כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים בצרפת ובאיטליה. לחצו כאן:

חבל אוברן-רון-אלפ, בחלק הדרום מזרחי של צרפת, על גבול שוויץ ואיטליה, מורכב מ-12 מחוזות שונים. בדף מידע זה, סקירה קצרה של שלושת המחוזות המזרחיים בלבד: איזר, סבואה והוט-סבואה. אלו המחוזות ההרריים, בהם אתרי הסקי הנודעים והעיירות הציוריות של האלפים הצרפתיים.

ליון היא עיר הבירה של חבל רון-אלפ, אבל גרנובל אשר במחוז איזר, נחשבת לעיר החשובה באזור האלפים והיא אף מכונה: "בירת האלפים". העיר אירחה את אולימפיאדת החורף של שנת 1968. גרנובל מהווה תחנת מעבר נעימה בדרך מאזור פרובנס או מליון לכיוון ההרים. אין כאן אתרים הראויים לציון מיוחד מלבד הרובע ההיסטורי, אם-כי כדאי לסור אל המוזיאון המקומי. מתוך העיר עצמה, ממש בסמוך ללשכת התיירות, ברציף סטפן ז'ה, מצויה תחנת רכבל. מכאן ניתן לעלות באמצעות תאי הרכבל השקופים עד למבצר הבסטיליה. מהתחנה העליונה יתגלה נוף נהדר לעבר העמקים שלמרגלות ההר.

מחוז איזר משתרע מצפון מערב לדרום מזרח. בחלקו הצפוני, הנושק כמעט לעיר ליון, תוואי הנוף מושפע מאפיקו של נהר הרון: אדמה פוריה, שדות מרעה וכרמים. ככל שמתקרבים לגרנובל הולכות הגבעות ומתגבהות. ומגרנובל ומזרחה לה נישאים הרי האלפים עד אשר בנקודה הגבוהה ביותר של איזר מתרוממת פסגת Pic Lory לגובה של 4,086 מ' מעל פני-הים.

העיר הקטנה ויאן - Vienne, שוכנת במרחק של 33 ק"מ מליון והיא ככל הנראה העיר היפה ביותר במחוז איזר. מיקומה של ויאן במקום אסטרטגי לגדתו של נהר הרון, הפכה אותה לעיר מרכזית כבר בימיו של יוליוס קיסר. ויאן מצטיינת במספר אתרים רומיים וגאלים אשר השתמרו היטב, ובהם מקדש אוגוסטוס והתיאטרון העתיק. בכל שבת בשעות הבוקר, נערך בעיר שוק ענק, הנחשב לאחד השווקים היפים של צרפת כולה.

לנוסעים מליון לגרנובל, כדאי לסטות מדרך המלך ולהצפין על כביש מספר D75 עד לעיירה היפהפייה Cremieu. כמו-כן מומלץ לערוך חניה ממושכת ביקבי שרטרז - Chartreuse, אשר בישוב Voiron, במרחק של כ-25 ק"מ מגרנובל. המקום סגור למבקרים בשעות הצהריים.

באיזר, חלק מאתרי הסקי המפורסמים ביותר בצרפת. Chamrousse היא עיירה נפלאה הממוקמת במרחק של 30 ק"מ בלבד מגרנובל. זהו אתר מעולה לגולשים מתחילים, למשפחות, או למטיילים המעוניינים לשלב את חופשת הסקי עם בילויים נוספים. בחודשי הקיץ שמרוס מהווה תחנת יציאה לחלק ממסלולי ההליכה המרתקים בהרי האלפים. שימו-לב לנתיב ההליכה GR549. מסלול זה החולף גם בשמרוס, הוא מהיפים באירופה.

גם Les 2 Alpes היא תחנת סקי נודעת ויוקרתית. הישוב שוכן בגובה של 1,650 מטר, אך המעליות של האתר מעלות את הגולשים לגבהים של 3,500 מטר. מדובר באחד המקומות היחידים באירופה בהם המסלולים פעילים בכל עונות השנה. האתר של Alpe d'Huez מוכר בזכות תחרות האופניים של הטור דה פראנס. העליות המפותלות לנקודה זו, נחשבות לאחד האתגרים הגדולים עבור הרוכבים המקצוענים.

צפונית לגרנובל שוכן הפארק של שרטרז ובסמוך לו, בישוב סנט הילר מתקיים בכל שנה, בחודש ספטמבר, הפסטיבל האווירי - Coupe Icare, ובו מאות צנחנים, טיסנים וכדורים פורחים. הפסטיבל מתאפיין בעליצות רבה ובאווירה קלילה וידידותית. אירוע אידאלי לבקר בו עם ילדים.

סבואה והוט-סבואה הם השמות הצרפתיים של המחוזות שהשתייכו בעבר לבית המלוכה האיטלקי, בית סבויה. הדוכסות של בית סבויה, שהפכה מאוחר יותר לממלכה, השתרעה בשיאה מן האלפים ומערבה להם, כשבמרכזה העיר טורינו אשר באזור פיאמונטה של איטליה.

שמברי - Chambery, היא העיר המרכזית של מחוז סבואה. זו העיר המשמרת בקנאות הרבה ביותר את המסורת של בית סבויה. בין היתר שוכן כאן, בתוך מנזר פרנציסקני ישן, המוזיאון של סבוי - Le Musee savoisien.

מעט צפונית לשמברי משתרע האגם הגדול והעמוק ביותר בצרפת - Lac du Bourget. עיר הנופש עם המרחצאות התרמיים - Aix les Bains ממוקמת לגדתו המזרחית של האגם. בצדו המערבי של אגם בורז'ה שוכן מנזר הוטקומב. המנזר מן המאה ה-12 מתגלה במלוא פארו, כאשר מגיעים אליו בשייט מכיוון אקס-לה-בן.

האגם נתחם ממזרחו בשיפוליו של רכס הבוג ובו הפארק - Coeur des Bauges אשר במרכזו הישוב בעל השם המעניין: קומפוט. הלאה מכאן, במעלה האלפים, שוכנת העיר אלברוויל, המשמשת עיר מעבר הכרחית, לכל העולים אל אתרי הסקי במזרח סבואה.

בעמק טרנטז מתבלט הישוב קורשוול - Courchevel - אחד מאתרי הסקי היוקרתיים והמפורסמים בעולם. עמק טרנטז מהווה אחד משלושה עמקים באזור הנודע בשם: Les Trois Vallees. קורשוול ממוקמת כבר בקרבת הגבולות עם איטליה ושוויץ ולמעשה למרבית הישראלים, יהיה נוח יותר להגיע אליה משדה-התעופה של ג'נבה ולא מזה של ליון. אתרי סקי נוספים בעלי מוניטין רב באירופה: Val d'Isere, Les Arces, Tignes.

בין קורשוול לבין ואל ד'איזר פרוש הפארק הלאומי ונואז - Vanoise. טרקרים ומטיילי שטח יגלו כאן תשתית מעולה עם מעל ל-500 ק"מ של שבילי הליכה ובקתות המותאמות ללינה. שביל GR5 חוצה את הפארק מצפון לדרום.

פסגתו של ההר השגיב, המון בלאן, נישאת לגובה של 4,807 מטר. זו הפסגה הגבוהה ביותר באירופה. המון בלאן נמצא בחלקו הגדול בתחומיה של הוט-סבואה. ובקרבתו אתר הסקי בה' הידיעה: שאמוני - Chamonix. בשונה משמרוס, שאמוני אינה מתאימה למשפחות, אלא לגולשים מיומנים ונהנתנים, שכן אתרי הבילוי בישוב שופעי חיים בשעות החשיכה כפי שמסלולי הסקי גדושים במהלך היום. נקודת התצפית המוצלחת ביותר אל קודקודו של המון בלאן מצויה ברום ההר המחודד Aiguille du Midi, אליו מגיעים משאמוני, באמצעות רכבל תלול מסלול.

חלקו הצפוני של הוט-סבואה גובל באגם לה-מאן ומהווה את הגבול בין צרפת לשוויץ. מן העבר השני של האגם שוכן קנטון וו השוויצרי. ואילו על גדתו הצרפתית של האגם שוכנת העיר אוויאן - Evian, בה מייצרים את המים המינרלים הידועים והמשווקים בעולם כולו. אוויאן משמשת כנקודת הפתיחה למסלול הנסיעה המרהיב: Route des grandes Alpes. זהו מסלול המתאים לנסיעה בחודשי הקיץ. המינוח: "עוצר נשימה" הנו אנדר סטייטמנט, כאשר מדובר בנסיעה הזו.

להוט-סבואה אגם, שכל כולו שייך רק לה. מדובר באגם אנסי - Lac d'Annecy. העיר אנסי מצויה באמצע הדרך בין שמברי לבין ג'נבה. אנסי היא עיר רומנטית המצדיקה שהות בת לילה אחד לפחות. מלבד קתדרלה מן המאה ה-16 וארמון מקומי, אין כאן מוקדי עניין בולטים, אך מיקומה של העיר ליד האגם ורחובותיה העתיקים מעניקים לה חן יוצא-דופן. באנסי מצויה אחת המסעדות המשובחות של אזור האלפים הצרפתיים: Clos des Sens.

מרחקי נסיעה מגרנובל: לשמברי 58 ק"מ, לאנסי 107 ק"מ, לליון 111 ק"מ, לג'נבה 144 ק"מ, לטורינו 236 ק"מ, לדיז'ון 304 ק"מ, למארסיי 307 ק"מ, למילאנו 370 ק"מ, לניס 463 ק"מ, ללימוז' 519 ק"מ, לטולוז 530 ק"מ, לפריז 575 ק"מ.

054-4701631

 

 

האלפים

הצרפתיים:

Savoie

Haute-Savoie

Isere

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאלפים הצרפתיים:
מפת דרכים אינטראקטיבית של אזור רון-אלפ.
הזמנת מלונות באלפים הצרפתיים.
תחזית מזג-אוויר עבור העיר גרנובל.
שדה-התעופה של העיר גרנובל.
מערך ההסעות מגרנובל לתחנות הסקי.
טריפאדוויזר: האלפים הצרפתיים.
אתר המטייל: אזור רון-אלפ.
שדה התעופה של שמברי.
כתבה ב-ynet: האלפים הצרפתיים

הטמפרטורות בגרנובל, ברגעים אלו ממש:

השעה עכשיו בגרנובל

----------- 

©

menu