השם פיימונטה, שפירושו: "למרגלות ההרים", מתאר באופן ציורי וקולע את חבל הארץ שבצפון-מערב איטליה. שולי החבל, על גבול צרפת, מתנשאים למרומים, עם מספר פסגות אלפיניות החוצות את קו 3,500 מ'. כך גם חלקה הדרומי של פיימונטה, נתחם על-ידי רכס הרי האפנינים הליגוריים. מכאן ומשם גולשים מדרונות ההרים אל הגבעות ואל השפלה הפוריה, שיובליו של נהר הפו חורצים את אדמתה.

חבל פיימונטה, המחולק לשמונה פרובינציות: משתרע על-פני 25,000 קמ"ר והוא מונה מעל ארבעה מיליון תושבים. זהו אחד האזורים העשירים והמתועשים באיטליה. אם בעבר נודעה פיימונטה בשדות האורז ובכרמים שלה וכן בגידולי הבקר, כיום עיקר המוניטין שלה קשורים במפעלי-הענק ובהם כמובן בולטים המפעל של מכוניות פיאט בטורינו וזה של אוליבטי, באיוורה - Ivera.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר ורונה:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/cityeu/verona.php

ורבניה - Verbania היא הפרובינציה הצפונית ביותר ולה גבול ארוך עם שוויץ. המעבר בין שתי המדינות יכול להתבצע בין-היתר, דרך מנהרת סימפלון המיתולוגית. בוורבניה נמצא האגם השני בגודלו בכל איטליה, הוא לאגו מאג'ורה - Lago Maggiore, המשותף לפיימונטה וללומברדיה. חופי האגם משמשים כבר מאות שנים כאתרי נופש לעשירי אירופה, אם-כי עבור תיירים זרים, שאין להם בית קייט באחד הישובים הקטנים שליד הלאגו, העניין המרכזי יהיה דווקא באיים הקטנים שבאגם: Isola Bella, Isola Madre, Isola dei Pescatori.

אגם נוסף השוכן מעט מערבה מכאן, נקרא לאגו ד'אורטה - Lago d’Orta ובימי החורף הצלולים, התפאורה הנשקפת מבתי-המלון הסמוכים למימי האגם, נראית כמו גלויה קיטשית במיוחד.

בדרומו של לאגו מאג'ורה שוכנת העיר הקטנה ארונה השייכת כבר לפרובינציית נוברה - Novara. ארונה היא אחד הישובים העתיקים באזור והיא מתאימה כבסיס-יציאה לטיולים בשטח. גם ללאגו ד'אורטה נגיעה בפרובינציה זו -  וכאן בקצהו הדרומי נמצא האי המופלא של סן-ג'וליו - San Giulio.

העיר נוברה מרוחקת 50 ק"מ בלבד ממילנו והיא מונה מעל מאה אלף תושבים. הישוב עבר תחת ידיהם של שליטים רבים במהלך ההיסטוריה ועניין זה ניכר בסגנונות הבניה השונים. כיפתה החשופה של הבזיליקה של סן-גאודנזיו המתבלטת למרחקים היא סמלה של נוברה.

כאשר נוסעים דרום-מערבה על כביש מספר R11 מגיעים כעבור כחצי-שעה לעיר ורצ'לי - Vercelli שנודעה בעבר בזכות היותה מרכז לסחר באורז הריזוטו. הבזילקה של סנט אנדראה - Sant’Andrea, היא המונומנט הבולט של המקום. הפרובינציה של ורצ'לי חופנת בתוכה את זו של ביאלה, המשופעת במוקדי עליה-לרגל לצליינים הקתולים.

בשיפולי ארץ הגבעות, שוכנת ביאלה העיר. כאן נמצאת קתדרלה גותית שנבנתה בתחילת המאה ה-15 על שרידיו של מבנה רומי עתיק. אבל הנקודה המעניינת ביותר לביקור, במחוז זה, היא אורופה שבה 19 בתי-תפילה מקודשים.

אקי טרמה - Acqui Terme נמצאת בפרובינציה הדרומית של אלסנדריה, בסמוך למעיינות-חמים בעלי סגולות מרפא והיא משמשת כאתר נופש ומרגוע. מלבד המעיינות כדאי להציץ כאן, גם אל הפיאצה של הדואומו, המצודה מימי-הביניים והבזיליקה של סן-פיאטרו. אובדה השכנה ממזרח, שוכנת על מזלג הנהרות אורבה וסטורה, למרגלות האפנינים ולא הרחק מגנואה, בירת ליגוריה. בחיבור הדרומי בין פיימונטה לליגוריה כדאי לבקר בפארק יפהפה - Marcarolo. אובדה היוותה בעבר צומת-דרכים מרכזי  וחשיבותה ההיסטורית גדולה. גם העיר אלסנדריה עצמה, בנויה בצלן של גבעות-מונפרטו - Monferrato. אלסנדריה משמשת למרבית המטיילים כעיר-מעבר ולכן מלונותיה חשובים יותר מאתריה, אבל אם בכל-זאת מתעקשים, אפשר לבקר בקתדרלה המקומית, בכנסיית סנטה-מריה ובמבצר.

בדרך בין מפרץ גנואה לבין הרי האלפים, בין אלסנדריה לבין טורינו, צפונית לעיר אסטי, בישוב האפרורי קסלה מונפרטו - Casale Monferrato מתבלט בפאר קישוטיו, בית-הכנסת העירוני שהיה עד ימי-מוסוליני האפלים, גאוותם של יהודי פיימונטה. זהו אחד מבתי-הכנסת היפים באירופה ויש האומרים, בעולם כולו. בית-הכנסת פתוח לקהל בימי א'. בימים אחרים יש לתאם הביקור מראש.

האזור של אסטי מוקף שדות תירס וחמניות וכן כרמים ציוריים ואפשר ללון באחד המלונות הקטנים בעיירה כלשהי וליהנות מאווירה פסטורלית, נטולת מטרות קונקרטיות, רצוי עם כוס ספומנטה - היין המקומי התוסס, שאיכותו היא שם דבר באיטליה כולה.

מחוז קואנו - Cueno הדרומי מצדיק גיחה קצרה בזכות השמורה האלפינית - Parco delle Alpi Marittime הנושקת לגבול צרפת. גם גבעות לנגה העגלגלות והעיר אלבה (Alba) שבמרכזן, עשויות להיות תחנה משובבת נפש.

טורינו, בירת חבל פיימונטה, מזוהה בעיקר עם התעשיות הכבדות, בהן היא מצטיינת - ובהשוואה בלתי-נמנעת מול מילנו, הכרך הצפוני הנוסף, היא מצטיירת כפחות אטרקטיבית וזוהרת. למרות שיש מידה של צדק בדימוי הבלתי מחמיא הזה, אין לזלזל בטורינו כיעד תיירותי בעל מוקדי משיכה מעניינים  ובעיקר כעיר אירופאית המתהדרת באופי ייחודי.

שדה-התעופה הבינלאומי של טורינו נמצא כ-15 ק"מ צפונית למרכז העיר. מלבד המוניות, שעלותן יקרה באופן יחסי, קיים גם שירות אוטובוסים יעיל המחבר בין מרכז העיר לבין השדה.

פיאצה סן-קרלו היא הכיכר היפה של העיר, אשר תוכננה ונבנתה באמצע ה-17. במרכז הכיכר, פסלו של עמנואל פיליברטו, רכוב על סוס. בחלקה הדרומי של הפיאצה שתי כנסיות מרשימות: סן-קרלו וסנטה קריסטינה.

התכריכים המפורסמים, שעל-פי האגדה השתייכו לישו הנוצרי, נמצאים בקתדרלה של סן-ג'יאובני - Cattedrale di San Giovanni, צפונה לפיאצה סן-קרלו.

טורינו היא גם עיר של מוזיאונים וגלריות, בהם Museo Nazionale del Risorgimento וכן המוזיאון עם האוצרות הבלתי-נדלים, מימי מצרים העתיקה - Museo Egizio. בסמוך למוזיאון המצרי, אחת הגלריות לאמנות המרשימות של איטליה (Galleria Sabauda).

אבל מעל הכל, כדאי ליהנות בטורינו משפע המסעדות והחנויות, מחיי הלילה העשירים, מרחובות הסגורים לתנועת כלי-רכב, ממעברים מקומרים ומאווירה אירופאית, צפון-איטלקית.

בחלקו הצפוני של מחוז טורינו, צמוד לחבל של עמק האוסטה - Valle d'Aosta, משתרע על-פני שטח נרחב הפארק המופלא Parco Nazionale del Gran Paradiso. זהו מתווה נוף הררי עם צמחיה עשירה ושבילי הליכה בנוף מרהיב (מתאים לימי הקיץ בלבד).

הדרך מצרפת לעבר טורינו חולפת בעמק סוסה - Val di Susa ומאפשרת תצפית פנורמית נהדרת. לאורך העמק שזורים ישובים יפים ובהם גם אתרי הסקי של האלפים הפיאמונטיים כשהמוכר שבהם הוא ססטרייר - Sestriere. מיטבי-לכת יוכלו לטפס במדריגות התלולות אל מנזר סן-מיקלה הממוקם כך שהתצפית ממנו עוצרת את נשמתו של המטייל, בעודו קופא מקור במרומי הרי האלפים באזור זה של עמק סוסה.

אתרי מורשת מוכרזים של אונסקו בפיימונטה

האתר
מיקום
מרחק מטורינו
כ-75 ק"מ דרומית לטורינו
טורינו וסביבותיה
מעון הצייד הנפלא של סטפוניג'י, נמצא כ-11 ק"מ דרום מערבית למרכז טורינו
ההר הקדוש בלמונטה
נפת ולפרגה
42 ק"מ צפונית לטורינו
ההר הקדוש סרלונגה די קראה
נפת סרלונגה
66 ק"מ מזרחית לטורינו
ההר הקדוש גולגולתא
סמוך לעיר דומודוסולה
170 ק"מ מזרחית לטורינו
ההר הקדוש של השילוש הקדוש
בסמוך לאגם מאג'ורה
156 ק"מ צפון-מזרחית לטורינו
ההר הקדוש של הבתולה באורופה
ליד העיר ביאלה
84 ק"מ צפונית לטורינו
ההר הקדוש סן פרנצ'סקו
משקיף על אגם אורטה
125 ק"מ צפון-מזרחית לטורינו
ההר הקדוש "ירושלים החדשה"
נפת ורצ'לי
116 ק"מ צפון-מזרחית לטורינו

 

מרחקי נסיעה מטורינו: לריבולי 20 ק"מ, לאסטי 56 ק"מ, לנוברה 97 ק"מ, לאלסנדריה 107 ק"מ, למילאנו 142 ק"מ, לגנואה 171 ק"מ, לברגמו 210 ק"מ, לברשיה 227 ק"מ, לג'נבה 248 ק"מ, לניס 280 ק"מ, לורונה 302 ק"מ, לבולוניה 338 ק"מ, למארסיי 370 ק"מ, לפירנצה 401 ק"מ, לונציה 405 ק"מ, לאנקונה 542 ק"מ, לאסיזי 583 ק"מ, ללובליאנה 626 ק"מ, לרומא 669 ק"מ, לנאפולי 871 ק"מ.

 

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

פיימונטה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לפיימונטה:
אתר האינטרנט הרשמי של חבל פיימונטה.
מפה  של פיימונטה.
מפת השמורות של פיימונטה.
ויקיפדיה: פיימונטה.
לונלי פלנט : פיימונטה.
טריפאדוויזר: פיימונטה.
המטייל: פיימונטה.
כתבה שפורסמה ב-ynet: מסע אל חבל פיימונטה.
הזמנת מלונות בחבל פיימונטה.
תחזית מזג-אוויר לעיר טורינו.
פיימונטה: אלבום תמונות.
קבוצת הכדורגל של טורינו: יובנטוס.
ראו כתבה גם על: אומבריה.
ראו כתבה גם על: סרדיניה.

הטמפרטורות בטורינו, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

 

השעה כעת בטורינו:

הישובים הגדולים בפיימונטה

1

טורינו

891,000
2
נוברה
104,000
3
אלסנדריה
94,200
4
אסטי
76,700
5
מונקליארי
57,300
6
קונאו
56,800
7
קולניו
50,000
8
ריבולי
47,800
9
ניקלינו
47,500
10
סטימו
46,900

-----------

©

menu