מעל גשר קארל, נשקף נופה האורבאני המרהיב של פראג. מנקודת תצפית זו - אחת מני-רבות - העיר נראית במיטבה. זוהי פראג הזהובה, על בנייני הבארוק שלה, הכנסיות הגותיות והארמונות,  על הגשרים הנהדרים החוצים את נהר וולטאבה - Vltava, הסמטאות הצרות והשדרות העתיקות, על סגנונות האמנות והארכיטקטורה השונים, וגם על הרובע היהודי. "העיר שבוית החלום" כמאמר השיר המפורסם, השתחררה זה מכבר מהשבי -  ומשמשת יעד חלומי, עבור למעלה מ- 20 מיליון התיירים, המתארחים בה מדי שנה. פראג, בירתה של צ'כיה, נמצאת במרחק שעתיים וחמישים דקות טיסה מישראל. מאי ויוני הם החודשים המועדפים לביקור בעיר. בתקופה זו - האביב של פראג - העיר נעימה במיוחד ואין בה את עומס התיירים, המגיעים לכאן בקיץ.

שדה-התעופה הבינלאומי - Ruzyne, נמצא 15 ק"מ מערבית למרכז העיר. קיים קו אוטובוס מיוחד המחבר בין השדה למרכז העיר והוא נקרא Airport Express. אוטובוס מספר 119 נוסע בתדירות גבוהה מהשדה לתחנת הרכבת Dejvicka, עד חצות הליל. בגלל פיקוח קפדני על נהגי המוניות החל מנובמבר 2017, מומלץ להזמין נסיעה פרטית באינטרנט ישירות עם חברות ההסעה המורשות. מחיר נסיעה במונית כזו, כ-25 דולר לארבעה עד חמישה נוסעים. תחנת-הרכבת של פראג שוכנת ליד המוזיאון הלאומי. בתוך העיר מומלץ לשלב בין קווי המטרו, לבין נסיעה בחשמליות. שתי תחנות מרכזיות של המטרו הן מוסטק ופלורנץ.

מכיוון שמרבית הישראלים נוסעים לפראג לסופי-שבוע ארוכים, אנחנו סוקרים כאן בקצרה את מסלולי הסיור בעיר, על-פי תכנית טיול, לשלושה ימים. אמנם פראג משתרעת על שטח נרחב וחלק משכונותיה והפרוורים המרוחקים שלה מציעים גם הם אתרים מעניינים לביקור, אבל עיקר המוקדים האטרקטיביים מרוכזים בטווח הליכה קצר, ממרכז העיר העתיקה. אין דרך מעשית להכיל את כל האתרים החשובים של פראג בשהות של שלושה עד ארבעה ימים, ולכן כדאי מלכתחילה לוותר על חלק מהאטרקציות.

סיפורים שעלילתם מתרחשת בפראג

היצירה
הסופר
מקום הולדתו של הסופר
יצא לאור
דמות מרכזית בעלילה
ראובני שר היהודים
מקס ברוד
פראג
1925
דוד למל
המשפט
פרנץ קפקא
פראג
1925
יוסף ק.
שנת הגנן
קארל צ'אפק
בוהמיה
1929
הגנן
חיים עם כוכב
ייז'י וייל
פרסקולסי
1949
יוסף ראוביצ'ק
בלילה מתחת לגשר האבן
ליאו פרוץ
פראג
1952
מרדכי מיזל
חזירי הים
לודביק ואצוליק
מורביה
1970
ואשק
שירתתי את מלך אנגליה
בוהומיל הראבאל
ברנו
1971
המלצר דיטה
ספר הצחוק והשכחה
מילן קונדרה
ברנו
1979
מירק
הגולם
יצחק בשביס זינגר
פולין
1981
המהר"ל'
המרגל המושלם
ג'ון לה קארה
אנגליה
1986
מגנוס פים

 

גשר קרל - Karlùv most הוא כמובן נקודת פתיחה מצויינת לכל טיול בפראג. הגשר ששימש עד המאה ה-19 כאמצעי היחידי כדי לחצות מגדה אחת של הנהר לגדה השניה, נמתח על-פני 515 מטר ומחבר בין העיר העתיקה - Staré Město לבין "הרובע הקטן" - Malá strana. כיום הגשר פתוח להולכי-רגל בלבד, ופסלי הבארוק המוצגים לצדדיו הם העתקים של היצירות המקוריות. המקום מעט תיירותי מדי - באופן טבעי - אך כאמור, הוא עדיין מאפשר להתרשם מיופייה של העיר. ביום הסיור הראשון מומלץ להתרכז במרכז העתיק, בתוך צלעות המשולש אשר קדקודיו הם גשר קרל, כיכר העיר והרובע היהודי.

צפונה לגשר, על גדתו המזרחית של הוולטאבה נמצאת כיכר יאן פאלח, על-שם הסטודנט שהקריב עצמו בשנת 1968, למען הדמוקרטיה. בסמוך הרודולפיניום, מבנה בסגנון ניאו-רנסנס המשמש כיום אכסניה לתזמורת הפילהרמונית. בהמשך, הגטו היהודי העתיק, הקרוי יוספוב, שהוא ככל הנראה הגטו שנשמר טוב יותר מכל הגטאות היהודיים של אירופה. בתי-הכנסת ובית הקברות של הגטו, הם עדות לעושר התרבותי של הקהילה היהודית בפראג. בית-הכנסת החדש-ישן משויך למהר"ל. כאן קיים גם המבנה המרשים של הגטו. למעוניינים: במקום פועלת גם מסעדה חלבית כשרה, "מסעדת ירושלים ". בתי-כנסת נוספים הם: בית-הכנסת הספרדי, בית-כנסת פנקס ובית-הכנסת מייזל. בנוסף נמצאים כאן בית-עירייה ישן עם השעון העברי המפורסם ובית-הקברות העתיק. הרחוב הראשי ברובע זה מוביל עד כיכר העיר העתיקה. כאן, שוכן מרכז חב"ד של צ'כיה.

כיכר העיר, לשעבר כיכר השוק, מסמלת את לבה של פראג. כאן שוכן מגדל העירייה מן המאה ה-14, שהאגף המזרחי שלו נהרס בסוף מלחמת-העולם-השניה, ועדיין לא שוחזר. בתחתית הבניין, שעון האורלוגין האסטרולוגי. מארמון קינסקי עם חזית הרוקוקו המצועצעת, הוכרזו צ'כיה וסלובקיה כמדינות קומוניסטיות בשנת 1948 וממרפסת אותו ארמון נשא וואצלב האוול נאום חגיגי בתום מהפכת הקטיפה שהחזירה את צ'כיה אל העולם החופשי, אם כי את ההכרזה ההיסטורית בצע בכיכר וואצלב, בעיר החדשה. במרכז הכיכר ניצב פסלו של הרפורמטור הצ'כי יאן הוס, אשר מרד בממסד הקתולי.

הכנסיה הגותית Tynsky chrám, עם שני צריחיה המחודדים, המשווים לה מראה של טירה קדומה, משקיפה על הכיכר ומאצילה עליה מיופייה. כך גם כנסיית הבארוק של ניקולס הקדוש, החולשת על הכיכר מכיוון צפון-מערב.

המצודה של פראג - Prazsky Hrad מחייבת בדרך-כלל סיור בן שעות ארוכות - בעקר בהתחשב בכך שהטיול כרוך בטיפוס רגלי, במעלה הגבעה -  וביחד עם השכונה הציורית הסמוכה למתחם ו"הרובע הקטן", וכן שוטטות נוספת על גשר קרל, יש לקחת בחשבון, יום טיול מלא, לאזור זה.

המצודה המרהיבה, השולטת על קו הרקיע של העיר, מתפרשת על שטח נרחב ובה קומפלקס של מבנים קסומים המצדיקים את כל הסופרלטיבים שהודבקו להם. יש כאן שערים ענקיים, שומרים עטויי מדים מחויטים, ואף טקס מלבב של חילופי משמרות..., וכן גנים מטופחים וחצרות פנימיות. הכל בסגנון מלכותי.

הקתדרלה המונומנטלית של ויטוס הקדוש, מתנשאת לגובה של כמעט 100 מ'. הקתדרלה מהווה את המבנה הבולט של קומפלקס המצודה. היא נבנתה בתקופות היסטוריות שונות, ולכן היא נראית כאילו מודבקים לה מעין טלאים של סגנונות מגוונים. מעט צפונה מכאן כדאי לבקר במגדל אבק-השריפה - Prasná vez. בסמוך לקתדרלה, כיכר נאה  ובה הבזיליקה של ג'ורג' הקדוש, שהיא דוגמא נפלאה לארכיטקטורה רומנסקית. ממש ליד הבזיליקה נמצא מנזר על שם אותו קדוש. המבנה הוקם במאה העשירית על-ידי נזירות בנדיקטיניות. זהו המנזר הקדום ביותר בצ'כיה. הארמון הישן של מלכי בוהמיה הוקם במאה ה-12 ובולט בו אולם הנשפים: "טרקלין ולדיסלבסקי".

עוד בטווח הליכה מהמצודה: רחוב הצורפים ההיסטורי, הקרוי "סמטת הפז" - Zlatá ulička, שהשלטונות המקומיים השכילו לשמר את 11 הבתים הקטנים שבו. באחד מבתים אלו התגורר קפקא, לזמן קצר. וכמובן גם רובע הרדצ'אני - Hradcany שבמרכזו הכיכר המהודרת Hradcanské námestí.  מסעדת Peklo, היא מסעדה צ'כית מסורתית, הממוקמת בתוך מרתף יין עתיק, במתחם זה.

"הרובע הקטן", המעט אליטיסטי, שוכן מדרום למצודה. המבנים הבארוקיים והרחובות הנקיים, נראים בזוויות מסוימות כאילו תוכננו כדי לשמש כמעין מוזיאון עבור התיירים. איש אינו טורח להסתיר את כתובותיהם של הדיירים המפורסמים, שהתגוררו פה בעבר. עם מעט דמיון, ניתן להעלות על הדעת כיצד התנהלו חיי השגרה של המקום, בימים בהם השכונה היפהפייה הזו תפקדה באופן פחות ראוותני. בכל מקרה, אין להחמיץ באזור המאלה-סטראנה את כנסיית ניקולאס הקדוש (האחרת, לא זו שהוזכרה כאן למעלה), את רחוב נרודובה - המקשר בין המצודה לבין גשר קרל - את טירת ולנשטיין ואת גבעת פטרז'ינסקה - Petrínské sady הירוקה והמאווררת, ממנה תצפית פנורמית על העיר. מנזר סטרהוב וכיכר הלורטה - Loretánske Námesti, במערב המתחם של הרדצ'אני, אף הם לא יאכזבו את מי שיטרח להגיע אליהן. דרך-אגב, המבקרים במנזר של סטרהוב יכולים לשלב גם הצצה בספריה המקומית.

יום דחוס נוסף יש להקדיש ל"עיר החדשה". חדשה במובן האירופאי של המושג, כלומר הוקמה במאה ה-14 בלבד. זהו רובע גדוש במבנים מרשימים, במוזיאונים ובמרכזי קניות. הנובה-מסטו חובק את העיר העתיקה בחלקה הדרומי. כיכר וואצלב-הקדוש האגדית, עם פסלו של אותו וואצלב מהולל, רכוב על סוס, ברחבה שלפני המוזיאון הלאומי של צ'כיה, מהווה נקודת ציון בעלת חשיבות היסטורית וסמלית.

את היום הזה מומלץ להתחיל במצב צבירה רענן ומרוכז, בתוך המבנה הניאו-רנסנסי, בו שוכן המוזיאון עתיר המוצגים. מספר בתי-מידות נוספים הממוקמים סביב הרחבה מושכים את העין. בולטים במיוחד המבנים בסגנון אר-נובו, כמו לדוגמא  מלון אירופה. במעלה כיכר ווצלאב שוכנת כנסיית "הבתולה-מן-השלגים", וכן כדאי לסור אל בניין לוצרנה - Lucerna המכיל חנויות רבות ובתי-קפה. כיכר וואצלב המלבנית, היא יותר שדרה מורחבת מאשר כיכר במובן הקלאסי של המילה. בשנים האחרונות הפך האזור תיירותי מדי והוא עמוס חנויות מיותרות כמו גם מסעדות בינוניות, אבל מול תחנת הרכבת-החשמלית, מצויה הגלידריה הטובה בעיר: Hájek a Boušová.

בתפר שבין נובה-מסטו, לבין סטארה-מסטו, שוכנת כיכר הרפובליקה. כאן ניצב בהדר, בית-העם - Obecni Dum, שגם בקונטקסט של פראג, הוא נחשב לבניין יוצא-דופן ביופיו. מעט צפונה לכיכר ממוקם המוזיאון של העיר פראג - Muzea hlavního města Prahy. למטיילים שאינם ששים לבלות שעות ארוכות במוזיאונים ובוחרים לבקר במוזיאון אחד בלבד במהלך השהות בעיר, כדאי לבחור דווקא במוזיאון הזה...

כאשר נמצאים באזור כיכר ווצלאב ופוסעים מערבה לכיוון הנהר, חולפים באחד מעורקי-החיים החשובים של פראג: Národní Třída ובו עוד ועוד מקומות המצדיקים ביקור קצר.

בית-העירייה החדש נבנה במאה ה-14. מול הבניין ניצבת יד לזכרו של יאן זליווצקי - Jan Zelivsky, אדם בעל נטייה מוזרה להשליך אנשים מהחלון.

בחלק הדרומי של נובה-מסטו נמצא המתחם הקדום ביותר של העיר, הידוע בשם וישהרד - Vyšehrad ובו ארמון עתיק-יומין, מוקף גנים ירוקים. מיקומו של הארמון על צוק מעל הנהר, מהווה נקודת תצפית נוספת על חלקים נרחבים של פראג. ניתן להגיע לוישהרד באמצעות רכבת המטרו או לטפס ברגל, במעלה המדרגות, מהרחוב הצמוד לנהר. הנקודה הנוחה ביותר להתחלת הסיור במקום, היא דרך שער טאבור. בין בית-העירייה - למי שעתותיו בידיו - לבין וישהרד, נמצא גן בוטני מצודד.

מכיוון שהתואר "עם הספר" כבר תפוס, ניתן לומר רק שהצ'כים הם אנשי ספר מן המעלה הראשונה. די יהיה להיכנס לאחת מחנויות הספרים בעיר, כדי להבחין בלהט המקומי. ראויות לציון חנויות הספרים של רשת אקדמיה.

פראג היוותה כר לפעילותם הפורה של מספר גדולי-עולם, ובמהלך ההיסטוריה חיו בה ידועי-שם רבים. כאן נזכיר בקצרה שלושה מאנשי פראג שהותירו את חותמם על התרבות המערבית. ראש וראשון לכולם הוא הסופר היהודי פראנץ קפקא שתחנות חייו הפכו זה מכבר לחלק ממסלול הטיול בפראג. גם המלחין אנטונין דבוז'אק והסופר קארל צ'אפק, יצרו בעיר הזו.

שתי מסעדות משובחות במיוחד זכו לכוכב במדריך מישלן: La Degustation Boheme Bourgoise היוקרתית, וכן Alcron שנמצאת בכתובת Stepanska 40/623.

פראג היא עיר תאומה, לראש-העין הישראלית. אין מה לומר, מדובר ככל הנראה בתאומות זהות.

כניסת ויציאת השבת הקרובה בפראג:

מרחקי נסיעה מפראג: לפילזן 93 ק"מ, לליברץ 143 ק"מ, לוינה 294 ק"מ, לברטיסלבה 337 ק"מ, לזלצבורג 338 ק"מ, לאוסטרבה 349 ק"מ, לבודפשט 529 ק"מ, ללובליאנה 597 ק"מ, לציריך 687 ק"מ, למילאנו 871 ק"מ, לאמסטרדם 889 ק"מ, לבלגרד 895 ק"מ, לג'נבה 963 ק"מ, לפריז 1,033 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

התקשרו אלינו

054-4701631

פראג

אתרי אינטרנט הקשורים לפראג:


 

השעה עכשיו בפראג:

Time in Prague

הטמפרטורות בפראג, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

עשר הערים הגדולות בצ'כיה

1
פראג
2
ברנו
3
אוסטרבה
4
פילזן
5
ליברץ'
6
אולומואוץ
7
אוסטי נד לבם
8
צ'סקה
9
הארדץ קרלובה
10
פרדוביצה

-----------

שמונה האטרקציות שאסור להחמיץ בפראג, לפי אתר Tourist Track:

המצודה של פראג

גשר קרל

כיכר העיר העתיקה

ארמון וישהרד

המוזיאון הלאומי

"הרובע הקטן"

"הבניין המרקד"

כיכר וואצלב הקדוש

©

 

menu