ציריך היא העיר הגדולה ביותר בשוויץ, והמרכז הכלכלי של המדינה. העיר הנוצצת והנקיה הזו, מוכרת לאנשי עסקים כמרכז פיננסי וכבירת הבנקים של אירופה. התיירים נוטים לנחות בשדה-התעופה המקומי ולהמשיך ממנו ללוצרן, אינטרלקן, בזל, ושאר היעדים האטרקטיביים של שוויץ.

אמנם השהות בציריך כרוכה בעלות כספית גבוהה, אך יש בעיר הזו רובע עתיק נפלא, הבנוי על גדת נהר הלימאט. האזור כולו שזור במאות מזרקות חינניות, בבניינים עם חצרות יפות ובבתי-גילדות היסטוריים. השקט והאיפוק השוויצרי באים לידי ביטוי גם במקום כל-כך דינאמי כמו ציריך. לעתים נשמעות במרכז העיר רק נקישות עקבי הנעליים של מאות העוברים-והשבים.

הערים הגדולות בשוויץ

העיר
מספר תושבים
כמות שלג שנתית
גובה מעל פני-הים
קנטון
דמות מוכרת
ציריך
402,300
85 ס"מ
408 מטר
ציריך
199,100
32 ס"מ
375 מטר
ג'נבה
170,800
37 ס"מ
254 מטר
בזל שטאדט
137,500
35 ס"מ
495 מטר
וו
133,900
52 ס"מ
542 מטר
ברן
109,000
80 ס"מ
439 מטר
ציריך
81,800
66 ס"מ
435 מטר
לוצרן
75,200
198 ס"מ
675 מטר
סנט גאלן
63,600
26 ס"מ
275 מטר
טיצ'ינו
54,100
51 ס"מ
434 מטר
ברן

שדה-התעופה ממוקם צפונית לעיר. בין שער היציאה מן המטוס, לבין נקודת איסוף המזוודות, מחברות קרוניות חשמליות. נוסעים השבים ארצה ומעוניינים לערוך קניות בדיוטי-פרי, יגלו במתחם הציבורי של השדה, לפני שעוברים את ביקורת הגבולות, מרכז קניות זול בהרבה. בבית הכלבו של Migros למשל, ניתן למצוא שעונים, חפיסות שוקולד ועוד כהנה וכהנה מוצרים, במחצית המחיר.

ציריך משופעת בפעילות תרבותית. מעל הכל ניצב בית האופרה בפאלקנשטראסה, הנחשב לאחד מבתי האופרה המובילים בעולם. גם מוזיאון האמנות - Kunsthaus הנמצא בכתובת: Heimplatz 1, הוא מוקד משיכה מרתק, וכך גם המוזיאון הלאומי של שוויץ. המוזיאון נמצא מעבר לכביש, מול תחנת הרכבת המונומנטלית של העיר ובסמוך לפארק הנעים Platzspitz. בציריך צמח זרם הדאדא - Dada וכאן מתהווים גם עתה זרמי אמנות מודרנית. אוסף הציורים של ציירים אימפרסיוניסטים במוזיאון Buhrle, הוא מן האוספים המרשימים באירופה. בנוסף, אפשר לבקר בארכיב על-שם הסופר תומאס מאן, אשר נפטר לא הרחק מציריך בשנות החמישים.

ראו כתבות נפרדות ונרחבות על הערים ג'נבה ובזל:

 

שני מוזיאונים מעניינים שמקומם הטבעי בעיר זות האחד: מוזיאון השעונים ב-Bahnhofstrasse 31, והשני: מוזיאון הכסף. כתובת המוזיאון - Hadlaubstrasse 106.

הרחוב המפורסם ביותר של ציריך הוא הבנהוף-שטראסה - Bahnhofstrasse, היוצא מתחנת הרכבת ומגיע עד לאגם ציריך. לחובבי השוטטות בין חלונות-ראווה, זהו בוודאי יעד מפתה במיוחד, ואכן, אפשר לסייר בבנהוף-שטראסה שעות ארוכות. במספר 28A  נמצאת המסעדה הידועה Zeughauskeller. בקצה הרחוב, בסמוך לאגם, מתקיים בכל יום שבת (סגור בחורף), שוק פשפשים ססגוני. בסופי שבוע החנויות סגורות, ועל-כן עיקר העניין עובר לגדה השנייה של הנהר, לרחובות הצרים, עמוסי המסעדות והמועדונים. הבולט שברחובות אלו הוא Niedersdorf. באופן מפתיע מעט לדימוי שלה, ציריך נהנית מחיי-לילה תוססים. הבילויים כוללים פאבים, מועדוני ריקודים, תיאטראות ומועדוני ג'אז. חלק מבילויים אלו נמשכים גם במהלך השעות הקטנות של הלילה.

שתי כנסיות המצדיקות ביקור הן הגרוסמונסטר - Grossmunster בצווינגלי-פלאצה - Zwingli והפראומונסטר - Fraumunster שבין-היתר מצויים בה ויטראז'ים של האמן מארק שאגאל. בניינים רבים בעיר הם בעלי ערך ארכיטקטוני, ואחד מהם הוא בניין העירייה.

שלוש אטרקציות מעניינות עבור ילדים: ביקור במוזיאון הצעצועים, סיור במפעל לייצור שוקולד של לינדט וביקור בגנים הבוטניים השייכים לאוניברסיטה המקומית.

הדרך הנוחה ביותר לנוע בתוך ציריך היא באמצעות הרשת היעילה של החשמליות – הטראמים. קיים גם כרטיס משולב המאפשר נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה הציבורית – כולל שייט על הנהר – ועלותו ליום אחד, שווה שבעה וחצי פרנקים שוייצרים.

בחודשי האביב והקיץ חלים בעיר אירועים ופסטיבלים מעניינים. למבקרים בחודש אפריל, מומלץ לא להחמיץ את פסטיבל האביב, המתרחש ביום ב' השלישי של אותו חודש. בכל שנה בשבת השניה של חודש אוגוסט מתקיימת בציריך תהלוכת הרחוב הענקית; מהאירועים ההמוניים האטרקטיביים ביותר שניתן לחוות באירופה.

לא מעט דמויות מפורסמות, חיו שנים אחדות לפחות, בעיר ציריך. בין היתר התגוררו כאן: ליאון טרוצקי, אלברט איינשטיין, אליאס קנטי, ג'יימס ג'ויס וטינה טרנר.

אתריה הבולטים של ציריך, בסרטון וידאו קצר:

מרחקי נסיעה מציריך: לשטרסבורג 223 ק"מ, לג'נבה 278 ק"מ, למילאנו 280 ק"מ, לגנואה 420 ק"מ, לליון 427 ק"מ, לזלצבורג 455 ק"מ, לבולוניה 500 ק"מ, לפריז 597 ק"מ, ללובליאנה 654 ק"מ, לפראג 692 ק"מ, לוינה 733 ק"מ.

054-4701631

 

ציריך











 

השעה עכשיו בציריך

הטמפרטורות בציריך, ברגע זה:

The Weather Network

menu