לאחר יום או יומיים של נסיעה בנופיה של אירלנד, יישמעו המלים מהסיפור הקצר של יהונתן גפן, משעשעות ומתאימות במיוחד. זהו הסיפור על האיש הירוק: יום אחד, קם האיש הירוק בבוקר ירוק, נעל נעליים ירוקות, לבש חולצה ירוקה ומכנסיים ירוקים. על ראשו חבש כובע ירוק ויצא החוצה. האיש הירוק נכנס לאוטו הירוק שלו ונסע בכביש הירוק. מצד אחד של הכביש ראה האיש ים ירוק ומצד שני המון פרחים ירוקים. זה היה יום יפה, והאיש הירוק שמח ושר שירים ירוקים ועישן סיגריה ירוקה עם עשן ירוק.

הרפובליקה האירית היא מדינה בת כ- 3.8 מליון תושבים. שטח האי כולו כ 84,500 קמ"ר. האי מחולק בין אירלנד הצפונית, ששטחה כ-13,500 קמ"ר והיא מהווה חלק מהממלכה הבריטית המאוחדת ואירלנד-הדרומית שהיא מדינה עצמאית. אירלנד הפכה במאי 2015 למדינה הראשונה בעולם, שבה אושרו נישואין חד-מיניים. על רקע היותה של אירלנד מדינה עם אוריינטיציה קתולית ושמרנית, מדובר באירוע דרמטי, בקנה מידה היסטורי.

שדה-התעופה של דבלין נוח ונעים יחסית, והוא מכיל את כל השירותים המקובלים, כנהוג בשדות מרכזיים באירופה. לכל חברות השכרת-הרכב הגדולות דלפקים באולם הנכנסים ומרביתם פתוחים עד שעה 11 בלילה. מחיר נסיעה במונית למרכז העיר, נע סביב 25 €. שירות האוטובוסים מנמל התעופה יעיל ועלות כרטיס נסיעה כ-6 €.

ניתן כמובן ללון בבתי-מלון רגילים באירלנד, אך הלינה בצימרים המטופחים זולה יותר, נעימה וגם מקרבת את התייר לאורח-החיים המקומי. אפשר להזמין את הצימרים מראש, בעזרת אתרי האינטרנט או באמצעות סוכני-הנסיעות ואפשר גם לקחת סיכון - בשם הספונטניות - ופשוט לתור אחר הצימר המתאים תוך כדי השהות במקום, מתוך תקווה שימצא לפחות אחד כזה פנוי (בחודשים יולי-אוגוסט, ההימור עלול להיות מופרז). אפשרות נוספת ללינה היא באתרי הקמפינג.

הערים הגדולות באירלנד

העיר
מספר תושבים
כמות גשם שנתית
מרחק מבלפסט
אתר בולט
1,173,500
714 מ"מ
167 ק"מ
208,100
1,228 מ"מ
428 ק"מ
94,800
977 מ"מ
336 ק"מ
79,500
1,156 מ"מ
327 ק"מ
53,900
1,021 מ"מ
333 ק"מ
41,000
790 מ"מ
119 ק"מ
39,800
758 מ"מ
154 ק"מ
39,200
915 מ"מ
83 ק"מ

דבלין בירת הרפובליקה האירית מונה למעלה ממיליון תושבים. בעיר מרכזי בילוי רבים והיא מצטיינת במספר רב של מוזיאונים, כשאחד הבולטים שבהם הוא מוזיאון הסופרים - Dublin Writers Museum השוכן בבניין נפלא. דבלין יכולה להתחרות עם פאריס ועם סנט פטרסבורג על תואר העיר שהעניקה לעולם את מספר הסופרים המהוללים הרב ביותר. בין השמות של הדבלינאים מופיעים: ג'יימס ג'ויס, אוסקר ווילד, ג'ונתן סוויפט, ג'ורג' ברנרד שאו,וויליאם ב. ייטס , סמואל בקט ועוד. למתעניינים, קיים גם מרכז ע"ש ג'יימס ג'ויס בכתובת: 35 North Great George's Street. בית ילדותו של אוסקר ווילד נמצא ב: 2 Merrion Square.

בדרך מדבלין אל העיר גלוואיי - Galway נמצא אתר מעניין מראשית ימי הנצרות באירלנד, זהו מתחם המנזרים של קלונמנקואז - Clonmacnoise. הסיור באתר כולל, בין השאר, תצפית על נהר השנון ותצוגה אור-קולית הסוקרת את התפתחות האזור.

גלוואיי בירת מערב אירלנד, משמשת כשער הדרומי לאחד האזורים המרתקים באירלנד: אזור הקונמרה ושמורת הטבע שלו (Connemara National Park). הביקור באזור נעשה באמצעות כביש טבעתי ובו מספר אתרים מעניינים כגון מכרות הכסף, מנזר וגני קליימור - Claymore, העיר קליפדן - Town of Clifden, "דרך השמיים" ועוד. יש לקחת בחשבון יום שלם לסיור בכל האתרים של נפת קונמרה. בחודש יולי נערך בגלוואיי פסטיבל אמנות מרתק. הפאב החביב על צעירים בני-המקום וכן על תרמילאים הנו: The King's Head Pub. בגלוואיי ממוקמת אחת המסעדות הטובות באירלנד כולה: Aniar Restaurant.

דרומית לעיר גלוואי נמצא חבל ארץ מעניין נוסף - אזור הבוראן - Burren זהו שטח קרסטי בעל צורות נוף מיוחדות, מערות נטיפים, בעלי חיים וצמחיה ייחודית. באזור זה אחד האתרים המרהיבים באירלנד: צוקי מוהר - Cliffs of Moher. צוקים זקופים אלו נושקים לאוקיינוס האטלנטי. לאורך שפת המצוק טיילת ומגדל עם תצפית לעבר הצוקים. גלי הים המתנפצים לסלעים, השחפים ושאר עופות-הים מקנים למקום את קסמו המיוחד.

העיר לימריק - Limerick שוכנת במערב המדינה על שפכו של נהר השנון. צפונית לעיר מוזיאון פתוח המציג את בתי המתיישבים באזור בתקופת ימי-הביניים ולאחריהם וכן דוגמה לטירה ששימשה את אצילי המחוז.

בדרך לדרום המדינה אפשר לנוח בעיירה אדאר - Adare, עיירה קטנה וחביבה שבסביבתה אטרקציות תיירותיות שונות. בדרום-מערב אירלנד אתרי תיירות רבים הנמצאים סביב הערים קילרני - Killarney וטראלי - Tralee. מערים אלה ניתן לצאת לשני מסלולי נסיעה בנופים נהדרים, המקיפים לשונות יבשה הנקראות טבעת קרי - Ring of Kerry וטבעת דינגל. הסיור בכל אחד מהאזורים אורך כחצי יום, אליו אפשר להוסיף חצי יום ביקור בפארק קילארני ובבית מאקרוס עם הגנים המקיפים אותו. בעיר טראלי כדאי לבקר במוזיאון המקומי, המציג את התפתחות החיים באזור מתקופת האדם הקדמון ועד לימינו, ובתערוכה המדמה סמטאות עיר מתקופת ימי הביניים על שלל הדמויות הצבעים והקולות מתקופה זו. המבקרים בעיר לקראת סוף אוגוסט יוכלו ליהנות מפסטיבל בינלאומי הנקרא Rose of Tralee.

בדרום אירלנד שוכנת קורק, העיר השלישית בגודלה במדינה כולה, אחרי דבלין ובלפסט ותשעה ק"מ צפונית-מערבית לה, מצודת בלארני - Blarney Castle בה אבן בלארני, המזכה על-פי המסורת, את המנשק אותה, בכושר ביטוי מעולה.

במזרח המדינה, כ-30 קילומטר מערבית לדבלין ליד העיר קילדר - Kildare אפשר לבקר באתר הגנים היפניים .

העיר בלפסט אשר שימשה כאחת הזירות הגועשות, בעימותים בין קתולים לפרוטסטנטים, עדיין סובלת מדימוי יוקד דם, אבל בתקופה האחרונה, בעקבות הסכמי השלום, היא הפכה ליעד מעניין גם עבור תיירים, אם-כי אין בעיר האפרורית הזו אתרים אטרקטיביים במיוחד. בדומה לערים תעשייתיות בצפון אנגליה, גם בלפסט עגמומית ומכונסת בעצמה. עושה רושם שהתושבים מעדיפים לבלות את זמנם בפאבים המקומיים, יותר מאשר בכל מקום אחר. מבין המקומות הראויים לציון, כדאי להזכיר את בית העירייה בכיכר המרכזית - Donegall Square ובית האופרה. כדאי לשים-לב למסעדה המעולה: Deans ברחוב הווארד.

מה המרחק מדבלין ? לבלפסט 167 ק"מ, לווטרפורד 171 ק"מ, ללימריק 202 ק"מ, לגלוואיי 209 ק"מ, לקורק 253 ק"מ, לליברפול 271 ק"מ, למנצ'סטר 321 ק"מ, ליורק 323 ק"מ, לגלזגו 378 ק"מ, לנוטינגהאם 401 ק"מ, לקארדיף 442 ק"מ, לאדינבורו 453 ק"מ, לבריסטול 469 ק"מ, ללונדון 548 ק"מ.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים למזרח-הרחוק:

054-4701631

 

אירלנד

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאירלנד:
אתר האינטרנט הרשמי של משרד התיירות האירי
מפה אינטראקטיבית של אירלנד
ועוד מפה
מזג-אוויר באירלנד
מדריך עולמי של ynet
אירועי תרבות באירלנד
מדריך הבילויים של דבלין: Time Out
דבלין: National Gallery
מלונות דבלין
האתר של עיריית דבלין
אירלנד באתר ויקיפדיה
אירלנד באתר לונלי פלנט
אתרי מורשת באירלנד
כדורגל באירלנד
אודות צפון-אירלנד
שירותי מעבורות לאנגליה ולצרפת
בירה גינס
שגרירות ישראל באירלנד

השעה כעת באירלנד:

 

מזג-האוויר בדבלין, ברגעים אלו ממש: 

The Weather Network

תאונות דרכים

דירוג המדינות החברות ב-OECD לשנת 2015 (מספר הרוגים על כל מיליון תושבים):

מיקום
המדינה
מספר הרוגים
1
נורבגיה
22.5
2
מלטה
25.5
3
שבדיה
26.4
4
אנגליה
27.7
5
שוויץ
30.5
6
אירלנד
35.8
7
ספרד
36.4
8
הולנד
36.7
9
יפן
38.3
10
ישראל
38.4
11
גרמניה
42.5
12
איסלנד
48.4

 

©

menu