אלזס המפורסמת, אך הקטנה יותר מבין שתי הפרובינציות של החבל, משתרעת מצפון לדרום לאורך 190 ק"מ , בסמוך לאפיקו של נהר הריין. שטרסבורג היא בירתה של אלזס. העיר היא מקום מושבם של הפרלמנט ושל בית-המשפט האירופי, ומלבד חשיבותה הפוליטית והדיפלומטית, שטרסבורג מנהלת חיי-תרבות שוקקים עם בית אופרה משלה ועם תיאטרון לאומי – היחידי בצרפת, הפועל מחוץ לפריז. בנוסף, שטרסבורג היא עיר אקדמאית מובילה, עם למעלה מ-50,000 סטודנטים החיים בה... והיא גם עיר תאומה לרמת-גן.

קתדרלת נוטר-דם והככר הצמודה אליה, מהוות את מוקד המשיכה המרכזי של האי הגדול ובעצם של העיר כולה. לקתדרלה דלתות כניסה מעוצבות וחזית ייחודית ביופיה. גם הצריח של הקתדרלה, המתנשא לגובה של 140 מ' , מרשים באופן יוצא מגדר הרגיל והוא נחשב בעיניי רבים לעילית שבאמנות התכנון הגותית. באמצע המאה ה-19 הייתה הקתדרלה של שטרסבורג למבנה הגבוה ביותר באירופה. ניתן לטפס את 350 המדרגות עד כמעט לקצה הצריח ולהשקיף מלמעלה על בתיו היפים של האי הגדול. בכניסה לבית התפילה מצוי השעון האסטרונומי המפורסם. השעון הנוכחי מוקם בקתדרלה באמצע המאה ה-19 והוא השלישי בסדרה של שעונים שהוצבו במקום.

אתרי מופת בולטים בחבל אלזס

האתר
המיקום
מספר כוכבי מישלן
משך ביקור ממוצע
קולמר
3
שעתיים וחצי
הרובע העתיק של שטרסבורג
3
3 שעות
שטרסבורג
3
שעה
מילוז
3
3 שעות
מילוז
3
שעתיים וחצי
מירבך
2
45 דקות
אורשווילר
2
שעה וחצי
המנזר הבנדיקטיני
2
30 דקות
כיכר השוק של אוברנה
2
30 דקות
קולמר
2
30 דקות
טאן
2
45 דקות
בית העיריה של גבווילר
1
30 דקות
טאן
1
שעה

 

אוברנה - Obernai, הקטנה והקסומה נמצאת 25 ק"מ מדרום-מערב לשטרסבורג. כאן ניתן להבחין בסגנון הבניה האלזסי במיטבו. בתים בני שתיים או שלוש קומות, שאת קירותיהם חוצים בולי עץ כבדים, צמודים זה לזה לאורך רחובות צרים. הבתים צבועים בדרך-כלל בגוונים של לבן ושל צהוב ולהם גגות רעפים שמתוכם מזדקרים חלונות של עליות גג. בככר המרכזית והחיננית מתנהל בכל יום ה' בשבוע שוק אוכל עד שעות הצהריים. באוברנה חיה בעבר קהילה יהודית משגשגת ועד היום נותרו מספר עדויות לקיומה. בין היתר נמצא בעיר הקטנה בית כנסת פעיל.

כדי להגיע אל אחד היעדים המרהיבים במזרח צרפת: טירת הוט-קניגסבורג, יש לנסוע לכיוון העיר סלסטה ולהקליד במכשירי ה-GPS את השם Orschwiller. כביש העליה אל הטירה חולף בתוך יער צפוף ודרך העיירה קינצהיים. עניין החניה מעט מבלבל עבור המבקרים במקום, וזאת מכיוון שאין חניון באתר עצמו, ועל-כן יש לחנות במעלה ההר לצדי הכביש, במקומות המסומנים. לחילופין, לאחר שחולפים כבר על-פני הכניסה לטירה, ניתן לחנות בדרך היורדת מן הכיוון השני. הטירה שנראית כאילו נלקחה מתוך ציור בספר אגדות, משמרת באופן נדיר את אווירת המאה ה-17, אז - במהלך מלחמת שלושים השנים - היא נהרסה. בתחילת המאה ה-20 הטירה שוחזרה ושופצה.

דרומית להוט קניגסבורג, למרגלות הרי הווז', כדאי לעצור לביקור בריבובלה - Ribeauville, ישוב אלזסי מוקף חומה ובו מספר בתים יפהפיים מימי הביניים ושתי כנסיות הבנויות בסגנון גותי. בהמשך העמק, מוקפת כרמים, שוכנת העיירה החלומית Riquewihr.

עוד דרומה, מצויה העיר התיירותית קולמאר - Colmar, שהיא בלא-ספק אחת הערים היפות בחבל אלזס. בתוך מנזר עתיק, ברובע המרכזי של קולמאר, ממוקם מוזיאון Unterlinden, ברחוב הנושא את אותו שם, ובו יצירת המופת של הצייר מתיאס גרינוואלד:  "מזבח איסנהיים". המתחם הבולט של קולמאר והפוטוגני שבהם הוא מה שקרוי "ונציה הקטנה". בעיר מספר מבנים ראויים לציון: בית פפיסטר - Pfister ובית הראשים הרנסנסי, הכנסיה הדומיניקנית וכנסיית סן-מרטין הורדרדה. בשנים האחרונות התנהלה בקולמאר פעילות אנטישמית קיצונית, שכללה גם השחתת קברים בבית הקברות היהודי של העיר.

35 ק"מ דרומית לקולמר ממוקם הישוב אונגרסהיים. בנוסף למוזיאון הפתוח, בו מוצגים בתים אלזסיים מסורתיים, נפתחה במקום אטרקציה יוצאת דופן לחובבי תעופה: "פארק הנסיך הקטן".

בסמוך לגבול השוויצרי ממוקמת העיר מילוז, שהרובע העתיק שלה רווי באווירה אירופאית רנסנסית, עם בית העירייה המקושט. מוזיאון המכוניות הגדול - Cité de l’Automobile מרכז תחת קורת-גג אחת את אוסף המכונית העתיקות, הגדול ביותר בעולם.  מילוז נמצאת על אם-הדרך, במסלול המוביל לעיר הגבול השוויצרית בזל.

לאורך 170 ק"מ , למרגלות המדרונות המיוערים של הרי הווז' מתפתלת "דרך היין" הקסומה. הדרך חוצה כרמים וגבעות, ועוברת בעיירות קטנות עם רחובות צרים מרוצפים, עם כנסיות צנועות ועם בתי-עץ שלמרפסותיהם אדניות עם פרחי גרניום. בכל ישוב כזה מספר בתי-יין ואפשר כמובן גם לבקר ביקבים. כתוספת לסיור ב"דרך היין" אפשר לסור אל עמק קייססברג, המשופע בארמונות ובמבנים עתיקים.

הרי הווז' שוכנים במקביל לנהר הריין. אחת הדרכים היפות המאפשרות ליהנות מהנופים הנהדרים של הווז' היא באמצעות כביש המכונה "לה רוט דה קרט", אשר חולף על-פני אגמים ומפלים, ומאפשר נקודות תצפית מיוחדות. בין היתר ניתן לצפות מכאן על פסגת הגרנד-באלון, הפסגה הגבוהגבוהה ביותר של רכס הרי הווז'.

מלבד העיר האפרורית יחסית, אפינל, הישוב המעניין ביותר באזור הררי זה, הוא סנט-דייה. כמו-כן מומלץ מאוד לערוך סיור באחד המפעלים – מהמפורסמים ביותר בעולם – למילוי מים מינרליים, ויטל או קונטרקס - Contrexéville. כל-אחד מהם שוכן בעיר קטנה עם שם זהה לשם המפעל...

לורן, המערבית מבין שתי הפרובינציות, גדולה מעט יותר ממדינת ישראל והיא גובלת בשלוש ארצות: גרמניה, לוקסמבורג ובלגיה. עיר הבירה שלה, ננסי, היא אחת הערים המפארות את הארכיטקטורה של המאה ה-18, ובולטת בה כיכר סטניסלס שיצאו לה מוניטין כאחת הכיכרות היפות באירופה. ננסי היא עיר צעירה ותוססת, ויש בה מספר מוזיאונים מעניינים. המוזיאון להיסטוריה  ותרבות של לורן - Le musee Lorrain, ראוי לביקור רציני. המבנה המרשים בו שוכן המוזיאון, נפתח לקהל כבר בשנת 1850 והוא משתרע על-פני 4,500 מטרים רבועים.

עיר גדולה ומעניינת במיוחד בחבל ארץ זה, היא מץ - Metz, היושבת על נהר המוזל. כאשר חונים במץ, רצוי להעיף מבט בקתדרלה הגותית - St. Etienne. בסמוך לקתדרלה ממוקמת לשכת התיירות המקומית. ככר סן לואי, מעין רחבה מוארכת לצד הכביש המרוצף, היא אולי המוקד אליו יש לתת את מלוא תשומת הלב בעת הסיור בעיר. הבניינים הישנים שתוחמים את הככר עומדים מעל קשתות מסוגננות, ובקיץ (בתנאי שלא יורד גשם) מתמלאת הרחבה במאות שולחנות של מסעדות ובתי קפה. במץ יש גם סניף מרתק של מרכז פומפידו. רבים מהמבנים במץ ובנפת מוזל בנויים מאבן צהבהבה וייחודית שזכתה בפי בני-המקום, לכינוי: Jaumont. רבנו גרשום מאור-הגולה, נולד בעיר זו במאה ה-10. גם המשורר פול ורלן הוא יליד מץ.

במחוז מז, שבחבל לורן, שתי ערים בעלות חשיבות היסטורית עצומה. בר-לה-דוק - Bar le Duc, עם עבר מהתקופה הרומית-גאלית והעיר ורדן שבה נחתם "הסכם ורדן" בשנת 843 ובה נערך הקרב המכריע של מלחמת העולם הראשונה.

למטיילים בחבל אלזס-לורן מומלץ להוסיף עוד יום אחד לפחות למשך הטיול, לחצות את הגבול שלא קיים יותר - ולבקר בעיר היידלברג.

מרחקי נסיעה משטרסבורג לערים אחרות: לאוברנה 25 ק"מ, להוט קניגסברג 62 ק"מ, לקולמר 72 ק"מ, למילוז 114 ק"מ, לאפינל 149 ק"מ, לננסי 156 ק"מ, למץ 165 ק"מ, ללוקסמבורג 223 ק"מ, לדיז'ון 330 ק"מ, לריימס 350 ק"מ, לג'נבה 390 ק"מ, לטרואה 412 ק"מ, לבריסל 428 ק"מ, לפריז 488 ק"מ, לליון 495 ק"מ, לליל 521 ק"מ, לפראג 613 ק"מ, לבורדו 949 ק"מ.

 

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, להודו וליפן:

054-4701631

אלזס

Alsace


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למחוז אלזס:
מזג-האוויר בשטרסבורג, ברגעים אלו ממש:

השעה כעת בשטרסבורג:

 


©

menu