העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים באירופה. לחצו כאן:

בלגיה נמחצת בין שלוש ארצות דומיננטיות ובעלות מטענים היסטוריים ותרבותיים: צרפת, הולנד וגרמניה – והיא חוסה בצלן, מבוישת ואפרורית, עם דימוי חסר-חן. הולנד ובעקר צרפת אכן מרתקות ממנה וקיימים בתחומן מוקדי תיירות מושכים יותר, אבל ניתן למצוא גם בבלגיה אתרים נפלאים: ערים ששומרות על צביון ימי-הביניים, עיירות רומנטיות, נתיבי מים יפים ויערות מרשימים.

הארץ מחולקת – שלא לומר מפולגת – לאזור הפלמי הצפוני, בו מדברים התושבים הולנדית ולאזור הוולוני הדרומי, בו השפה הרשמית היא צרפתית. בבריסל הבירה, מדברים את שתי השפות. קיים גם מיעוט קטן של דוברי גרמנית, במזרח ולוניה.

בלגיה היא אחת המונרכיות האחרונות באירופה. פיליפ, מלכה הנוכחי של בלגיה הוא המלך השביעי בשושלת שהוכתרה מאז זכתה המדינה לעצמאות, באמצע המאה ה-19. בימיו של המלך השני בשושלת - לאופולד השני - חטאה הממלכה בסיפוח מכוער של קונגו תוך כדי שהיא משתמשת בתושבי המדינה האפריקאית כעבדים. באותם ימים רצחו הבלגים מיליוני קונגולזים. מאוחר יותר הייתה בלגיה מעורבת גם בסיפוח של מדינות כמו רואנה ובורונדי.

בלגיה ממלאת תפקיד חשוב ומרכזי בכל המערכות הקיימות והמתהוות של הקהילה האירופית. ראש-ממשלת בלגיה לשעבר, הרמן ואן-רומפוי, נבחר בנובמבר 2009 להיות לנשיא הראשון של האיחוד האירופי. בלגיה מחזיקה בשיא עולמי מפוקפק: המדינה התנהלה במשך 541 יום ללא ממשלה, עד אשר בדצמבר 2011 הצליחו המפלגות הפלמיות והוולוניות להקים קואליציה. מאז אוקטובר 2014 מכהן שארל מישל כראש הממשלה של בלגיה והוא גם זה שהנהיג את המדינה בשעה הקריטית בה התבצעו פיגועי הטרור של מארס 2016, בשדה-התעופה של בריסל, ובתחנת המטרו.

הערים הגדולות בבלגיה

העיר
מספר תושבים
מסעדה מומלצת במיוחד
עיר תאומה בולטת
517,000
חיפה
257,500
202,100
פיטסבורג, ארה"ב
196,500
178,700
132,200
פררי וילג' , ארה"ב
118,400
ארקור, איטליה
117,900
Rene
סנט מקסים , צרפת
110,500
קוויבק, קנדה
100,100
רן, צרפת

בריסל הבירה נוסדה לפני למעלה מאלף שנים והיא למעשה עיר הבירה של אירופה. לבה של העיר והמקום ממנו כדאי להתחיל את הסיור הוא הכיכר הגדולה - Grote Markt ששימשה ככיכר השוק ההיסטורית, עם הבתים הנפלאים המקיפים אותה ועם בניין העירייה המרשים, הבנוי בסגנון גותי. כיכר נהדרת נוספת היא כיכר סבלון המהווה גם את מרכז הגלריות של בריסל. צמוד אליה בניין בית-המשפט שנבנה באמצע המאה ה-19.

אתרים מעניינים נוספים הם הפארק המלכותי, שער הניצחון של בריסל, הארמון המלכותי, גלריית סנט-הוברט והקתדרלות של סנט-מייקל וסנט גודולה - Saint Gudula, הנמצאת על גבעת טרוירנברג. על כך יש להוסיף את מוזיאון האמנות וההיסטוריה וכמובן את פסלו המפורסם של הילד המשתין בקשת, המנקן-פיס - Manneken Pis. בריסל היא אחד המרכזים החשובים בעולם בכל הקשור לארכיטקטורה בסגנון ארט-נובו ומעל הכל בולטות עבודותיו של האדריכל ויקטור הורטה - Victor Horta.

המוזיאון היהודי של בריסל עבר לאחרונה למבנה חדש והוא נמצא בכתובת: Rue des Minimes 21. Tel: 512 19 63. במוזיאון מאות אלפי מסמכים ורבבות ספרים ופרטי יודאיקה. במאי 2014 אירע במקום פיגוע ירי ובו נהרגו שני ישראלים וכן אחד מעובדי המוזיאון.

כעשרים ק"מ דרומית לבריסל נמצאת ווטרלו, בה נערך בשנת 1815 אחד הקרבות המפורסמים בהיסטוריה ובו הובס נפוליאון בידי כוחות-הברית, בראשותו של וולינגטון, מפלה שסמלה את קץ דרכו ובעקבותיה הוגלה לאי סנט-הלנה.

ברוז' נחשבת ללא עוררין לעיר היפה ביותר בבלגיה ולאחת מהאטרקציות המפורסמות של ארצות השפלה. העיר, בירת פלנדריה המערבית, השתמרה כמעט באופן מושלם מאז ימי-הביניים. מיקומה על תעלות המים מוסיף לה נופך רומנטי. שימו-לב: מרבית האתרים המקומיים, סגורים בימי ב'.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על ברוז':

http://www.golden-lotus.co.il/archive/cityeu/bruges.php

עיר יפהפיה נוספת היא גנט -  Ghent. תהילתה של גנט נעוצה בתקופת ימי הביניים. באותה עת הייתה לאחת הערים המרכזיות במערב אירופה. כיום העיר מונה 300,000 תושבים. רכבת מהירה מקשרת בין בריסל לבין גנט. 30 דקות נסיעה בלבד. גם כאן, כמו בברוז', מגדל פעמונים ממנו קיימת תצפית מרהיבה על העיר. במקרה של גנט, ניתן לעלות למעלה המגדל באמצעות מעלית. הקתדרלה של באוף - Sint Baaf, נחשבת למבנה המרכזי של העיר. באחת הקפלות של הקתדרלה מוצגת יצירת המופת הנודעת של הצייר ואן אייק: "הסגידה לשה". אתרים נוספים שאין להחמיץ בגנט: טירת הנסיכים גרוונסטין, כנסיית סנט ניקולה, בית העירייה, מוזיאון האמנות - SMAK וכן המוזיאון העירוני - STAM.

לא הרחק מברוז' נמצאת אוסטנד - Ostend שעקר חשיבותה בהיותה נמל ממנו מפליגות מעבורות. בחלק הצפוני ביותר של מערב פלנדריה שוכנת עיר הנופש קנוקה ולידה שמורת Zwin.

אנטוורפן – מרכז היהלומים העולמי – היא העיר השניה בחשיבותה בבלגיה ויש בה קהילה יהודית גדולה. לאנטוורפן נמל ימי רחב מימדים, השני בגודלו באירופה, וגם שדה-תעופה משלה. העיר מאכלסת מספר לא מבוטל של בניינים מפוארים מן המאות ה-16 וה-17. הקתדרלה העירונית מהווה את מוקד התיירות מספר אחת של אנטוורפן, אך כדאי לבקר גם בככר השוק - Markt, במוזיאון שאין להחמיץ בשום אופן: Plantin-Moretus וגם במוזיאון האמנויות. רובע היהלומנים שוכן דרומית לתחנת הרכבת. ברובע היהודי (Joodse Wijk) שני בתי-כנסת מפורסמים וחשובים: "שומרי הדת" ו-"אוהל אברהם". מי שעתותיו בידיו מוזמן לסייר בפרוור של העיר ולחזות במבני Zuiderpershuis על הארכיטקטורה האקלקטית והביזארית שלהם. תושביה המפורסמים ביותר של אנטוורפן הם הציירים פיטר ברויגל ופול רובנס. לאחרונה העיר מהווה גם מרכז אופנה חשוב.

חבל הארדנים , במזרח בלגיה, שופע נהרות ויערות. למעשה מדובר באזור המתפלש גם אל לוקסמבורג וצרפת השכנות והוא גובל במחוזות אייפל ולורן. חבל הארדנים מאפשר למעוניינים בכך לערוך טיולים רגליים או טיולי אופניים נהדרים, בנופים כפריים ומיוערים. ליאז' - Liege, היא החשובה שבערי הארדנים והגדולה שבערי בלגיה (ביחד עם שרלרואה), בה השפה המרכזית היא צרפתית. האתר הבולט בליאז' הוא ארמון הנסיך-הבישוף בככר סנט-למברט. כמו-כן כדאי לטפס את 400 המדרגות אל מצודת ליאז' ממנה תצפית על העיר.

העיר נמור - Namur שוכנת על גדת נהר המז, 65 ק"מ דרומית-מזרחית לבריסל. כדאי לבקר כאן בכנסיית סנט-אובן הבנויה בסגנון בארוק, בתיאטרון העירוני ובמוזיאון הארכיאולוגיה. את האטרקציה הבולטת של נמור מהווה המצודה המבוצרת והמונומנטלית, אשר תוכננה על-ידי המהנדס של מלך צרפת לואי ה-14. המצודה ממוקמת על גבעה רמה והיא חולשת על מחוז נמור כולו.

נקודות עניין נוספות בארדנים: טורניי - Tournai עם הקתדרלה שלה. דינאן - Dinant שבה מבצר מרשים, ממנו מראה פנטסטי על עמק המז וכן קתדרלה גותית מן המאה ה-13. בעיר זו הומצא הסקסופון על-ידי אדם בשם אדולף סקס. לא הרחק מדינאן חצובות מערות האן, מהיפות שבמערות הנטיפים ביבשת אירופה. ההגעה למערות מתבצעת ברכבת מיוחדת היוצאת מן הישוב הציורי Han-sur-Lesse. במרחק 35 ק"מ מליאז' שוכנת העיירה ספא, אשר על שמה קרויים כל אתרי הספא בעולם. ולבסוף, גני אנבואה הנפלאים. הגנים פתוחים לקהל מסוף חודש מארס ועד תחילת נובמבר.

בלגיה היא יצרנית השוקולד המשובח בעולם. ברחבי מדינה זו מעל אלפיים חנויות המתמחות במכירת שוקולד. אחת החנויות המפורסמות ביותר נמצאת ברחוב רויאל 73 בבריסל ומנציחה בשמה את המייסדת המיתולוגית, גברת קשישה בשם "מרי". חנות מופלאה נוספת נמצאת בסמוך לככר סבלון ונקראת "פייר מרקוליני" - Pierre Marcolini. בין היתר הבלגים הם אלופי הפרלינים. החברה הבולטת ביותר בייצור פרלינים היא לאונידס - Leonidas. חברה נוספת בעלת מוניטין בייצור שוקולד ייחודי היא גודיבה. Cote d'Or עם סמל הפיל ועם הטבלאות העבות, פרלינט מהעיר ברוז', ניוהאוס - Neuhaus עם השוקולדים הנימוחים בפה ואובידיאס הקטנה יותר, הן חלק מהפירמות המעולות של שוקולד בלגי. בברוז' אף קיים מוזיאון שוקולד יוצא מהכלל.

זמני כניסת השבת ויציאתה, בבריסל

מרחקי נסיעה מבריסל : לאנטוורפן 48 ק"מ , לנמור 65 ק"מ, לליאז' 96 ק"מ, לליל 111 ק"מ, למאסטריכט 112 ק"מ, לרוטרדם 154 ק"מ, לאמסטרדם 207 ק"מ, ללוקסמבורג 217 ק"מ, לפריז 312 ק"מ, ללונדון 367 ק"מ, לשטרסבורג 428 ק"מ, לבזל 541 ק"מ, לפראג 906 ק"מ.

054-4701631

 

בלגיה


השעה עכשיו בבריסל

הטמפרטורות בבריסל, ברגעים אלו ממש:

בלגים מפורסמים:

הדמות
התחום
שנת לידה
רובנס
צייר
1577
אדולף סקס
ממציא הסקסופון
1814
ויקטור הורטה
אדריכל
1861
מוריס מטרלינק
מחזאי
1862
רנה מגריט
צייר
1898
ז'ורז' סימנון
סופר
1903
הרז'ה
מאייר
1907
ז'ק ברל
זמר
1929
אדי מרקס
רוכב אופניים
1945
ז'סטין הנין
שחקנית טניס
1982

 

©

 

menu