אמסטרדם היא אחת הערים הסובלניות והתוססות בעולם. זוהי עיר המשלבת תרבות אירופאית קלאסית עם אמנות עכשווית ואוונגרדית. עיר המאכלסת בכפיפה אחת תושבים הולנדים שמרנים עם קהילות מהגרים נרחבות ועם רבבות צעירים פרועים. אמסטרדם הקוסמופוליטית היא העיר הגדולה של הולנד, מרכז העסקים והסחר, ויחד עם זאת עיר נינוחה אשר חלקים ממנה משרים אווירה פסטורלית כמעט.

שדה-התעופה המודרני של סכיפהול נמצא במיקום נוח ליד אמסטרדם. הדרך המהירה ביותר להגיע העירה מהשדה היא באמצעות הרכבת היעילה הנוסעת בתדירות גבוהה מאוד ומגיעה לתחנת-הרכבת המרכזית, שהיא כשלעצמה, אתר המצדיק ביקור. מתחנה זו ניתן להגיע ליעדים רבים ברחבי אירופה באמצעות הרכבת ההולנדית. למי שרוצה להגיע למתחם המוזיאונים ולסביבה הדרומית יותר, כדאי לקחת רכבת לתחנת אמסטרדם-דרום, ומשם להמשיך בטראם מספר 5. במחיר של 58 € אפשר גם  לקחת מונית, מהשדה העירה. החניון בו מרוכזות המכוניות של החברות להשכרת רכב מצוי בקצה מרוחק של בית הנתיבות ודורש הליכה של כעשר דקות, אך השילוט המעולה יקל על ההגעה.

מרכז העיר, הכולל בין היתר את: ככר הדאם, אזור החלונות האדומים והספוייס סטראט, אסור ברובו לכניסת כלי-רכב פרטיים, ולכן בנסיעות שהן מעבר למרחק הליכה ברגל, רצוי לנוע באמצעות הטראם החשמלי. מי שמעוניין לערוך סיור היכרות בעיר, במחיר כרטיס טראם, יומלץ לו לעלות על קו מספר 4, היוצא מהתחנה המרכזית ולנסוע עד לאוטרכט סטראט. כדאי ומשתלם במיוחד לקנות כרטיס משולב לתחבורה הציבורית - GVB -המאפשר נסיעה חופשית באמסטרדם - לשעה אחת: 2.80 €, ל-24 שעות: 7.50 €, ל-48 שעות: 12.50 €, ל-72 שעות: 17.50 €. חלק מהכרטיסים מאפשרים שילוב בין תחבורה ציבורית לבין רכיבה על אופניים.

מה השעה עכשיו באמסטרדם ?

מעל 150 תעלות חוצות את העיר ומעניקות לה צביון מיוחד ונתיבי תעבורה נוחים. אחד המסלולים היפים לשייט נמשך כ-90 דקות. המסלול מתחיל בסמוך לתחנת-הרכבת המרכזית, חולף על-פני בית אנה פרנק והמוזיאונים, בית רמברנדט, וחזרה לתחנת ההתחלה.

אמסטרדם ערוכה באופן יוצא מהכלל, עבור רוכבי האופניים. המעונינים בכך יכולים לשכור זוג אופניים ולהשתלב בתנועה עם אלפי רוכבים אחרים, המנצלים את השבילים המיוחדים כדי לנוע ממקום למקום. ה- Segway מהווה דרך נוספת ומיוחדת לתור את העיר. משך הסיור כשעתיים (מתוכן 15 דקות מיועדות להכשרה ואימון). הסיור מתאים לתיירים מעל גיל 16 בלבד.

במוזיאון הרייקס - Rijksmuseum המתחדש, חמישה אגפים עם דגש על: פיסול, היסטוריה הולנדית, אמנות אסיאתית, הדפסים, וציורים קלאסיים של מיטב ציירי הולנד, כשגולת הכותרת הם ציוריהם של רמברנדט וורמיר. ציורו המפורסם של רמברנדט: "משמר הלילה", מוצג במוזיאון זה והוא מושך אליו קהל רב.

העיר אמסטרדם רוחשת כבוד מיוחד, לצייר ההולנדי האימפרסיוניסטי: וינסנט ון-גוך. המוזיאון הנפלא על-שמו של האמן, נמצא בשכנות לרייקס ולמוזיאון לאמנות מודרנית: סטדליק. כרטיס-כניסה למוזיאון ון-גוך עולה 17 € למבוגר. הכניסה לילדים ולנערים עד גיל 18 היא ללא תשלום. בימי ו' המוזיאון פתוח עד שעה 22:00. התור לקופות ממושך ובסופי שבוע ההמתנה עלולה להימשך למעלה משעה. ניתן לרכוש כרטיסים מראש באמצעות אתר האינטרנט של המוזיאון.

מובן שבסעיף המוזיאונים של אמסטרדם רצוי לכלול את בית אנה פרנק ב-Postbus 730. כאן התחבאה הנערה היהודיה, במהלך מלחמת העולם, וכאן רשמה את יומנה המפורסם. בקיץ פתוח הבית, שהפך כבר בשנת 1960 למוזיאון, עד השעה 22:00. עלות הביקור 9,00 €. המוזיאון לתולדות היהודים נמצא ברובע היהודי לשעבר. בית הכנסת הפורטוגזי נמצא בכתובת הבאה: Visserplein 3.

מוזיאון מדאם טוסו - Madame Tussauds, שוכן בככר הדאם. כמו במוזיאון הגדול יותר בלונדון, גם כאן דמויות השעווה מלהיבות בעיקר ילדים. מחיר כניסה למבוגר 22,00 ולילד 18,00 . בכניסה למוזיאון מצלמים את המבקרים ביחד עם דמות השעווה של הנשיא אובאמה. וכמובן, בסוף הביקור מציעים את התמונה למכירה, במחיר מופקע. אגב, גם זה כמו בלונדון: ניתן לסייר בבית-הכלא העתיק של אמסטרדם ולגלות בו בין היתר את חדרי העינויים, ששימשו את הסוהרים בימים האפלים ההם.

מוזיאון הצילום ממוקם בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית. טראמים 16 ו-24 מגיעים למקום. יש לרדת בתחנת Keizersgracht. בימי חמישי ושישי המוזיאון פתוח עד שעה תשע בערב. בגדת התעלה, מן העבר השני של תחנת הרכבת, מצוי מרכז הסרטים המודרני Eye.

למי שמתכוון לבקר במספר מוזיאונים, כדאי להתעניין בכרטיס המיוחד של I amsterdam שניתן לרכוש באמצעות לשכת המידע ההולנדית ובמרבית בתי-המלון בעיר. עלות הכרטיס ל-24 שעות = 55 , ל-48 שעות = 65 . כרטיס זה יפה גם לשייט בתעלות ולנסיעה בתחבורה הציבורית.

מעט פחות תרבותי, אבל מאוד מעניין, הוא הסיור המודרך במפעלי הבירה של היינקן. הכתובת לביקורים היא Stadhouderskade 78.

עוד הרבה פחות תרבותי הוא הבילוי מערפל החושים בקופי-שופס המפורסמים של אמסטרדם. ולא נגלוש במורד סולם הערכים אל פעילויות רובע החלונות, אבל נזכיר בקצרה שרק באמסטרדם הליברלית יכולים להיות שני מוזיאונים ממוסדים ורציניים כל-כך: האחד מוזיאון לענייני סקס, השני: מוזיאון הזנות. וא-פרופו ליברליות, אמסטרדם גאה לארח הומוסקסואלים מכל העולם לאירועים רבים ומגוונים, בהם בולטת התהלוכה השנתית של חברי הקהילה בכל קיץ - והנה דפי מידע נוספים למעוניינים.

אחד מאתרי הבילוי הפופולאריים של אמסטרדם הוא ה-Icebar, כשמו כן הוא: באר דמוי איגלו, הבנוי משלושים וחמישה טון של קרח.

העיר מצטיינת בריאות הירוקות שלה, ובתחומה נמצאים לא פחות מ-28 פארקים. יש בה כמובן גם מרכזי-קניות מעניינים ושווקים. השוק המעניין ביותר עבור תיירים, הוא השוק של אלברט קויפ.

בהולנד קהילת מהגרים ענקית מהמושבה ההולנדית לשעבר, אינדונזיה – ולפיכך ניתן ליהנות כאן ממסעדות אינדונזיות משובחות. אחת המסעדות המובילות בעיר היא הסופר-קלאב היוקרתית.

מחוץ לאמסטרדם מספר אתרים מופלאים אליהם מומלץ לערוך גיחה בת חצי יום או בת יום שלם. פארק הפרחים קוקנהוף - Keukenhof נמצא בדרך לעיר האג. הפארק פתוח לציבור הרחב רק מסוף חודש מארס עד סוף חודש מאי. העיר המינאטורית מדורדאם - Madurodam נמצאת במבואות האג. הדגמים במדורדאם ממוספרים בסדר מסוים. אם עוקבים אחר הנקודות הצהובות המסומנות בשבילים, ניתן לצפות בדגמים לפי המספר המצויין במפה, המחולקת בכניסה לאתר. כפר הדייגים וולנדם הוא המקור לאגדה המפורסמת על הילד שתקע אצבע בסכר והציל את כל בני המקום. הכפר הפך בשנים האחרונות ממוסחר באופן מוגזם. גם חיטהורן תיירותית יתר על המידה, אבל יופיה של העיר הקטנה היושבת על תעלות המים, מצדיק ביקור במקום, בעיקר למשפחות עם ילדים. האתר המוצלח ביותר, כדי לחזות בו בטחנות רוח, במרחק קצר מאמסטרדם, הינו זאנסה סכאנס - Zaanse Schans. ולבסוף אלקמאר - Alkmaar ושוק הגבינות שלה הנערך בכל יום ו' בבוקר בין החודשים אפריל עד ספטמבר.

בכל 10 שנים מתקיימת בהולנד תערוכת הפרחים המרהיבה בתבל: הפלוריאדה. למי שהחמיץ את התערוכה של 2012, לא נותר אלא לחכות בסבלנות עד שנת 2022.

המרחק בנסיעה מאמסטרדם: לאוטרכט 44 ק"מ, להאג 59 ק"מ, לרוטרדם 73 ק"מ, לאיינדהובן 126 ק"מ, לאנטוורפן 158 ק"מ, לבריסל 210 ק"מ, לליל 286 ק"מ, ללוקסמבורג 415 ק"מ, לפריז 510 ק"מ, לשטרסבורג 600 ק"מ, לקופנהגן 793 ק"מ, לציריך 808 ק"מ, לפראג 888 ק"מ, לטורינו 1,133 ק"מ.

הישובים הגדולים בהולנד

העיר
מספר תושבים
מסעדה מומלצת במיוחד
עיר תאומה בולטת
1,047,000
ניו יורק
798,500
ליל, צרפת
753,100
נצרת
345,500
לאון, ניקרגואה
285,600
ננג'ינג, סין
256,300
אוקספורד, אנגליה
217,400
ורנה, בולגריה
204,900
לובלין, פולין
201,500
טאלין, אסטוניה
192,000
אנז'ה, צרפת

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים פרטיים ליפן ולסין:

054-4701631

 

אמסטרדם

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאמסטרדם
היסטוריה על קצה המזלג
מפה מפורטת של אמסטרדם.
מפה אינטראקטיבית של אמסטרדם.
תחזית מזג-אוויר לימים הקרובים.
ממוצע רב-שנתי של טמפרטורות ומשקעים באמסטרדם.
אמסטרדם, באתר ויקיפדיה
ynetמדריך עולמי בעברית: אמסטרדם
מדריך פרומר'ס: Frommer's guide: Amsterdam.
לונלי פלנט אמסטרדם.
מוזיאון המדע Nemo.
על גבינות הולנדיות.
הגנים הבוטניים
הכנסייה העתיקה ביותר.
גלריה לאמנות מודרנית.
מרכז הארכיטקטורה.
האוניברסיטה של אמסטרדם.
הכל אודות קבוצת הכדורגל אייאקס אמסטרדם
ואודות איצטדיון הארנה.
מדריך הבילויים: Time Out
מדריך המועדונים והבארים.
מדריך אמסטרדם באתר מאקו .
בתי-מלון באמסטרדם.
אכסניות לצעירים ולתרמילאים.
 

מזג-האוויר באמסטרדם, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

חנויות הגבינה הטובות ביותר באמסטרדם:

 

©

 

menu