ראו כתבות נפרדות ונרחבות על הערים ג'נבה וציריך:

ששה גשרים תלויים מעל נהר הריין והם מחברים בין שני חלקיה של העיר השוויצרית בזל. בעודו עומד על אחד מגשרים אלו - גשר מיטלר / Mittlere Brucke - יוכל התייר הציוני, לצפות לעבר המרפסת המפורסמת של מלון "שלושת המלכים" - Hotel Drei Konige, שעל המעקה שלה נשען  החוזה וממנה השקיף אל העתיד וראה בעיני-רוחו, כיצד הוא מייסד את מדינת היהודים.

העיר שוכנת בצפונה של שוויץ, בסמוך למשולש הגבולות עם צרפת וגרמניה, בטווח נסיעה קצר מהרי היורה (Jura)  והווז' - Vosges וגם מ"היער השחור". נהר הריין שזורם לאורך 1300 ק"מ עד אשר הוא נשפך מחופיה של הולנד אל הים הצפוני, מהווה נתיב שייט מרכזי באירופה ועל-כן בזל הבנויה לגדותיו של הנהר, משמשת כנמל הימי היחיד של שוויץ.

את מרכז העיר העתיקה מסמלת הכיכר הציורית Barfusserplatz. הכיכר מוקפת בניינים יפהפיים מתקופת ימי-הביניים ובהם בולט מבנה הכנסייה המשכן את מוזיאון ההיסטוריה. מכאן מחבר רחוב (Gerbergrasse) עמוס בחנויות קטנות ומרשימות, אל הכיכר המרכזית הנוספת של העיר-העתיקה, היא כיכר השוק - Marktplatz. בניין העירייה עם החזית האדמדמה שלו משקיף על הכיכר, שבה מתנהל שוק ירקות ופירות וכן שוק פרחים, בכל ימות השבוע, למעט יום א'. מעבר לכיכר, ממש בשכנות למלון המפורסם שבו השתכן מיודענו הרצל, נמצא בניין Schifflande שבו ממוקמת לשכת-התיירות העירונית ומכאן גם יוצאות ספינות לסיורי שייט על נהר הריין. אגב, במלון שלושת המלכים, מצויה אחת המסעדות הטובות של בזל, אם לא הטובה שבהן: Le Cheval Blanc.

דרומית לבית-העירייה, לאורך גדת-הנהר ולכיוון גשר ווטסטיינבר מצויה הקתדרלה המרהיבה של בזל. הקתדרלה שנהרסה ושוקמה מספר פעמים, בנויה נדבך על-פני נדבך והתוצאה הסופית יוצאת-דופן וייחודית. מספר פסלים מעניינים מעטרים את אכסדרת בית-התפילה ומאחוריה בתי הנזירים המובילים למצודה עתיקה.

מספר מוזיאונים עשירים במוצגים, הופכים את בזל לעיר מובילה בתחומי אמנות שונים. החשוב שבין מוזיאונים אלו הוא מוזיאון האמנות, שבו ריכוז של יצירות מדהימות מהמאה ה-15 ועד המאה ה-17, בעיקר של ציירים פלמים ושל ציירים מאזור הריין-העילי. במקביל וללא הסבר הגיוני, המוזיאון מציג את אחד האוספים החשובים בעולם של זרם הקוביזם, עם עבודות של פבלו פיקסו וז'ורז' בראק. מוזיאון טינגלי מוקדש לפסל השוויצרי ג'ון טינגלי.

תשומת-לב מיוחדת צריכה להינתן לגלריה מיסודה של קרן ביילר. הגלריה רכשה יצירות של טובי האמנים המודרניים בעולם. מוזיאון נוסף לאמנות מודרנית הוא הקונסטהול - Kunsthalle, ברחוב סטיינברברג 7, בסמוך לתיאטרון העירוני.

בנוסף, יש בעיר מוזיאונים בנושאים מגוונים: היסטוריים, אתניים, מדעיים וכן הלאה - ובין-היתר נפתח כאן לפני שנים אחדות מוזיאון לתולדות יהדות-שוויץ - Judische Museum.

תושבי המקום מתפארים בכך שבזל נחשבת למרכז האינטלקטואלי של שוויץ. כאן נוסדה האוניברסיטה הראשונה של המדינה וכאן חיו ויצרו אנשי-רוח בעלי-שם עולמי. הרמן הסה חי שנים רבות בעיר וספרו הראשון "פטר קמנצינד" מתאר את חייו בבזל. הפסיכואנליטיקן קארל יונג רכש את התואר הרפואי שלו באוניברסיטה המקומית. הפילוסוף הנודע פרידריך ניטשה הגה פה את "הולדת הטרגדיה", חי ולימד בעיר וגם החל להשתגע בה - אם כי ההתמוטטות הנפשית שלו התרחשה דווקא בטורינו.

בזל היא אחת מיצרניות התרופות הגדולות של אירופה והיא מתהדרת בתואר המפוקפק של היצרנית הראשונה של אל.אס.די. תואר מפוקפק אף יותר, ניתן להדביק לחלק מהבנקאים המקומיים ש"כיבסו" את כספי הפושעים הנאציים באמצע המאה ה-20.

מה השעה עכשיו בבזל ?

שתי מסעדות משובחות ראויות לציון בעיר: הראשונה היא המסעדה הצרפתית: Cheval Blanc, השוכנת במלון שלושת המלכים. ואילו המסעדה המומלצת השניה Stucki ממוקת בפרוור דרומי של בזל.

מבין הירידים והאירועים המתרחשים בעיר, אחד יחיד ומיוחד מצדיק שינוי תכניות כדי להתאים את מועד הביקור בבזל, כך שאפשר יהיה ליהנות ממנו. הכוונה לפסטיבל האביב הנפלא - Basel Fasnacht שנערך בכל שנה בפברואר או במארס כדי לציין את תום ימי החורף החשוכים ותחילת האביב. במשך שלושה ימים חוגגים ההמונים בחוצות, בריקודים ובתהלוכות, משהו שאפשר להכתיר תחת הכותרת: "באנו חושך לגרש"...

בזל או באזל כפי שמאייתים את שם המקום בחלק מהכתובים, זוכה לשמות שונים בשפות שונות, אך בל (Bale) נטעה, מדובר בעיר אחת חביבה להפליא שאירחה את אותו קונגרס ציוני ראשון, שבעקבותיו הגענו עד הלום.

אתרי השופינג הבולטים של בזל

Marketplatz
השוק המרכזי
1
Schneidergasse 2
2
St. Jakob-Strasse 397
3
Rumelinsplatz 5
4
Rebgasse 41
5
Hochbergerstrasse 70
6
Freie Strasse 44
7
Marketplatz 2
8
Spalnberg 39
9
Freie Strasse 44
10

 

מרחקי נסיעה מבזל: למילוז 37 ק"מ, לציריך 85 ק"מ, לברן 96 ק"מ, ללוצרן 97 ק"מ, לשטרסבורג 140 ק"מ, ללוזאן 198 ק"מ, לג'נבה 251 ק"מ, לדיז'ון 255 ק"מ, למילאנו 339 ק"מ, לליון 416 ק"מ, לפריז 513 ק"מ, לזלצבורג 535 ק"מ, לבריסל 540 ק"מ, ללובליאנה 746 ק"מ, לוינה 812 ק"מ.

054-4701631

 

בזל


מזג-האוויר בבזל, ברגעים אלו ממש: 

©

menu