רומא היא תמצית רוחה של אירופה. היא מהווה אבן יסוד בתרבות המערב. איטליה כולה חובקת את עיר הבירה שלה, וסוגדת לה. כשמזכירים ערים חשובות, מדברים על רומא ועליהן באותה נשימה. מדברים עליה בנשימת-היופי עם פריז, בנשימת-ההיסטוריה עם אתונה, ובנשימה אחת של קדושה ביחד עם ירושלים. מעל הכל, ומעבר להשוואות, רומא עומדת בפני עצמה, ייחודית ונצחית.

 

שדה-התעופה הבינלאומי של רומא נמצא ליד הישוב פימיצ'ינו - Fiumicino. עלות נסיעה במונית, מהשדה למרכז העיר, גבוהה מאוד ומסתכמת בדרך-כלל סביב € 50.00 ולכן כדאי לשקול נסיעה ברכבת המהירה, עוקפת פקקי-התנועה, במחיר של € 9.50 לכרטיס.

יוליוס קיסר התגאה באימפריה רומית המשתרעת  על-פני שלוש יבשות, אבל הוא לא ידע שהעיר רומא תתפתח מגבעת פאלטינו ההיסטורית ומשש הגבעות הנוספות שבתחומיה לעבר הפרוורים המרוחקים, המקיפים היום את הבירה האיטלקית. העיר גדולה ומבולגנת, רחובותיה מתפתלים ומצטלבים, מתנהלים בחוסר סימטריות וללא כיוון מוגדר. למי שמגיע לרומא לראשונה, התמצאות בה נדמית כפעולה בלתי-אפשרית כמעט, ולכן כדאי להיאחז במספר "עוגנים" כדי לרכוש כיוון כללי וכדי לתכנן את הביקור בעיר, עליה נאמר, שגם חיים שלמים לא יספיקו כדי להקיף את כל אתריה.

 

ראשית, נהר הטיבר הזורם מצפון לדרום ומפצל את העיר לשניים. קרית הוותיקן נמצאת מערבה לנהר ואילו מרבית מוקדי העניין האחרים מצויים מזרחה לו.

תחנת-הרכבת טרמיני מהווה בסיס חשוב ומרכזי בעיר, בעיקר למטיילים צנועי-תקציב, הלנים בדרך-כלל בסביבותיה. וילה בורגזה היא הסמן הצפוני במפת הסיורים של התיירים, כפי שהקוליסאום הוא הסמן הדרומי ונקודת הציון לביקור באתרים מימי האימפריה הרומית. עוגן נוסף מהווה פיאצה נאבונה המפורסמת.

 

רומא, מלבד היותה שוחקת סוליות - אין דרך להימנע כאן מסיורים רגליים מתישים - היא גם עיר תוססת ונהנתנית (La Dolcevita) ועל-כן רצוי לחלק משאבים ולדעת לגוון את הטיול תוך חלוקה בין ביקורים בקתדרלות לבין ביקורים בחנויות נעליים. האפיפיור לא יכעס על תיירים רצוצים שיתגלו רכונים מעל צלחת פסטה באחת הטרטוריות באזור הוותיקן, לאחר שסיימו סיור בן שעות אחדות במקום.

 

הקולוסיאום, אחד מסמליה המובהקים של העיר, עומד על תלו מזה אלפיים שנה, למרות פגעי-טבע ואסונות שפקדו אותו ולמרות תהפוכות העתים. כאן נערכו קרבות הגלדיאטורים לעיניהם של 50,000 צופים ולעיניו של הקיסר. האתר פתוח בכל יום משעה 9:00 ועד 18:30. כרטיס כניסה = € 12.00. לבני 65 ומעלה ולבני 17 ומטה הכניסה חינם. ניתן גם לרכוש כרטיס משולב אונליין (e-shop) בתוספת של שני יורו.

 

בסמוך נמצאת גבעת פאלטינו ולידה הפורום הרומי הקדום, המתבלט בזכות שדרת עמודי השיש שלו. זהו אתר בעל חשיבות עצומה, המסמל את ראשית תולדות רומי לדורותיה, אבל הוא מרשים את התייר הסביר במידה פחותה מאשר הקוליסיאום וגבעת הקפיטול.

 

בקפיטול - Piazza del Campidoglio ישבו מוסדות השלטון הרומיים בימי תהילתם. מכאן נאם ברוטוס מיד לאחר רצח יוליוס קיסר, כשהמשפט "הגם אתה ברוטוס" עדיין הדהד באזניו. כיום זהו מקום מושבה של העירייה ושל המוזיאונים של הקפיטול. פסל ארד של הזאבה המיתולוגית עם שני התאומים היונקים מדדיה, מוצג באחד המוזיאונים.

 

דרומה לגבעה, למי שעתותיו בידיו, מצויה כנסיית סנטה-מריה אין קוסמדין - Santa Maria in Cosmedin ובה המסכה "פי האמת" ("Bocca della Verità") - מושא לעוד אחת מהאגדות של רומא.

 

באזור זה של העיר מתנקזת מרבית התנועה לפיאצה ונציה הנושקת לפיאצה ד'ארקולי - Piazza d'Arcoeli, למרגלות גבעת הקפיטול. הפיאצה המלבנית מקרינה רוח מיליטריסטית, שלא לומר פשיסטית, עם האנדרטה המגלומנית, שבאה להאדיר את המולדת ואת המלך ויטוריו-עמנואל השני. אין פלא לפיכך, שדווקא בניטו מוסוליני הרשע, התאהב במקום ואימץ לו את הארמון הרנסנסי הצמוד לפיאצה (Palazzo Venezia), לצורך מגוריו. יש המתייחסים לפיאצה ונציה כאל נקודת-המרכז המוחלטת של העיר.

 

מן הצד השני של הקוליסאום, בכנסיית סן-פיאטרו אין-וינקולי - San Pietro in Vincoli, ניתן לראות את יצירת המופת של מיכאלאנג'לו: הפסל של "משה".

 

אין כמעט תייר - יהיה רומנטיקן או ציניקן - הפוסח על טקס השלכת המטבעות אל תוך הבריכה הקטנה שלמרגלות מזרקת טרווי - Fontana di Trevi. המזרקה, מהיפות בעולם, שוכנת בכיכר קטנה יחסית, במתחם הרחובות הפופולאריים: ויה ונטו, ויה נאציונאל, ויה דל-קורסו.

 

הפיאצה די ספניה - Piazza di Spagna, המזרקה בצורת ספינה שבמרכזה והמדרגות הספרדיות המטפסות ממנה אל כנסיית טריניטה דה מונטי - Trinita Dei Monti הם מוקד נוסף, במרכז רומא, שאי-אפשר להגיע אליו מבלי להיתקל בלהקות של תיירים. השמות הספרדיים הקשורים לפיאצה ולמדרגות, מטעים במעט. המדרגות בנויות בסגנון צרפתי דווקא ומזכירות מאוד את המדרגות העולות למונטמרטר בפאריס ואילו הפיאצה והמבנים שסביבה הם בעלי זיקה היסטורית לתרבות האנגלוסקסית.

 

ויה ונטו ופיאצה ברבריני - Piazza Barberini החשובה, מתקשרים לחיים היפים של רומא, כפי שהשתקפו בסרטים של שנות ה-50 וה-60. כיום האזור ירד מגדולתו, אם כי עדיין ניתן למצוא כאן מסעדות טובות.

 

ויה דל-קורסו הוא רחוב יוקרתי, גדוש בחנויות ובבוטיקים, רצוף בבתים בעלי עניין רב מבחינה ארכיטקטונית. כדאי לעצור בבית מספר 18, מעונו לשעבר של המשורר גתה - Casa di Goethe, שהפך למוזיאון. הרחוב נמתח מפיאצה ונציה, דרך פיאצה קולונה, בסמוך לפנתיאון ועד הכיכר המרהיבה - Piazza del Popolo. במבואות הפיאצה דל-פופולו שתי כנסיות חשובות ובמרכזה אובליסק מצרי מימי רעמסס השני. האיטלקים הקדימו את הצרפתים ואת האנגלים במלאכת גניבת העתיקות ממצרים...

 

מפיאצה דל-פופולו ניתן להיכנס לווילה בורגזה - Villa Borghese. זהו פארק עירוני קסום, עטור עצים וגנים ובו גלריות עם יצירות אמנות ובתי-חווילה מצודדים. הסיור בשבילי הגן הרגוע מהווה אתנחתא נעימה בדרך-כלל במהלך המרוץ בין שכיות-החמדה של העיר. כניסה או יציאה מעניינת נוספת לוילה בורגזה נמצאת בויה ונטו.

פיאצה נאבונה - Piazza Navona, קרובה אמנם הן לגדת הנהר והן לאזור הפנתיאון, אבל היא מבודדת משהו ומצריכה ביקור נפרד ומיוחד. פיאצה נאבונה שונה בתכלית השינוי מפיאצה ונציה והיא שוחרת שלום ואחווה ומפארת את בני הלאומים השונים. במרכזה מזרקה, שוב מזרקה - רומא היא הרי עיר-המזרקות - אשר עוצבה על-ידי האמן ג'יאן לורנצו ברניני ובה ייצוג לארבעה נהרות גדולים ביבשות שונות.

 

הסיור בקרית הוותיקן דורש מחצית היום לכל הפחות. מטיילים בעלי-עניין מוגבר באמנות, בארכיטקטורה, בנצרות, בתרבות אירופה... לא יוכלו למצות את חווית הביקור במדינה הזעירה, גם אם יתרוצצו בה אחוזי-תזזית, מבוקר ועד ערב.

 

ההגעה מכיוון נהר הטיבר, בואכה הפיאצה האליפטית של סן-פיאטרו - Piazza di San Pietro, מזמנת לתייר את אחד המראות האורבניים המרשימים בתבל. הבזיליקה של סן-פיאטרו נגלית אז במלוא הדרה מתוך מכלול ארכיטקטוני מושלם. ואיך לא יהיה מושלם, אם מיכאלאנג'לו וברניני השקיעו בו את מלוא מרצם וכשרונם בעבודה אינטנסיבית ? הבזיליקה מתפרשת על שטח אדיר והיא למעשה הכנסייה הגדולה ביותר הקיימת, סמל לעוצמת הנצרות.

 

את הפיאצה חופנים שני פרוזדורי ענק מקורים הנתמכים על-ידי עמודים בסגנון דורי. באירועים שונים, בעת שהכס הקדוש נושא את דברו או בימי חג ומועד, מתכנס קהל רב בתוך הכיכר.

 

בניגוד למה שנדמה בחלק מהמפות כגישה ישירה מהבזיליקה והכיכר אל המוזיאונים של הוותיקן, יש להקיף מבחוץ את הקריה עד הכניסה המסודרת לאתר. כרטיס-כניסה רגיל = € 16.00. למרצים באוניברסיטה, לעיתונאים, לנכים בדרגה גבוהה ולבני 6 ומטה, הכניסה חינם. הקפלה הסיקסטינית - Cappella Sistina היא כמובן האטרקציה בהא הידיעה של הקומפלקס התרבותי הזה. נהרות אדם זורמים כדי להביט אל התקרה המפורסמת בעולם, עליה מצויירת היצירה "בריאת העולם" של הגאון שהוזכר כאן לעיל: אצבע נוגעת-לא-נוגעת באצבע, קלאסיקה שהפכה לסמל.

 

מכאן הדרך קצרה אל גדת הנהר, לקסטל סנט-אנג'לו - Castel Sant'Angelo, במקור אחוזת-קבר אותה ייעד הקיסר אדריאנוס לעצמו ולצאצאיו. מאוחר יותר הפך המקום למבצר ואז לבית-כלא ואחר-כך למעונם של האפיפיורים. כיום זהו משכנו של המוזיאון הלאומי.

מרחקי נסיעה מרומא: לפימיצ'ינו 31 ק"מ, לטיבולי 32 ק"מ, לנאפולי 226 ק"מ, לסיינה 234 ק"מ, לפירנצה 278 ק"מ, לאנקונה 285 ק"מ, לליבורנו 325 ק"מ, לרימיני 360 ק"מ, לבולוניה 380 ק"מ, לבארי 458 ק"מ, לגנואה 497 ק"מ, לורונה 506 ק"מ, לונציה 542 ק"מ, למילאנו 573 ק"מ, לטורינו 670 ק"מ, ללובליאנה 759 ק"מ, לג'נבה 891 ק"מ, לפריז 1,425 ק"מ.

 

 

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

התקשרו אלינו

054-4701631

רומא

Roma 

הטמפרטורות ברומא, ברגעים אלו ממש:

מה השעה עכשיו ברומא ?

עשר הערים הגדולות באיטליה

1
מילאנו
2
נאפולי
3
רומא
4
טורינו
5
ונציה
6
רומא
7
בארי
8
פלרמו
9
בולוניה
10
גנואה

------------

©

 

 

 

menu