חבל פוליה - Puglia בדרום-מזרח איטליה, מהווה למעשה את העקב של המגף. אין כאן אתרים ומוקדי תרבות בעלי כח-משיכה, כפי שיש בטוסקנה למשל, וגם אין פה נופים עוצרי-נשימה כמו אלו של לומברדיה ופיאמונטה, אבל פוליה היא איטלקייה אמיתית, אותנטית ושורשית, מכניסת-אורחים יותר מאשר אחיותיה הגדולות בצפון העשיר, והיא נציגה נאמנה של המצוג'ורנו - הוא, הדרום האמיתי של איטליה. מעט מאוד תיירים ישראלים מגיעים לכאן ואלו שעושים זאת, בדרך-כלל מפליגים מהנמל של ברינדיזי לכיוון יוון, מבלי לשהות באזור. למי שכבר נמצא בסיציליה או בנאפולי ורוצה להוסיף לטיול שלו גוון עמוק וייחודי, ניתן ואף מומלץ לשלב את חבל פוליה במסלול.

 

פוליה מורכבת מחמש פרובינציות, כל-אחת מהן נקראת על-שם עיר הבירה שלה. גודלו של החבל, בדיוק כגודלה של מדינת ישראל, וכמוה גם הוא ארוך וצר.

 

פוג'ה - Foggia, הידועה גם בשם קפיטנטה היא הצפונית מבין הפרובינציות של פוליה. בחלקה המערבי, מורדות מיוערים של הרי האפנינים, במרכזה, במישורי Tavoliere, כרי דשא ושדות חקלאיים ובמזרח, חצי-האי גרגנו - Gargano: הדורבן של המגף האיטלקי. העיר פוג'ה עצמה, בלב הפרובינציה, אפרורית ונטולת חן. אם לא די בכך שהיא נהרסה במאה ה-18 על-ידי רעידת-אדמה, הרי שבמלחמת העולם-השניה העיר הופצצה ונכתשה. מאידך, יופיו של חצי-האי גרגנו אינו מוטל בספק. הוא מוקף ברצועת חוף ציורית הנושקת לים האדריאטי ונופיו הקסומים משובצים במטעי זיתים ובחורשות של עצי מחט. במהלך החורף השקדיות פורחות באזור זה, בתפרחת מרהיבה. סן ג'יאובני רוטונדו - San Giovanni Rotondo היא עיירה מבודדת לפתחו של חצי-האי, מרחק 40 ק"מ מהעיר פוג'ה והיא התפרסמה בעולם כולו, בזכות האב פיו - Padre Pio, שאנשי דת נוצריים ייחסו לו סגולות של קדוש והוא זה שהפך את המקום לאתר עלייה לרגל ולמקלט עבור אינספור נזקקים וחולים. אתר נוסף - בית-התפילה של סן-מיקלה - מושך אליו גם הוא צליינים קתולים והוא נמצא לא הרחק מכאן, בעיירה Monte Sant’ Angelo, השוכנת על גבעה רמה. מומלץ לנסוע לאורך כביש החוף התוחם את ה"דורבן" מרודי גרגניקו - Rodi Garganico, דרך ויאסטה ועד מנפרדוניה - Manfredonia. יערות השמורה של גרגנו גולשים עד לקרבת החוף ויוצרים מפגש נהדר - אם יורשה לנו להשתמש במינוח השחוק - בין איתני הטבע: היערות, המצוקים, החול והים. עשרים ק"מ צפונה מהחוף, מול אגם לסינה - Lesina, נמצאים איי טרמטיטי המשתייכים לפרובינציה של פוג'ה.

 

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר נאפולי:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/cityeu/napoli.php

 

העיר בארי - Bari היא בירתו של חבל פוליה כולו וכמובן גם של פרובינציית בארי, שיש המכנים אותה עדיין על-פי שמה העתיק: באריום. בארי שימשה כנמל עוד בימי קדם והיוותה נקודת מפגש ראשונה עם אירופה, עבור הצלבנים ששבו הביתה ממסעותיהם בארץ הקודש. העיר מחולקת לרובע עתיק, עם מבנים וכנסיות מימי-הביניים ולרובע חדש ומודרני. בספטמבר נערך בבארי "יריד המזרח" הססגוני. המחוז, כמו גם העיר עצמה, עתיר בבתי תפילה נוצריים ובכנסיות. כך בעיר הקטנה ברלטה - Barletta בה כנסיית דואומו יפה. בברלטה כדאי לשים-לב לפסל קולוסוס מארד המייצג קיסר בלתי-מזוהה וכן כדאי לטפס במעלה גרם המדרגות הרחב והמתון אל הארמון המקומי ולערוך תצפית על העיר ועל המרינה. ק"מ ספורים הלאה מכאן לחוף הים, שוכנת לה עיר-הנמל טראני. לקתדרלה של טראני חזית מרשימה ודלתות מעוצבות ולצדה מגדל עם צריח מחודד. אחר-כך, קרוב יותר לבארי, עיר נמל ציורית נוספת היא מולפטה - Molfetta, עם רובע עתיק מוקף חומה. כמעט מיותר לציין את קיומה של הקתדרלה העירונית. מזרחית לבארי, מרחק 35 ק"מ נסיעה על כביש מספר E-55, בישוב Polignano, מצויה מסעדה נהדרת: Grotta Palazzese. המסעדה שמתמחה במאכלי-ים, שוכנת בתוך מערה פתוחה, לשפתו של הים.

 

אלטמורה ממוקמת בפנים הארץ, עדיין בפרובינציית בארי, לא הרחק מהגבול עם חבל בזליקאטה - Basilicata. כינויה של אלטמורה: "עיר הלחם", בא לה בזכות סוג הלחם הייחודי, המזוהה כל-כך עם המקום - Pane di Altamura. בכל שנה מתקיים בעיר פסטיבל ימי-הביניים, במהלך הימים הראשונים של חודש מאי. באלטמורה נמצאת כנסיה רומנסקית מעניינת. הקסטל-דל-מונטה - Castel del Monte ליד הישוב אנדריה הוא מבצר מימיו של הקיסר פדריקו השני, והוא יושב על גבעה המשקיפה על העמק. המבצר נחשב לשילוב ארכיטקטוני מוצלח במיוחד של סגנונות שונים מארצות האיסלם ומצפון אירופה. בחלק הדרומי של מחוז זה, ליד הישוב קסטלינה, מצויות מערות הנטיפים (Castellana Grotte), המהוות מוקד משיכה לתיירים.

 

מבנים לבנים ומוזרים, בנויים מאבנים מיובשות ולהם כיפות אפורות בצורת חרוט, מהווים את אחת האטרקציות המובהקות של חבל פוליה והם נמצאים באזור המשתרע על-פני שני מחוזות, זה של בארי וזה של טרנטו. מדובר באזור הקרוי טרולי - Trulli על-שם אותם בתים ייחודיים - ובולטים בו ישובים כמו מונופולי, מרטינה-פרנקה ובעיקר אלברובלו - Alberobello. זר כי יקלע לאלברובלו בלא הכנה מוקדמת, יחשוב בוודאי כי מדובר בעיר-בדיונית, או בתפאורה לסרט. אבל העיר, הזויה ככל שתהיה, אמיתית ונטועה בקרקע-יציבה מזה מאות שנים. מאות בתי טרולי באלברובלו מסויידים בצבע לבן ולהם אותם גגות אפורים בצורת חרוט. ניתן כמובן ללון במין טרולי כזה, אבל אפשר גם לישון במלון אסטוריה האיכותי והקונבנציונאלי יותר.

 

טרנטו היא הפרובינציה המערבית של פוליה והיא יושבת לצדו של מפרץ טרנטו. עיר הבירה של המחוז, עם אותו שם כמובן, מורכבת משני חלקים המחוברים באמצעות גשר אבן. החלק העתיק בנוי על אי, וכדאי לבקר בשוק הדגים שלו. טרנטו שלמיקומה האסטרטגי היתה חשיבות היסטורית, מתפרנסת כיום בעיקר מתעשייה.

 

במחוז ברינדיזי שטוף השמש, מאות מבצרים עתיקים ומגדלי שמירה, רובם מורשת מהתקופה הפיאודלית ומימי ממלכת נאפולי, וניתן לראות אותם כמעט בכל ישוב באזור. יערות עבותים מכסים את מורדות הגבעות. עיירות ציוריות מפוזרות בעמקים, בתיהן צבועים בכחול ובלבן. הפרובינציה מפורסמת במערות שלה, חלקן מיושבות, חלקן הפכו לכנסיות. עיר הנמל ברינדיזי - תחנה חשובה במסע סביב-העולם של גבור ספרו של ז'ול ורן, ולהבדיל תחנה חשובה עבור המעפילים שעלו ארצה - מוקפת חופים עטורי חול לבן כדוגמת אלו של קרוביניו - Carovigno. עיר קטנה וחביבה במיוחד, צפונית לברינדיזי, היא אוסטוני - Ostuni, עם עבר עשיר עוד מימי היוונים. זה המקום עליו כולנו חולמים בעתות מצוקה ולחץ, כאן תהיה מנוחה ליגע ויבוא מרגוע לעמל.

 

ולבסוף מחוז לצ'ה - Lecce הדרומי והשטוח, המשיק הן לים האדריאטי והן לים היוני עם קו חוף באורך של 200 ק"מ אשר משרטט את השפיץ של העקב או כפי שהאזור קרוי באיטלקית Penisola Salentina. זוהי ארץ קדומה ובה מספר מוקדי עניין פרה-היסטוריים. העיר לצ'ה, היפה שבערי פוליה, נציגה גאה של סגנון הבניה הבארוקי ובלא ספק אחד המקומות בהם רצוי להתעכב ליום-יומיים. הבזיליקה המפורסמת של סנטה-קרוצ'ה - Basilica di Santa Croce לא נופלת ביופייה הארכיטקטוני ממבנים דומים בפירנצה. החזית שלה פשוט מדהימה. אמנות הבארוק במיטבה. פיאצה סנט-אורונצו - Piazza Sant Oronzo מסמלת את לבה של העיר והיא מוקפת מבנים נוספים, בנויים מאבן החול הרכה והוורדרדה של לצ'ה. על רבים ממבנים אלו גילפו אמנים מקומיים ביד קלה, עיטורים ופסלים המעניקים לרובע העתיק את המראה האופייני והייחודי לו. Piazza del Duomo, אחת הכיכרות המלהיבות של דרום איטליה היא גולת הכותרת של הקומפלקס הבארוקי הזה.

 

ראו סרטון וידאו קצר המציג את אתריה המרתקים של פוליה:

 

 

מה מרחק הנסיעה מבארי ? לנאפולי 264 ק"מ, לרומא 429 ק"מ, לבולוניה 668 ק"מ, לפירנצה 675 ק"מ, לונציה 764 ק"מ, לורונה 812 ק"מ, לגנואה 909 ק"מ, לטורינו 999 ק"מ, ללובליאנה 1,040 ק"מ, לציריך 1,162 ק"מ, לליון 1,298 ק"מ, לפריז 1,732 ק"מ.

054-4701631

פוליה

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לפוליה:
היסטוריה  של חבל פוליה על קצה המזלג.
מפה אינטראקטיבית של אזור פוליה.
פוליה באתר ויקיפדיה.
פוליה באתר לונלי פלנט.
פוליה באתר טריפ אדוויזור.
פוליה באתר המטייל.
מדריך המלונות של בארי.
שדות-התעופה של פוליה.
תחזית מזג-אוויר של בארי.
מעבורות ליוון.
המוזיאונים של לצ'ה.
היינות של פוליה.

מזג-האוויר בברינדיזי, ברגעים אלו ממש: 

The Weather Network

הישובים הגדולים בפוליה, נכון לשנת 2016

1

בארי

326,800
2
טרנטו
201,000
3
פוגיה
152,000
4
אנדריה
100,500
5
ברלטה
94,800
6
לצ'ה
94,200
7
ברינדיזי
88,000
8
אלטמורה
70,300
9
מולפטה
59,500
10
סריגנולה
58,100
11
מנפרדוניה
57,200
12
טראני
56,900
13
ביטונטו
55,700
14
סן סברו
53,900

השעה כעת בברינדיזי

©

menu