p.MsoBodyText, li.MsoBodyText, div.MsoBodyText {text-align:center; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman";} p.MsoBodyText3, li.MsoBodyText3, div.MsoBodyText3 {text-align:center; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:Arial; color:red; font-weight:bold;} p.MsoBlockText, li.MsoBlockText, div.MsoBlockText {text-align:justify; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:Arial;} a:link, span.MsoHyperlink {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} p {font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman";} pre {tab-stops:45.8pt 91.6pt 137.4pt 183.2pt 229.0pt 274.8pt 320.6pt 366.4pt 412.2pt 458.0pt 503.8pt 549.6pt 595.4pt 641.2pt 687.0pt 732.8pt; font-size:10.0pt; font-family:"Courier New";} tt {font-family:"Courier New";} p.Normal, li.Normal, div.Normal {font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman";} span.SpellE -->
לוטוס-הזהב מרכז-מידע לתייר הישראלי  Golden-Lotus
03-5299617


כרתים
Crete

לבירור בלתי-מחייב, אודות מחירים של כרטיסי-טיסה ליוון

לחצו כאן, מלאו הפרטים ושלחו.

האי היווני כרתים, מהווה את אחד מאתרי התיירות המועדפים, הן על נופשים, והן על מטיילים ושוחרי-טבע. זהו אי ים-תיכוני טיפוסי, המשופע בנופים הרריים, במפרצים מרהיבים, ברצועות חוף יפהפיות, באתרים ארכיאולוגיים, ובאביב, גם במרבצים של פרחי-בר. כרתים מציעה למבקרים בה, שילוב של חוויות: נופש, היסטוריה, טיולי שטח – ברגל ובג'יפים -  גסטרונומיה ומרכזי בילוי עירוניים, כיאה למחוז יווני.

שטחו של האי מעל 8,000 קמ"ר ומתגוררים בו כחצי מיליון תושבים. רכס הרים חוצה את כרתים ממערב למזרח והיא מחולקת לארבעה מחוזות: הרקליון, לאסיתי, רתמינו וחאניה. בעוד המערב ירוק ודשן, המזרח טרשי ויבש יותר. לבה ההררי של כרתים, עמוס בעצי זית. כרתים מהווה את הנקודה הדרומית ביותר של יבשת אירופה. להתמצאות ראשונית ניתן לגלוש כאן אל מפה מפורטת. 

הרקליון (Ηρακλείου) היא עיר הבירה של האי. בעיר עצמה אין עניין רב לתיירים, ומלבד המוזיאון המרשים לארכיאולוגיה, אין כאן אתרים הראויים לציון מיוחד. למרות זאת, להרקליון אופי ים-תיכוני מובהק, ולכן כדאי להקדיש זמן מה, לסיור במקום,  כדי ליהנות מהטברנות והמסעדות הטובות, מהחנויות הקטנות ומשרידי אתרים מהתקופה הוונציאנית. הסופר ניקוס קזנצקיס ("זורבה היווני") נולד כאן, והוא מעורר גאווה בקרב בני העיר. שדה-התעופה המקומי קרוי על-שמו.

חמישה ק"מ מהרקליון נמצא אתר העתיקות של קנוסוס (Κνωσός), שהוא אחד ממוקדי התיירות החשובים ביותר של כרתים. האתר נחשף ושוחזר בידי ארכיאולוג בריטי, והארמון של קנוסוס כאילו קם לתחייה, כפי שהיה בימי הציוויליזציה המינואית. מאפריל ועד אוקטובר, האתר פתוח עד שעה שמונה בערב.

עיר מעניינת נוספת מהתקופה המינואית, היא פסטוס, הנמצאת 62 ק"מ דרומית מהרקליון. במחוז זה חוף מטאלה הוא הפופולארי ביותר. העיירה מטאלה, שתושביה התפרנסו בעבר מדייג, התפרסמה בשנות השישים בזכות המוני ההיפים שהציפו אותה.

בחלק המערבי של האי נמצא מחוז חאניה. המחוז קרוי על-שם עיר בשם זה, שהיא העיר השניה בגודלה בכרתים. לחאניה שדה-תעופה משלה, וכן נמל ימי פעיל מאוד. בעיר נמצא גם בית-הכנסת "עץ חיים". במחוז חאניה שתי אטרקציות עיקריות: חופי הים  ואתרי הנופש מחד, וערוץ סמאריה (Σαμαριάς) המפורסם מאידך. החופים הבולטים באזור הם: פאלאוחורה, סויה וטארה  (אגיה רומלי). טיול רגלי בערוץ סמאריה מהווה חוויה בלתי-נשכחת, ואין פלא אם-כך שהמקום נחשב לאחד מאתרי הטבע המופלאים של דרום אירופה.  קירות סלע המתנשאים לגובה של מאות מטרים, תוחמים באופן דרמטי את הערוץ המדהים הזה, שאורכו כ- 18 ק"מ. ההליכה בערוץ נמשכת כחמש-שש שעות. היציאה מאומלוס, בגובה של 1,250 מ' מעל פני-הים, ומרבית הדרך בירידה עד אשר מגיעים לאגיה רומלי. לקראת סוף ההליכה הערוץ הולך ונהיה צר, עד אשר המרווח בין שני הקירות, הוא בן ארבעה מטרים בלבד. אין טעם להחנות את המכונית השכורה באזור אולמוס, מכיוון שקיימת תחבורה ציבורית מצויינת מנקודת הסיום, בחזרה לחאניה.

בין המחוזות הרקליון וחאניה, נמצאת הפרובינציה של רתמינו. העיר רתמינו מושכת אליה תיירים רבים  בתקופת הקיץ, גם בזכות חוף הים המשובב שלה, וגם בזכות הפסטיבלים הנערכים בה. לאלו, שהעיר משמשת להם תחנת-מעבר בלבד, מומלץ לבקר במבצר המקומי. במחוז רתמינו כדאי לבקר גם במנזר מוני ארקאדיו, הנמצא 23 ק"מ מהעיר רתמינו, במנזר פרוולי, בעמק אמריאו, ובמיוחד בכפר אפוסטולי . טרקרים מושבעים אשר לא שבעו מיופיו של ערוץ סמאריה, יוכלו להוסיף למסלול גם את ערוץ קורטאליוטיקו.

רמת לאסיתי השולטת על חלקו המזרחי של האי המלבני, נמצאת במחוז הקרוי על-שמה. כאן, באחת המערות של הרמה, נולד - על-פי המיתולוגיה היוונית - האל זאוס. עיר הבירה, אגיוס ניקולאוס, היא הפחות מעניינת מבין ערי המחוז המוזכרות כאן למעלה.

חופי הים של המחוז עמוסים בנופשים אירופאים הרוכשים חבילות תיירותיות בארצות מוצאם, ולפיכך יעדיפו מרבית המטיילים הישראלים את החופים הבתוליים יותר, שבמערב כרתים. מי שבכל-זאת בחר לנפוש באזור זה, רצוי לו לרבוץ על החוף החולי של אלמירוס. לעומת זאת, רמת לאסיתי עצמה, מצדיקה טיול עומק ומתאימה במיוחד למטיילים רומנטיקנים.

כ- 20  ק"מ מהעיר סיטיאה, נמצא יער הדקלים של ואי. כמו-כן יש לציין את העיר העתיקה של זאקרוס ואת האי ספינאלונגה, אשר שימש עד המאה ה-20 כמושבת מצורעים. מטיילים המבקשים לצלול בסמוך לחופי-כרתים,  ימצאו חומר קריאה מעניין בחוברת מספר 87 של הירחון טבע-הדברים.

להלן קישורים נוספים הנוגעים לאי כרתים:

היסטוריה של כרתים על קצה המזלג.

ההיסטוריה של היהודים בכרתים.

האתר המקיף אודות כרתים.

מדריך נוסף לאי כרתים: Crete Tournet

לשכת התיירות של יוון.

ארכיאולוגיה בכרתים.

מפה אינטראקטיבית של כרתים.

מפה של הרקליון.

היין של כרתים.

שמן הזית של כרתים.

כתבה בעברית מתוך ynet: "לחזור מכרתים ומיד להתגעגע".

כרתים, מיוחד לתרמילאים.

לינות בכרתים, מכל הסוגים, בכל הרמות.

השכרת רכב באי.

תחזית מזג-אוויר.

לוטוס-הזהב
בהנהלת חגי להב                                Tel-Aviv              Golden-Lotus
03-5299617
בירור מחירי טיסות

לקבלת עדכונים שוטפים, לחץ כאן

יצירת קשר