הסופר לואיס סטיבנסון (אי המטמון), תיאר באחד מספריו את העיר הסקוטית אדינבורו כהשתקפות מוצלחת של פריז. סטיבנסון, יליד אדינבורו בעצמו, התגאה במיוחד בארכיטקטורה המופלאה של הבניינים הג'ורג'יאנים בעיר העתיקה - אלו הגולשים לאורך ה"מייל המלכותי" בואכה העיר החדשה והתוססת - במצודה המרשימה, בסמטאות ימי-הביניים ובחצרות האופייניות לעיר.

אדינבורו מפורסמת בעולם כולו, בזכות הפסטיבל הגדול הנערך כאן בכל שנה בחודש אוגוסט.  זהו אחד מהפסטיבלים החשובים ביותר בעולם ובלא ספק אחד מאירועי התרבות שכל חובב אמנות ירצה להשתתף בו. מעבר לפעילויות וההתרחשויות הרבות המקובלות בכל שנה, כגון: ג'ז, פרינג' (Fringe), קולנוע ותיאטרון, מבטיחים שתערוכת הספרים הענקית של 2019 (10-26 באוגוסט) תהיה מרשימה באופן מיוחד. המעוניינים, יוכלו להשתתף גם בפסטיבל לכתובות קעקע... מי שיקדים ויגיע לסקוטלנד בחודש מאי, יוכל ליהנות ביחד עם ילדיו בפסטיבל התיאטרון לילדים.

מה השעה עכשיו באדינבורו ובגלזגו ?

לעיר שדה-תעופה משלה והיא מקושרת בטיסות לישראל בעקר דרך לונדון ופרנקפורט. כל הרכבות מגיעות לתחנת הרכבת המקומית הקרויה Waverley. נסיעה ללונדון נמשכת בדרך-כלל כחמש שעות. אפשרות מעניינת נוספת להגיע לאדינבורו – מלבד, כמובן, נהיגה ברכב שכור – היא במעבורת המפליגה מבלגיה. למי שמגיע מהיבשת לסקוטלנד ואין לו עניין בביקור באנגליה, זה עשוי להיות קיצור-דרך משמעותי. אדינבורו שוכנת בקו רוחב 55° 57' ומשום היותה צפונית כל-כך השמש שוקעת כאן בחודש יוני אחרי עשר בלילה, ואילו בשיא החורף היא שוקעת בשעה רבע לארבע אחה"צ.

בחודשי הקיץ בכלל ובתקופת הפסטיבל בפרט, מומלץ להזמין מקום לינה מראש. להלן מדריך המלונות המפורט  הכולל מלבד כתובות ותיאור המקום - גם מחירים. מטיילים צנועים וצעירים יוכלו ללון באכסניות. ניתן לרכוש "פס" - Edinburgh Pass במחיר של 30 € ליום אחד, או 40 € ליומיים וליהנות משפע של הטבות והנחות וכן כניסות חופשיות למרבית האתרים החשובים בעיר.

המצודה של אדינבורו הפכה זה מכבר לסמל סקוטי מובהק. היא יושבת על הר געש כבוי וחולשת על מרכז העיר. התצפית הנפלאה מן המצודה, המוזיאון, בית התפילה העתיק ואתרים נוספים במקום הופכים את הביקור במצודה לאירוע שרצוי להקדיש לו שעות אחדות. ה"מייל המלכותי" - Edinburgh's Royal Mile, יוצא מן המצודה ונמתח עד ארמון הולירוד והוא נחשב לאחד הרחובות המרתקים ביותר באירופה. מלבד המונומנטים הייחודים, הבניינים היפים והחצרות הנפלאות, אפשר לבקר כאן גם במרכז המייצר את הוויסקי הסקוטי המפורסם. כמו-כן לא כדאי להחמיץ את מוזיאון-הילדות הנמצא מול בית ג'ון נוקס.

בפארק הולירוד נהגו מלכי סקוטלנד לצאת למסעות צייד. היום זהו מקום אידאלי לטיולים רגליים נעימים, או לרכיבה על אופניים באחת ה"ריאות הירוקות" הנרחבות ביותר בשטחה של עיר כלשהי בממלכה המאוחדת.

המוזיאון המלכותי של סקוטלנד שוכן בתוך בניין מהתקופה הויקטוריאנית. גם האוניברסיטה של אדינבורו, שהוקמה במאה ה-16, מצדיקה ביקור.

אתרים נוספים בעלי חשיבות באדינבורו, הם: גבעת קלטון - Calton Hill ממנה מצולמות מרבית התמונות המרהיבות של אדינבורו. על הגבעה מגדל נלסון, המציין את נצחונו של האדמירל על הצרפתים. שפך הנהר פורת' - Firth of Forth, האיים הקטנים שבו וכן הגשר המרשים שמעל הנהר. כנסיית גרייפריאס - Greyfriars Kirk, הקשורה להיסטוריה של מלחמות הדת בסקוטלנד. הרחבה הצמודה לכנסייה רוויה בדם המעונים והמוצאים להורג וסיפורים מעוררי פלצות נקשרו למקום. בכלל, הסקוטים נלהבים מאוד לסיפורי אימים וכך אפשר להצטרף, בערבים האפלים של אדינבורו, לסיורים מכושפים, הנערכים בעיר העתיקה, בעקבות שדים ורוחות. מטיילים מזוכיסטים שאינם מסתפקים בסיפורים על מכשפות, יוכלו להצטמרר ולהתחלחל במבוך התת-קרקעי של מערכת הצינוקות - Dungeon שמתחת למייל המלכותי.

מערבית לעיר מצויה טירת הופטון - Hopetoun House. ליד הטירה הציורית שוכן גם מבצר מרשים מן המאה ה-15 - Blackness Catle. כל האתרים המוזכרים לעיל נמצאים בגלריית צילומים, הממחישה את יופייה של העיר אדינבורו.

כמו יפו לתל-אביב, כך גם לאדינבורו עיר שכנה (Leith), אשר חוברה אליה והיא משמשת לה כנמל. יש כאן טיילת נפלאה הנמתחת מן הנמל, לאורך גדת הנהר והיא מתאימה במיוחד לרוכבי אופניים. גם בלייט מתנהל פסטיבל אמנות, אמנם צנוע בהרבה מהפסטיבל של אדינבורו, אך למי שמגיע לכאן בחודש יוני, זהו בהחלט אירוע מסקרן. פה, בעיר הקטנה הזו, נמצאת אחת המסעדות הטובות בסקוטלנד כולה: Plumed Horse.

ראו כאן סרטון קצר המציג את אתריה הבולטים של אדינבורו:

מרחקי נסיעה מאדינבורו: לגלזגו 75 ק"מ, לדנדי 89 ק"מ, לאינברנס 253 ק"מ, לבלקפול 317 ק"מ, ליורק 326 ק"מ, למנצ'סטר 352 ק"מ, לליברפול 355 ק"מ, לקובנטרי 497 ק"מ, לקארדיף 634 ק"מ, ללונדון 640 ק"מ, לדובר 754 ק"מ.

054-4701631

אדינבורו


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאדינבורו:


הטמפרטורות באדינבורו, ברגעים אלו ממש: 

עשר המסעדות הטובות ביותר בעיר אדינבורו, על-פי אתר 10best.com

The Gardener's Cottage

The Kitchin

Mark Greenaway

La Petit Mort

Dusit

Fishers in the City

The Stockbridge

Henderson's

Mithas

La Favorita

©

menu