אורחות חייו של האדם הקדמון, ניכרים היטב מתוך המערות הרבות, הפזורות בעמקים הפוריים של מחוז הדורדון. אין עוד כמעט אזור בעולם, בו ניתן ללמוד על התקופה הפרהיסטורית כמו באזור זה, בחלקה הדרום-מערבי של צרפת.

מחוז דורדון - אחד מ-12 המחוזות של חבל נובל אקיטן - קרוי על-שם הנהר החוצה אותו ממזרח למערב, והוא משתרע על מרבית שטחה של פריגור - Périgord. השם הרשמי הוא דורדון, אבל מרבית הצרפתים מעדיפים להשתמש במינוח המסורתי, שהיה נהוג עד ימי המהפכה הצרפתית, וכך גם ארבעת חלקי המחוז מכונים: פריגור השחור, פריגור הסגול, פריגור הלבן ופריגור הירוק.

בירת הדורדון היא פריגה - Périgueux. העיר יושבת לגדתו של נהר Isle, ממש בלב המחוז. כיאה לפריגור, גם בעיר המרכזית שהעניקה לאזור כולו את שמו, אווירה פרובינציאלית נינוחה, אופיינית לערי השדה, בהן המורשת הצרפתית חזקה מהתהליכים הגלובליים. פריגה (40,000 תושבים) נמצאת 500 ק"מ דרומית לפריז, 440 ק"מ מערבית לליון, 140 ק"מ מזרחית לבורדו ו-280 ק"מ צפונית לטולוז. אין בישוב הזה אתרים יוצאי-דופן, ולמעט הקתדרלה הביזנטינית מרובת הכיפות - Cathédrale St-Front והמוזיאון המחוזי, אין סיבה מיוחדת להתעכב כאן יתר-על-המידה. פריגה משמשת בעיקר כבסיס ליציאה לטיולים וכמרכז גסטרונומי חשוב.

דווקא סרלה - Sarlat-la-Canéda - הקטנה יחסית, בחלק המעניין ביותר (השחור) של פריגור, היא העיר בה יעדיפו להשתכן מרבית התיירים. סרלה יפה ונעימה, עם רובע ציורי מימי-הביניים שהוכרז כאתר לשימור ואשר שימש תפאורה לאינספור סרטים. את הסיור במרכז ההיסטורי יש לבצע בהליכה רגלית וניתן לעקוב אחר השביל שסומן בחצים צהובים, על-ידי לשכת-התיירות. מטיילים המוגבלים בזמן, יוכלו לסור אל "מגדלור המתים" - אחד האתרים הייחודים של הישוב. בכל שנה נערכים כאן שני פסטיבלים מעניינים: בחודש יולי, מתקיים פסטיבל תיאטרון, ובחודש נובמבר פסטיבל סרטים.

אתרי מופת בולטים במחוז דורדון

האתר
המיקום

דמי כניסה

משך ביקור ממוצע
לילד
למבוגר
מערות לסקו
27 ק"מ צפונית לסרלה
10.40 €
16 €
45 דקות
20 ק"מ מזרחית לסרלה
5.50 €
9.50 €
45 דקות
10 ק"מ דרומית למערות לסקו
5.90 €
9 €
שעתיים
אמצע הדרך בין סרלה לבין בריב
6.50 €
12.50 €
שעה
קתדרלת סנט פרונט
כיכר קלוטר בעיר פריגה
חינם
חינם
30 דקות
35 ק"מ מזרחית לפריגה
5.50 €
8.20 €
שעה
עמק הווזר, צפונית לסרלה
4.90 €
9.50 €
45 דקות
ליד העיירה טרסון, מערבית לבריב
חינם
7.50 €
שעה ורבע
ליד Les Eyzies-de-Tayac
6.50 €
8 €
שעה וחצי
סמוך לארמון קומרק
5.30 €
7.80 €
שעה וחצי
מעט דרומית לעיר ברז'רק
3.75 €
7.50 €
45 דקות
48 ק"מ דרום-מזרחית לברז'רק
5.40 €
8.30 €
שעה
50 ק"מ מזרחית לברז'רק
6.40 €
9.90 €
שעה ורבע
60 ק"מ דרום-מערבית לבריב
5 €
8.75 €
שעה
בעמק הווזר, בלב הפריגור השחור
4.80 €
7.50 €
45 דקות

ברז'רק - Bergerac - בחלק הסגול של דורדון ונונטרון בחלק הירוק, הם שני ישובים עירוניים נוספים, הראויים לתשומת-לב ומצדיקים ביקור קצר. אגב, סירנו דה-ברז'רק המפורסם, לא ביקר מעולם בישוב שעל-שמו הוא קרוי. מבין הכפרים והעיירות רצוי שלא להחמיץ את Saint Jean de Côle בפריגור הירוק, וכן מספר עיירות מימי-הביניים, בדרום המחוז - באזור יפהפה, הקרוי "Pays des Bastides" - ובהן בולטות: Monpazier, Belvès הקסומה, Beynac, Biron, ובעיקר Domme היושבת על מצוק וממנה נשקף מראה נהדר של עמק הדורדון. העיירה הציורית La Roque Gageac היושבת במיקום דרמטי למרגלותיו של מצוק, 12 ק"מ דרומית לסרלה, זכתה לפני שנים אחדות בתואר היומרני: "העיירה היפה בצרפת" !

מרבית המערות והאתרים הפרהיסטוריים של פריגור, מרוכזים בסמוך לאפיקו של נהר הווזר - Vézère. מעל הכל, מצויה כאן מערת לסקו - Lascaux המפורסמת. המערה נחשפה בשנת 1940 בידי ארבעה נערים הרפתקנים, שיצאו לחפש מעבר מסתורי. המעבר היה אמור להוביל מגבעות לסקו, שבעיבורי הישוב Motignac, אל המבצר העירוני. הם אכן מצאו מעבר תת-קרקעי וזה הוביל אותם אל תוך המערה הכי מפורסמת בעולם, וכל השאר פרהיסטוריה...

קירות המערה מכוסים בציורי-קיר, בעיקר של חיות, שנוצרו לפני כ-17,000 שנה. למעשה, אין אפשרות לבקר במערה המקורית. בשל הנזק שעלול להיגרם לציורי-הקיר, החליטו השלטונות להעתיק את יצירות האדם הקדמון, אחד-לאחד, למערה סמוכה. ההעתק שהוא שילוב של מעשה אמן ושל עבודה מדעית, מצוי במערה התאומה: Lascaux II.

הסלע האדיר של סנט-קריסטוף ובו חצובה מעין מרפסת ענק באבן-גיר, הוא עוד אחד מהאתרים בהם התחבא האדם באותם ימים קדומים. ליד האתר מצוי הפארק הפרהיסטורי. עוד דרומה מכאן כדאי לבקר ב-Cap Blanc. על קיר אבן גולפו תבליטים של סוסים. המחשבה שהיצירה נעשתה בידי אנשים שחיו לפני למעלה מעשרת אלפים שנה, היא כמעט בלתי נתפסת. הסיורים המודרכים באתר זה מתקיימים בין אפריל לאוקטובר, בלבד.

מערת Font de Gaume עם ציורי הביזונים, נמצאת אף היא ליד הישוב Les Eyzies. בישוב עצמו ניתן להשלים את המידע בנוגע לעולם הקדום, במוזיאון המקומי - Musée National de la Préhistoire.

עוד מעט צפונה מאזור זה, נמצאת "מערת מאה הממותות" ליד הישוב Rouffignac. הסיור במערה זו מתבצע באמצעות רכבת חשמלית ועל-כן הביקור במקום אטרקטיבי במיוחד עבור מטיילים, שגם אנשים שנולדו במאה העשרים, נחשבים מבחינתם ל"אדם הקדמון".

אזור הפריגור מצטיין גם בשפע של מערות-נטיפים מרהיבות. ה- Grotte du Grand-Roc היא הגדולה והמרשימה שבין מערות אלו, לכל הפחות מבחינה גיאולוגית . המערה נמצאת במרכזו של צוק הצופה על עמק ה-Vezere, לא הרחק מהישוב Manaurie. ה-Gouffre de Proumeyssac, הידועה גם כ"קתדרלת הבדולח", היא המערה בעלת החלל הגדול ביותר. המקום מתאפיין בפעלולים טכנולוגיים. שימו-לב למופע האורקולי. מתחת לישוב דום קיימת מערה מעניינת וכך גם מערת וילאר - La Grotte de Villars.

כשמדלגים אלפי שנים קדימה ומתמקדים בתקופת ימי-הביניים ותחילת העת-החדשה, ובעיקר בימים של מלחמת מאה-השנים, מגלים במחוז דורדון עקבות בולטים ומוחשיים לפרק סוער בהיסטוריה הצרפתית. מלבד ישובי הביצורים (הבסטידים) שהוזכרו כאן למעלה, אפשר לבקר במבני-דת, ארמונות ומבצרים רבי-הוד.

מארמון קסטלנו - Château de Castelnaud תצפית נפלאה על העמק. הארמון הפופולארי כל-כך בקרב התיירים, מייצג נאמנה את תקופת ימי-הביניים. הסיור המודרך - באנגלית או בצרפתית, לפי בחירה -  יעיל ומקצועי וכן אפשר לחזות כאן בתצוגת כלי-נשק עתיקים. הכניסה לילדים עד גיל עשר, חינם. במרחק קצר מקסטלנו מצוי אחד המבנים הקסומים של פריגור. מדובר ב-Chateau Milandes שליופיו הרב ולתכולה המרתקת שהוא אוצר, נוספת ההילה של סיפור סינדרלה אודות הרקדנית האמריקאית ג'וזפין בייקר. בייקר שידעה ילדות עשוקה, ניצלה את הצלחתה המסחררת כאמנית, מיד לאחר הגעתה לצרפת, ורכשה את הארמון. במהלך השנים היא אימצה שנים-עשר ילדים מארצות שונות וניהלה משק בית צבעוני במיוחד. בנוסף, מתקיימות פה בכל יום, שתי תצוגות של צייד באמצעות בזים.

בסמוך למערות לסקו, מומלץ לסייר אל הארמון היפהפה של לוס - château de Losse ובקרבת הכרמים שהולידו את יין מונבזיאק המפורסם, באזור הלבן של פריגור, שוכן ארמון נהדר עם אותו שם - Château de Monbazillac. הארמון משלב במבנהו את סגנונות ימי-הביניים והרנסנס, באופן הרמוני. אינספור ארמונות נוספים מפוזרים במרחבי המחוז. בפריגור רצוי שלא להחמיץ את château de Puyguilhem ואת château de Jumilhac.

מרבית המבצרים והארמונות מוקפים בגנים מטופחים, אבל מספר גנים מתוכננים באופן יוצא-דופן. הבולט שבין גנים אלו - Eyrignac, מצוי 13 ק"מ מזרחית לסרלה והוא נחשב לאחד הגנים היפים באירופה המערבית. וליד הישוב Vezec הגנים המרהיבים של Marqueyssac טובלים בצבע ירוק עז.

פריגור ידועה גם בזכות המטבח המקומי והמטעמים הייחודיים לאזור. אניני-הנפש ואניני-הטעם לא יהיו בהכרח תמימי-דעים באשר לאופן בו מפטמים אווזים כדי להגיע למוצר ה-Foie Gras, שביחד עם פטריות הכמהין, מזוהה עם המקום. אחת המסעדות המשובחות של פריגור נקראת La Table du Pouyaud ואפשר למצוא אותה ביציאה הצפונית מפריגה ב- Champcevinel. המסעדה סגורה בימי ב'. גם מסעדת Auberge de la truffe בישוב Sorges מצדיקה ביקור מיוחד.

האווירה הפרובינציאלית-כפרית, עם החן הצרפתי הכל-כך פסטורלי, באה לידי ביטוי מהנה בעת השוטטות בשווקים האותנטיים, הפזורים במרחבי הדורדון. השוק של סרלה הוא המלהיב שבהם (פועל בימי ד' ובשבת), אך גם השווקים של פריגה  (בכל הימים) של רופיניאק (יום א') ושל מונפזייה (יום ה') מעוררים תיאבון.

מחוז דורדון מיוצג על-ידי המספר 24, מופיע במפה כאן למטה בצבע ורוד-אדום:

localisation du d?partement de la Dordogne sur la carte de France

*** תודה מיוחדת לאביב בר-משי, שסייע רבות, בהכנת דף-מידע זה.

מרחקי נסיעה מסרלה לה-קאנדה: לבריב 53 ק"מ, לברז'רק 73 ק"מ, לטול 100 ק"מ, ללימוז' 156 ק"מ, לטולוז 198 ק"מ, לבורדו 210 ק"מ, ללה-רושל 352 ק"מ, לליון 422 ק"מ, למונפליה 438 ק"מ, לנאנט 515 ק"מ, לפריז 544 ק"מ, לברצלונה 591 ק"מ, למארסיי 598 ק"מ, לשטרסבורג 814 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי ליפן. אנא התקשרו:

054-4701631

 

דורדון


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לחבל דורדון:


 

הטמפרטורות בסרלה, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

השווקים הכי יפים של אזור הדורדון

מתקיים בימים:

השוק נמצא בישוב:

שבת
Sarlat
ד' ושבת
Perigueux
ג' ושבת
Bugue
יום ה'
Terrasson
שבת
Mussidan
ימים ג', ו'
Brantome
ג' ושבת
Thenon
יום א'
Daglan
יום א'
Issigeac
יום ב'
Les Eyzies
ד' ושבת
Montignac
יום ו'
Souillac
שבת
Villefranche
שבת
Nontron
ג' ושבת
Beaumont

השעה עכשיו במחוז דורדון

----------- 

©

menu