קרל לוגר, המנהיג האנטישמי ששלט בעיר בשלהי תקופת הקיסרות של פרנץ יוזף, האשים את היהודים בהתדרדרותה הכלכלית של וינה. הוא נחשב לאיש שהשפיע יותר מאחרים, על האדם המאוס בתולדות האנושות: אדולף היטלר. כשצבאותיו של היטלר פלשו לאוסטריה ב-1938 וספחו אותה (Anschluss) הם באו אל ארץ מורעלת, רוויה בשנאה ליהודים. עיר הבירה וינה אימצה את חוקי הגזע של נירנברג  והייתה לזירת פורענות, כשמרבית תושביה הלא-יהודים נלהבים להצטרף לתנועה הברברית. וינה של אותם ימים, הייתה עיר ללא רחמים.

שדה-התעופה של וינה שוכן בפרווריה המזרחיים. רכבת מהירה מקשרת בתוך רבע שעה, בין השדה לבין מסוף הנמצא ליד מלון הילטון. עלות הנסיעה € 8.00. כמו במרבית ערי אירופה גם כאן תחבורה ציבורית יעילה ונוחה, אם-כי התייר המצוי כמעט ולא יזדקק לה, שכן אתריה החשובים של וינה מרוכזים בטווח הליכה, ברובע מספר 1, הרובע העתיק.

לתיירים פעלתנים מומלץ לרכוש את כרטיס Vienna Pass שעלותו 87.00 לאדם והוא תקף במשך 48 שעות. ניתן לרכוש את הכרטיס ל-72 שעות במחיר 109.00לאדם. הכרטיס מאפשר נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה הציבורית, כניסה חופשית או מוזלת למרבית המוזיאונים וכן הנחות מפליגות למופעי תרבות רבים. אחת האטרקציות הכלולות בכרטיס זה היא נסיעה חופשית באוטובוס התיירים Hop on, Hop off - הנע במסלול קלאסי. ילדים עד גל 15 משלמים חצי מחיר. ילדים עד גל 6 יכולים להיצמד למבוגר בעל כרטיס, ללא תוספת מחיר.

קתדרלת סן-סטפן שבנייתה החלה במאה ה-12, נחשבת לאתר הארכיטקטוני המוכר ביותר בוינה והיא נמצאת מעט דרומה לתעלת הדנובה ובסמוך לכיכר המרכזית - Stephansplatz. ניתן לטפס במעלה המגדל הדרומי של קתדרלת סן-סטפן ולערוך תצפית על גג הרעפים המרהיב של המבנה ועל הנוף האורבאני הנשקף מכל עבר. לקתדרלה צמוד מוזיאון שבו מרוכזות יצירות אמנות חשובות.

מלבד סן-סטפן, העיר העתיקה מכילה מספר לא מבוטל של כנסיות ומנזרים המצדיקים ביקור, ובהם בולטים: מנזר הצלב-הקדוש - Heiligenkreuz, הכנסייה הדומיניקנית, הכנסייה הפרנציסקנית Franziskanerkirche, כנסיית הישועים Jesuitenkirche עמוסת הקישוטים המוזהבים, כנסיית סן-פטר הבנויה בסגנון הבארוק האופייני למרכז אירופה והכנסייה של סן-אוגוסטין.

הרובע העתיק מוקף בשדרה טבעתית - Ringstrase נרחבת. הרינג נבנה בסוף המאה ה-19 והוא מייצג את תחילת העידן המודרני. אמנם הוקמו כאן גם מבני-ציבור ראוותניים כמו בית-העירייה - Rathaus, הבורסה, התיאטרון והאופרה, אבל מרבית הבניינים שלצדי הרינג, יועדו למגוריהם של הבורגנים, בני המעמד הבינוני ותכנונם היה פונקציונאלי.

קווי רכבת מוינה ליעדים שונים (דוגמאות בלבד):

יעד הנסיעה
שעת היציאה
שעת ההגעה
משך הנסיעה בשעות
מחיר כרטיס רגיל
זלצבורג
10:43
13:08
2:25
19,90 €
גראץ
10:58
13:33
2:35
22,80 €
בודפשט
11:40
14:19
2:39
24,00 €
אינסברוק
11:30
15:44
4:14
34,40 €
ציריך
11:30
19:20
7:50
79,00 €

המוסיקה הקלאסית מהווה נדבך חשוב בתולדות וינה. מלחינים בעלי שיעור-קומה חיו ויצרו בה ושמות כמו מוצארט, היידן, מאהלר, שוברט, בטהובן וברהמס הם חלק מעברה העשיר של הבירה האוסטרית. בית האופרה הוינאי - wiener staatsoper מציג בכל שנה 50 מופעי אופרה ו-20 מופעי בלט. תיירים המסיירים כאן בחודשי הקיץ ייאלצו להסתפק בביקור במבנה, מכיוון שאלו הם ימי פגרה. גםימיה של שושלת האבסבורג האגדית נשקפים במלוא תפארתם בארמון הופבורג המרהיב. במקורו היה זה מבצר מימי-הביניים ואחר-כך שימש כמשכנם של קיסרי בית האבסבורג. האגף החדיש ביותר בקומפלקס אדיר-הממדים, הוא גם המרשים ביותר והוא נקרא: הארמון החדש - Neue Burg. כיום מאכלס הארמון מספר מוזיאונים, שהבולט שבהם הוא מוזיאון סיסי. כאן גם מצוי בית הנשיא. אוהבי סוסים ורכיבה יוכלו להתרשם ממשכן ליפיצנר שבתחומי הארמון.

המוזיאון החשוב ביותר בוינה, מוזיאון האמנויות - Kunsthistorisches Museum, חוסה אמנם בצלם של הלובר בפריז והפרדו במדריד, אבל יכול בהחלט להתגאות באוסף בלתי נדלה של ציורים אירופאיים קלאסיים. יש במוסד זה מספר אגפים ואין דרך לסקור את כל המוצגים בסיור אחד. מלבד הציורים ניתן להתרשם כאן גם מעבודות פיסול ומפריטים השייכים לתרבויות עתיקות כמו אלו של מצרים ויוון.

גם בכיכר אלברטינה, בה ממוקמת אגב, לשכת התיירות, ניתן ליהנות מגלריה - Die Albertina עתירה באוספים של גדולי האמנים. באותה כיכר מצויה גם האנדרטה לזכר קורבנות הנאצים.

מוזיאונים למכביר, פרושים גם באזור שבו היו פעם האורוות של ארמון הופבורג וצפונה לכיוון העיר העתיקה, במתחם הקרוי "רובע המוזיאונים". במוזיאון ליאופולד מוצגות אלפי יצירות של אמנים אוסטריים מהעת המודרנית, עם דגש על ציורים של אגון שילה. המוזיאון לאמנות מודרנית - MUMOK, אף הוא נמצא במתחם זה. אולם התערוכות Kunsthalle, הוא אולי המפתיע והמעניין מבין המוזיאונים. כאן ניתן גם להתרשם מעבודות צילום ומתערוכות איכותיות המתחלפות מעת לעת. הורים המטיילים עם יורשיהם ישמחו לגלות פה את מוזיאון הילדים.

וינה מתגאה בשני ארמונות נוספים בנוסף לארמון הופבורג. האחד, ארמון בלוודר - Belvedere עם עבודות האמנות שבתוכו, השני: ארמון שנבורן - Schonbrunn, מהיפים שבאתרי אוסטריה ומיצירות הפאר של סגנון הבארוק - ואין פלא אם-כך שהוכרז על-ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. הארמון ששימש כנווה קיץ לבני שושלת האבסבורג, מוקף גנים נהדרים והוא נמצא מרחק 6 ק"מ מערבית למרכז העיר.

מעבר לתעלת הדנובה, על אי שנוצר בין הסתעפויותיו של הנהר נמצא פארק הפראטר - Prater עם גלגל הענק המפורסם.

עם מורשת כה מפותלת וטעונה, קיימות בוינה מספר תחנות המשיקות להיסטוריה של היהודים באירופה. יש כאן בית קברות עתיק ומספר בתי-כנסת, אחד מהם - "Stadttempel" פעיל דרך קבע. המוזיאון היהודי מציג תערוכות מרתקות ועורך פעילויות מעניינות שמטרתן לשמר את זיכרון העבר. צייד הנאצים שמעון ויזנטל והמרכז שלו עם הארכיון המקיף, פועלים מהעיר.

בוינה נולדו מספר יהודים ידועי-שם ובהם מאהלר, פרנץ קפקא ושנברג. הרצל, חי בעיר מימי בחרותו - וכאן נזרעו במוחו הקודח ניצני הרעיונות הציוניים, שהבשילו מאוחר יותר בעת שהותו בפאריס - ואשר הביאו את כולנו עד הלום. זיגמונד פרויד, גם הוא יהודי איש וינה, נאלץ לברוח מביתו מאימת הנאצים. הבית בו חלם ופענח חלומות של אחרים - Sigmund Freud Haus, הפך לאתר עלייה לרגל והוא פתוח בכל יום משעה 9 בבוקר ועד 5 אחה"צ. כתובתו של הבית: Berggasse 19, A-1090.

מוסיקה לנשמה ושניצלים לחך. וינה מצטיינת גם במטעמיה. השניצל הוינאי שהפך זה מכבר לפריט קבוע בתפריט של כל משפחה ישראלית, מוגש באינספור מסעדות בעיר. גם מנות כמו גולש ופלפל ממולא עם פפריקה, שמקורן בבודפשט, הפכו לחלק מהמטבח האוסטרי. אבל העונג הקולינרי העילאי, טמון דווקא במנות האחרונות האופייניות לוינה. מעל הכל עוגת הזאכר - Sacher-Torte המפורסמת. מי שמתעקש יוכל להזמין פרוסה של עוגת זאכר במלון זאכר עצמו ולחוש את משק כנפי ההיסטוריה, אבל למעשה העוגה הזו טעימה באותה מידה גם בקונדיטוריות אחרות. הפלצ'ינקה – הגרסה האוסטרית של הבלינצ'ס – ושטרודל התפוחים, הם קינוחים נפלאים ומתוקים במיוחד. כל המתוק הזה מלווה בדרך-כלל בכוס קפה, כי הרי וינה היא בירת הקפה של אירופה. שימו-לב לבית-הקפה הקלאסי והמשובח: Cafe Landtmann.

אתריה הבולטים של וינה, בסרטון וידאו קצר:

עשרים ושלושה רבעים בעיר וינה. ואלו הם שמותיהם:

Innere Stadt (1st District) Leopoldstadt (2nd) Landstrase (3rd) Wieden (4th) Margareten (5th) Mariahilf (6th) Neubau (7th) Josefstadt (8th) Alsergrund (9th) Favoriten (10th) Simmering (11th) Meidling (12th) Hietzing (13th) Penzing (14th) Rudolfsheim (15th) Ottakring (16th ) Hernals (17th) Wahring (18th ) Dobling (19th) Brigittenau (20th) Floridsdorf (21st) Donaustadt (22nd) Liesing (23rd).

מרחקי נסיעה מוינה: לברטיסלבה 80 ק"מ, לברנו 134 ק"מ, ללינץ 184 ק"מ, לגראץ 198 ק"מ, לבודפשט 245 ק"מ, לפראג 294 ק"מ, לזלצבורג 300 ק"מ, לקלגנפורט 322 ק"מ, לוילאך 361 ק"מ, ללובליאנה 382 ק"מ, לאינסברוק 480 ק"מ, לונציה 585 ק"מ, לברגנץ 619 ק"מ, לג'נבה 1,000 ק"מ, לפריז 1,239 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

וינה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לוינה:הטמפרטורות בוינה, ברגעים אלו ממש:   

השעה עכשיו בוינה

עשר המסעדות הטובות ביותר בעיר וינה, על-פי אתר 10best.com

Zum Schwarzen Kameel

Schnattl

Meinl am Graben

Steirereck

Hollmann Salon

Anna Sacher

Fadinger

Korso

Imperial Restaurant

Drei Husaren

 

 

------

©

menu