יותר משהיא ספרדייה, היא קטלונית. ברצלונה, שהפכה בשנים האחרונות - ביחד עם ברלין - לאחד ממרכזי התרבות האטרקטיביים ביותר באירופה, היא בירתו של חבל קטלוניה, בצפון-מזרח ספרד. באוקטובר 2017 הכריז הפרלמנט הקטלוני האוטונומי על עצמאות מוחלטת מספרד, וזאת בעקבות מערכת בחירות שנויה במחלוקת שנערכה בקרב תושבי החבל. אלא שהמימשל המרכזי במדריד ביטל את ההחלטה הדרמטית ואף השהה את האוטונומיה החלקית של קטלוניה.

ברצלונה גדושה באתרים נהדרים ואי-אפשר כמובן להקיף את כל חמדותיה במהלך ביקור של מספר ימים בודדים. התייר הנבון, אם אין בכוונתו לשוב ארצה מותש ומתוסכל, מוטב לו שיגדיר סדר עדיפויות , וכך יוכל להתרכז באטרקציות המובחרות, על-פי נטיותיו. העיר שופעת מוזיאונים וגלריות. היא מהווה גן-עדן לחובבי הארכיטקטורה. חיי הלילה שלה תוססים ומרכזי הקניות המקומיים עלולים לסחרר את ראשיהם של אנשי השופינג. אוהדי הכדורגל והכדורסל יוכלו לחזות כאן במשחקים בהן משתתפות מיטב הקבוצות של אירופה, במגרשים מעוררי התפעלות. אם להוסיף על כך את המסעדות המשובחות ובתי-הקפה האופנתיים, את מופעי המוסיקה, את הנמל, את הגנים המשובבים ואת השדרות, הרי שברצלונה מצדיקה ביקור חוזר. יהיה אשר יהיה.

שדה-התעופה הבינלאומי נמצא כ-15 ק"מ דרום-מערבית ממרכז העיר. מלבד המוניות שעלותן יקרה באופן יחסי, ניתן להגיע העירה גם באמצעות אוטובוס A1 המחבר את השדה עם כיכר קטלוניה. עלותו של כרטיס באוטובוס זה: 5.90 €.

בתוך העיר, כאשר יש הכרח לנוע בתחבורה ציבורית, כדאי להשתמש ברכבת התחתית או במוניות השחורות-צהובות. כמו במטרו הפריזאי, גם כאן ניתן לרכוש חפיסה של עשרה כרטיסים (T10) המאפשרת נסיעה אל כל התחנות שבאזור מספר 1, בו נמצאים מרבית האתרים החשובים של ברצלונה. מחיר חפיסה כזו: 6.3 €.

את לבה של העיר חוצה שדרת לה-רמבלה - La Rambla או כפי שנהוג לכנות אותה: רמבלס. השדרה נמתחת על-פני קילומטר וחצי, מכיכר פורטל דה לה פאו - Portal de la Pau, בה נמצא פסל קולומבוס על עמוד רם, ועד כיכר קטלוניה. זוהי שדרה מוקפת בניינים עתיקים ועצי דולב שמשמשת כמדרחוב רחב-ידיים, ובו פוסעים רבבות אזרחים ותיירים, במרבית שעות היממה. הרמבלס שוקקת פעילות, ומהווה ציר מרכזי עבור המבקרים בה, ועל-כן - ככל הניתן - רצוי ללון באחד מבתי-המלון המצויים בטווח הליכה משדרה זו.

מבין מוקדי המשיכה הצמודים לרמבלס, הכיכר המלכותית - Plaça Reial – כיכר מלבנית, מוקפת בניינים כתמתמים - היא המאפיינת ביותר את האווירה המקומית. ניתן למצוא כאן מסעדות ובתי-קפה, החוסים תחת המעברים המקורים וכן דוכנים של רוכלים שונים. במרכז הכיכר, רחבה מרוצפת בה נטועים עצי דקל. בימים בהירים מתנקז ההמון אל הכיכר, והופך אותה למרכז רוחש אירועים.

האזור העתיק של ברצלונה משתרע משני צדי השדרה. בעוד הסמטאות אשר ממערב לרמבלס הפכו זה מכבר כתובת לפעילות מפוקפקת בחלקה, הרי שהרובע הגותי - Barri Gòtic המצוי ממזרח, מהווה חלון-ראווה ייצוגי לעברה המפואר של העיר.

הקתדרלה הגותית היא "אתר הדגל" של הרובע. בנייתו של המבנה המרהיב נמשכה למעלה משש-מאות שנה. החזית סובלת אמנם מחוסר אחידות סגנונית, אבל מגדל הפעמון הוא מן היפים במערב אירופה. האכסדרה של הקתדרלה, אולם המקהלה והחצר המעוצבת, מצדיקים ביקור ממושך יחסית.

הקתדרלה מוקפת רחובות עתיקים ובניינים שנותרו כעדות לימי התהילה שחוותה ברצלונה במאות ה-15 וה-16. בין היתר נמצאים כאן בית-העירייה ובית הממשל של קטלוניה - Palau de la Generalitat. ראויה לציון Plaça Nova שמסמלת את הכניסה העתיקה לעיר, אבל מעל הכל אין להחמיץ את כיכר המלך - Plaça del Rei - מאתרי המופת של ספרד כולה.

נוכחותו הדומיננטית של הארכיטקט האוונגרדי, אנטוני גאודי, ניכרת בעיר, באופן שאי-אפשר להתעלם ממנו. למעט ישו ומספר כוכבי כדורגל, ספק אם יש דמות פופולרית ממנו בברצלונה. מבין עבודותיו, המפורסמת והאקסטרווגנטית ביותר היא כנסיית המשפחה הקדושה - Sagrada Familia שנמצאת ברובע-ההרחבה הצפוני אישמפלה - Eixample. צמוד לרמבלס נמצא ארמון גואל - Palau Güell אותו תכנן גאודי, עבור הבנקאי העשיר יוסבי גואל, שהיה הפטרון המממן שלו.

צפונית לכיכר קטלוניה נמצאים עוד שניים מהמבנים של גאודי: בית באליו - La Casa Batllo ובית קלווט - Casa Calvet. בניין פדררה - La Pedrera, גם הוא באישמפלה, נבנה עבור מר מילה, אדם שהתעשר באופן פתאומי בזכות נישואיו לאלמנה אמידה והחליט להזמין לעצמו בניין יוקרתי ובלתי נשכח. בניין פדררה נחשב לאחת העבודות המושלמות של האדריכל וגם זכה להיכלל ברשימה המכובדת של אתרי המורשת של אונסקו.

בסמוך לבית בו התגורר גאודי בעצמו, נבנה פארק גואל - Parc Güell שהוא אתר פנטסטי בו הרשה לעצמו הארכיטקט להפעיל הרבה דמיון ולהתפרע מעט עם יצירותיו.

דרום-מערבית לרמבלס מתנשאת גבעת מונטז'ואיק - Montjuïc, לגובה של 170 מ' מעל פני-הים. פירוש השם הוא "גבעת היהודים" ואכן בעבר התגוררה כאן קהילה מכובדת של בני עמנו. הגבעה אירחה הן תערוכה בינלאומית ענקית ב-1929 והן את האולימפיאדה של שנת 1992. כיום מונטז'ואיק עמוסה במרכזי אמנות ומוזיאונים והיא משמשת כריאה ירוקה של העיר. בנוסף, ניתן לערוך מכאן תצפית נהדרת על האזור כולו ועל-כן מי שמטפס אל הגבעה, רצוי לו שיקדיש לאתריה, יום אחד מלא, לכל הפחות. מומלץ להשתמש ברכבל המודרני המטפס מהעיר אל מונטז'ואיק.

למרגלות הגבעה, נמצא הנמל, שבחלקו המרוחק שכנה הקריה האולימפית ובה התגוררו הספורטאים. המתחם העתיק של הנמל - Port Vell הוסב בשנים האחרונות למרכז בילויים יוקרתי. מהנמל אפשר גם לצאת למסעות שייט קצרים אל הים הפתוח ולערוך תצפית אל העיר. באזור זה כדאי למטיילים עם ילדים, לבקר באקווריום וכן בטירת שלושת הדרקונים.

ברצלונה היא כאמור, עיר של מוזיאונים. ברמבלס נמצא המוזיאון לאמנות עכשווית - MACBA. ברובע הגותי נמצא המוזיאון לתולדות ברצלונה. המוזיאון של פיקאסו - Museu Picasso שוכן ברחוב מונטקדה. במונטז'ואיק שניים מהמוסדות האמנותיים החשובים ביותר של העיר. האחד הוא המוזיאון הלאומי לאמנות קטלונית והשני הוא מכון חואן מירו. הצייר מירו, הוא אחד מבניה האהובים והמוערכים של ברצלונה. בעוד גאודי שנוי במחלוקת ורבים מזלזלים בעבודותיו, עושה רושם שמירו מקובל על כולם והמקומיים מתגאים בשורשיו הקטלונים.

ברצלונה היא גם עיר תאומה לתל-אביב שלנו.

זמני כניסת השבת בברצלונה:

מרחקי נסיעה מברצלונה: לטרסה 30 ק"מ, לגירונה 101 ק"מ, לסרגוסה 313 ק"מ, לולנסיה 351 ק"מ, לטולוז 395 ק"מ, למארסיי 507 ק"מ, לבילבאו 607 ק"מ, למדריד 621 ק"מ, לבורדו 636 ק"מ, למלגה 984 ק"מ, לסביליה 999 ק"מ, לפריז 1,037 ק"מ, לליסבון 1,248 ק"מ. 

054-4701631

 

ברצלונה


הטמפרטורות בברצלונה, ברגעים אלו:

 

השעה עכשיו בברצלונה

השחקנים הטובים בכל הזמנים, של מועדון הכדורגל ברצלונה:

ליונל מסי

יוהאן קרויף

צ'אבי

אנדרס אינייסטה

רונלדיניו

לאסלו קובאלה

ריבאלדו

פפ גוארדיולה

חריסט סטויצ'קוב

קרלס פויול

חופי הים של ברצלונה, מדרום לצפון:

Platja de Sant Sebastia
Platja de Sant Miquel
Platja de Somorrostro
Platja de La Barceloneta
Platja de La Nova Icaria
Platja de Bogatell
Platja de La Mar Bella
Platja de La Nova Mar Bella
Platja de Llevant  

 

©

menu