קמפניה הוא חבל ארץ בדרום איטליה המשתרע על-פני 13,500 קמ"ר. רכס הרי האפנינים הדרומיים חוצה את הפרובינציה כולה והופך את חלקה המזרחי של קמפניה לאזור הררי ודליל באוכלוסיה. ואילו במערב, מדרונות ההרים משתפלים אל מישור החוף של הים הטירני, שם למרגלות הר וזוב יושבת גם העיר נאפולי – בירת קמפניה.

השילוב בין נופי ההרים, אתרים היסטוריים וארכיאולוגים בעלי חשיבות עצומה לתרבות המערב, איים קסומים וחופים מרהיבים, וכמובן יופיה האגדי של נאפולי, הם אלו שהוציאו לקמפניה מוניטין מוצדק כאחד המחוזות האטרקטיביים באירופה כולה.

נאפולי שוכנת לחופו של מפרץ נפלא ולצלו של הר הגעש  וזוב. העיר עמוסה מורשת מפוארת ואתרי מופת. נאפולי היא גם אחת הערים התוססות והמאוכלסות ביותר  באיטליה. היא הרבה יותר ים-תיכונית מאשר אירופאית, והחן שלה טמון בסמטאות הצרות והמבולגנות ובבתים המתקלפים, כמו גם בטבע הסובב אותה, בבניינים היפים ובקתדרלות הבנויות בסגנון הבארוק והרוקוקו .

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר נאפולי:

פסגתו של הר וזוב האימתני ממוקמת 17 ק"מ בלבד, בקו אווירי, ממרכז העיר נאפולי. זהו אולי הר הגעש המפורסם בעולם, והוא בוודאי אחד מאלו שפעילותם הגועשת מרתקת את תשומת-הלב של האנושות. התפרצויותיו ההיסטוריות של הוזוב לא הסתיימו וסלע המאגמה צפוי לפרוץ באחת את לוע החרוט של ההר ולפלוט לבה רותחת. זה יקרה ביום מן הימים. אולם המבקרים במקום אמורים להיות רגועים יחסית, שכן המדענים יכולים בימינו לצפות את ההתפרצות הבאה, כעשרה ימים מראש.

הביקור בהר וזוב כרוך בהליכה רגלית. ניתן להגיע עם מכונית אל מגרש החניה שבכניסה לשמורה. מחיר כרטיס למבוגר 10 . הכניסה חופשית לילדים מתחת גובה 120 ס"מ. מספר שבילים מסומנים מאפשרים לטייל באזור ולהתרשם מהנופים, אבל השביל החשוב ביותר, שביל מספר 5 המכונה Il Gran Cono , הוא זה המוביל אל המכתש של הר וזוב.

התפרצותו של הר הגעש - בשנת 79 לספירה - כיסתה בלבה סמיכה את הערים העתיקות פומפיי והרקולינאום. האירוע הדרמטי התרחש בפתאומיות ובאכזריות, עד כדי כך שמרבית תושביהן של הערים הקדומות לא הספיקו להיחלץ מן האסון. וכך נעצרו החיים ונותרו דוממים במשך מאות רבות של שנים, קבורים תחת שיכבה עבה של אפר וולקני, עד אשר באמצע המאה ה-18 נתגלו באופן אקראי חלקים של העיר פומפיי. החפירות במקום חשפו את הממצאים המרתקים והאותנטיים ביותר מהתקופה הרומית. החפירות וחשיפת ההיסטוריה נמשכים עד היום.

פומפיי היא יעד תיירותי עמוס במיוחד. מומלץ לתכנן את הביקור במקום באופן מדוקדק. גם למטיילים הסולדים מסיורים מודרכים, עדיף במקרה זה להצטייד לכל הפחות במערכת אודיו המוצעת למבקרים באתר. ניתן לסיים את הביקור בעתיקות פומפיי בתוך שלוש עד ארבע שעות, אבל מי שרוצה להתעמק וליהנות מכל מה שיש למקום להציע, ראוי לו שיקדיש את היום כולו לטיול בשרידי העיר: במבני הציבור, בפורום הרומאי, במקדש אפולו, במרחצאות, באמפיתיאטרון ובוילות הפרטיות.

אם לא די בחוויות היסטוריות מרטיטות בפומפיי ובשכנתה הרקולינאום, הרי שבדרום חבל קמפניה שוכנת עיר יוונית עתיקה בשם פאסטום. חלק ניכר מהמקדשים של העיר השתמרו באופן מעורר השתאות. הבולט במבנים הוא מקדש נפטון שבנוי אבן גיר צהבהבה.

בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת – בתקופה בה אנשים עדיין קראו ספרים – הצליח הסופר השבדי אכסל מונתה להלהיב קהל עצום של קוראים כאשר תיאר בספרו "מגילת סן מיקלה" את נופיו של מפרץ נאפולי ובעיקר את האי קאפרי. בעקבות הפופולאריות שלו האי נרמס בחודשי הקיץ תחת רגליהם של נחילי תיירים ועל-כן מוטב לבקר כאן בחודשים מאי-יוני, או ספטמבר-אוקטובר. "המערה הכחולה" היא אחד ממוקדי המשיכה הבולטים של קאפרי.

החוף של אמלפי משתרע לאורך של כ-50 ק"מ מפוזיטאנו ועד סלרנו. יופיו המרהיב של החוף, שבו מצוקי הרים גולשים אל הים, הוביל את אונסקו להכריז על המקום כאתר מורשת עולמית. לאורך הדרך הנהדרת שחוצה את חוף אמאלפי משובצות עיירות רומנטיות שהפכו למרבה הצער, תיירותיות יתר על המידה. אבל היופי בעינו עומד. העיר אמלפי עצמה, שעל שמה קרוי החוף, נראית כאילו נתלשה מתוך ספר אגדות, עם הרובע העתיק מימי הביניים, עם קתדרלה מרשימה ועם מגדל פעמונים יפהפה, ובעיקר עם תפאורה עוצרת-נשימה של ים כחול ושל הרים עמוסי צמחיה.

העיר סורנטו מוקפת במטעי זיתים וגם היא צופה אל הים. היא ממוקמת 20 ק"מ מערבית לפוזיטנו, בלבו של חצי אי שגם שמו סורנטו. היא משמשת כעיר קייט מרכזית בקמפניה וערוכה לקלוט אלפי אורחים בחדרי בתי-המלון הפזורים לאורכה ולרוחבה. העיר חוסה לצלו של הר פאיטו. רכבל מוביל מחוף הים אל פסגת ההר.

הצד הגסטרונומי הוא כמובן חלק נכבד בכל טיול בדרום איטליה. נאפולי היא העיר המזוהה ביותר עם הפיצה ובעיקר עם הפיצה מרגריטה. המטבח הנפוליטני מבוסס באופן טבעי גם על מאכלי-ים, ואפשר להתענג במסעדות ובטרטוריות של חבל קמפניה על מרק דגים אופייני , על צדפות וסרטנים. בכל מקום מגישים ספגטי - שיש הטוענים שמקורו בנאפולי -  וכדאי להזמין ורמיצ'לי אלה-וונגולה. גם חצילים, פרמזן ומוצרלה  הם חלק מהמטבח המקומי. והעיקר, לא לשכוח את יין הגרקו די טופו  -  גאוות תושבי קמפניה .

 

מרחקי נסיעה מנאפולי: לפומפיי 38 ק"מ, לסורנטו 48 ק"מ, לאמלפי 65 ק"מ, לפרוסינונה 139 ק"מ, לקמפובאסו 177 ק"מ, לפוטנצה 201 ק"מ, לרומא 230 ק"מ, למאטרה 253 ק"מ, לבארי 322 ק"מ, ללצ'ה 424 ק"מ, לפירנצה 534 ק"מ, לבולוניה 607 ק"מ, לורונה 704 ק"מ, לפאלרמו 720 ק"מ, לגנואה 758 ק"מ, לונציה 800 ק"מ, למילאנו 850 ק"מ, לטורינו 932 ק"מ .

054-4701631

 

קמפניה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לקמפניה:

הטמפרטורות בנאפולי, ברגעים אלו ממש:

השעה עכשיו בנאפולי

©

menu