העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים נוספים באירופה. לחצו כאן:

מחוז ווילטשייר בדרום מערב אנגליה, מהווה חלק מחבל ווסקס - Wessex רווי המסורת האנגלית - והוא ידוע בעקר בזכות האתרים הפרה-היסטוריים שלו, ובהם המוקד התיירותי המהולל של סטונהנג' - Stonehenge - אבל נפשו המותשת של התייר הישראלי נמשכת על-פי-רוב דווקא אל עיירות השוק הקטנות של ווילטשייר, אל הכפרים הנידחים ואל האחוזות הנטועות במרחבים הירוקים.

הדרך הקצרה מלונדון אל סווינדון - Swindon, העיר הצפונית של ווילטשייר, היא בנסיעה לאורך של כ-130 ק"מ על הכביש המהיר M4. אפשר גם להאריך מעט את הדרך ולחנות בעיר המרתקת אוקספורד ואחר-כך לחצות את אפיקו של נהר התמזה המפריד בין מחוז גלוסטשייר - Gloucestershire הצפוני יותר לבין מחוז חפצנו.

סווינדון היא עיר פרובינציאלית אפרורית, אך לא נעדרת חן. מוזיאון רכבות הקיטור "סטים" - STEAM הוא האטרקציה הבולטת של העיר. בסווינדון גם כיכר מוזרה המנתבת את התנועה באמצעות חמש כיכרות משנה והמבנה הייחודי הזה, למרות הלגלוג שהוא עורר בקרב הציניקנים, מוכיח את עצמו כיעיל ואף זכה לכינוי המחמיא: The Magic Roundabout.

מעט צפונית לסווינדון משתרע על-פני שטח נרחב פארק המים של קוטסוולד - The Cotswold Water Park,  עם מעל 100 אגמים. הפארק חביב במיוחד על צפרים הבאים לצפות כאן בזנים שונים של עופות וציפורים נדירות. בעיבוריה המערביים של סווינדון כדאי לבקר בלידיארד פארק - Lydiard Park, בית אחוזה ג'ורג'יאני מאמצע המאה ה-18.

העיירה העתיקה  מלמסבורי יושבת כ-50 ק"מ צפון מזרחית לעיר הנמל הגדולה בריסטול. במלמסבורי מנזר נהדר - Malmesbury Abbey השוכן על גבעה ומשקיף על העיירות הקטנות שבשיפוליו. המנזר גם צמוד לגנים מטופחים שבימי הקיץ פורחים בהם ורדים לתפארת.

מה השעה עכשיו בסווינדון ?

קסל-קומבה - Castle combe היא עיירה יפהפייה שמרבית תושביה התפרנסו בעבר מטוויית חוטים ואריגת בדים. במרכזה של קסל-קומבה ככר השוק וסביבה בתים עתיקים ורק החנויות המוכרות מזכרות לתיירים מעיבות על המראה הכללי.

כשבעה ק"מ מן הישוב Chippenham, נמצא בית האחוזה קורשם קורט - Corsham Court, המוקף מדשאות כיאות. הביקור במקום מאפשר הצצה אל נבכי חווילה אופיינית של בני המעמד העליון מן המאה ה-18. גם מנזר לאקוק - Lacock Abbey סמוך לישוב זה. מעט דרומה מכאן שוכנת Melksham שהיוותה בעבר תחנה מועדפת עבור בני-המלוכה, ליציאה למסעות הציד שלהם.

לברדפורד - Bradford-on-Avon, בחלק המערבי ביותר של ווילטשייר, גשר עתיק נהדר, כנסיה צנועה אך יפה ובתי-אבן הבנויים לצדי הרחובות הצרים של העיר הקטנה. חלק ניכר מרחובות אלו מטפסים במעלה הגבעה שברדפורד מתפלשת במורדותיה. כדי להגיע לעמדת תצפית יש ללכת ברגל מעבר לנקודה בה המכונית יכולה לנסוע. ההליכה אינה קלה, אבל המאמץ כדאי, כי מלמעלה נגלית תמונת נוף מרשימה ובימי הקיץ השקיעות פה מרהיבות.

מעבר לנהר אבון (Avon) נמצאת העיר המרכזית של הנפה היא טראוברידג' - Trowbridge. נהר אבון וכן התעלה שלדרומו (Kennet and Avon Canal) מהווים נתיבי שייט המאפשרים גם לתיירים לנוע במרחבי המחוז על-פני המים.

טראוברידג' שהיוותה מרכז למלאכות האריגה והסריגה בצמר, ידעה שגשוג בתחילת המאה ה-19 עם כניסתן של מכונות הקיטור לתעשיית האריגה ועם הגעתם של בעלי-ממון ומשקיעים לעיר, אז היא הפכה לישוב מרכזי וחשוב. המוזיאון (The Trowbridge Museum) המקומי משקף את ההיסטוריה של העיר ושל האזור כולו ומספר באופן מאלף את סיפור הטקסטיל והצמר של טראוברידג'.

במחוז ווילטשייר מספר ציורי גרפיטי של סוסים לבנים - Wiltshire White Horses, המשורטטים על-גבי סלעים מאבן-גיר רכה או נכון יותר חושפים את אבן הגיר לאחר שהצמחייה נגזמת בהתאם. בווסטבורי - Westbury, נמצא "הסוס הלבן" העתיק ביותר, המתייחס על-פי האגדות לניצחונו בקרב של המלך אלפרד במאה התשיעית. לווסטבורי ניתן להגיע מטראוברידג' בנסיעה על כביש A36. מזרחה מכאן פרושה ערבת סליסבורי - Salisbury Plain ובעמק הנרחב הקרוי על-שמו של הסוס הלבן, ניתן לערוך טיולים רגליים במסלולים כפריים, בהליכה קלילה המתאימה גם לרפי-לכת.

דרומה מכאן שוכנת עיירה מעניינת נוספת  Warminster שגם ממנה ניתן לצאת לאותם טיולי טבע, ברגל או באופניים.

משפחות עם ילדים יופתעו ממיגוון הפעילויות שמציע פארק הספארי של לונגליט - Longleat. הפארק המיוער מקיף את בית האחוזה המקומי, שהוא כשלעצמו אתר המצדיק ביקור ואחד המבנים המרשימים שהותירו האצילים האנגליים. מלבד החיות בתחומי הספארי רחב-הידיים, יש כאן גם מבוכי ענק שעשויים לדלות את מלוא האנרגיה גם מזאטוטים היפראקטיביים במיוחד...

Salisbury Cathedral היא קתדרלה מימי-הביניים השוכנת בעיר ההיסטורית סולסברי. זוהי אחת הקתדרלות היפות באנגליה כולה. היא אף מתגאה בצריח הגבוה ביותר במדינה. לקתדרלה גם חצר קסומה וייחודית. ועבורה - עבור חצר זו, רצוי לפנות שעה מלאה. מלבד הקתדרלה לעיר הקטנה רחובות ציוריים ובתים מימי שושלת טיודור. המעוניינים לבלות לילה בסולסברי יוכלו לעשות זאת במלון היפהפה Grasmere House. זו עשויה להיות תחנת היציאה לביקור באתר בה' הידיעה של האזור: סטונהנג'.

סטונהנג' - הינו אתר המגליתים הפרה-היסטורי המוכר ביותר בצפון אירופה. אי-אפשר להפריז בחשיבותו של האתר שגם הוכרז כנכס מורשת לתרבות העולם. סטונהנג' ממוקמת בחלקה המזרחי של ערבת סליסבורי אשר הוזכרה כאן למעלה. האתר שנחקר באופן מקיף על-ידי מדענים נותר אפוף מסתורין בשל כובד האבנים שהובאו לכאן ללא אמצעי שינוע ובשל מבנהו העגול והמוזר ששימש כנראה מעין לוח אסטרולוגי מתוחכם משהו, בהתחשב בכך שמדובר בתכנון ובבניה שנעשו לפני כ-5000 שנה בלבד, בתקופה הניאוליטית, על-ידי קהילות קדומות של עובדי השמש והירח. בסטונהנג' המוקפת חפיר ענק, ניתן למצוא מלבד האבנים גם תלי קבורה מעניינים. העיירה הקרובה ביותר למקום, למי שרוצה ללון ולאכול בסביבה הקרובה, היא אמסבורי - Amesbury.

מעט צפונית לסטונהנג' ולנהר אבון, אתר פחות מוכר, אבל יודעי-דבר טוענים שגם Avebury, המצויה בסמוך לעיר מרלבורו - Marlborough שבעמק קנת, אמורה להיכלל בין מוקדי העניין הפרה-היסטוריים של אירופה.

לסיום, אי-אפשר שלא להזכיר במלים ספורות את העיר הנפלאה בת' - Bath, שאמנם אינה שייכת ממש למחוז ווילטשייר, אלא נושקת לגבולו המערבי, אבל היא בפירוש אחד היעדים הנחשקים של דרום אנגליה וכמובן שהיא תיכלל במסלולו של כל אורח שנמצא באזור.

מרחקי נסיעה מהעיר בת' : לבריסטול 20 ק"מ, לסווינדון 58 ק"מ, לקארדיף 89 ק"מ, לקובנטרי 146 ק"מ, ללונדון 185 ק"מ, לברייטון 205 ק"מ, לנוטינגהאם 244 ק"מ, למנצ'סטר 290 ק"מ, לליברפול 307 ק"מ, ליורק 378 ק"מ, לאדינבורו 619 ק"מ, לאינברנס 871 ק"מ.

054-4701631

 

 

וילטשייר

Wiltshire


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למחוז ווילטשייר
היסטוריה על קצה המזלג.
מפת דרכים אינטראקטיבית של מחוז ווילטשייר.
הזמנת מלונות בווילטשייר.
תחזית מזג-אוויר של המחוז.
מסלולי הליכה במחוז ווילטשייר.

The Peto Garden

(Iford Valley)

נתונים וקישורים אודות הנפה הדרומית - South Wiltshire
נתונים וקישורים אודות הנפה של קנת -  Kennet District
עוד על סטונהנג'
ווילטשייר באתר ויקיפדיה
לשכת התיירות של ווילטשייר.

מזג-האוויר בסווינדון, ברגעים אלו ממש:

©

menu