כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים בצרפת ובאיטליה. לחצו כאן:

מחוז בזיליקטה בדרום איטליה, נמחץ בין שני אזורים מוכרים ותיירותיים ממנו: מחוז קמפניה עם העיר נאפולי, עם סורנטו, הר וזוב, פומפיי ואמלפי מצד אחד, ומן הצד השני מחוז פוליה עם ערי הנמל בארי וברינדיזי ועם בתי הטרולי באלברובלו וקסטל-דל-מונטה. את מקומה המרכזי על מפת התיירות של דרום איטליה ביססה בזיליקטה – ולא רק כתחנת מעבר בין שני המחוזות המוכרים - כאשר מאטרה, היעד המרכזי בפרובינציה, הוכרזה כבירת התרבות של אירופה לשנת 2019.

בזיליקטה הררית ונידחת בעיקרה. שטחה הוא בסך-הכל כמחצית מגודלה של מדינת ישראל והיא מונה חצי מיליון תושבים בלבד. המבנה הגיאוגרפי והנגישות הקשה הפכו את האזור לאחד הנחשלים והשכוחים באיטליה. ביטוי מכאיב למצב של תושבי המקום משתקף מספרו של קרלו לוי "ארץ שכוחת אל". בעשרים השנים האחרונות משתקמת בזיליקטה באופן מרשים. חודשי החורף קרים מאד וגם עונות המעבר פחות מתאימות לטיולים. התקופה המומלצת לביקור בחלק זה של איטליה היא בין החודשים מאי-יוני ועד תחילת אוקטובר.

עיר הבירה של המחוז היא פוטנצהPotenza . העיר ממוקמת בגובה של 800 מטר מעל פני-הים. יש כאן מספר כנסיות מעניינות, כשהבולטת שבהן היא הקתדרלה סן-ג'ררדו. למתעניינים בארכיאולוגיה אפשרות לסור לזמן קצר למוזיאון הלאומי בפלאצו לופרדו. תחנת הרכבת המקומית Potenza Centrale מחברת את העיר עם יעדים מרכזיים באיטליה. משך הנסיעה ברכבת מפוטנצה לנאפולי, כשלוש שעות.

אם פוטנצה היא עיר אפרורית למדי, אין הדברים אמורים לגבי הישוב מלפי, בצפון בזיליקטה. העיירה היפה שוכנת למרגלותיו של הר געש כבוי והיא מתגאה באחת המצודות המרשימות בדרום איטליה. דרום מערבית למלפי מצויים שני אגמים המוקפים צמחיה עבותה. בקיץ ניתן לשוט באגמים אלו עם סירות פדלים. המנזר הבנדיקטיני סן-מיקלה צופה על האגמים ממרומי הגבעה.

למורדותיו של הר הגעש וולטורה, כדאי לערוך סיור קצר בעיירה ההיסטורית ריונרו. האפר הוולקני הפך את אדמת האזור לפוריה במיוחד. מהענבים השחורים שמגדלים בכרמים המקיפים את הישוב, מפיקים את היין האדום והמשובח אליאניקו.

מאטרה התקיימה במשך מאות שנים, במרחבי ארץ שכוחה, נסתרת מעין העולם, תושביה זנוחים ונדכאים, חיים במערות, בתנאים קשים ובעוני מרוד. אותן מערות המכונות "סאסי" שימשו למגורי אדם במשך אלפי שנים. מאות מערות כאלו חצובות באבן הגיר, חבויות בנקיקי הסלע, חלקן קטנות ומיועדות למשפחה אחת, חלקן גדולות יותר ומתאימות לקהילה של מספר משפחות וחלקן אף שימשו ככנסיות.

עד כמה שזה נשמע מוזר, תושבי מאטרה חיו במערות עד תחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת. רק אז, בעקבות מחאה שהתעוררה באיטליה, בין היתר בזכות עדותו של קרלו לוי, החליטה הממשלה להעביר את אנשי המערות לצורת מגורים באנאלית יותר. ועדיין הם חיו בעליבות ובדלות קיצונית, עד אשר בשנת 1993 חלה התפנית כאשר ארגון אונסקו הכריז על הישוב ועל ה"סאסי" שלו כאתר מורשת עולמית. וכאמור, השינוי הדרמטי הגיע עם הכתרת המקום כבירת התרבות של היבשת.

בתוך זמן קצר הפכה מאטרה ליעד תיירותי מוביל. את המערות ניקו וצחצחו לכבוד המבקרים, הקימו בתי-מלון, פתחו מסעדות, שיפצו וסללו ובכך הביאו שגשוג למקום. כמתבקש, חלק מהמערות הוסבו למסעדות או לבתי-מלון, המוגדרים כמלונות בוטיק.

גם העיר החדשה יותר מלהיבה ביופיה. בין הסמטאות הצרות ובתי האבן ובין מבני הציבור שאחדים מהם בנויים בסגנון בארוק ניתן לגלות שבילים שיורדים במורד המצוק אל אזור המערות. בכלל, הטיול במאטרה כרוך בטיפוס ובירידה במשעולים המתפתלים. מאות שנים של היסטוריה אנושית יוצאת-דופן יצרו כאן ישוב שבתיו ומערותיו מגובבים ומעורבבים זה בזה, וכל זה יוצר מבוך נפלא שיותיר את רישומו על כל אחד מהבקרים במאטרה.

מונטסקליוזו היא עיירה חביבה, 18 ק"מ דרומית למאטרה. בכל שנה, בחודש אוגוסט, נערך כאן פסטיבל בשם Festa di San Rocco . בעיירה מנזר מן המאה ה-12.

בדרומה של בזיליקטה משתרע הפארק הלאומי של מונטה פולינו, המשותף גם למחוז קלבריה. זהו אחד הפארקים הגדולים באיטליה. מונטה פולינו הוא הר בשרשרת הרי האפנינים. פסגתו של ההר מתנשאת  לגובה של 2,248 מטר מעל פני-הים. שבילי הליכה רבים מאפשרים טיולים וטרקים בדרגות קושי שונות במרחבי הפארק. מונטה פולינו הוא גם אתר פופולארי במיוחד עבור רוכבי האופניים.

בזילקטה נושקת לחופים, הן של הים היוני, הן של הים הטירני. בשני המקרים מדובר בנשיקות חטופות... אורכו של החוף לשפת הים היוני כ-35 ק"מ. מבין אתרי הנופש הפזורים לאורכו בולטת העיירה מטאפונטו. החוף לשפת הים הטירני נפרש על-פני 18 ק"מ בלבד.

 

מרחקי נסיעה ממאטרה: לאלטמורה 31 ק"מ, לבארי 66 ק"מ, לפוטנצה 109 ק"מ, למלפי 118 ק"מ, לברינדיזי 143 ק"מ, ללצ'ה 192 ק"מ, לאמלפי 223 ק"מ, לנאפולי 252 ק"מ, לרומא 460 ק"מ, לקטניה 481 ק"מ, לאנקונה 503 ק"מ, לפאלרמו 609 ק"מ, לבולוניה 704 ק"מ, לפירנצה 705 ק"מ, לונציה 838 ק"מ, למילאנו 900 ק"מ, לגנואה 926 ק"מ, לטורינו 1,020 ק"מ, למארסיי 1,332 ק"מ.

054-4701631

 

בזיליקטה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לבזיליקטה:


הטמפרטורות במאטרה, ברגעים אלו ממש:

השעה עכשיו במאטרה

©

menu