סנט-פטרסבורג, עירו של הצאר פטר הגדול יושבת לשפת הים הבלטי, לשפכו של נהר נבה אשר זרועותיו והתעלות הרבות היוצאות ממנו, מפצלות את העיר למספר חלקים. מלכתחילה ייעד פטר את סנט-פטרסבורג להיות נמל יציאה לכיוון אירופה ולשמש כגשר בין התרבות האירופאית הפתוחה והליברלית לבין רוסיה המנותקת. מאוחר יותר הפכה העיר לבירתה של רוסיה, תואר אותו נשאה למעלה ממאתיים שנה.

אמנם סנט-פטרסבורג צעירה יחסית, אבל היא בעלת עבר תרבותי עשיר במיוחד, ומאידך ההיסטוריה שלה רצופה תככים ומהפיכות. פה יצר פיודור דוסטוייבסקי את מיטב הנובלות של העת החדשה, ופה התרחשו גם אירועים מרתקים בימים בהם לנין ניסה לשנות את העולם. העיר הייתה נתונה למצור נוראי בן כמעט 900 יום, במהלך מלחמת העולם השנייה, ומאות אלפים מתושביה מצאו בו את מותם.

השמות השונים שהודבקו לעיר, עלולים לבלבל מעט. במקור - בהשפעת השפה הגרמנית - נקרא המקום סנקט-פטרבורג, עד שבתחילת המאה העשרים, בעקבות גל לאומני, הוסב השם על-פי השפה הרוסית לפטרוגרד, ומאוחר יותר כחלק מפולחן האישיות הבולשביקי, הייתה פטרוגרד ללנינגרד. לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי הוחלט להשיב לעיר את שמה המקורי וכיום היא ידועה בעיקר כסנט-פטרסבורג, או בקיצור: פטרבורג.

מרבית התיירים נוהרים לכאן בקיץ ובמיוחד בעת הקצרה שבין תחילת יוני ועד מחצית יולי, תקופה הנודעת בכינוי: "לילות לבנים" - ובה יממות ארוכות, מופזות באור צפוני בלתי נגמר וערבים רומנטיים להפליא. גם לחורף האפלולי, חן ויופי ייחודיים, אם-כי הביקור במקום בעונה זו, מיועד רק למי שאינם רגישים יתר-על-המידה לאוויר קפוא.

בשנת 2018 תקופת הלילות הלבנים מתנגשת עם גביע העולם בכדורגל. אצטדיון קרסטובסקי בעיר מארח שבעה משחקים ובהם את אחד משני משחקי חצי-הגמר: ב-10 ביולי.

סיפורים שעלילתם מתרחשת בסנט פטרסבורג

היצירה
הסופר
מקום הולדתו של הסופר
יצא לאור
דמות מרכזית בעלילה
מלכת פיק
מוסקבה
1834
הרמן
האדרת
אוקריאנה
1842
אקאקי אקאקייביץ'
אוריול
1861
באזארוב
החטא ועונשו
מוסקבה
1866
רסקולניקוב
טולה
1877
אנה קארנינה
יגון
טאגנרוג
1886
יונה פוטאפוב
לנגד עיניים מערביות
ג'וזף קונרד
ברדיצ'ב
1911
קיריל רזומוב'
פטרבורג
מוסקבה
1913
ניקולאי אפולונוביץ'
עיר הגנבים
דיוויד בניוף
ניו-יורק
2008
לב בניוב'
הבגידה
הלן דנמור
אנגליה
2010
אנדריי מיכאילוביץ'

סנט-פטרסבורג נמצאת 700 ק"מ צפון-מערבה ממוסקבה. שדה-התעופה המקומי נקרא פולקובו - Pulkovo והוא שוכן דרומית למרכז העיר, מרחק של כחצי-שעת נסיעה. בדרך-כלל מזהירים את הזרים שזה להם הביקור הראשון ברוסיה, מפני שני דברים: אין לשתות מים מהברז ואין להתעסק עם נהגי המוניות בשדות-התעופה הבינלאומיים. גם מטיילים עצמאיים ימנעו מעצמם עגמת-נפש, אם יזמינו הסעה מהשדה למלון בטרם צאתם מהארץ. אפשר להגיע לכאן מהארצות השכנות, גם באמצעות רכבות. מהלסינקי למשל, אפשר לצאת לסנט פטרסבורג בבוקר, עם רכבת אקספרס מספר 35 ולהגיע אל היעד, כעבור פחות מ-6 שעות. השייט בספינות וברחפות הוא כמובן אמצעי תחבורה נוסף, פופולארי ונוח, המאפשר הגעה לנמל המקומי, הן מאסטוניה והן מפינלנד.

מרבית האתרים המעניינים מצויים בטווח הליכה סביר מהרחוב הראשי, נייבסקי פרוספקט, ומן המרכז ההיסטורי. אבל כאשר מתרחקים מן המרכז כדאי לנוע ממקום למקום בעזרת התחבורה הציבורית: המטרו והחשמליות. למטרו חמישה קווים שונים ועוד קו שייפתח במהלך שנת 2020. בכל מקרה מומלץ לנסוע לאורך קו מספר 1 (הקו האדום), ולו כדי להתרשם מהתחנות שנבנו כאן במהלך שנות ה-50 והן מתאפיינות בסגנון סובייטי ייחודי. הבולטת שבין תחנות אלו היא תחנת נרבסקייה.

מצודת פטר ופאבל, שנבנתה על-מנת למנוע פלישה של הצבא השבדי, מסמלת את ימי בראשית של סנט-פטרסבורג והיא גם האתר בו מתחילים בדרך-כלל את הסיורים העירוניים. במרכז המצודה ממוקמת קתדרלה יוצאת-דופן וממנה מתבלט צריח מוזהב ומחודד. הקתדרלה שימשה מקום קבורה עבור חלק נכבד מן הצארים של רוסיה.

בגדה שמול האי, עליו יושבת המצודה, שוכן ארמון הקיץ שנבנה עבור פטר הגדול. הארמון נבנה בסגנון הבארוק האיטלקי וסביבו גנים יפים שתוכננו להיראות כמו הגנים מהם התפעל פטר, במהלך מסעותיו בארצות אירופה המערבית.

דרומית לגנים שוכן אחד משני המוזיאונים החשובים של העיר: המוזיאון הרוסי. מיטב היצירות של האמנים הרוסים מן המאות האחרונות, מוצגים במוזיאון זה. עיקר העבודות נמצאות במבנה המרכזי של ארמון מיכאלובסקי ובאגף בנואה. לא מעט תערוכות מעניינות מצדיקות גיחה גם למבנים של ארמון השיש ושל ארמון סטרוגנוב. המוזיאון הרוסי סגור בימי ג'.

המוזיאון השני, הוא ההרמיטאז' - Hermitage, שאוצרותיו האמנותיים מרוכזים בתוך ששה מבנים המהווים חלק מקומפלקס ארמון החורף המפואר, אשר שימש מעון לצארים הרוסיים. ההרמיטאז' נחשב למוזיאון החשוב ביותר ברוסיה ולאחד המוזיאונים המרשימים בעולם. בשונה מהמוזיאון הרוסי כאן ניתן לחזות במוצגים מגוונים מתרבויות וארצות שונות. כמות הפריטים במוזיאון בלתי נתפסת ואין דרך להקיף את כולו בביקור אחד בודד. המוזיאון סגור בימי ב'. בשאר הימים הוא פתוח עד השעה 18:00, ובימי ו' הוא פתוח עד השעה 21:00. מחיר כניסה למבוגר 700 רובל רוסי.

ארמון החורף נמצא בצפונה של כיכר הארמון ואילו במערבה שוכן בניין האדמירלות. מכאן יוצאים מספר עורקי תנועה ראשיים, אבל הבולט שבהם הוא נייבסקי פרוספקט רב-המעללים. מדובר בשדרה הנמתחת על-פני חמישה ק"מ ובה שפע של חנויות, בתי-קפה ומסעדות עם פעילות שכמעט ואינה פוסקת לעולם. כיום אין עוד כרכרות רתומות לסוסים ואצילים שלובי-זרוע עם רוזנות, הפוסעים בשדרה המושלגת, כפי שהיטיבו לתאר זאת גוגול ודוסטוייבסקי, אבל עדיין נייבסקי פרוספקט מושכת אליה אלפי בליינים, קניינים וסקרנים. מלבד היותה שדרה נהדרת כשלעצמה, מקיפים אותה עשרות בניינים מרהיבים והסיור מבניין האדמירלות ועד הקצה השני בו נמצא מנזר אלכסנדר נייבסקי, עשוי למלא יום טיול שלם. בכל מקרה אין להחמיץ את קתדרלת קזן - Kazanski Sobor ואת תיאטרון פושקין, ב-Ploshchad Ostrovskovo.

הקתדרלה הענקית ע"ש יצחק הקדוש - Isaakevsky Sobor, ממוקמת דרום מערבית לבניין האדמירלות. מידותיו המרשימות של המבנה מן המאה ה-19, אשר כיפתו מתנשאת מעל גובה של 100 מ', מאפשרות לו לאכלס מעל 14,000 מתפללים בו-זמנית.

מול כיכר הארמון, מעבר לנהר, נמצא האי וסילייבסקי ובו בולט בניין הבורסה. האי מחובר ליבשה באמצעות שני גשרים מרכזיים: גשר שמידט וגשר הארמון ומצויים בו מספר מוזיאונים ומבנים בעלי עניין.

סנט-פטרסבורג היא כאמור עיר גדושה בהשראה והיא יכולה להתחרות עם פאריס ועם דבלין על תואר העיר שהעניקה לעולם את מספר הסופרים המהוללים, הרב ביותר. ראשון לכל הוא כמובן, פיודור - הגאון - דוסטוייבסקי. מעריציו יוכלו ללכת בעקבות רסקולניקוב והאחים קרמזוב, לבקר במוזיאון לזכרו ואף להצטרף לסיור מיוחד ברחובות העיר.

לניקולאי גוגול יש את הסיפורים הפטרבורגיים שלו. פושקין התבגר בעיר ובילה בה את שנותיו האחרונות, עד שמת בעקבות דו-קרב יריות עם קצין צרפתי. פושקין אף זכה שעיר קטנה ויפה - Tsarskoye Selo בעיבורי סנט-פטרסבורג, תקרא על שמו. איבן טורגנייב למד באוניברסיטה המקומית במשך שלוש שנים. ולדימיר נבוקוב (היוצר של לוליטה) נולד בעיר וחי בה עד שהיגר לארה"ב. מוזיאון אנה אחמטובה לכבודה של המשוררת הנערצת, נמצא במרכז העיר והוא בוודאי אתר חשוב עבור חובבי השירה. וגם מוזיקאים נודעים חיו ויצרו כאן ובהם בולטים: שוסטקוביץ', צ'ייקובסקי וסטרווינסקי.

מרחקי נסיעה מסנט פטרסבורג: לגטשינה 51 ק"מ, לטאלין 362 ק"מ, להלסינקי 386 ק"מ, לריגה 570 ק"מ, למוסקבה 707 ק"מ, לקובנה 750 ק"מ, למינסק 796 ק"מ, לקזאן 1,513 ק"מ, לבודפשט 2,000 ק"מ, לאמסטרדם 2,333 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

 

 

 

סנט
פטרסבורג


מזג-האוויר בסנט פטרסבורג, ברגעים אלו ממש:  

The Weather Network

השעה עכשיו בסנט פטרסבורג

©

menu