשמורת Horton Plains ולהגיע למפלי בייקר ואל המצוק הקרוי " World's End", היורד בתלילות רבה אל מעמקי התהום וביום יפה אפשר לצפות ממנו ועד לסוף העולם...

וכמובן אין להחמיץ את יערות הגשם במורד ההר, בדרך אל החוף. האתר של סינהרג'ה - Sinharaja משתרע בדרום מערב האי, בסמוך לעיר רטנפורה. זהו אתר מורשת של אונסקו ובו פרושים יערות בראשית טרופיים עשירים במיוחד בצמחיה עבותה, בזנים רבים של ציפורים, במיגוון גדול של פרפרים ובשפע של חיות נוספות. הזהרו מעלוקות.

3. רצועת החוף, הכוללת את עיר הבירה קולומבו ושרשרת של אתרי נופש הפזורים עד לחלק הדרומי ביותר של האי והבולטים שבהם הם Mirissa, Beruwella, Bentota, היקדואה - Hikkaduwa, ואונהווטונה - Unawatuna, שנמחתה כמעט מעל האדמה, בעקבות גל הצונמי.

ככלל, החופים המערביים מיועדים ומותאמים לנופש ואילו החופים המזרחיים מזמנים לגולשים מוקדים משובחים לשייט ולגלישה. היעד האטרקטיבי לצורך גלישה הוא Arugam Bay. אתר נופש נהדר באזור זה הוא פסיקודה.

בדרום האי, בצמוד לחוף, ממוקם אתר יוצא דופן: שמורת יאלה ובה מיגוון מרשים של חיות. הכניסה הראשית לשמורה מצויה ב-Palatapuna, במרחק 20 ק"מ מהעיר ההיסטורית של טיסהמהרמה. כדי לראות אחד מהנמרים המסתובבים בשמורה צריך להתאזר בסבלנות ולהתפלל. קל בהרבה לראות את מיני הציפורים, את הפילים, הצבאים, הקופים, התנינים ואת האיגואנות. אתר העליה לרגל השלישי בחשיבותו באי (אחרי קנדי ואדמס פיק) - Kataragama - שוכן בפאתי הפארק.

גם עיר החוף ההיסטורית גול - Galle שוכנת בחלק הדרומי של האי. המבצר ההולנדי המפורסם מצוי בעיר. המבצר נכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו. כמו-כן כדאלסייר כאן בנמל, בקתדרלת סנט מארי ובמוזיאון הימי.

קולומבו עצמה היא עיר המתפתחת בקצב מהיר. אין בה מוקדי עניין יוצאי דופן, למעט רובע הפורט הקולוניאלי ומקדש גנגרמה. העיר הסמוכה ביותר לשדה-התעופה נקראת נגומבו. בנגומבו שפע של מסעדות דגים, של אכסניות ושל בתי-מלון טובים ויש בה שוק דגים יפהפה. רבים מעדיפים ללון כאן במקום בקולומבו.

בשנים האחרונות, התפתחה תנועה של נוסעים "רוחניים" שנוהרת למרכזים השונים הקיימים בארץ זו ומרביתם מרוכזים סביב העיר קנדי.

מרחקי נסיעה מקולומבו: לנגומבו 33 ק"מ, לקלוטרה 46 ק"מ, לקנדי 114 ק"מ, להיקדואה 117 ק"מ, לגול 130 ק"מ, לדמבולה 156 ק"מ, לבאדולה 225 ק"מ, לטרינקומלי 253 ק"מ, לבאטיקלואה 308 ק"מ, לג'פנה 358 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסרי-לאנקה. אנא התקשרו:

054-4701631

סרי-לנקה


אתרי אינטרנט הקשורים לסרי-לנקה

היסטוריה מתומצתת של סרי-לנקה.
מפה פשוטה של האי סרי-לנקה.
מפה אינטראקטיבית של האי סרי-לנקה.
האתר הרשמי של ממשלת סרי-לנקה.
הפרלמנט של סרי-לנקה.
סרי-לנקה, באתר ויקיפדיה.
סרי-לנקה, באתר טריפ אדוויזור .
תחזית מזג-האוויר.
הכל אודות התה הציילוני.
בתי-מלון באי.
הכנה בריאותית לקראת הנסיעה.
עתון מקוון: Sri Lanka News.
בית-יתומים לפילים. 
לשכת התיירות של סרי-לנקה.
 

מזג-האוויר בקולומבו, ברגעים אלו ממש: 

השעה עכשיו בסרי לנקה:  

כניסות של תיירים מישראל לסרי-לנקה :

שנה
תיירים מישראל
2011
6,164
2012
7,212
2013
8,545
2014
8,058
2015
7,790

הערים הגדולות בסרי-לנקה:

1
קולומבו
2
ג'פנה
3
נגומבו
4
קנדי
5
קלמונאי
6
גול
7
באטיקלואה

©

menu