העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים בצרפת ובאיטליה. לחצו כאן:

054-4701631

דוכסות בורגונדי מילאה תפקיד חשוב במהלך ימי-הביניים, כאשר שליטיה ניהלו את ענייניהם בתבונה ובערמומיות והרחיבו את גבולות הדוכסות עד הולנד בצפון ועד פרובנס בדרום. רק בשנת 1477, ב"קרב ננסי" בו הובס המלך הבורגוני שרל הנועז, הצליחה צרפת לספח אליה את בורגונדי ולהפוך אותה לחלק מהממלכה.

חבל בורגונדי של ימינו משתרע על-פני 31,593 קמ"ר, במזרח צרפת. החבל מחולק לארבע נפות, שוות פחות או יותר בגודלן: קוט ד'אור, סאון ולואר, נייבר ויון - Yonne. בעקבות רפורמה אדמינסטרטיבית, אוחד החבל בשנת 2016 עם פרנש-קונטה, והאזור כולו נקרא כעת בורגון-פרנש-קונטה. עבור תושבי מזרח צרפת, ההתייחסות לחבלי הארץ נותרה על-פי החלוקה המסורתית.

מדובר באחד האזורים הקסומים של צרפת, אזור שיובלי נהרות מפרים את אדמותיו הדשנות ושבין שדותיו הירוקים שזורים כפרים וערים עתיקות אשר בתחומיהן מבנים קדומים, עתירי-חן. בורגונדי היא ארץ החרדל והיינות המשובחים, והיא משמרת היטב את ניחוחות המסורת של ימי אירופה הפיאודלית.

העיר דיז'ון היא בירת בורגונדי. דיז'ון נמצאת 315 ק"מ דרום-מזרחה לפריז ו- 194 ק"מ צפונה לליון. ימי התהילה של העיר, עת הייתה בירתם של אותם דוכסים מיתולוגיים, נשקפת היטב מ"ארמון הדוכסים" המרהיב, שמשמש כמשכן, הן לבית העירייה והן למוזיאון האומנויות. עבור 3.00 € ניתן לטפס במעלה המגדל מן המאה החמש-עשרה - Tour Philippe-le-Bon ולצפות על גגות העיר ועל הארמון.

שוטטות רגלית ברובע העתיק, השוכן בסמוך לארמון, תאפשר לתייר לצפות בחטף, במרבית אתריה החשובים של דיז'ון. כנסיית נוטר-דם ומבנה אופייני מרשים - Hôtel de Vogüé, הנמצא ברחוב הציורי Rue de la Chouette , הם האתרים שכדאי להעניק להם תשומת-לב מיוחדת.

דיז'ון, ששמה מזוהה עם מותג החרדל המפורסם ביותר בעולם, אכן מוקפת בשדות של פרחי חרדל ובה היה ממוקם מפעל אמורה ההיסטורי. חברת אמורה חדלה להתקיים בשמה המקורי והפכה לחלק מקונצרן המזון Unilever. בכל שנה נערך במרכז הקונגרסים העירוני, אחד הירידים הגדולים של צרפת: היריד הגסטרונומי. דיז'ון גם מארחת, אחת לשלוש או לחמש שנים, את תערוכת הפרחים הנהדרת: פלוריסימו, בחודשי האביב. התערוכה הבאה תיערך במארס 2020.

קוט ד'אור, המחוז בו שוכנת דיז'ון, ידוע בכל העולם בזכות היינות המובחרים שלו. הבולטים שבהם הם Pinot Noir, יין אדום שהולך מצוין עם בשר צלוי וגם עם גבינות ברי. אליגוטה בורגונדי הוא יין לבן, שופרא דה שופרא, שמסתדר היטב עם מאכלי-ים ועם סושי. מובן מאליו, שטיול במחוז זה ילקה בחוסר, אם לא יהיה משולב בו ביקור במספר יקבים, כמו למשל באזור Côte de Nuits, שם בעיירות הטובלות בתוך כרמים, מצויים יקבים בעלי מוניטין רב:  Chambertin, Clos de Vougeot ו- Nuits Saint Georges.

העיר שאולי מייצגת את בורגונדי באופן האותנטי ביותר, היא בון. בון היא עיר היסטורית רוויה בשארם בלתי נדלה עם אחד המבנים הנהדרים בחבל כולו - Hôtel-Dieu. זהו בית-חולים היסטורי שהוקם ב-1443 עבור החלכאים והנדכאים של האזור ושימש מעין הוספיס עד סוף המאה ה-20. כיאה לישוב מרכזי על דרך היין, הוקם בבון מוזיאון היין של בורגונדי.

כעשרים ק"מ מערבית לבון, בנוי לתלפיות הארמון של רושפו - Château de La Rochepot. באמת, כפי שמשווקים אנשי המקום את הארמון, הביקור כאן הוא מסע אל נבכי תקופת ימי-הביניים. בחדר-המשמר, מוצגים לראווה כלי נשק מאותם ימים: חרבות, כידונים, חליפות ברזל ועוד. את הסיור בארמון אפשר לשלב עם ביקור בישוב חביב, שנמצא בהמשך הדרך מערבה ושמו ארנאי-לה-דוק.

צפונית לדיז'ון, בסמוך לישוב מונטבר - Montbard, נמצא מנזר פונטניי. כל-כך נפלא, שכל מילה מיותרת. ביקור חובה... בין דיז'ון לבין מונטבר, אפשר לחנות לשהות קצרה ב-Flavigny-sur-Ozerain בה צולם הסרט "שוקולד" עם השחקנית ז'ולייט בינוש. הישוב שהיה ידוע מזה דורות ארוכים בייצור ממתקי אניס, הוסיף לאחרונה, בעקבות הסרט, את השוקולד לסוגיו, לרשימת המוצרים הנמכרים בחנויות של העיירה.

המחוז הדרומי של חבל בורגונדי, סאון ולואר, הוא המאוכלס והמתועש שבין ארבעת המחוזות. Mâcon היא עיר המחוז המרכזית. כדאי לטפס במעלה המגדל הדרומי של קתדרלת סנט-וינסנט כדי לערוך תצפית על העיר כולה ועל עמק הסאון. הגשר הישן - Pont Saint-Laurent שעובר מעל הנהר, מהווה סמל למקון.

קלוני - Cluny, ממוקמת 25 ק"מ ממקון. המנזר הבנדיקטיני של קלוני שימש במשך מאות שנים, מאז נבנה במאה העשירית, כבית-התפילה הגדול ביותר בעולם הנוצרי. מי שכבר עוצר בעיר זו כדי לבקר במנזר,  יוכל באותה הזדמנות לסור גם אל  "מגדל הגבינות". מעט צפונה לקלוני נמצא ארמון יפהפה - Château de Cormatin מימי לואי ה-13.

הישוב טורני - Tournus נמצא דרומית לעיר שלון - Chalon-sur-Saône והוא מפורסם בזכות הכנסייה היפה - Saint Philibert.

שתי נקודות נוספות מעניינות במחוז סאון ולואר: העיר לה קרסו - Le Creusot, שהארמון שלה - Château de la Verrerie היווה בעבר בית-מלאכה לייצור כלי-בדולח עבור המלכה מארי-אנטאונט והיום הוא מאכסן מוזיאון וכן העיר Autun שנוסדה בימי הקיסר אוגוסטוס ובתחומיה שרידים מהתקופה הגאלית וגם קתדרלה - Cathédrale St-Lazare מרשימה.

אוטון היא גם אחד משערי הכניסה אל שמורת הטבע הפסטורלית מורבן - Parc du Morvan. השמורה משתרעת בלבה של בורגונדי, על-פני המחוזות השונים. יערות צפופים ומשטחי אחו נרחבים עוטפים גבעות ירוקות. שמורת מורבן היא מקום אידאלי לטיולי הליכה רגליים, באוויר הצח.

מחוז נייבר מכסה את חלקו המערבי של החבל. הנשיא הצרפתי פרנסואה מיטראן החל כאן את דרכו הפוליטית. הוא כיהן כראש העיר של שטו-שינון המורבנית -Château-Chinon ואחר-כך נבחר להיות ציר בפרלמנט, מטעם מחוז נייבר.

נוור - Nevers היא העיר החשובה והמרכזית של נייבר. ארמון הדוכסים המקומי נבנה במחצית השניה של המאה ה-16, בסגנון הרנסנס - והוא למעשה הארמון הראשון מסדרה ארוכה של ארמונות שהוקמו בעמק הלואר. יש כאן קתדרלה - Cathédrale St-Cyr עם מגדל מלבני מיוחד וכנסיה - Église St-Étienne מן המאה ה-11, צנועה ונעימה למראה. בנוסף, העיר מציעה מוזיאון מצוין לאמנות וארכיאולגיה ובו מוצגים ציורים נפלאים מתקופת ימי-הביניים וכן אוסף עשיר של כלי קרמיקה. נוור היא בירת הקרמיקה של האזור.

העיירה דסיז שוכנת דרום-מזרחה לנוור, במעלה נהר הלואר, על אי קטן בין שתי זרועות הנהר והיא מתאימה לחניה רומנטית, בה רצוי לשלב ארוחה, במסעדה המקומית החביבה: Le Bel Air. צפונה לנוור מצויה כנסיית לה-שריטה - Charité-sur-Loire, תחנה ידועה על הדרך ההיסטורית של הצליינים הנוצרים בדרכם לעיר הספרדית סנטייגו דה קומפוסטלה. עוד בנייבר: טירת בזוש שכאילו הוכנה על-פי ציור מתוך ספר אגדות קלאסי, עם מגדלי-שמירה, צריחים עגולים וגגות רעפים. מיקומה של הטירה בסביבה כפרית, משרה על המקום נופך דמיוני.

מחוז יון, בצפון בורגונדי, מרכז חלק ניכר מן האטרקציות של החבל ובמידה שהזמן המוקדש לבורגונדי קצר משלושה ימים, כדאי להתמקד באזור זה ובקוט ד'אור.

הרובע העתיק של אוקזר - Auxerre - בירת מחוז יון, הוא בלא ספק פנינה ארכיטקטונית, גם על רקע הערים ההיסטוריות האחרות בבורגונדי. את שמה של העיר יש לבטא: "אוסר"... בין היתר אין להחמיץ בעיר זו ביקור בקתדרלה הגותית, במנזר המונומנטלי - Abbaye St-Germain, במגדל השעון ובכנסיית סנט-פייר.

לאוקזר קבוצת כדורגל מהוללת, שאף זכתה באליפות ובגביע הצרפתי והיא מקור גאווה עבור התושבים. באוקזר מסעדה מצויינת: Barnabet.

גם לעיר סנס - Sens, בפינה הצפון מערבית של יון, מרחק 115 ק"מ בלבד מפריז, קתדרלה גותית מרהיבה הנושאת את השם סנט-אטיין.

מן העבר השני של המחוז, על גבול עם נייבר, שוכן הישוב Vézelay ושם על ראש גבעה, מתבלטת לתפארת, הבזיליקה לה מדלן - La Madeleine שיופיה וחשיבותה ההיסטורית, כתחנה בדרך אל ארץ הקודש, בימי מסעי-הצלב, זיכתה אותה בתואר הנכסף כאתר מורשת של האו"ם.

המסעדות הטובות ביותר בבורגונדי, לפי מגזין הטלגרף

512 Rue Abbe Alix, Herouville-Saint-Clair
1
7 place Beaubernard, MONTCEAU-LES-MINES
2
26 Rue St. Etienne, Vezelay
Le Bougainville
3
24 rue Bouchardat, L’Isle sur Serein
Pot d'Etain
4
10 Place Wilson, Dijon
5
14-16 Rue des Gravieres, Montagny-les-Beaunes
Le Berger du Temps
6
Le Bourg, Chapaize
7
Le Bourg, Chaintre
8
1 rue de Nackenheim, Pommard
9
13 Place du Terreau, Autun
Le Chapitre
10

 

מרחקי נסיעה מהעיר דיז'ון: לבון 45 ק"מ, לבזנסון 92 ק"מ, לאוקזר 150 ק"מ, לטרואה 189 ק"מ, לליון 194 ק"מ, לננסי 217 ק"מ, לג'נבה 261 ק"מ, לריימס 301 ק"מ, לפריז 315 ק"מ, לשטרסבורג 331 ק"מ, ללימוז' 433 ק"מ, לליל 502 ק"מ, למארסיי 505 ק"מ, לבריסל 545 ק"מ, לנאנט 639 ק"מ, לטולוז 730 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי ליפן. אנא התקשרו:

054-4701631

 

בורגונדי


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למחוז בורגונדי:
הטמפרטורות בעיר דיז'ון, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

הישובים הגדולים בבורגונדי

1

דיז'ון

154,200
2
בזונסון
117,000
3
שלון
45,200
4
אוקזר
35,700
5
נוור
35,300
6
מאקון
33,500
7
מונטבלייר
26,000
8
סנס
25,800
9
דול
23,500
10
בון
23,100

מה השעה עכשיו בדיז'ון ?

©

menu