האזור הקרוי "לב-אנגליה" נתחם בין המחוזות הצפוניים והדרומיים של אנגליה - משפילד (השייכת לחבל יורק) ועד אוקספורד - ומויילס במערב ועד מישורי הארץ המזרחיים. במושג: לב, אין האנגלים מתכוונים רק למיקום הגיאוגרפי של האזור, אלא בעיקר למשמעות ההיסטורית שלו ולעומק ה"אנגליות" שמוקרנת ממנו.

ניתן למצוא ב"לב-אנגליה" ערים תעשייתיות לצד עיירות קטנות, רוויות בחן בריטי טיפוסי. יש כאן ישובים היסטוריים וכפרים ציוריים. שייקספיר נולד באזור זה וכך גם קבוצות כדורגל מופלאות. שווקים מסורתיים אל מול כנסיות וטירות והכל, כיאה וכצפוי, טבול בצבעים ירוקים ואפורים.

העיר האקדמאית אוקספורד נמצאת 85 ק"מ, צפון-מערבה לבירה לונדון (מעט מחוץ לאזור האמור) והיא מוכרת במיוחד, בזכות האוניברסיטה העתיקה והמוסדות הצמודים אליה. אוקספורד העתיקה מכונה Carfax וממנה גם יוצא הרחוב המרשים High Street, אשר בינו ובין Broad Street מאוגדים מרבית הקולג'ים החשובים והכנסיות. שניים מבין האתרים יוצאי-הדופן של אוקספורד הם: הספריה האקדמאית של בודליאן - Bodleian Library ומוזיאון אשמוליאן - Ashmolean Museum. בהמשך הרחוב, בסמוך לאפיק נהר Cherwell, שוכנים הגנים הבוטניים, הקדומים ביותר בבריטניה.

בסמוך לאוקספורד מצוי אחד מתאי-השטח הפסטורליים באיים הבריטיים - The Cotswolds. בין גבעות פוריות ממוקמים ישובים קטנים, נטועים בקרקע בשורשיות מעוררת התפעלות ומשרים אווירה כפרית ונינוחה על המטיילים והנופשים, שימצאו פה אכסניות ובתים קטנים, המיועדים למגורים של מספר ימים. זהו יעד אידאלי עבור ישראלים תשושים המסתפקים בהליכה רגלית באוויר הצח, או ברכיבה על אופניים, בדרכים הצדדיות.

אתרי מופת בולטים בלב אנגליה

האתר
המיקום
מספר כוכבי מישלן
משך ביקור ממוצע
וודסטוק
3
3 שעות
קובנטרי
3
שעה
אוקספורד
2
45 דקות
אוקספורד
2
שעתיים
אוקספורד
2
45 דקות
טלפורד
2
שעה
מייפלדורהאם
1
שעה
ברפורד
1
30 דקות
סטרטפורד
1
45 דקות
אבינגדון
1
30 דקות
אוקספורד
1
שעה וחצי
קובנטרי
1
שעה

עוד בחלקה הדרומי של "לב-אנגליה", באזור גבעות קוטסוולדס: ארמון בלנהיים - Blenheim Palace, ליד העיירה וודסטוק. זהו מעון נסיכים מושלם, מאופיין בסגנון אקלקטי. הארמון מוקף גנים ירוקים רחבי-ידיים. עיר-המחוז גלוסטר - Gloucester והקתדרלה היפהפיה שלה. גני הרוקוקו של פנסוויק - Painswick, מעט דרומית לגלוסטר וכן טירת סדליי - Sudeley Castle, השוכנת מזרחית לכביש M5, באמצע הדרך בין בריסטול לברמינגהם.

ארצו של וויליאם שייקספיר משתרעת סביב עיר הולדתו סטרטפורד - Stratford-upon-Avon. כמעט הכל בעיר זו נועד כדי להנציח את המחזאי המהולל: הבית בו נולד, בית-הספר בו למד, הדירה של בתו וחתנו, הכנסייה בה דרך וכן הלאה. במחזות של שייקספיר ניתן לצפות גם בתיאטרון המלכותי שעל-שמו. התיאטרון יושב על גדת נהר Avon.

טירת Warwick נמצאת כ-20 דקות נסיעה מסטרטפורד.

ברמינגהם, שניה רק ללונדון בגודלה, בלב-לבו של האזור, היא כרך ענק נטול-חן. זוהי אולי העיר המזוהה ביותר עם התעשייה הכבדה של בריטניה וככזו היא איננה מעוררת תשוקה בקרב מרבית המטיילים. יש כאן מרכז ימי מעניין ומוזיאון אמנות חשוב - Central Museum. כדאי גם לשים-לב לרובע התכשיטים ולמוזיאון שבו וכן לשוק האיכרים. אוהבי השוקולד יוכלו לערוך ביקור במפעלים של שוקולד קדבורי - Cadbury.

קובנטרי - Coventry, שהיא למעשה עיר לווין לברמינגהם, התפרסמה הן בזכות הליידי גודיבהוהן בשל ההפצצות הקטלניות שהיא ספגה במהלך מלחמת-העולם-השניה ובעקבותיהן נכתשו מרבית המבנים ההיסטוריים שבתחומיה. עקבותיה של הגברת האמיצה שרכבה עירומה על גבו של סוס ברחובות קובנטרי, נותרו רק באגדות וכיום ליידי גודיבה מופיעה במרכז העיר בדמותו של פסל. הקתדרלה העתיקה, שאף היא נהרסה על-ידי חיל האוויר הגרמני, נבנתה מחדש על חורבות המבנה הישן.

בחלק המערבי של "לב-אנגליה", על גבולה של ויילס, במחוזות הקסומים: הירפורדשייר - Herefordshire ושרופשייר - Shropshire פזורות עיירות חביבות להפליא, שקירות בתיהן הקטנים נתמכים על-ידי קורות-עץ עבים. השווקים הכפריים והטירות הצנועות, כמו גם הכנסיות המקומיות, מוסיפים נופך רומנטי לאזור זה של אנגליה.

גם העניין הגסטרונומי מפותח כאן באופן יוצא-דופן... ומסעדות רבות מגישות אוכל לאניני-טעם, מלווה בסיידר המפורסם של הירפורדשייר. הישוב לודלו, שמלבד ארמון וטירה יפים כשלעצמם, מציע לאורחיו לפחות שלוש מסעדות נפלאות, שאפילו מדריך מישלן המחמיר, יוצא מגדרו בתארו את סגולותיהן. מדובר במסעדות: Hibiscus, Mr Underhill’s, ו-The Merchant House.

האתר של Ironbridge - גשר הברזל הראשון בעולם, שחוצה ערוץ מרהיב - זכה להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו. העיירה הסמוכה ביותר לאתר היא טלפורדסיור אל הגשר וסביבותיו, מצדיק הקצאה של מספר שעות. לא כדאי להחמיץ ביקור גם בעיירת-השוק שרוסברי - Shrewsbury.

אם נתעלם מהעובדה שמוצאו של רובין-הוד האגדי, מן העיר נוטינגהאם, אין טעם להכביר במילים אודות הערים התעשייתיות: נורתהמפטון, לסטר ונוטינגהאם.

לעומת זאת, העיר לינקולן והמחוז הקרוי על-שמה - Lincolnshire, אוצרים בקרבם מספר אתרים מעניינים ובהם מגדלי הקתדרלה בת 900 השנה הנראים למרחק רב. כמו-כן המצודה של ויליאם הכובש, על גבעה בתוך העיר, מעניקה תצפית פנורמית יפה. בלינקולן, קיים גם מוזיאון המציג תמונה נרחבת אודות חייהם של בני לינקולנשייר.

בצפונו של האזור, מצוי הפארק הלאומי Peak District National Park. במרכז הפארק כדאי לסור אל המבנה ההיסטורי של Chatsworth.

לבה של אנגליה נתון כמובן גם לקבוצות הכדורגל המפוארות שמייצגות את האזור. ראשית, אסטון-וילה, ווסט-ברומיץ ו-וולבס, מפרוורי העיר ברמינגהם, שלוש מ-12 הקבוצות שהופיעו בליגה, עוד בעונתה הראשונה, בשנת 1889. גם דרבי, נוטס קאונטי וסטוק סיטי, כולן שייכות לאותו אזור, השתתפו באותה עונה היסטורית. קבוצות כדורגל פופולאריות נוספות מ"לב-אנגליה" הן: נוטניגהם פורסט, לסטר, ברמינגהם-סיטי וקובנטרי-סיטי.

ומשחק הרוגבי, שמו בא לו מן העיירה רוגבי - Rugby, השוכנת ק"מ ספורים מזרחית לקובנטרי. כיום עומד במרכז הישוב, פסל ארד של נער האוחז בכדור רוגבי.

מרחקי נסיעה מהעיר אוקספורד : לסווינדון 48 ק"מ, ללוטון 76 ק"מ, לקובנטרי 94 ק"מ, ללונדון 97 ק"מ, לבריסטול 116 ק"מ, לנוטינגהאם 165 ק"מ, לקארדיף 169 ק"מ, למנצ'סטר 257 ק"מ, לליברפול 274 ק"מ, ליורק 298 ק"מ, לאדינבורו 586 ק"מ, לאינברנס 838 ק"מ.

054-4701631

 

 

לב-אנגליה

Heart

of England


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים ללב אנגליה:
האתר הרשמי של לשכת-התיירות האנגלית,.
מפה של מרכז אנגליה.
שדה התעופה של ברמינגהם.
תחזית מזג-אוויר לעיר ברמינגהם.
מדריך פרומר'ס: Frommer's guide: Cotswolds.
מדריך בתי-המלון של "לב-אנגליה".
מוזיאון Ironbridge.
Newstead Abbey ליד נוטינגהם.
המוזיאונים של העיר לסטר.
לב-אנגליה באתר ויקיפדיה.
מזג-האוויר בקובנטרי, ברגעים אלו ממש: 

מה השעה עכשיו בלונדון ?

 

 

 

©

 

menu