ונציה האגדית, בירת מחוז ונטו שבצפון-מזרח איטליה, משתייכת למספר מצומצם של ערים בעולם, שכל תייר באשר הוא, שואף להגיע אליהן. מזה דורות חולמים ילדים בכל רחבי תבל, על שייט בגונדולה, בתעלות המים הציוריות של ונציה. וכך יוצא שהעיר ממש קורסת תחת נטל רגליהם של התיירים הנוהרים אליה. למרות מאמצים כבירים של ממשלות איטליה להציל את ונציה מפני הצפוי לה, לא תהיה כניראה דרך למנוע את שקיעתה של העיר למצולות.

...

בעונות התיירות, מתבצעות טיסות צ'רטר מהארץ היישר לשדה-התעופה של ונציה (מרקו-פולו), אבל במרבית החודשים יתבצעו הטיסות דרך יעדי ביניים כמו רומא ומילאנו. המגיעים לשדה-התעופה יוכלו לחוות את הכניסה לעיר באמצעות שייט בספינה ציבורית. משך ההפלגה מהשדה ועד תחנת סן מרקו, כשעה ורבע. תיירים המטיילים באיטליה באמצעות רכב שכור, יעדיפו להחנות את המכונית באחד מהחניונים ליד פיאצלה רומא - בכניסה לוונציה -  ומשם ישוטו אל תוך העיר. יש לרשום בוויז, או בכל אפליקציית ניווט אחרת: Garage San Marco parking, Venice. אפשר כמובן להגיע לכאן גם בנסיעה ברכבת אל תחנת סנטה לוסיה.

מפיאצלה רומא, או מהתחנה הסמוכה, זו של תחנת הרכבת, יש לשוט בספינה ציבורית הקרויה בונציה וופורטו - Vaporetto. תחנת הוופורטו שליד תחנת הרכבת, נקראת Ferrovia. הוופורטו נע באיטיות והוא עלול להיות צפוף ודחוס במיוחד. ניתן לרכוש ב-20 כרטיס המאפשר נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית, למשך יממה. נסיעה אחת בוופורטו שווה 7 , כך שכרטיס זה הופך למשתלם בתוך שלוש נסיעות.

עלות הלינה בוונציה היא מן הגבוהות באירופה, שלא לדבר על הצורך בהזמנת חדרים זמן רב מראש. ניתן ללון ערב ההגעה לונציה, בישובים כמו פדואה - Padova, מסטרה או טרוויזו - Treviso, שנמצאים בטווח-נסיעה קצר מכאן, ולערוך גיחות מבוקר ועד ערב אל תוך ונציה. זוגות מאוהבים ומטיילים המבקשים לעצמם חוויה רומנטית, יעדיפו אולי בכל-זאת, ללון בתחומי העיר עצמה. דווקא בשעות הערב המאוחרות, כאשר מטיילי היום עוזבים כבר את העיר, הופכת ונציה למעט פחות עמוסה.

בכל שנה נערכים בוונציה מספר אירועי-תרבות המושכים אליהם רבבות מבקרים. בחודש פברואר נערך פסטיבל המסכות המפורסם והאטרקטיבי. זהו מעין קרנבל המוני, במסורת הקומדיה דל-ארטה הקלאסית. ייתכן שסוד קסמו של האירוע - מלבד המסכות והתחפושות - בכך שעיקר העניין בו  אינו במופעים יזומים, אלא דווקא בהמוני המשתתפים עצמם. הפסטיבל הבא יתקיים בין ה-16 בפברואר ועד ה-5 במארס 2019. בחודש אוגוסט נערך כאן פסטיבל הסרטים, בו מחלקים את פרס "אריה הזהב" - ובמהלך הקיץ נערכת גם הביאנלה לתיאטרון ואמנות - La Biennale di Venezia, שפועלת כבר למעלה ממאה שנה.

בעיה פרוזאית המציקה למטיילים רבים בונציה נעוצה בעובדה שאין כמעט שירותים ציבוריים בעיר. מערבית לפיאצה סן מרקו ממוקמים שירותים מוסדרים (יורו וחצי) בהם כצפוי תור ארוך ומפותל. מעבר לכך, כאשר מדובר במטיילי היום שאינם לנים בעיר, דרוש כושר איפוק, או לחילופין כניסה לאחד מבתי-הקפה או לאחת המסעדות בהן המחירים המופיעים בתפריט...כפולים ומשולשים, בהשוואה למקובל באיטליה.

האתר המרכזי והמפורסם ביותר של העיר הוא כיכר סן מרקו. המקום הומה בכל שעות היום, כאשר תיירים נרגשים ויונים הומיות מציפים אותו, והוא מהווה את אחת ממטרות הצילום הפופולאריות בעולם. הכיכר יושבת במיקום נמוך ועל-כן היא מועדת להצפות בכל פרק-גשם הפוקד את האזור. מתוך הכיכר מתנשא לגובה של מאה מטר מגדל הפעמונים, השייך לבזיליקה המרשימה של סן מרקו. התור אל המעלית של המגדל משתרך בחודשים יולי-אוגוסט עד אין קץ. אבל ההמתנה משתלמת: ממעלה המגדל מתגלה נוף מרהיב של ונציה כולה. בסמוך, שוכנים מספר מבנים היסטוריים מתקופת הפאר של הרפובליקה הוונציאנית ובהם בולט הפלאציו דוקלה - Palazzo Ducale.

הליכה צפונה, במבוך הסימטאות, תוביל אל הגשר המפורסם ביותר של ונציה, הוא גשר ריאלטו העתיק. הגשר ניצב מעל התעלה הגדולה, המתפתלת כנחש וחוצה את מרכז ונציה מאזור תחנת הרכבת ועד כיכר סן מרקו. רובע ריאלטו עצמו, שזכה לתיאורים משובבים בספרות העולמית, חדל זה מכבר להיות שוק אותנטי והפך למרכז של חנויות ודוכני ממכר למזכרות. את התצפית המרהיבה ביותר על התעלה ניתן לערוך מהגזוזטראות של המבנה הגותי: קא-ד'אורו, המשמש כמוזיאון.  שני גשרים נוספים הראויים לציון מתוך מאות הגשרים של העיר, הם גשר האקדמיה המוביל אל גלריית האקדמיה המאכסנת יצירות אמנות בומבסטיות וגשר האנחות - Ponte de Sospiri, המחבר בין הפלאציו דוקלה לבין בית הכלא העתיק, שנקרא דווקא "החדש".

גשר האנחות שייך כבר לרובע קסטלו (תחנת הוופרטו - San Zaccaria), מרחק דקות ספורות של הליכה מכיכר סן מרקו. כאן, על הטיילת המפורסמת, טיילת סקיאבוני אשר במרכזה פסלו של המלך ויטוריו עמנואלה, נהרות של תיירים מציפים את הרובע והופכים את הביקור במקום להרבה פחות רומנטי מן הצפוי. בשעות מסויימות נראית הטיילת, כפי שנראית כיכר רבין בערב יום העצמאות.

אותם הדברים אמורים גם לגבי שייט בגונדולה. לא עוד קריאה לגונדולייר שרמנטי כפי שרואים בסרטים הישנים, ולא עוד שייט קסום ברשת מסועפת של תעלות עתיקות, כי אם המתנה בתחנה מסודרת ושייט ממוסחר להחריד, בדרך כלל בשיירה של גונדולות. השייט הקלאסי בגונדולה מיועד לששה נוסעים לכל היותר, ועלותו תנוע בדרך-כלל סביב 80 , בין אם מדובר בנוסע אחד, או בששה נוסעים. המעוניינים יוכלו לקיים שייט כזה - יקר בהרבה - לאור ירח, ואף לבקש שישירו להם סרנדות.

ונציה היא העיר בה הוקם הגטו היהודי הראשון - Ghetto Ebraico di Venezia כבר באמצע המאה  ה-16. מאז אותם ימים קיבל המושג "גטו" קונוטציות שליליות במיוחד, אבל בתקופה ההיא, ההפרדה של היהודים משכניהם הנוצריים, הבטיחה להם חיים עצמאיים ומוגנים. הגטו שוכן ברובע הצפוני קאנארג'ו. במקום מוזיאון עם אוספי יודאיקה מעניינים. בקומת הקרקע של המוזיאון קפטריה כשרה וכן חנות ספרים אשר בה, בין היתר, ספרים בעברית. עוד באותה רחבה שקטה ונעימה: בית-כנסת, מספר חנויות וכן מסעדה כשרה למהדרין של חב"ד, הנושאת את השם Gam Gam.

איים נוספים בהם כדאי לבקר הם בורנו, האי סן ג'יורג'יו - San Giorgio עם צריח-קמפניל משלו, והאי טורצ'לו - Torcello.

ונציה מופיעה באינספור מחזות, ספרים וסרטים, החל מ"הסוחר מוונציה" של שייקספיר, המשך ב"מוות בוונציה" של תומאס מאן ועד הסרט: "כולם אומרים אני אוהב אותך" של וודי אלן.

 

מרחקי נסיעה מונציה: לויצ'נזה 86 ק"מ, לורונה 112 ק"מ, לבולוניה 156 ק"מ, לטריאסטה 170 ק"מ, ללובליאנה 245 ק"מ, לפירנצה 259 ק"מ, למילאנו 276 ק"מ, לאנקונה 360 ק"מ, לגנואה 397 ק"מ, לטורינו 405 ק"מ, לזלצבורג 446 ק"מ, לרומא 542 ק"מ, לג'נבה 581 ק"מ, לנאפולי 732 ק"מ, למארסיי 775 ק"מ, לפריז 1,115 ק"מ.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים פרטיים להודו, ליפן ולסין:

054-4701631

 

ונציה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לונציה :
היסטוריה על קצה המזלג.
כתבה בעברית: "לידתה של ונציה", מאת רוני בר.
מפה אינטראקטיבית של ונציה.
ועוד מפת ונציה.
האתר הרשמי של העיר ונציה.
ונציה, באתר ויקיפדיה
ונציה, באתר לונלי פלנט
ונציה, באתר טריפ אדוויזור
ונציה, באתר המטייל
מדריך המלונות של ונציה.
תחזית מזג-אוויר של ונציה.
סרטון וידאו: ונציה.
תיאטרון הפניס - Teatro La Fenice.
ביוגרפיה של המלחין ויוולדי, בן ונציה.
המאהב הגדול ג'קומו קזנובה, גם הוא בן ונציה.
סקירה מקיפה אודות המסכות של ונציה.
האתר המקיף של Venice World.
 
מזג-האוויר בונציה, ברגעים אלו ממש: 

השעה עכשיו בונציה

הסרט הזוכה בפרס "אריה הזהב" בפסטיבל ונציה, ב-20 השנים האחרונות :

< <
השנה
הסרט
1998
הדרך בה צחקנו
1999
אפילו לא אחד פחות
2000
המעגל
2001
חתונת מונסון
2002
האחיות מגדלנה
2003
השיבה
2004
וירה דרייק
2005
הר ברוקבק
2006
טבע דומם
2007
תשוקה וזהירות
2008
המתאבק
2009
לבנון
2010
אי שם
2011
פאוסט
2012
פייטה
2013
Sacro Gra
2014
יונה מתיישבת על ענף ומהרהרת בקיום
2015
מרחוק
2016
האישה שעזבה
2017
צורת המים
2018

©

menu