ליסבון, בירת פורטוגל, היא המערבית שבבירות אירופה והיא גם הקרובה שבהן ליבשת אפריקה. העיר שוכנת בחלקו הדרומי של חצי האי האיברי. מערבה לה, האוקינוס האטלנטי. השפעתו של האוקינוס ומיקומה הגיאוגרפי של ליסבון הם אשר הקנו לה את אופיה המיוחד.

מהנמל של ליסבון הפליגו הספנים האגדיים, פדרו קברל, ברתולימאו דיאס ווסקו דה גמה, אל מסעותיהם החלוציים לגילוי נתיבי הים, אל כף התקווה הטובה בדרום אפריקה, אל הודו ואל ברזיל. היה זה בתקופת השגשוג של האימפריה הפורטוגזית, בסוף המאה ה-15 ובמהלך המאה ה-16.

שדה-התעופה הבינלאומי של ליסבון - Portela נמצא 7 ק"מ צפונית לעיר. בתוך ליסבון עצמה עלות הנסיעה במוניות אינה גבוהה יחסית, ובכל-זאת החלופה הנוחה היא זו של הטראמים החשמליים ושל הרכבת התחתית, המטרו. כדאי לקנות כרטיס המקנה נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית למשך 24 שעות, במחיר 6.00 €, או לרכוש כרטיס משולב ומשתלם במיוחד - Lisboa Card, המקנה נסיעות חופשיות בתחבורה הציבורית, כניסה לאתרים ולמוזיאונים והטבות נוספות, המחיר 32.00 € למבוגר, ל-48 שעות.

ליסבון ממוקמת לשפכו של נהר Tejo. העיר בנויה על-פני שבע גבעות באזור רגיש במיוחד לפעילות ססמית. רוחבו של הנהר במקום בו הוא נפגש עם האוקיינוס מגיע לכ-20 ק"מ ועל-כן כדי לחבר את מרכז העיר עם פרווריה של ליסבון היה צורך בבניית גשרים ובהם בולט המפעל ההנדסי אדיר המימדים של גשר וסקו דה גאמה.

רובע באישה - Baixa - "העיר התחתית", מהווה את המרכז המסחרי של העיר. עיקר העניין במתחם זה ממוקד בין שתי הכיכרות המרכזיות: כיכר רוסיו ופלאזה דה קומרסיו, המחוברות זו לזו באמצעות מדרחוב אוגוסטה. בכניסה למדרחוב, לבאים מפלאזה דה קומרסיו, מצוי שער ויקטוריה. גם כאן, כמו במרכזי ערים אחרות באירופה, בתי-קפה לתיירים, חנויות המוכרות מזכרות, רוכלים אסרטיביים וערב רב של מטיילים. ייחודו של המדרחוב טמון בנינוחות בה הוא מתנהל. במקביל לאוגוסטה מתוחים רחובות של בעלי-מלאכה, המכונים - כל-אחד מהם - על-פי בעלי המלאכה המאכלסים אותם.

מכיכר רוסיו ועד כיכר המרקיז פומבל משתרעת בחן רב השדרה הייצוגית ביותר של ליסבון, היא Avenida da Liberdade - השאנז אליזה של פורטוגל. המדרכות הנרחבות מעוטרות באלגנטיות ומוצלות בידי דקלים נישאים. מלבד חנויות ומסעדות, כמתבקש משדרה פופולארית כל-כך, ניתן למצוא פה מספר מרשים של בתי-מלון.

מעלית מונומנטלית, כזו המזכירה את המעלית של סלבדור בהאיה, מעלה את הנוסעים מן העיר התחתית, אל רובע צ'יאדו בעיר העילית. מן התחנה העילית אליה מגיעה המעלית, קיימת תצפית טובה על העיר. דרך נוספת המובילה מרובע באישה למעלה אחת הגבעות המזרחיות היא באמצעות הקרונית החשמלית - Elevador da Gloria. שימו-לב גם לקו 28 של החשמלית הציבורית, הנע במסלול תיירותי ונסיעתו האטית למדי, מאפשרת סיור היכרות עם ליסבון.

השעה כעת בליסבון:

 

ממערב לעיר התחתית, באזור צ'יאדו וקרמו וברובע Barrio שוכנים בתי-הקפה, חנויות הספרים, המוזיאון לאמנות עכשווית והבוטיקים היוקרתיים יותר. לב הבוהמה. בית הקפה המפורסם ביותר של ליסבון נמצא בצ'יאדו - A Brasileira. כאן גם הריכוז המעניין של מועדוני פאדו. פאדו היא מוסיקה עממית פורטוגזית, המאגדת את המורשת התרבותית שניכסו לעצמם בני פורטוגל במושבות שמעבר לים. ראו באותו אזור גם את כנסיית קרמו וההריסות הצמודות אליה אשר נותרו בכוונת מכוון כעדות לרעידת האדמה הקטלנית של שנת 1755.

מן העבר השני, השכונה היפה ביותר של בירת פורטוגל: אלאפאמה - Alafama, הנראית מעט כמו קסבה של עיר מוסלמית. מעל הכל ארמון סאו ז'ורז'ה המשקיף ממעלה הצוק על העיר כולה. יסודותיו של הארמון נבנו עוד בימי הויזיגותים. המורים מצפון אפריקה הרחיבו את המקום ומלכי פורטוגל השלימו את המלאכה. אין להחמיץ את התצפית מאחד ממגדלי השמירה של סאו ז'ורז'ה. בחלקה הדרומי של אלאפאמה ממוקמת הקתדרלה העירונית. בין סמטאותיה של אלאפאמה ניתן למצוא את "רחוב היהודים" - Rua da Judiaria, שריד לקהילה היהודית שהתגוררה במקום, לפני הגירוש הגדול.

יעד מרוחק מעט, אך אטרקטיבי למדי, הנו מנזר הירונימוס ברובע בלם. מדובר באחד המבנים היפים בפורטוגל כולה. עצמותיו של וסקו דה גאמה, שתחילה נקבר בקוצ'ין, הועברו לפורטוגל ולאחר תלאות וטלטלות הגיעו בסופו של דבר לקבר השיש שבכנסיה. מנזר הירונימוס מצטיין בויטראז'ים מרהיבים. עוד בשכונה: הארמון הנשיאותי ומגדל בלם, וכן מעדניית פסטאיס דה בלם , מוסד רב תהילה עבור בני ליסבון.

המוזיאון הלאומי לאריחים - Azulejo ממוקם במבנה עתיק, בחלקה הדרום מזרחי של ליסבון, בסמוך לגדת הנהר. המוזיאון מציג עבודות מופלאות על אריחים ומלמד את המבקרים בו, עד כמה לאריחים חשיבות גדולה בהיסטוריה של העיר. מוזיאון נוסף בעל משקל סגולי רב הוא מוזיאון גולבנקיאן.

כ-30 ק"מ צפון מערבית לליסבון שוכנת העיירה היפהפיה סינטרה. המקום הוכרז כאתר מורשת של אונסקו.

מרחקי נסיעה מליסבון: לאמדורה 13 ק"מ, לפומבל 169 ק"מ, לקוימברה 206 ק"מ, למרידה 287 ק"מ, לפורטו 313 ק"מ, לבראגה 363 ק"מ, לסביליה 392 ק"מ, לקורדובה 502 ק"מ, למדריד 629 ק"מ, לגיברלטר 657 ק"מ, לגיחון 795 ק"מ, לולנסיה 881 ק"מ, לברצלונה 1,244 ק"מ, לטולוז 1,265 ק"מ, לפריז 1,750 ק"מ.

המסעדות הטובות בליסבון לפי אתר Elite Traveler

1
מטבח פורטוגזי
2
מטבח בינלאומי
3
מטבח ים תיכוני
4
מטבח בינלאומי
Tavares
5
מטבח בינלאומי
Restaurante Doca Peixe
6
מטבח צרפתי (המסעדה ממוקמת מערבית לליסבון)
7
מטבח פורטוגזי / בינלאומי
8
מטבח פורטוגזי מסורתי
9
מטבח בינלאומי
10
מטבח פורטוגזי / אירופאי
Belcanto

054-4701631

צפו בסרטון תמציתי על אתריה הבולטים של ליסבון:

ליסבון


מידע על ערי בירה נוספות באירופה


 הטמפרטורות בליסבון, ברגעים אלו ממש:

עשר הערים הגדולות בפורטוגל

1
ליסבון
2
פורטו
3
גאיה דה נובה וילה
4
אמדורה
5
בראגה
6
קוימברה
7
אלמדה
8
אגואלבה
9
פונשל
10
סטובל

menu