בלבה של יבשת אירופה, הרחק מכל ים, מצוי חבל טירול ההררי והמיוער, שמורדותיו המושלגים משמשים כמסלולי סקי בימי החורף. טירול היא פיסת אדמה יפהפייה המשתרעת לאורך הרצועה המערבית של אוסטריה, בסמוך לחבל זלצבורג, בין גרמניה מצפון לבין איטליה מדרום.

טירול ההיסטורית השתייכה לדוכסות בוואריה וידעה לא מעט תהפוכות במהלך השנים. כיום, טירול היא אחד מתוך תשעה פלכים של הרפובליקה האוסטרית, אבל היא עצמה מחולקת - בשל אותן תהפוכות - למחוז צפוני ולמחוז מזרחי שאין להם נגיעה פיזית זה בזה, וזאת בשל שלוחה זלצבורגית החוצצת בין שני המחוזות. קיים גם מחוז דרומי לטירול, אלא שהוא כבר נמצא בתחומיה של איטליה...

מה השעה עכשיו באוסטריה ?

אינסברוק - Innsbruck, בירת טירול, שוכנת בצומת דרכים מרכזי, ומלבד היותה מוקד משיכה תיירותי, היא משמשת גם כתחנת יציאה למרבית הטיולים באזור. העיר אירחה פעמיים את אולימפיאדת החורף, והיא נחשבת לאחד מהאתרים המועדפים על גולשי הסקי באירופה, הן בשל המתקנים המשובחים והמסלולים הנפלאים המקיפים אותה, הן בשל שירותי התיירות המפותחים, והן בשל הפעילות הענפה שהעיר מציעה לנופשים, גם בשעות הערב המאוחרות.

למרות היותה עיר בעלת מטען היסטורי מכובד, שאף היוותה במשך למעלה ממאה שנה מושב לקיסרות האוסטרית, אינסברוק מזמנת למבקרים בה מעט אטרקציות בהשוואה לוינה ולזלצבורג ועיקר יופייה טמון בנופים  הנשקפים ממנה. מעט ערים באירופה מתכבדות בתפאורה מלהיבה כל-כך, כמו זו המקיפה את אינסברוק מכל עבר.

מבין מרכזי העניין החשובים של אינסברוק יש לציין במיוחד את "גג הזהב" - Goldenes Dachl שנבנה במאה ה-15 עבור הארכי-דוכס פרידריך. זהו גג של רעפי נחושת מוזהבים המכסה מבנה בסגנון גותי. לא הרחק מכאן, ברחוב Rennweg, מצוי הארמון הקיסרי שהוקם עבור הקיסר מקסימיליאן הראשון, אבל היה משכנה החביב של מריה-תרזה המהוללת, אשר לכבודה קושטו חלק מהאולמות בסגנון הרוקוקו.

ארמון אמברס - Schloß Ambras מצדיק ביקור מיוחד. הארמון מן המאה ה-16 נבנה על שרידיו של מבצר מימי-הביניים, והוא מחולק לשני מפלסים. המפלס התחתון מאכסן אוספים היסטוריים ואילו במפלס העליון ניתן ליהנות מעבודות אמנות.

לאינסברוק גם מספר מתקנים אולימפיים מרשימים ואיצטדיון רחב-ידיים, וכן מספר מוזיאונים מעניינים, ובהם בולט הפרדיננדאום.

סנט אנטון היא עיירה קטנה באזור ארלברג, במערב טירול. מספר תושביה של סנט אנטון אינו עולה על 3,000 אך היא מהווה את אחד מאתרי הסקי הנחשקים של אירופה. יש כאן מאות ק"מ של מסלולי סקי נפלאים, עשרות מעליות, ואבזור מקצועי מלא, עבור הגולשים הרבים הנוהרים למקום בחודשי החורף.

קיצביל - Kitzbühel, שוכנת בחלק המזרחי של טירול והיא כמו סנט אנטון, נחשבת ליעד מבוקש במיוחד עבור חובבי הסקי. ניתן להגיע לעיירה בקלות יחסית גם מהעיר זלצבורג וגם ממינכן הנמצאת מרחק שעתיים נסיעה מכאן. מקיצביל אפשר לצאת אל אחד ממסלולי הגלישה המרהיבים בעולם המשתרע במורדותיו של הר Hahnenkamm.

גם לזיפלד - Seefeld הנמצאת כ-20 ק"מ מערבה לאינסברוק מוניטין מעולים, אם כי היא מעט פחות מפורסמת משני היעדים שהוזכרו כאן למעלה. זיפלד נחשבת לאחת העיירות הרומנטיות של אוסטריה וניתן לטייל בסביבותיה רגלית, בשבילי הליכה המתפתלים בתוך נופים פנורמיים נהדרים.

בקצה הדרומי של רמת זיפלד שוכנת נקודת התצפית המדהימה של מואזרן - Moesern, אליה ניתן להגיע בהליכה מהישוב טלפס - Telfs. מכאן נשקף מראה מושלם של הרי האלפים ושל עמק אינטל. ביום בהיר, אי-אפשר יהיה לספוג את כל היופי הזה.

אזור נוסף, פחות מפותח, אך בעל חן מיוחד, הוא אזור הדולומיטים של לינץ - Lienz, הנושק לגבול האיטלקי. דרומית ללינץ נמצאים קירות הסלע האדירים והשסועים של הדולומיטים האוסטריים. זהו מראה ייחודי ובלתי נשכח. לינץ מציעה כמובן מסלולי סקי ואף מתפארת במספר מסלולים עוצרי-נשימה אך הערך המוסף של האזור בא לידי ביטוי דווקא בימי הקיץ, אז היערות הפרושים למורדות ההרים והכפרים הקטנים הנטועים בעמקים, משלימים תמונת נוף מרוממת נפש.

בקיץ כדאי גם לנוע בנסיעה בכביש האלפיני: זילרטל - Zillertal. הנסיעה בדרך היפה חולפת על-פני מראות טירולים טיפוסיים באזור עמק הוך-זילרטל, מטפסת עד לגבהים שמעל 2000 מ' מעל פני-הים. באזור זה אתר סקי פופולארי נוסף: מאיירהופן - Mayrhofen.

בהיותה הררית, טירול עתירה כמובן במפלי מים שופעים, רבים מהם קפואים חודשים ארוכים, אחרים נופלים בדרמטיות מגובה רב. ראוי לציון המפל של גראווה.

אנשי טירול ידועים בהזדהות השורשית שהם חשים כלפי מחוז הולדתם והם נוהגים להבליט את הייחוד והמסורת שלהם הן במלבושים המוכרים שמייצגים אותם והן בפעילויות חגיגיות האופייניות לאזור. המטבח הטירולי, אף הוא מבדיל בין תושבי החבל לבין שאר אנשי אוסטריה. מבין המנות הטירוליות אפשר להזכיר את ה-Gröstl, תבשיל של בצלים, בשר ותפוחי-אדמה מטוגנים. ה-Knöödel, מעין כופתאות ממולאות בבשר חזיר וכן את Schlipfkrapfen שהן בצקיות ממולאות בתפוחי-אדמה. עם האוכל יעדיפו המקומיים לשתות בדרך-כלל, כוסית של שנפס.

הישובים הגדולים בחבל טירול

הישוב
מספר תושבים
גובה מעל פני-הים
מלון מומלץ במיוחד
132,200
574 מטר
19,500
504 מטר
15,000
634 מטר
13,800
575 מטר
13,600
545 מטר
13,500
511 מטר
12,700
673 מטר
10,900
827 מטר
9,500
659 מטר
9,000
621 מטר
8,500
762 מטר
8,100
622 מטר

 

מרחקי נסיעה מאינסברוק: לזיפלד 20 ק"מ, לזילרטל 50 ק"מ, למאיירהופן 68 ק"מ, לקיצביל 91 ק"מ, ללינץ 179 ק"מ, לזלצבורג 183 ק"מ, לונציה 343 ק"מ, ללובליאנה 379 ק"מ, לשטרסבורג 463 ק"מ, לוינה 480 ק"מ, לפראג 553 ק"מ, לג'נבה 562 ק"מ, לברטיסלבה 563 ק"מ, לבודפשט 729 ק"מ, לפריז 882 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

מפה של אינסברוק, לחצו להגדלה:

 

טירול

 

 

 

 

 

 

מידע על מדינות שונות באירופה
אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לטירול:

 

מזג-האוויר באינסברוק, ברגעים אלו ממש:

©

menu