שם המחוז במקור הרומי: קמפניה (ארץ המישורים), הוסב בצרפתית לשמפיין. חבל שמפיין-ארדן של ימינו משתרע על-פני 25,605 קמ"ר, בצפון צרפת והוא גובל בבלגיה מצפון, באלזס-לוריין ממזרח, בבורגונדי מדרום ובאזור פריז וחבל פיקרדי ממערב. שמפיין-ארדן הם שני אזורים שחוברו יחדיו והם מחולקים לארבע נפות, שוות פחות או יותר בגודלן: ארדן - Ardennes, מארן - Marne, אוב - Aube והוט-מארן - Haute-Marne. בעקבות רפורמה אדמינסטרטיבית, אוחד החבל בשנת 2016 עם אלזס ולוריין, והאזור כולו נקרא כעת Grand Est. עבור תושבי מזרח צרפת, ההתייחסות לחבלי הארץ נותרה על-פי החלוקה המסורתית.

ארדן היא הנפה הצפונית ביותר. אזור הארדנים מתפרש ברובו בתוך תחומיה של בלגיה וחלקו הצרפתי, לאורכם של עמקי המז והאיין, התפרסם בעיקר בשל המלחמות הרבות שהתנהלו במהלך ההיסטוריה על אדמותיו. כמו בגליל שלנו, גם כאן מתבלטת "אצבע הארדן" מתוך המחוז עצמו. הארדנים מיוערים מאוד וזרועים בנופים טרשיים. אחד משבילי-ההליכה המלהיבים של צרפת (GR12) עובר כאן ובין היתר חולף על-פני הישוב Monthermé. מעט מערבה, בדרך לישוב רוקרוא - Rocroi שוכן אגם יפה במיוחד: Le lac des Vieilles Forges.

במורד אפיק המז, ממוקמת בירת המחוז, שרלוויל - Charleville-Mézières ובה כיכר הדוכסים הנהדרת ומוזיאון לכבודו של המשורר המקומי המוערך: ארתור רימבו. אחת לשנתיים נערך בעיר פסטיבל המריונטות הבינלאומי, הנחשב למוביל בעולם, בתחומו. הפסטיבל הבא ייערך כאן בתאריכים 20-29 בספטמבר 2019.

הערים הגדולות באזור האדמינסטרטיבי החדש: גרנד אסט

העיר
מספר תושבים
גובה מעל פני-הים
מחוז
עיר תאומה בולטת
276,800
143 מטר
אלזס
רמת-גן
ריימס
183,500
105 מטר
שמפיין
מץ
117,000
179 מטר
לוריין
כרמיאל
מילוז
111,500
240 מטר
אלזס
גבעתיים
ננסי
104,600
212 מטר
לוריין
קנזאווה - יפן
קולמר
68,900
197 מטר
אלזס
גיור - הונגריה
טרואה
60,700
110 מטר
שמפיין
ברשיה
שרלוויל
48,900
148 מטר
ארדנים
אידה - יפן
שאלון
45,500
83 מטר
שמפיין
אילקסטון - אנגליה
טיונווויל
41,800
150 מטר
לוריין
הגנו
34,500
150 מטר
אלזס
אפינל
32,800
340 מטר
לוריין
לה קרוס - ארה"ב
שילטינהיים
31,900
140 מטר
אלזס
אילקירש
27,000
146 מטר
אלזס

העיר השניה בחשיבותה בארדנים הצרפתיים היא סדן - Sedan. המבצר המונומנטלי של העיר, נחשב למבנה הגדול מסוג זה, באירופה של ימי-הביניים. מחיר כניסה למבצר 6,90 €. גם כנסיית St.-Charles ליד כיכר Carnot, מצדיקה ביקור קצר.

מספר ישובים קטנים ופסטורליים משובצים בין שני העמקים, באזור של יערות ונחלים. שני הידועים שבהם הם Signy L'Abbaye ו-Wasigny. מצויים כאן שבילי הליכה ושבילים לרוכבי-אופניים ובחודשי האביב המאוחרים, זהו אתר מרגוע משובח, מרוחק במידה מספקת מהיעדים התיירותיים ההומים. על נהר האיין עצמו, מערבה לעיירה Rethel, כדאי לסור אל הישוב אספלד כדי לבקר בכנסייה מן המאה ה-17.

ריימס - Reims היא העיר הגדולה והחשובה בחבל שמפיין והיא שוכנת בצפונה של נפת מארן, על צומת הדרכים החיוני, בין פריז לפרנקפורט ובין תעלת לה-מאנש לשוויץ. קתדרלת נוטר-דם - ובמיוחד החזית שלה - היא בלא-ספק יצירה ארכיטקטונית יוצאת-דופן. הקתדרלה הגותית שנבנתה במאה ה-13 שימשה במהלך מאות שנים כמקום הכתרתם של מלכי צרפת. אולם התפילה המרכזי נחשב למושלם מבחינת התכנון שלו וגם הוויטראז'ים מעוררים התפעלות וכמובן אין להחמיץ את פסל המלאך המחייך. במרחק הליכה מן הקתדרלה נמצא מעונו לשעבר של הארכיבישוף: Palais du Tau, בו מרוכזים הפסלים וחלק מהאוצרות של הקתדרלה. אתרים נוספים בריימס: הבזיליקה של סן-רמי והמוזיאון העירוני.

למרות מרכזיותה של ריימס, דווקא אפרני - Epernay הקטנה יחסית, היא בירתה של שמפיין. העיר טובלת בתוך ים של כרמים והיא מייצגת את המחוז בגאון כיצרנית שמפניה מובילה. ניתן לבקר בעיר בעשרות יקבים, אשר ברובם נערכים סיורים מודרכים המלווים כמובן במסכת של טעימות. להלן מספר מרכזי-שמפניה הראויים לביקור: Perrier-Jouët, Feuillatte, Mercier, Ellner.

מזרחית לאפרני, לגדתו של נהר המארן, שוכנת העיר Châlons-en-Champagne ובה מספר קתדרלות וכנסיות יפהפיות. אחת מכנסיות אלו: Notre-Dame-en-Vaux, אף זכתה להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו. בפרוורים המזרחיים של הישוב כדאי לערוך סיור בקתדרלה נוספת, היא הבזליקה נוטר-דם דה ל'אפין.

דרומית לכביש N4, בחלק בו הוא מחבר בין שני הישובים ויטרי-לה-פרנסואה וסנט-דיזייה -Saint-Dizier מצוי אחד האגמים המלאכותיים הגדולים של אירופה - Lac du Der-Chantecoq. האגם מאפשר את כל סוגי השייט והגלישה וקיימת לגדותיו תשתית מפותחת לעידוד ספורט-המים, למיניו השונים.

טרואה - Troyes או טרויש בלשון אשכנז, היא העיר הבולטת בנפת אוב והיפה שבערי שמפיין-ארדן. הסמטאות הצרות, הבתים הישנים, האווירה הקסומה ונהר הסן שחוצה את הישוב המופלא בדרכו לפריז ואחר-כך לרואן שבחבל נורמנדי, הופכים את המקום הייחודי הזה לתחנה בלתי-נשכחת עבור המבקרים בה. כמו ישובים נוספים בצפון-מזרח צרפת, גם פה בנויות כנסיות לתפארת ומבנים היסטוריים רבי-רושם, אך טרואה מציגה בנוסף לכך מספר מוזיאונים מצוינים. המוזיאון לאמנות מודרנית, לדוגמא, הוא אחד המוזיאונים המעניינים מסוגו.

רבי שלמה יצחקי, הוא רש"י, נולד בטרואה בשנת 1040. הוא רכש את השכלתו התורנית בקהילות אשכנז ולאחר שחזר והשתקע בעירו טרוייש – כפי שכינו אותה אז היהודים – עסק לפרנסתו, מלבד בענייני רוח ותורה, גם בבציר ובמסחר ביין. הקהילה היהודית המצומצמת, שעיקר תהילתה באה לה מתקופת ימי-הביניים, התרכזה ברובע Saint-Flobert. לאחרונה הוקם ברובע בית-כנסת קטן לכבודו של החכם היהודי. גם נכדו של רש"י, רבנו תם, חי בטרוא.

ממזרח לטרואה נמצא הפארק של Forêt d'Orient ובו שני אגמים ויערות. הפארק מהווה תחנה חשובה בדרכן של הציפורים הנודדות והוא ידוע כאחד מהמקומות החביבים על צפרים בצפון צרפת. בכל סתיו חולפים על-פני הפארק ומקננים בו, רבבות של עגורים.

מן העבר השני של הכביש המהיר A5, שוכן הישוב Bar-sur-Seine. זהו עוד מרכז מוביל לייצור ומכירת שמפניה ויין. הצייר הנודע אוגוסט רנואר, התגורר ויצר בעיירה הסמוכה Celles-sur-Ource במשך שנים ארוכות. מכאן ועד לעיר טרוא שרועים בפסטורליה, עמקי הנחלים הזורמים בשטחה של אוב, והטיול בחבל ארץ זה, בין כפרים קטנים הבנויים מבתי-אבן ישנים ובין שדות פוריים, הוא מטיולי הטבע המשובבים שיש לשמפיין להציע. אפשר גם לצאת מכאן בנסיעה למסלול אותו טוותה לשכת-התיירות המקומית והוא משווק כ"דרך השמפניה". המסלול עולה צפונה בכביש המחוזי D4 עד לישוב Colombe-le-Sec ומשם יורד בחזרה דרומה על כביש D70. בדרך פזורים כמובן אינספור מרתפי-יין ועושה רושם שהרשויות השקיעו מאמץ רב כדי שהתיירים יושקו בסוגי השמפניה השונים ואף יקנו כמובן בקבוקים לדרך. חלק מהפונדקים המקומיים הפכו לנקודות-טעימה רשמיות וניתן לזהות אותן על-פי השלט: "Ambassadeur".

הנפה של הוט-מארן ממוקמת בחלק הדרום-מזרחי של חבל שמפיין-ארדן. במרחק 30 ק"מ מסנט-דיזייה, בישוב הציורי Joinville, מומלץ מאוד לסייר בארמון הרנסנס מן המאה ה-16 ובעיקר בגן הנפלא הצמוד אליו. מחיר כניסה לאתר: 4 €. לצעירים שטרם מלאו להם 18 שנה, הכניסה חינם.

עיר המחוז של הוט-מארן היא שומון - Chaumont ולה רובע עתיק מימי-הביניים, עם בזיליקה גותית - Basilique St-Jean-Baptiste מן המאה ה-13. בעיבורי העיר מתוח גשר-דרכים מעורר התפעמות המתנשא לגובה של 50 מ' מעל העמק אשר שימש במקור כתוואי למסילת-הרכבת המובילה לבזל שבשוויץ.

הלאה מכאן, בחזרה לכיוון אוב, שוכן הישוב המזוהה עם הגנרל והנשיא שרל דה-גול. מדובר בעיירה Colombey-les-deux-Eglises. לכאן גלה הגנרל בעתות משבר. זאת הייתה ה"שדה-בוקר" שלו וכאן הוא גם נקבר.

העיר לנגר - Langres והאזור העוטף אותה, הם פיסה נכבדת של יופי משובב. לנגר היא  עיר הולדתו של הפילוסוף והסופר, דניס דידרו. חלקה המבוצר של לנגר מוקף בחומה אדירה המעוטרת בשבעה שערים ובשנים-עשר מגדלי-שמירה. בתוך החומות ארבעה רבעים ושפע של אתרים עתיקים יוצאי-דופן.

צפו בסרטון יפהפה ותמציתי על אתריה הבולטים של העיר ריימס

המרחק בנסיעה, מהעיר ריימס: לפריז 143 ק"מ, לליל 199 ק"מ, לננסי 208 ק"מ, לבריסל 215 ק"מ, ללוקסמבורג 232 ק"מ, לדיז'ון 301 ק"מ, לשטרסבורג 348 ק"מ, לאמסטרדם 414 ק"מ, לג'נבה 482 ק"מ, לליון 488 ק"מ, לציריך 500 ק"מ, לנאנט 520 ק"מ, לטורינו 788 ק"מ, למארסיי 800 ק"מ, לטולוז 812 ק"מ.

054-4701631

 

שמפיין-

ארדן


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לחבל שמפיין-ארדן

היסטוריה של חבל שמפיין, על קצה המזלג.
האתר הרשמי של לשכת-התיירות של חבל שמפיין-ארדן.
מפה אינטראקטיבית של חבל שמפיין-ארדן. 
מפת דרכים של החבל ומפת התמצאות.
מפה  של העיר ריימס. 
תחזית מזג-אוויר לעיר ריימס. 
היסטוריה של העיר טרוא.
אחד המלונות היפים בצרפת:  La Maison de Rhodes, בטרוא.
ממציא יין השמפניה: הנזיר דום פריניון.
חבל שמפאן-ארדן באתר ויקיפדיה.
חבל שמפיין באתר לונלי פלנט.
האתר הרשמי של השמפניה.

השעה עכשיו בריימס:

הטמפרטורות בעיר ריימס, ברגעים אלו ממש:

בקבוקי השמפניה הטובים בעולם

Krug Clos d’Ambonnay 1998
Bollinger Vielles Vignes 2004
Krug Clos du Mesnil 2003
Krug Collection 1989
Roederer Cristal Rose 2006

----------- 

©

 

menu