<

הדמוקרטיה הייחודית של שוויץ מורכבת מ-26 מחוזות אוטונומיים - אותם קנטונים ייחודיים - אשר רובם ככולם נהנים מתפאורה מופלאה, שהרי מדובר בכל-זאת בנופיה של שוויץ...וגם על רקע זה, הקנטון של וו - Vaud, הוא אחד מהיפים שבקנטונים.

האזור של וו נמצא בחלקה המערבי של המדינה, בסמוך לעיר ג'נבה וצפונית לאגם למאן - Lac Leman, בחלק דובר הצרפתית של שוויץ - La Suisse Romande. גבולה המערבי של וו נושק לצרפת, ממזרחה נמצא הקנטון של פרייבורג ומצפון אגם נוישטל - Neuchatel. השטח הכולל של הקנטון הוא 3,220 קמ"ר. אדמות האזור פוריות במיוחד וכרי המרעה משביעים את הפרות הדשנות. כיאה לשוויצרים בשאר חלקי המדינה, גם כאן מתפרנסים רבים מהתושבים ממסחר ובנקאות, אבל מקור ההכנסה העיקרי של המקומיים נובע מתיירות.

הקנטונים הגדולים בשוויץ

הקנטון
מספר תושבים
שטח בקמ"ר
עיר בירה
הנקודה הגבוהה בקנטון
השפה המדוברת בקנטון
ציריך
1,482,100
1,729 קמ"ר
1,292 מטר
גרמנית
ברן
1,017,000
5,959 קמ"ר
4,274 מטר
גרמנית
וו
773,800
3,212 קמ"ר
לוזאן
3,210 מטר
צרפתית
653,500
1,404 קמ"ר
אראו
908 מטר
גרמנית
499,900
2,026 קמ"ר
סנט גאלן
3,248 מטר
גרמנית
ג'נבה
484,000
282 קמ"ר
516 מטר
צרפתית
לוצרן
398,800
1,483 קמ"ר
2,350 מטר
גרמנית
351,200
2,812 קמ"ר
בלינזונה
3,402 מטר
איטלקית
335,600
5,224 קמ"ר
סיאון
4,634 מטר
צרפתית
307,100
1,671 קמ"ר
פרייבורג
2,389 מטר
גרמנית

שדה-התעופה הבינלאומי של ג'נבה משרת את הנוסעים המגיעים לחלקה המערבי של שוויץ, כמו גם את אלו המטיילים לאתרי הסקי באלפים, לעיר הצרפתית ליון ולמחוזות אלזס ובורגונדי. המרחק מהשדה ועד לעיר לוזאן, בירת קנטון וו, הוא 62 ק"מ בלבד. המרחק לעיר אנסי אשר באלפים הצרפתיים הינו 40 ק"מ.

לוזאן - Lausanne - היא עיר חביבה להפליא והיא מהווה תחנת בסיס נעימה, ליוצאים לטיולים בהרים. מיקומה של העיר בשיפולי ההרים מחד ועל שפת האגם מאידך, מקנה לה נוף קסום והופך אותה לאחד היעדים האורבניים המבוקשים בשוויץ. לוזאן הפכה לצומת-דרכים חשוב בין פאריס לבין פיאמונטה שבאיטליה, עם פתיחתה של תעלת סימפלון המיתולוגית. עיקר הפעילות עבור המבקרים כאן מתרכזת בטיילת המטופחת של רציף אושי - Quai d'Ouchy, הנמתחת על פני למעלה מקילומטר, בצמוד לאגם. הקתדרלה הגותית, בית העירייה והמוזיאונים העירוניים ממוקמים מרחק לא רב, צפונית לרציף, אלא שלוזאן המשופעת בשיפועים מאלצת את הולכי-הרגל במאמץ של מטפסי-הרים... משרדי הוועד האולימפי הבינלאומי, ממוקמים בעיר לוזאן. "הסכם לוזאן" הוא מסמך הבנות שנחתם בשנת 1923 והתייחס להסדר בין טורקיה לבין יוון, ואין לו שום קשר לשיחות שהתקיימו בעיר זו בין המעצמות לבין איראן, בנוגע לנשק הגרעיני.

ראו כתבות נפרדות ונרחבות על הערים בזל, ג'נבה וציריך:

 

מונטרה - Montreux היא עיר קטנה, השוכנת אף היא ליד האגם, במה שקרוי "הריביירה השוויצרית". מדובר בעיר עם זיקה עמוקה לאמנות בכלל ולמוסיקה בפרט. במונטרה מתקיים פסטיבל ג'ז אטרקטיבי בכל קייץ. כאן באולפנים המפורסמים של העיר, הוקלטו אלבומים רבים, על-ידי אמנים בעלי שם עולמי. להקת קווין הקליטה במונטרה את מיטב להיטיה ופסל ארד של הזמר פרדי מרקורי מתבלט על שפת האגם. גם הפינק-פלויד, לד זפלין, מייקל ג'קסון, דיפ פרפל, הרולינג סטונס ורבים וטובים נוספים, עברו ועבדו בעיר.

ולדימיר נבוקוב בילה את פרק חייו האחרון בעיר מונטרה. הנס כריסטיאן אנדרסן כתב את "עלמת הקרח" בעת שהותו במקום, ביוני 1861. לורד ביירון, צ'ארלס דיקנס, ויקטור הוגו, ארנסט המינגוו, דוסטוייבסקי, טולסטויי ואחרים שהו וכתבו כאן. צ'ארלי צ'פלין חי שנים ארוכות בישוב הציורי Corsier-sur-Vevey ושם גם נקבר.

בסמוך למונטרה נמצא אתר התיירות הפופולארי ביותר בקנטון וו. מדובר בטירת שיון - chateau de Chillon, היושבת על אי קטן. המבנה המרהיב כאילו נלקח מתוך סיפור אגדות ואם-כי הוא עמוס תמיד בעדרים של מבקרים, ניתן עם מעט דמיון להחיות בו את ימי-הביניים.

וויי - Vevey, ממוקמת ששה ק"מ צפונית-מערבית למונטרה. מעבר לאגם נשקפים נופיו הנהדרים של רכס הרי האלפים הצרפתיים. וויי היא עיר נופש מבוקשת, מרכז לייצור שוקולד ויין. ככר השוק הגדולה מציינת את מרכז היישוב. המתחם העתיק המקיף את הככר, סגור לתנועת כלי-רכב ממונעים. מומלץ מאוד לבקר במוזיאון התזונה הייחודי, המצוי חמש דקות הליכה מזרחית לככר השוק. בימי ג' ובשבתות בבוקר, נערך כאן שוק תוסס.

על שפת אגם ג'נבה בין הערים לוזאן ווויי - Vevey, בנופי הכרמים, במקום הקרוי La Tour-de-Peilz, נמצא מוזיאון המשחקים, בתוך ארמון. זהו מוזיאון מרתק, עבור בני כל הגילאים. וכמובן, אין להחמיץ את הנסיעה ב"רכבת השוקולד". הרכבת יוצאת ממונטרה בשעה 09:02 בכל בוקר בחודשי הקיץ, ושלוש פעמים בשבוע, בחודשים מאי-יוני וספטממבר-אוקטובר. במסלול כלולה עצירה בישוב Broc, בו ניתן לבקר במפעל השוקולד הנודע Cailler.

רכבת-הרים מטפסת ממונטרה באחד ממסלולי הנסיעה היפים באירופה, דרך גליון - Glion, הצופה לעבר רכס האלפים של סבוי ועד לעיירה הציורית קו - Caux וממנה לרושה-דה-ניי - Rochers-de-Naye. נסיעה של פחות משעה המאפשרת תצפיות עוצרות-נשימה.

ככלל האזור הדרום-מזרחי משופע בנופים דרמטיים והוא חלק משרשרת הרי האלפים. מספר אתרי סקי מפורסמים שזורים בין פסגות ההרים ובהם הר דיאברלה - Diablerets, בגובה 3,200 מ' וכן האתר הנהדר והמאובזר של וילאר - Villars עם 48 מסלולי הגלישה שלו. נמוך ומתון יותר: Les Mosses.

בנפות הצפוניות של קנטון וו, ליד אגם נוישטל, שוכנים הישובים Grandson, עם הטירה היפהפיה מן המאה ה-11 ועיירת-המרפא Yverdon-les-Bains. גם העיר העתיקה של Avenches מצדיקה ביקור קצר.

לגפנים וליינות של Vaud מוניטין משובחים וניתן לערוך סיורים בין הכרמים והיקבים של האזור. בולטת מעל כולם נפת Lavuax, שאף זכתה להיכלל ברשימה המכובדת של אונסקו, כנכס מורשת עולמית, בזכות הכרמים הירוקים והעיירות הציוריות.

הנופים המרהיבים של קנטון וו, בסרטון וידאו קצר:

כניסת השבת ויציאתה, בג'נבה

מרחקי נסיעה מג'נבה : לאנסי 41 ק"מ , ללוזאן 64 ק"מ, לגרנובל 143 ק"מ, לליון 149 ק"מ, לברן 158 ק"מ, לטורינו 248 ק"מ, לבזל 251 ק"מ, ללוצרן 265 ק"מ, לציריך 278 ק"מ, למילאנו 319 ק"מ, לגנואה 381 ק"מ, לשטרסבורג 389 ק"מ, לבולוניה 536 ק"מ, לפריז 541 ק"מ, לזלצבורג 728 ק"מ, ללובליאנה 803 ק"מ, לוינה 1,005 ק"מ.

054-4701631

 

 

 

קנטון וו

Vaud


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לקנטון וו :
האתר הרשמי של קנטון וו.
מפה אינטראקטיבית של קנטו וו.
קנטון וו באתר ויקיפדיה.
קנטון וו באתר לונלי פלנט
קנטון וו באתר טריפאדוויזר.
האתר הרשמי של לשכת-התיירות.
העיר Nyon, בדרך בין ג'נבה ללוזאן.
העיירה Villeneuve, מערבה למונטרה.
תחזית מזג-אוויר לעיר לוזאן.
מפת רחובות של העיר לוזאן.
האוניברסיטה של לוזאן.
מדריך בתי-המלון של קנטון וו.
מדריך התרמילאים לשוויץ.
דורון רוזנבלום יצא למסע במונטרה, בעקבות נבוקוב.

הטמפרטורות בלוזאן, ברגעים אלו ממש:

השעה עכשיו בלוזאן

©

menu