טאלין, בירת אסטוניה, נכבשה בעבר על-ידי פולשים שונים, נבזזה, נרמסה והופצצה. הדנים, השבטים הטווטונים, השוודים, הרוסים, הגרמנים, הסובייטים...כל אלו דרסו ברגל גסה את כבודה של העיר הבאלטית, אבל למרבה הפלא, טאלין עומדת על תלה, אסטונית מתמיד, מציגה לראווה רחובות ובתים מימי-הביניים, כאילו מורשת הרשע נבלעה באדמה, ורק שכונות אחדות בפרוורי העיר, אלו הבנויות בסגנון הסובייטי המכוער, הותירו צלקות מן העבר הסוער.

שדה-התעופה של טאלין נמצא מרחק 5 ק"מ ממרכז העיר. עלות נסיעה במונית מהשדה לעיר, כעשרה דולר.  גם הנמל הימי של טאלין פעיל מאוד. מי שירצה בכך, יוכל "לקפוץ" להלסינקי, בירת פינלנד, באמצעות רחפת. משך הנסיעה, כשעה ורבע. בהיותה ממוקמת בצפון אירופה - בקו רוחב אחד עם אוסלו - טאלין קפואה בחורף, קרירה באביב ובסתיו, ונעימה בקיץ. בחודש יוני השמש זורחת כאן בארבע בבוקר ושוקעת אחרי עשר וחצי בלילה. ואילו בחורף, כבר בשעה שלוש אחר-הצהריים האופק מתחיל להחשיך...

השפה האסטונית אינה דומה לשפות המוכרות לנו (דומה דווקא לפינית), אך למרבה הנוחות, הרוסית שהיוותה עד לאחרונה שפה מקובלת, מאבדת את מקומה לטובת האנגלית ההולכת ומתבססת כשפתם השנייה של המקומיים.

אסטוניה ניצבת בחזית הטכנולוגית של אירופה. תוכנות כמו סקייפ וקאזה פותחו בטאלין. המדינה מרושתת כעט כולה בתקשורת WI-FI ונחשבת לחלוצה עולמית בעניין זה.

אסטוניה היא אחת המדינות שנחלצו באופן המרשים ביותר מן העבר הסובייטי. המשטר הדמוקרטי במדינה דומה למשטרים של מדינות מבוססות במערב היבשת. מאידך, תושביה של טאלין סובלים מן ההווה הקפיטלסטי. כמו שכנותיה הבלטיות, גם אסטוניה נקלעה למצוקת נזילות קשה ולאחוז אבטלה גבוה, עקב המשבר הכלכלי העמוק של שנת 2009. אך בשונה מליטא ולטביה, אסטוניה בלמה את ההתדרדרות ומאז 2014 היא שבה לפרוח. יחסית לשאר המדינות בגוש האירו מצבה הכלכלי של אסטוניה יציב. בשנת 2017 הוכרזה אסטוניה כמדינה שהתקדמה כלכלית בקצב המהיר ביותר, מבין מדינות ה-OECD. אסטוניה מצטיינת גם בתחום ההשכלה, ומערכת החינוך שלה - ביחד עם זו של פינלנד - נחשבת לטובה ביותר ביבשת אירופה.

מרכז טאלין מחולק לשני אזורים: טומפאה והעיר-התחתית - Vanalinn. שני האזורים מוקפים בחומה מאסיבית. העיר העתיקה של טאלין השתנתה אך במעט במאות השנים האחרונות. מדובר באחד המתחמים האחרונים המשקפים באופן אותנטי, את תקופת ימי הביניים של אירופה. הקסם של המקום נובע מהבתים  עם גגות הרעפים האדומים, מהרחובות הצרים והמעוקלים, המרוצפים באבנים עקומות, מהחומות המעוטרות במגדלים ובצריחים, ומהשקט הצפוני השורה באוויר. פנסי הרחוב והשלטים העתיקים הם קסם בפני עצמו. בכל שנה, בשבוע הראשון של חודש יוני, נערכות כאן חגיגות הנקראות "ימי העיר העתיקה" - The Old Town days. ואילו בחודש אוגוסט מתקיים בטאלין פסטיבל המוסיקה בריגיטה.

בניין העירייה והכיכר הצמודה אליו - Raekoja plats נמצאים בחלק התחתי של העיר העתיקה ומהווים נקודת מפגש חברתית, עם בתי-קפה וירידים, ועם דוכני-מכירה רבים. בעבר שימשה הכיכר כשוק עירוני וגם כאתר פומבי להוצאות להורג. לבניין העירייה צמוד בית-מרקחת הפועל כבר שש-מאות שנה. כיום בית-המרקחת מוכר סטרפסילס ותרופות מודרניות, אבל האווירה מזמינה גם תיירים בריאים, לגיחה קצרה פנימה. המנזר הדומיניקני שוכן בסמוך לרחוב Viru. זהו המבנה העתיק ביותר שנשמר בטאלין. מוזיאון ההיסטוריה ממוקם במה שמכונה "אולם הגילדות", ברחוב פיק מספר 17. בחומת העיר, כדאי לשים-לב לחלק הצפוני, זה הפונה לכיוון הנמל, ובו מתבלט מגדל "מרגריטה השמנה".  המגדל משכן את המוזיאון הימי. הפאב ההומה St. Patrick’s, נחשב לאחד ממקומות הבילוי האהובים בטאלין. הפאב שוכן בכתובת Suur-Kaarja 8. כדי להעצים את תחושת ימי-הביניים בעת השהות בעיר העתיקה, אפשר לסעוד ארוחה במסעדת Olde Hansa. התפאורה, המלצרים ואפילו התפריט, משקפים את התקופה. עוד בעניין זה: חנות השוקולד הנפלאה והוותיקה Kalev, נמצאת גם היא בסביבות כיכר העיר.

אל גבעת טומפאה כדאי לעלות ברגל, דרך הרחוב הציורי פיק ג'אלג בתרגום חופשי: "רגל ארוכה". הרשויות העירוניות מזהירות מפני כייסים באזור זה. שימו-לב לשלט האזהרה. על הגבעה נמצאת קתדרלת נבסקי - Aleksander Katedraal עם חמישה-עשר פעמונים בוהקים ושלוש כיפות בצורת בצלים אופיינים. זהו בית התפילה המרכזי של האורתודוכסים הרוסים באסטוניה. בשכנות נמצאת גם כנסיית טומקיריק הלותרנית - Toomkirik. מול קתדרלת נבסקי יושב הפרלמנט האסטוני, במבנה מן המאה ה-13 המכונה "מבצר טומפאה". הצריח המתבלט מתוך חלקו הדרום מערבי של המבצר, מזכיר צריחים של משחק שחמט...

המגדל המזדקר עם קודקוד מחודד מעל כנסיית אולביסטה - Oleviste church - הקרויה על-שם המלך הנורווגי אולף - הוא סימלה של טאלין. בעבר היה המגדל העתיק, גבוה יותר מכל המבנים באירופה. הרבה אגדות אסטוניות נקשרו לכנסייה מיוחדת זו. הכניסה למגדל כרוכה בתשלום, אך התצפית ממעלה המדרגות מצדיקה את הטיפוס. כיום, המבנה הגבוה ביותר באסטוניה, הוא מגדל הטלוויזיה, ואף ממנו ניתן לתצפת על העיר.

הפארק היפה ביותר בטאלין - רבע משטח העיר מכוסה בגנים ובפארקים -  הוא Kadriorg Park, הנמצא שני ק"מ מזרחה לעיר העתיקה. במרכז הפארק בריכת ברבורים וממנה דרך יפה מובילה אל הארמון הבארוקי של קדריורג, משכנו של מוזיאון האמנות המרשים Eesti Kunstimuuseum.

כשמונה ק"מ מערבית למרכז העיר, מצוי המוזיאון הפתוח ובו הדמיה של כפר אסטוני מן המאה ה-18.

אתריה המרכזיים של טאלין , בסרטון וידאו קצר:

 

מרחקי נסיעה מטאלין: למארדו 16 ק"מ, לפרנו 129 ק"מ, לויליאנדי 158 ק"מ, לטרטו 186 ק"מ, לנרבה 212 ק"מ, לולגה 236 ק"מ, לריגה 358 ק"מ, לסנט פטרסבורג 370 ק"מ, למינסק 793 ק"מ, למוסקבה 1,083 ק"מ, לפראג 1,594 ק"מ.

054-4701631

 

 

 

טאלין

Tallinnהשעה עכשיו באסטוניה:

הישובים הגדולים באסטוניה:

  הישוב מספר תושבים
1
טאלין
424,000
2
טרטו
94,000
3
נרבה
58,000
4
פארנו
39,500
5
קוטלה יארוה
36,000
6
ויליאנדי
17,000
7
ראקוור
15,800
8
מארדו
15,100
9
סילמאה
13,600
10
קורסארה
13,400

©

menu