וינסנט ון-גוך, כאשר צייר את שדה החמניות המפורסם שלו תוך כדי שהוא נושם את ריח הלבנדר שנושאות רוחות המיסטרל הדרומיות, הבין כניראה את מה שמאות אלפי תיירים הבינו למעלה ממאה שנה מאוחר יותר, שיופיו של חבל פרובנס יכול להיות משגע...

שדה-התעופה של מרסיי הוא שער הכניסה המרכזי לבאים מהארץ ישירות לפרובנס. למרסיי, השוכנת לחופי הים התיכון, יש גם את אחד הנמלים החשובים באירופה וניתן להגיע אליה בהפלגה. בעיר מספר מוזיאונים מעניינים, רובע עתיק הקרוי "פנייה" (Quartier Du Panier) ובו בין היתר בניין העירייה וכן מבנים נוספים שנותרו מתקופות קדומות. אפשר לערוך מכאן שייט למבצר איף שהתפרסם בזכות הרומן של אלכסנדר דיומא: "הרוזן ממונטה קריסטו". משדה-התעופה מוביל כביש, דרך העיירה ויטרול היישר לאקס-אן-פרובנס - Aix en Provence. השכונות העתיקות של אקס נשמרו באופן נפלא. העיר מצטיינת במספר רב של מזרקות ובכיכרות יפות והיא מתאימה לטיולים רגליים נינוחים. הצייר האימפרסיוניסטי סזאן  נולד וחי כאן והאטליה שלו הוא אחד מאתרי הביקור המעניינים של אקס. בנעוריו התרועע סזאן עם חבר קרוב, בן המקום גם הוא, אחד אמיל זולה שמו. על העיר משקיף הר סנט ויקטואר.

כשנוסעים צפונה מאקס, דרך הישוב פיירול - Peyrolles ועולים על כביש נסיונל 96, מגיעים כעבור פחות משעה למנוסק - Manosque וכאן חורגים בקילומטרים אחדים מאזור ווקלוז... ומשם מערבה אל שמורת הרי הלוברון. הנסיעה המופלאה והמרגיעה בכבישים הצרים של פרובנס, בנופים פסטורליים, בין הכפרים ושדות האחו היא בעצם אחת הסיבות הטובות להגיע לחבל ארץ זה. למען האמת, מסלול הנסיעה, יהיה אשר יהיה, יוביל למקומות מרוממי נפש, והדרך בה בוחרים לנוע, תהיה כמעט תמיד מוצלחת - ובלבד שהנוסעים יקפידו להיות נטולי רוח-משימה וינהגו כמצופה מהם, כלומר: יקנו מבעוד מועד לחם בגט טרי, בקבוק יין פשוט וגבינות שונות, ויעצרו בדרך לסעודה ממושכת שתסתיים קרוב לוודאי בהבטחה הבנאלית, שביום מן הימים חייבים לבוא לכאן ולשכור בית באחד הכפרים הנהדרים האלו, וממש לגור ולחיות פה תקופה ממושכת, כמו שעשה הבריטי ההוא פיטר מייל שכתב את הספר: "שנה בפרובנס".

שמורת לוברון - Le Luberon, משתרעת לאורך של 55 ק"מ והיא מוקפת כפרים אחדים ועיר קטנה בשם אפט - Apt, המצדיקה חניה ממושכת. השמורה חצויה לשניים על-ידי כביש D943. נקודת התצפית המרשימה והמלהיבה בלוברון היא Mourre Negre. בסמוך לאפט, שוכן הישוב Roussillon המצטיין בבתים הצבועים בצבעי אדמה. בפאתי הישוב ניתן לטייל במרבצי האוכרה - מהגדולים בעולם. והנה מגיעים אל העיירה הקסומה גורד - Gordes, הנמצאת בסמוך לכביש הקטן D2. זהו ישוב מבודד השוכן בחלקה הדרומי של רמת ווקלוז ובתי האבן העתיקים שלו בנויים על שפת מצוק. צפונית לגורד ממוקם מנזר Abbe de Senanque. לא הרחק מכאן, מתבלטת ביופיה העיירה שבה נובע המעיין המפעפע של ווקלוז. במקום מצוי בית-חרושת לייצור נייר, הפועל בשיטות מסורתיות.

לפני שמגיעים לעיר הגדולה והמרכזית אביניון - Avignon, מומלץ במיוחד להגיח אל הישובים הקטנים והציוריים של השמורה, רובם ככולם משתרעים דרומית לכביש N900: Menerbes, Oppede, Lacoste, Bonnieux, Lourmarin.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על חבל לנגדוק-רוסיון:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/europe/gard.php

ילדי צרפת כולם, מדקלמים את השיר העממי (Sur le pont d'Avignon) על גשר אביניון, גשר סנט-בנזה - Pont Saint-Benezet, אשר נבנה במאה ה-12 מעל נהר הרון, בצפון מערב העיר והוא אחד מבין מספר אתרים יוצאים מהכלל של מקום זה, כשהבולט שבהם הוא ארמון האפיפיורים, שריד מפואר לתקופה בה מושבו של הכס הקדוש נדד מרומא לאביניון והפך אותה לבירת הנצרות של ימי-הביניים. הארמון נחשב למבנה הגותי הגדול ביותר באירופה. ניתן לסייר ב-25 חדרים שונים בתוך המבנה וכדאי להתמקד בחדרים האישיים אשר שימשו את האפיפיורים. אביניון מחוברת באמצעות רכבת ה-TGV המהירה לפאריס ויש לה גם שדה-תעופה קטן. בכל שנה בחודש יולי נערך כאן במשך שלושה שבועות פסטיבל לתיאטרון חוצות, המושך אליו המונים.

בקרפנטרה - Carpentras, הנמצאת 25 ק"מ מאביניון הוקם בית-הכנסת הראשון של צרפת והיה בתחומיה גטו יהודי עד המהפכה הצרפתית. לפני שנים אחדות התעוררה סערה עצומה סביב  חילולם של קברים יהודים בקרפנטרה. בימי א' בכל שבוע מתקיים שוק מיוחד בעיירה השכנה איל-סיר-לה-סורג - L’Isle-Sur-La-Sorgue. צפונה מכאן מתנשא הר ונטו - Mont Ventoux לגובה של 1909 מ' - זוהי הפסגה הגבוהה ביותר בחבל פרובנס. ההר ידוע במסלולים מפרכים ומעוררי עניין עבור רוכבי אופניים והוא משמש כנקודת סיום לאחד הקטעים הקשים ביותר בטור דה פראנס. בין ההר לרמת ווקלוז נמחץ ערוץ נסק - Nesque המתאים למטיילים מיטיבי לכת. אפשר גם לנהוג ברכב לאורך הערוץ על כביש D242.

וזון-לה-רומן - Vaison-la-Romaine בצפון המחוז, עם היסטוריה מתקופת הרומאים. הרובע המשוחזר מימי-הביניים ממוקם במעלה גבעה ובו גלריות ובתי-קפה. הטיפוס במדרגות הרבות המובילות אל הרובע מסתבר כמשתלם כאשר מגיעים לארמון המבוצר של נסיכי טולוז.

עיר נוספת, עם היסטוריה עמוסה מהתקופה הגאלו-רומית היא אוראנז' - Orange. האמפיתיאטרון המופתי הוא גולת הכותרת של הביקור בעיר. מכאן מדרימים, חוצים את נהר הרון ומגיעים לפון-די-גאר - Le Pont du Gard, המהווה את אחת האטרקציות התיירותיות של דרום צרפת. זוהי אמת מים מושלמת על גשר ציורי המסמל את גדולתם של המהנדסים הרומאים.

דרומית לאביניון, בדרך לארל ולאזור הקמרג, כדאי ראשית לעצור בעיר Saint Remy. כאן נולד חוזה העתידות: נוסטרדמוס. סן-רמי היוותה גם תחנה חשובה בחייו של ון-גוך. אבל גולת הכותרת בנסיעה זו, תהיה בלא-ספק בישוב המופלא Les Baux-de-Provence. מלבד הסמטאות הצרות, בתי האבן הקטנים והנהדרים, החנויות המקומיות והמצודה העתיקה, מיקומו של הישוב לצלן של גבעות טרשיות ושל הרי אלפיל, מוסיף לו נופך ציורי מעורר השראה. Cathedrale d'Images הנו מוזיאון, הצמוד לכאן. מדובר במכרה ישן שהפכו אותו למבנה ובו תצוגות מתחלפות של שקופיות ענק ובהן ציוריהם של גדולי הציירים בעולם.

ועכשיו מגיעים לארל - Arles, העיר שהתפרסמה בזכותו של ון-גוך. גם מי ששבע מאתרים בני אלפי שנים בווזון ובאוראנז' לא יוכל להתעלם מהמורשת של ארל, שבה מצויים הארנה והתיאטרון הרומאים, המרחצאות של קונסטנטינוס, מנזר סנט-טריומף, שדרת האליסקמפ - Alyscamps המרהיבה עם מצבות השיש שלה וכן בניינים מן המאות ה-16 וה-17. לא לחינם זכתה ארל בתואר המחייב "עיר האומנות וההיסטוריה". ון-גוך שהה בארל שנה אחת בלבד אך הותיר בה את רישומו לנצח. יש בעיר מסלולי הליכה בעקבות האמן וגלריות ציורים רבות. המקום משך אליו בעשרות השנים האחרונות אמנים מפורסמים נוספים.

ארל היא העיר הגדולה באזור קמרג - La Camargue, המשתרע ממנה ודרומה עד הים, סביב זרועות הדלתא של נהר הרון. זוהי ארץ רווית מים עם מרבצי ענק של מלח. בקמרג עולם-חי עשיר, הכולל מיני ציפורים נדירות ובעיקר פלמינגו. האזור ידוע בסוסים המאולפים שלו ואחד הטיולים הפופולאריים כאן הוא רכיבה על סוסים בחיק הטבע. עיירות בולטות בקמרג הן Saints-Maries de la Mer, בה מתקיים אחת לשנה כינוס של צוענים מכל רחבי אירופה, וכן Aigues Mortes.

אג מורט מצויה כבר בחלק של קמרג המשתייך למחוז גארד, בחבל לנגדוק רוסיון.

לסיום: עד הנסיעה או בעקבות הנסיעה אפשר לצפות בסרט המצויין ז'אן דה פלורט - Jean de Florette של הבמאי הפרובנסאלי מרסל פניול. הצופים בסרט ישתכנעו שיש לרכוש כרטיס-טיסה לפרובנס בהקדם. טוב יותר מניסיונות שכנוע של כל סוכן-נסיעות.

מרחקי נסיעה ממרסיי: לארל 88 ק"מ, לאביניון 98 ק"מ, לסנט טרופז 152 ק"מ, למונפליה 170 ק"מ, לקאן 182 ק"מ, לניס 207 ק"מ, לגרנובל 306 ק"מ, לליון 315 ק"מ, לטורינו 370 ק"מ, לגנואה 383 ק"מ, לטולוז 405 ק"מ, לג'נבה 415 ק"מ, לברצלונה 506 ק"מ, ללימוז' 597 ק"מ, לבורדו 647 ק"מ, לציריך 693 ק"מ, לפריז 777 ק"מ, לשטרסבורג 802 ק"מ, לרומא 892 ק"מ.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים פרטיים ליפן ולסין:

054-4701631

ניתן לקבוע באמצעותנו פגישת ייעוץ עם אביב בר-משי - מומחה לחבל פרובנס, לאזור הפירנאים ולדורדון.

פרובנס


ווקלוז
אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לחבל פרובנס:
היסטוריה על קצה המזלג.
מפה של פרובנס.
מפה אינטראקטיבית.
אתר התיירות של פרובנס.
ועוד אתר מידע מקיף: My Provence
פרובנס, באתר ויקיפדיה.
פרובנס, באתר לונלי פלנט.
הזמנת מלונות באזור ווקלוז.
ה"מקדש הקולינרי" אוסטו דה בומנייר .
היינות של חבל פרובנס.
אודות העיר נים
משחק הפטנק (בול) האופייני לפרובנס.
אלבום תמונות מפרובנס.
תחזית מזג-אוויר של מרסיי.

הטמפרטורות במרסיי, ברגעים אלו ממש:

מה השעה עכשיו במרסיי ?

העיירות היפות ביותר בווקלוז ובשפך הרון, על-פי מגזין הטיים:

1
Gordes
2
Les Baux-de-Provence
3
Lourmarin
4
Segur
5
Ansouis
6
Menerbes
7
Roussillion
8
Venasque

----------- 

©

 

menu