העיר לה-רושל שוכנת במערב צרפת, לחופו של האוקיינוס האטלנטי, במחוז שרנט-מריטים אשר בחבל נובל אקיטן. זוהי עיר נמל יפהפיה, שהיסטוריה בת אלף שנים משתקפת היטב מתוך המבנים העתיקים שהשתמרו בה. לה-רושל - המתהדרת במרינה הגדולה ביותר, בגדה האטלנטית של אירופה - מוקפת בחולות-ים זהובים, והיא נמצאת בסמיכות למספר אתרים מרתקים, ובהם מתבלטים איים קטנים וחינניים.

ניתן להגיע לכאן באמצעות טיסה לשדה-התעופה המקומי, או ברכבת המהירה מפאריס (כשלוש שעות נסיעה), היוצאת מתחנת מונפרנאס. תחנת הרכבת של לה-רושל נחשבת לאחת התחנות היפות בצרפת. המרחק מפריז, בנסיעה על כביש A10,  הוא  472 ק"מ. מבורדו הדרומית יותר, המרחק הוא 187 ק"מ.

העיר קטנה יחסית. היא מונה פחות ממאה אלף תושבים, ועל-כן הסיורים במתחם הנמל והרובע העתיק, יכולים להתבצע בהליכה רגלית מתונה. לה-רושל מצטיינת בשמירה על איכות הסביבה, והיא נחשבת לחלוצה בתחום. יש כאן מערכת שלמה של תחבורה ציבורית, המונעת בכח החשמל, אבל עבור חלק מהתיירים יהיה מעניין יותר להשתמש באחד ממאות זוגות האופניים הצהובים, המושאלים למבקרים בעיר (שעתיים ראשונות, ללא תשלום), במגמה לשמור על אוויר נקי. כדי להגיע מ"הנמל הישן" ועד לחופי Minimes המפורסמים, רצוי להשתמש במעבורות המפליגות בתדירות של אחת לשעה. משך הנסיעה כ-20 דקות.

סביב הנמל מזדקרים שלושה מגדלי-שמירה, שהעתיק והגבוה שבהם הוא St Nicolas אשר נבנה במאה ה-14. ממרומי המגדל, תצפית מצויינת. מול מגדל סנט-ניקולה, מצוי "מגדל השרשרת": Tour de la Chaîne. בעבר, נמתחה בין שני המגדלים שרשרת-ברזל ענקית, שחסמה בכל ערב כניסת ספינות אל הנמל. בקומה השנייה של מגדל השרשרת מוצגת תערוכה מעניינת: "לה רושל, בירת ההוגנוטים". מערבה מכאן נמצא מגדל שלישי בסדרה, Tour de la Lanterne ששימש במהלך ההיסטוריה, הן כמגדלור והן כבית-כלא.

בחלקו הצפוני של הנמל, לפתחו של הרציף, שוכן מגדל-השעון. על הרציף היפה - Quai Duperré, עשרות מסעדות-דגים ובתי-קפה. בחודשי הקיץ, אין כמעט למצוא שולחן פנוי במסעדות אלו. מן הרציף עולה רחוב (Rue du Port) המוביל אל בית העירייה המרשים. המבנה מייצג היטב את ימי הרנסנס, עם חזית גותית מצועצעת. מבני-ציבור נוספים שוכנים מערבית לבית-העירייה: הדואר, בית-המשפט והבורסה. ובכיוון הליכה הפוך, רצוי שלא להחמיץ את המנזר והכנסייה הפרוטסטנטית. ברובע העתיק מספר רחובות מקורים ולהם עמודי אבן המחוברים בקשתות. רחובות אלו (Arcades) הפכו ביחד עם מגדלי השמירה והנמל, לסימן ההיכר של העיר. מבין הרחובות והסמטאות הציוריים של הרובע, הרחוב הייצוגי והמושך ביותר הוא Rue des Merciers.

מזג-האוויר ברגעים אלו, בלה-רושל

המוזיאון התת-ימי, הוא בלא-ספק אחד האתרים האטרקטיביים באזור, במיוחד למשפחות המלוות בילדים. המוזיאון ממוקם ליד תחנת-הרכבת העירונית. הוא פתוח בכל יום עד שעה 20:00, ובחודשי הקיץ עד שעה 23:00. עלות הכניסה למבוגר היא 16,00 €. יש לקחת בחשבון שעתיים, לכל-הפחות, לביקור במקום.

מוזיאונים מעניינים נוספים בלה-רושל: מוזיאון העולם החדש, המוזיאון לאמנויות יפות, ומוזיאון ההיסטוריה והאמנות: Musée d'Orbigny-Berno. בזה האחרון, בקומת הקרקע, סקירה היסטורית המאפשרת הבנה מקיפה של ההתרחשויות בעיר, עד ימי מלחמת-העולם-השנייה. מתקופת המלחמה נותר אתר מרתק במיוחד: הבונקר אשר שימש את הגרמנים. האתר מצוי בכתובת 8, rue des Dames.

עדיין בתחומי העיר, אבל מחוץ למרכז, שני מוקדי עניין נוספים. הראשון שבהם הוא רובע בתי-העץ אשר גובל בנמל, מדרומו, ואילו פארק Charruyer התוחם את העיר העתיקה, נמצא ממערב לשרידי החומה המבוצרת.

באשר לרצועת-החול (Minimes), באזור המעגן והמרינה. יפים ככל שיהיו, חופים אלו יותירו רושם חיוור על מטיילים ישראלים, המורגלים בחופים יפים בהרבה. מאידך, אנשי היאכטות יגלו כאן עניין מוגבר.

גשר מודרני מחבר בין לה-רושל, לבין Île de Ré, אולי היפה באיי צרפת, מחוץ למושבות שמעבר לים. המעבר על הגשר כרוך בתשלום. איל-דה-רה נהנה מתת-אקלים חמים ונעים. מדובר באי צר וארוך המשתרע על-פני כ-30 ק"מ ובו חולות לבנים, כרמים לרוב, שדות חיטה, וכן מישורי מליחה וביצות. אין טעם להגיע לאי בימי החופשה של האירופאים, כי אז המקום מאבד מקסמו בשל עומס יתר, אולם בימים אחרים, הבתים הקטנים והאווירה הפסטורלית מצדיקים שהות של יום או יומיים ביעד מיוחד זה. רבים באים לכאן כדי להתענג על מנעמי הצדפות, ובעיר הקטנה סנט-מרטין, מספר מסעדות משובחות המספקות את הנדרש.

אי פופולארי נוסף, Île d'Oléron, במרחק שייט קצר מהעיר, גדול בהרבה מאיל-דה-רה, גם הוא מוקף חולות. האי מיוער ויש בו שמורת ציפורים נפלאה: Le Marais aux Oiseaux. כדאי לערוך כאן סיור, כדי להתרשם מהטבע וממספר ישובים קטנים וחביבים כמו זה של St. Pierre, אבל השהות באי התיירותי הזה כרוכה בתחושה סכרנית. לא הרחק מכאן מצוי גם האי Île d'Aix ששימש כמושבת עונשין ידועה לשמצה. בין שני האיים האחרונים, שוכן מבצר בויאר - Fort Boyard. המבצר נבנה בתקופתו של נפוליאון, כדי להגן על צרפת מפני פלישה של הצי הבריטי. מאוחר יותר הפך לבית-סוהר ולאחרונה הוסב לאתר צילומים לתכניות טלוויזיה.

בטווח נסיעה קצר מלה-רושל, ראויים לביקור ישובים אחדים: Rochefort הנמצאת 37 ק"מ דרומית לעיר, Royan, Verdon-sur-Mer עם המגדלור המונומנטלי שלה, ו-Aigrefeuille החביבה.

בלה-רושל מספר אירועים שנתיים, המושכים אליהם קהל רב: פסטיבל הסרטים הבינלאומי, פסטיבל ג'ז בחודש אוקטובר, וכן תערוכות ימיות ותחרויות שייט רבות.

המלון הטוב ביותר בעיר הוא Résidence de France, ואחת המסעדות האיכותיות באזור היא Coutanceau.

לה רושל היא עיר תאומה של עכו.

צפו בסרטון יפה במיוחד על לה רושל

מרחקי נסיעה מלה רושל: לנאנט 146 ק"מ, לבורדו 187 ק"מ, ללימוז' 230 ק"מ, לטור 239 ק"מ, לטולוז 426 ק"מ, לפריז 472 ק"מ, לבילבאו 520 ק"מ, לליון 616 ק"מ, לג'נבה 710 ק"מ, למארסיי 829 ק"מ, לשטרסבורג 928 ק"מ,.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים פרטיים ליפן ולסין:

054-4701631

לה רושל

La Rochelle


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לעיר לה-רושל:


השעה עכשיו בצרפת

נמלי-הים הגדולים ביותר בצרפת

©

menu