תהילתה של גנואה נעוצה בנמל ההיסטורי שלה. הנמל של גנואה שימש את הרומאים, את הצלבנים, את שודדי הים האגדיים ואת נפוליאון. הספן המפורסם ביותר, כריסטופר קולומבוס, הוא יליד העיר. לשיא גדולתה הגיעה גנואה, בימי הביניים, עת הייתה רפובליקה בפני עצמה והתחרתה על השליטה בים הליגורי עם הרפובליקה הוונציאנית. אך דווקא תקופת הרנסנס הותירה את חותמה על העיר באופן הניכר ביותר לעין.

כיום גנואה (ג'נובה) היא עיר גדולה ומעניינת, בירתה של מחוז ליגוריה - Liguria, הגובל בטוסקנה מדרום, באמיליה-רומניה במזרח ובפיאמונטה ולומברדיה בצפון. גנואה מחוצה בין הים לבין רכס הרי האפנינים. בעיני רבים מן המבקרים כאן, תפאורת העיר, היא זו ההופכת אותה למיוחדת כל-כך. העיר מונה כ-700,000 תושבים.

מה השעה עכשיו בגנואה ?

שדה-התעופה של גנואה נמצא ממש על שפת הים, 5 ק"מ מערבית לעיר. תחנת-הרכבת המרכזית שוכנת ב-Piazza Acquaverde. קיימת תחנה נוספת בשם Brignole. רכבות מהירות מקשרות את העיר ליעדים מרכזיים באיטליה ובאירופה.

קיים הבדל בולט בין הרובע העתיק, העוטף את הנמל, לבין העיר החדשה, המשתרעת צפונה ומזרחה לכיוון ההרים. בעוד האזור ההיסטורי של העיר מורכב ממבוך של סמטאות (Carruggi), הרי שהעיר המודרנית מרושתת בשדרות נרחבות.

מטיילים הנמצאים כאן במעבר בלבד, בין הריביירה הצרפתית לבין טוסקנה, מוטב שיקדישו את מעט הזמן העומד לרשותם, לאזור הנמל, לרובע המלחים ולעיר הישנה. מדובר בנמל העתיק באיטליה ובאחד הנמלים הגדולים בים התיכון. ראשון לכל: המגדלור המונומנטלי, סמלה של העיר. המגדלור ממוקם על צוק, בחלקו המערבי של הנמל, והוא מתנשא לגובה של 77 מטר. ניתן לטפס במדריגות עד למחצית גובהו של המבנה ולערוך תצפית על הנמל. מלבד המגדלור כדאי לסייר במתחם זה בטיילת היפה וכן לבקר במוזיאון - Museo della Lanterna.

מן העבר השני של הנמל ממוקם האקווריום הענק, שני בגודלו רק לאקווריום של אוסאקה ביפן. המקום הוא מוקד משיכה למשפחות עם ילדים. האקווריום מהווה חלק מקומפלקס ובו גם מוזיאונים נוספים ומרכזי הפעלה לבני 3 עד 14 - La Citta Dei Bambini. תצפית נוספת על הנמל ניתן לערוך מן המבנה המודרני ביגו. מאזור זה ניתן גם לצאת לשייט מודרך בסירות מנוע.

הרחוב הייצוגי והמוכר ביותר בגנואה: ויה גריבלדי - Via Garibaldi משתרע על-פני כ-400 מטר בלבד, מזרחית לנמל. הרחוב מתבלט בארמונות ובמבנים הנהדרים מתקופת הרנסנס. במספר 7 שוכן ה-Palazzo Lomellino. נברשות הבדולח, הריהוט המאסיבי, ציורי הקיר, התקרות המעוטרות וכן החצר המשובבת עם מזרקות המים, הופכים את הפאלצו הזה לאחד מהיפים שבארמונות גנואה. במספר 18 ממוקם הפלאצו רוסו ובו מוזיאון הסטרדה נואובה. עוד ראויים לציון ברחוב: הארמון העירוני והארמון הלבן.

מבין הכנסיות הרבות בהן מתהדרת העיר גנואה, מתבלטת ביופיה הקתדרלה של סן לורנצו. חזית הכנסיה וכן המגדל שלצדה, מצופים בשיש שחור-לבן המעניק לה חותם ייחודי.

במרכזה של Piazza De Ferrari ממוקמת מזרקה יפה (ראו בתמונה כאן למעלה) הפיאצה מסמלת את מרכז העיר. בשכנות אליה ממוקמים ה-Palazzo Ducale וכן תיאטרון Carlo Felice המציג הופעות בלט ואופרה. כדאי להתעניין בתכנית התיאטרון באמצעות אתר האינטרנט. מכאן ממשיכים דרום מזרחה ברחוב דנטה, עד פיאצה דנטה ופורטה סופרנה, ומגיעים לבית בו נולד קולומבוס.

באזור האוניברסיטה, מצוי רחוב מרתק נוסף; הוא ויה בלבי. כאן שוכן הארמון המלכותי - Palazzo Reale. כמשדברים על בארוק ועל אמני הרוקוקו...מדברים על הפלאצו ריאל של גנואה. בסמוך נמצאת גם הבזיליקה המעניינת Vastato. האוניברסיטה עצמה מהווה יעד תיירותי מעניין. היא נבנתה במאה ה-15. איזו חצר נפלאה יש לאוניברסיטה הזו ! במרחק הליכה שוכן המוזיאון הימי.

מבין הגנים והפארקים של העיר, כדאי לבקר ב-Villeta di Negro.

גנואה מצטיינת במספר מכובד של מסעדות נהדרות. אחת המסעדות הנודעות של העיר: Baldin שוכנת בסמוך לשדה-התעופה דווקא. מסעדות נוספות המומלצות על-ידי מביני עניין: Colonne di San Bernardo וגם Maxela אשר נמצאת בלוק אחד דרומה לויה גריבלדי.

בתחומיה של ליגוריה, במרחק לא רב מגנואה, בולטות מספר נקודות-חן. העיירה הקטנה והציורית פורטופינו, במרחק של פחות משעת נסיעה מגנואה. הערים הקטנות והיפהפיות: לריצ'י ופורטו-ונרה לחופו של מפרץ לה ספציה, וכמובן חמשת הכפרים היוצרים את מתחם צ'ינקוואה טרה (חמשת הכפרים) - Cinque Terre.

חמשת הכפרים בנויים על מצוקים הגולשים אל הים. סמטאות מתעקלות בין בתים קטנים שקירותיהם צבועים בצבעי פסטל, פה ושם בית-קפה מקומי, פה ושם כנסיה, ריח הים באוויר, התיירים ובני המקום מתערבבים ועל הכל שורה אווירה רומנטית להפליא. ואלו הם שמות הכפרים: מונטרוסו אל מרה, ורנאצה , קורניליה , מנרולה וריומנג'רה. הצינקוואה טרה מוגדר כפארק לאומי והוא אף הוכרז על-ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית.

חל איסור על תנועת כלי-רכב בתחומי הפארק. הבאים לכאן ברכב שכור יצטרכו לחנות בחניונים של הישוב הצפוני ביותר: מונטרוסו. ניתן לנוע בין הכפרים באמצעות רכבת, או באמצעות אוטובוס. מטיילים שיעדיפו להגיע בדרך הים, יוכלו לשוט מכפר לכפר. לאלו שזמנם בידיהם מומלץ לטייל רגלית בשבילים המחברים בין הישובים. בעלי רוח ספורטיבית יוכלו לצעוד במסלולי הליכה נהדרים:  המסלול הכחול - Sentiero Azzurro והמסלול האדום – Sentiero Rosso . קיים כרטיס מיוחד שרצוי לרכוש בכניסה לפארק. הכרטיס מאפשר שימוש חופשי ברכבות ובאוטובוסים, כניסה לשבילי ההליכה, ואף שימוש במעליות החדישות שמעלות את שחוקי- הסוליות, מחוף הים אל חלקם העילי של הכפרים .

 

קווי רכבת מגנואה ליעדים מרכזיים (דוגמאות בלבד):

יעד הנסיעה
שעת היציאה
שעת ההגעה
משך הנסיעה בשעות
תחנות החלפה
מילאנו
11:23
12:50
1:27
ישיר
ניס
12:58
15:57
2:59
ישיר
בולוניה
18:05
21:28
3:23
ישיר
ונציה
12:18
16:40
4:22
מילאנו
רומא
12:10
17:03
4:53
ישיר
ג'נבה
14:18
21:21
7:03
מילאנו
נאפולי
12:24
20:29
8:05
ישיר
בארי
12:10
22:04
9:54
רומא
פריז
21:22
09:55
12:33
מילאנו

תחזית מזג-אוויר, וכן הטמפרטורות בגנואה, ברגעים אלו ממש:  

מרחקי נסיעה מגנואה: לפורטופינו 35 ק"מ, לסבונה 82 ק"מ, לאלסנדריה 87 ק"מ, ללה-ספציה 102 ק"מ, למילאנו 141 ק"מ, לסן-רמו 154 ק"מ, לונטימיליה 168 ק"מ, לטורינו 171 ק"מ, לפירנצה 227 ק"מ, לורונה 291 ק"מ, לבולוניה 300 ק"מ, לג'נבה 379 ק"מ, למארסיי 393 ק"מ, לונציה 397 ק"מ, לרומא 522 ק"מ, לטריאסטה 543 ק"מ, ללובליאנה 619 ק"מ, לנאפולי 712 ק"מ.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים פרטיים ליפן ולסין:

054-4701631

גנואה

Genova


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לגנואה:
היסטוריה על קצה המזלג.
מפה  של גנואה.
האתר של לשכת התיירות
הזמנת כל סוגי המלונות בעיר גנואה.
גנואה באתר ויקיפדיה.
גנואה באתר לונלי פלנט.
אודות המטבח המחוזי.
תחזית מזג-אוויר של העיר גנואה.
בית הקברות המפורסם.
ניקולו פאגניני הכנר בן גנואה
מלון בריסטול
קבוצת הכדורגל סמפדוריה.
 

 

mehr auf www.maps-generator.com

©

menu