טוסקנה הירוקה והשורשית, על עריה ועיירותיה העתיקות, כפריה הציוריים, על הכבישים המתפתלים בין גבעות עגלגלות, על מטעי הזיתים ועל החן האיטלקי, מהווה את אחד היעדים התרבותיים והרומנטיים של אירופה - ולמרות שהכל יודעים זאת ונוהרים אליה, עדיין נותר חבל ארץ זה פסטורלי וכפרי בעיקרו - וביום בהיר, תחת שמש טוסקנה, עם כוס קיאנטי ביד, חיי התייר הישראלי נראים מעט רגועים ונעימים יותר.

טוסקנה משתרעת על-פני שטח של 22,000 קמ"ר, בין הים הליגורי לבין רכס הרי האפנינים, בין עיר הבירה רומא לבין הצפון העשיר. היא מורכבת מעשר פרובינציות, כל אחת מהן מצדיקה טיול בפני עצמו. שלושה מליון וחצי טוסקנים חיים כאן.

על בירתה של טוסקנה, העיר פירנצה, ראו דף מידע נפרד, המופיע באתר אינטרנט זה. הסקירה כאן לא תיגע אם כך בפירנצה. אותם הדברים תקפים גם לגבי הפרובינציה של סיינה, הכוללת מלבד העיר סיינה, גם את סן ג'ימיניאנו - San Gimignano, את פיאנזה ויעדים מופלאים נוספים...

הפרובינציה הצפונית של טוסקנה היא מאסה-קררה - Massa-Carrara, שעיקר פרסומה בא ממחצבות השיש של העיר קררה. אנשי המקום מתגאים בכך שהפסל הגאון מיכאלאנג'לו בא לכאן בכבודו ובעצמו כדי לבחור לעצמו את השיש הלבן של קררה, עבור עבודותיו. מלבד סיור במחצבות כדאי לבקר בקררה, גם בפיאצה אלבריקה ובאקדמיה לאמנויות יפות.  שבעה ק"מ דרומית לקררה נמצאת מאסה, עיר הבירה הנוספת של המחוז, השוכנת למרגלות הרי אפואן. אם ממשיכים מכאן מעט מערבה, מגיעים לרצועת חוף-ים חולית וארוכה. כביש 446 מקררה מטפס במתינות, לאורך 35 ק"מ, אל העיר קסולה-אין - Casola-In, באזור לוניגיאנה - Lunigiana, על הגבול עם חבל ליגוריה. אפשר לראות פה מספר טירות קדומות ומנזרים, שכמעט ולא השתנו מאז תקופת ימי-הביניים.

הפרובינציה ההררית של לוקה חצויה מצפון לדרום, על-ידי נהר סרצ'יו. מזרחית לערוץ הנהר, מצוי עמק גרפניאנה - Garfagnana שעל קווי המתאר שלו משובצים אותם כפרים שבזכותם - בין היתר - טוסקנה מלהיבה כל-כך. בישוב בורגו-א-מוזנו נמצאים "גשר השטן" העתיק והעקמומי ו- Villa Guinigi מן המאה ה-15 וכן, במרחק סביר מהישוב, המרחצאות החמים של באני דה לוקה - Bagni di Lucca. מבורגו-א-מוזנו, מוביל כביש SS12 הנושק לנהר, אל העיר לוקה.

לוקה היא בלא-ספק אחת הערים היפות בטוסקנה. מדובר בעיר קטנה יחסית, מוקפת חומות עתיקות בגובה של 12 מ', ובנויה על תשתית שנותרה על כנה מימי הרומאים. בלוקה עשרות כנסיות, חלקן בנויות לתפארת, רחובות צרים ומרוצפים באבנים ישנות, וגם כיכרות נפלאות שהבולטת שבהן הפיאצה-דל-מרקטו, בעברה אמפיתיאטרון וכיום כיכר השוק, עם בתים טוסקנים מלוא היקפה. הקתדרלה של הדואמו היא יצירה ארכיטקטונית מיוחדת, כמו גם כנסיית סן-פרדיאנו. מול כנסיית סן-פרנצ'סקו כדאי לסור אל הגנים הבוטניים. אם לא די בכנסיות ובאתרים העתיקים, יש בלוקה מספר מוזיאונים חשובים ובהם ביתו - אשר משמש כיום כמוזיאון  - של בן-העיר הנערץ, המלחין ג'יאקומו  פוצ'יני. מטיילים המגיעים לכאן במכונית יוכלו לחנות בחניון של Piazza Santa Maria, ולהיכנס לעיר העתיקה משער בורגי. רצוי ללכת בעקבות המסלול התיירותי, אותו סימנה לשכת התיירות. ה"איטנרריו טוריסטיקו" כפי שמכונה המסלול, מסתיים במדרחוב הנהדר Via Fillungo. במספר 182 של המדרחוב שוכן בית-הקפה Baricentro. מביני עניין טוענים, שהקפוצ'ינו שמגישים כאן, הוא מהטובים באיטליה.

העיר פיסטויה - 35 ק"מ צפונית לפירנצה - היא בירתה של פרובינציה הנושאת את אותו שם. פיסטויה משמרת באופן אותנטי את אווירת ימי-הביניים. שני אתרים מעניינים בעיר: הקתדרלה של סן-זנו ובית-החולים ההיסטורי דל-קפו. פיסטויה מצטיינת בדברי-המאפה שלה. בפרובינציה זו נמצא הישוב קולודי שאת שמו אימץ הסופר קרלו לורנציני.  לורנציני הוא האיש שכתב את הרפתקאות פינוקיו. לזכרו הקימו באזור את פארק-פינוקיו -Parco di Pinocchio. אתר הנופש ההררי אבטונה, בגובה של 1,300 מ' עם יערות אשוחים ועצי אדר, מאפשר טיולים רגליים נעימים, בחודשי הקיץ,  וגלישה במסלולי סק,י בחורף.

בקעת ביסנציו - Valle del Bisenzio, בבפרובינצית פרטו מפרידה בין רכס האפנינים-הטוסקני לבין גבעות קלוונה, והיא אחד המקומות היפים לטיול באזור שולי זה. העיר פרטו - שניה לפירנצה בגודלה בין כל ערי החבל -  היא מרכז טקסטיל חשוב. אם כבר מגיעים לעיר, כדאי לראות את הארמון של פדריקו הגדול ואת הפאלאצו קומונל מן המאה ה-13.

על פירנצה והאתרים הרבים אשר בעיבוריה, לא נתעכב כאמור בדף זה, אלא שהפרובינציה של פירנצה עשירה במוקדי תיירות רבים שאי-אפשר שלא להזכירם בקצרה. העיירה וינצ'י לדוגמא, בה נולד אדון ליאונרדו עתיר הכשרונות. או העיר היפהפיה גרווה אין קיאנטי - Greve in Chianti, בלב ארץ הכרמים של קיאנטי, בה נערך גם פסטיבל היין, בכל שנה, בחודש ספטמבר.

מערבה לפירנצה, נמצאת העיר פיזה שזכתה למוניטין עולמי בזכות מהנדס שלומיאל. לפיזה שדה-תעופה משלה ומיקומה האסטרטגי ליד הים, בין לוקה לליבורנו, הופך אותה לצומת-דרכים מרכזי. המגדל הנטוי נמצא בפיאצה די מירקולי, ליד הקתדרלה ובית-הקברות העתיק. לאחר הרבה שנים של עבודה - במטרה לחזק את היסודות של המגדל - הוא נפתח מחדש למבקרים, אבל הכניסה אליו מלווה באיסורים נוקשים של השלטונות ויש לעקוב אחר ההנחיות. מחיר הכניסה לאתר, שווה 15 €. פרנסי העיר משתדלים להדגיש את היותה של פיזה ישוב אטרוסקי חשוב, עם עבר אמנותי מכובד ובו שכיות-חמדה נוספות מלבד המגדל הנטוי, שגם ללא יחסי-ציבור משתרך למרגלותיו תור אינסופי של תיירים, מדי יום. ואכן הרובע העתיק מימי-הביניים השוכן לשתי גדותיו של נהר הארנו, וכן האוניברסיטה המקומית ומוזיאון האמנות סן מטאו, מצדיקים מספר שעות נוספות של שהות בעיר. בפרובינצית פיזה מומלץ מאוד לנסוע בכביש החוצה את "גבעות המתכת" - Colline Metallifere דרך וולטרה - Volterra ועד סיאנה. הנופים בדרך זו מרהיבים ביופיים. עוד באזור: סן מיניאטו ו-מונטה פיסנו.

הפרובינציה המערבית של ליבורנו שוכנת לאורך "חוף האטרוסקים" והיא כוללת מספר איים שהמוכר שבהם הוא האי אלבה אשר אירח את נפוליאון בונפרטה למשך שנה של גלות כפויה. רבים מן התיירים שיבקרו באי, ישמחו בהמשך, אם מישהו יחליט להגלות אותם לכאן לפרק זמן של שנה-שנתיים, שכן אלבה מוקפת במי-ים צלולים, חופיה לבנים וחמימים, ונופי הפרא שלה מעוטרים בצמחיה סבוכה. עיר הנמל ליבורנו תעשייתית ואפורה ומלבד מבצר ישן אין בה אטרקציות יוצאות-דופן. אתר הנופש הפופולארי ביותר לאורך החוף הוא קסטיליונקלו - Castiglioncello: "הפנינה האטרוסקית". נקודת-משיכה אחרת על החוף היא סן וינצ'נזו - San Vincenzo שמאכלסת בדרך-כלל יותר נופשים זרים מאשר תושבים מקומיים.

ארצו - Arezzo היא הפרובינציה המזרחית ביותר של טוסקנה. בצפון אזור זה שמורת היערות קסנטינסי, שבה הצמחיה שופעת ועולם החי מגוון. בעיר הקטנה פופי - Poppi, על כביש SP70, בסמוך לאפיק זרימתו של נהר הארנו, מתנשא במעלה הגבעה מבצר עתיק שכאילו נלקח מתוך ספרי האגדות. העיר ארצו עצמה, מתמצתת בקרבה את הנשמה הטוסקנית. עיר עתיקה ששכונותיה הישנות, על בתיהן הציוריים וגגות הרעפים האדומים, שוכנות במעלה גבעה, הצופה אל העמקים הפוריים. כנסיות קטנות ומבני ציבור נטועים בצניעות בין בתי האזרחים - וארצו שאין בה אתרים בומבסטיים כפי שיש בפירנצה, בסיינה ובפיזה, משמרת אווירה מסורתית, רגועה - ומעט פחות ייצוגית מאחיותיה המפורסמות. הפרסקאות האמנותיות, בכנסייה של סן פרנצ'סקו ופיאצה וזארי - Piazza Vasari הם האתרים הייחודים לעיר. המשורר פטררקה, הוא יליד ארצו. בדרום המחוז, בעמק צ'יאנה - Val di Chiana נמצאת העיר החביבה קורטונה, אף היא אותנטית, עם מספר ארמונות מימי הרנסנס ועיר עתיקה יפהפיה. קורטונה היא העיר עם פוטנציאל ההפתעה הגדול ביותר עבור תיירים שמסתמכים על מידע תיירותי קלאסי.

ולבסוף, פרובינצית גרוסטו, או אזור מארמה - Maremma בדרום החבל. זהו האזור העני ביותר, מיושב בדלילות יחסית ונעדר ישובים היסטוריים הבנויים באמנותיות כמו אלו הקיימים בשפע, בפרובינציות הצפוניות יותר. העיר גרוסטו היא עיר צעירה במושגים איטלקיים, עם עבר של מאות שנים בלבד. עיקר העניין באזור זה הוא במרחבים הפרוצים לאורך חוף-הים ובארץ הגבעות.

טוסקנה מעבר לעושר התרבותי שלה ומעבר להיותה נושא מרכזי של מאות יצירות אמנות (ולאחרונה גם של סרטים) ומעבר לחשיבות הגדולה שלה בתולדות החברה המערבית, היא גם ערש הולדתם של רבים מהאישים החשובים המוכרים לנו. האם יש מחוז נוסף בעולם שהוציא מתוכו כל-כך הרבה "סלבריטיז" ? להלן רשימה חלקית מאוד של בניה המפורסמים של טוסקנה: גליליאו גליליי (פיזה), ג'יאקומו פוצ'יני (לוקה), דאנטה, בוקאצ'יו , סנדרו בוטיצ'לי, ניקולו מקיאוולי, אמריגו וספוצ'י ו-מיכאלאנג'לו...מפירנצה.. רוברטו בניני ופטררקה (ארצו), ליאונרדו דה-וינצ'י (וינצ'י) והאפיפיור פיוס השני (פיאנזה).

המסעדות הטובות ביותר בטוסקנה על-פי אתר מישלן

Via Ghibellina 87, Firentze
1
Via XX Settembre, 50, Colle di Val d'Elsa, Siena
2
Via dei Georgofili 11R, Firentze
Ora D'Aria
3
Borgo Pinti 99, Firentze
4
Piazza del Monumento, 9/14
Cerbaia in Val di Pesa
5
Via Passignano, 33, San Casciano in Val di pesa
6
Costa San Giorgio 6/a, Firentze
7
Via Fiorentina, 63, Castellina in Chianti
8
Via di Santa Caterina, 2, Castelnuovo Berardenga
9
Via Borghetto, 1, Loc. Spicchio, Lamporecchio
10

 

מרחקי נסיעה מפירנצה: לאמפולי 31 ק"מ, לסיינה 81 ק"מ, לפיזה 83 ק"מ, לבולוניה 116 ק"מ, ללה ספציה 151 ק"מ, לאסיזי 173 ק"מ, לרימיני 223 ק"מ, לורונה 234 ק"מ, לגנואה 236 ק"מ, לונציה 262 ק"מ, לאנקונה 263 ק"מ, לרומא 283 ק"מ, למילאנו 304 ק"מ, לטורינו 422 ק"מ, לנאפולי 474 ק"מ, ללובליאנה 483 ק"מ, לג'נבה 609 ק"מ, למארסיי 624 ק"מ, לבארי 705 ק"מ, לפריז 1,144 ק"מ.

054-4701631

 

טוסקנה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לטוסקנה :
היסטוריה על קצה המזלג.
אתר האינטרנט הרשמי של לשכת-התיירות.
מפת טוסקנה.
מפה אינטראקטיבית של טוסקנה.
מידע כללי וכן מפת דרכים.
הזמנתמלונות בטוסקנה.
תחזית מזג-אוויר.
המסעדות המשובחות של טוסקנה
רשימת המוזיאונים.
מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים.
המטבח הטוסקני.
פסטיבל פוצ'יני, בקיץ.
טוסקנה, באתר ויקיפדיה.
טוסקנה, באתר לונלי פלנט.
טוסקנה, באתר טריפ אדוויזור.
טוסקנה, באתר המטייל.
מפת העיר סיינה. 
הזמנת בתי-מלון בעיר סיינה. 

מזג-האוויר בפירנצה, ברגעים אלו ממש:  

השעה עכשיו בפירנצה

הישובים הגדולים בטוסקנה, נכון לסוף שנת 2017

1

פירנצה

382,800
2
פראטו
191,000
3
ליבורנו
159,000
4
ארצו
99,500
5
פיסטויה
90,300
6
פיזה
89,200
7
לוקה
89,000
8
גרוסטו
82,000
9
מאסה
69,500
10
קאררה
63,100
11
ויירג'יו
62,200
12
סיינה
53,900
13
סקנדיצ'י
50,700
14
ססטו פיורנטינו
49,000
15
אמפולי
48,100
16
קפנורי
46,200
17
קמפי ביסנצו
46,100
18
קסקינה
45,200

©

menu