משבצות ירוקות של כרי דשא ושדות מרעה, כפרים קטנים ועיירות עתיקות, סלעים חשופים לאורך החוף הסוער של הים הצפוני, ערים תעשייתיות, ועיר אחת יפה להפליא ושמה יורק. מחוז יורקשייר בצפון אנגליה, הלב הפועם של האי הבריטי, רווי בהיסטוריה וספוג  במסורת אנגלית. למעשה מחוז יורקשייר הוא הכי אנגליה, שאנגליה יכולה להיות. כיום, המחוז ההיסטורי המוכר לבריטים כיורקשייר, מחולק לנפות אדמיניסטרטיביות: צפון, דרום ומערב יורקשייר וכן יורקשייר והאמבר.

רומאים וויקינגים כבשו אותה, סקסונים השתלטו עליה, מלכים כמו ארתור וויליאם הכובש צמחו ממנה, ויורקשייר הייתה עדה לתהפוכות ומערבולות. כאן נמצאים שדות קרב מרכזיים ממלחמת השושנים בין בית לנקסטר לבין בית יורק, וגם ממלחמת האזרחים בין תומכי המלך לבין תומכי הפארלמנט. מכאן יצא ג'יימס קוק למסעותיו, וכאן פרצה המהפכה התעשייתית של המאה ה-19.

מהארץ מתבצעות טיסות לעיר מנצ'סטר (Manchester Airport) וממנה המרחק אל מחוז חפצנו קצר. ניתן גם לטוס ללונדון ומשם בטיסת המשך לעיר הגדולה לידס. מעבורות מהולנד ובלגיה מפליגות היישר אל הנמל של האל. רכבת Trainline גומעת את המרחק משפילד, עיר גדולה נוספת של יורקשייר, עד תחנת ווטרלו בלונדון, בפחות משלוש שעות.

לאורך החוף מספר אתרי נופש כמו סקרבורו, השוכנת בין שני מפרצים, וויטבי - Whitby עם המנזר הצופה עליה מפסגת המצוק, ופיליי - Filey עם החופים החוליים שלה. להקות שחפים ענקיות מקוננות על צוקי במפטון ליד מפרץ ברידלינגטון. את החלק הדרומי של חוף יורקשייר מפצלת לשון מים ארוכה: שפך נהר ההאמבר. על הגדה הצפונית של הנהר יושבת העיר האל. בהאל כדאי לבקר בכנסיית השילוש הקדוש, ברציף המרינה, בעיר העתיקה ובמספר מוזיאונים, כשהבולט שבהם הוא המוזיאון הימי - Maritime Museum. מערבה לעיר חוצה את שתי גדות הנהר, גשר האמבר המרשים. מן העבר השני, בגדה הדרומית נמצא חבל צפון לינקולנשייר שבו מסלולים יפהפיים לרוכבי אופניים.

מעט צפונה מהאל נמצאת עיירה בשם בוורלי - Beverley. העיירה, מהיפות בבריטניה כולה, היא בבואה נאמנה לתקופת ימי-הביניים. יש בבוורלי קתדרלה גותית מן המאה ה-13, רחובות צרים ומרוצפים באבנים ומבנים עתיקים נוספים. האגדה מספרת שלואיס קרול - מחבר עליסה בארץ הפלאות - קיבל השראה לדמות הארנב שלו מציור על קיר כנסיית מרי, שנמצאת גם היא בישוב זה.

מבוורלי וצפונה, דרך שטחי הבור ועד גבעות קליבלנד, משתרע חבל ארץ כמעט שומם מישובים. כביש A170 מוביל עד לעיירת השוק הלמסליי ממנה יוצא שביל ההליכה המרתק, הוא שביל קליבלנד שאורכו כ- 175 ק"מ. השביל מקיף את שמורת North York Moors. שלושה ק"מ מהלמסליי נמצאים שרידיו של מנזר ריבו. מטיילים פחות ספורטיביים יכולים ליהנות באזור זה מנסיעה ברכבת קיטור מקורית, היוצאת מתחנה ציורית בעיירה בשם גוטלנד. שמורת המורז היא גם מקום אידאלי לרכיבה על סוסים במרחבים החשופים.

הערים הגדולות בחבל יורקשייר

העיר
מספר תושבים
מחוז
דמות מוכרת
עיר תאומה בולטת
535,600
דרום יורקשייר
צ'נגדו, סין
493,100
מערב יורשייר
ליל, צרפת
357,500
מערב יורשייר
סקופיה, מקדוניה
286,300
קינגסטון
רוטרדם, הולנד
168,000
מערב יורשייר
160,400
יורק
דיז'ון, צרפת
111,500
דרום יורקשייר
הרטן, גרמניה
110,600
דרום יורקשייר
סן-קנטן, צרפת
102,100
מערב יורשייר
חירונה, ספרד
95,900
דרום יורקשייר
הורליבקה, אוקריאנה

בצפון מערב יורקשייר פרושים עמקי הדיילז - Dales National Park הבתוליים. מדובר באחת השמורות הנפלאות של האי הבריטי, עם נופי פרא מחורצים בסלעי גיר, עם כפרים מנומנמים פזורים בדלילות בין הערוצים והגבעות העגלגלות, עם עדרי צאן הרועים באחו הדשן, ועם משוכות אבן המסמנות - באופן המייחד אזור זה -  את הגבול בין שדה לשדה.

מבין המנזרים הרבים של המחוז, המפורסם והיפה מכולם הוא מנזר פאונטיינז, דרום מערבה לעיר ריפון, אשר בחבל הרוגייט - Harrogate District. העיצוב של המבנה מן המאה ה-12 פשוט מושלם. המקום פתוח בקיץ עד שעה 7 בערב ובחורף עד 5 אחה"צ. במהלך חודש אוקטובר נערך כאן מופע אורקולי.

העיר יורק היא כמובן היעד התיירותי החשוב ביותר בכל צפון אנגליה. זאת לא רק הקתדרלה המדהימה, ואלו לא החומות המבצרות את העיר העתיקה לבדן, או הגנים המטופחים, זאת העיר יורק כולה, על הבניינים והכנסיות, הרחובות והסימטאות. מכלול של יופי שהופך את יורק למוקד עליה לרגל למיליוני תיירים. כל המתחם הנרחב מהקתדרלה ועד הנהר סגור לכניסת כלי-רכב ממונעים, ולכן הולכי-הרגל המסיירים במקום נהנים בשלווה גדולה, מן המבנים המרהיבים.

החומה העתיקה של יורק היא הארוכה מבין החומות של ערי אנגליה. ניתן לתור את החומה בהליכה רגלית שעשויה להימשך כשעתיים. מגדל קליפורד שוכן בחלקה הדרומי של העיר. מלבד הייחוד הארכיטקטוני של המבנה העתיק, הוא טומן בחובו את אחד הספורים הטרגיים של יהדות אנגליה לדורותיה, עת נאלצו מאות יהודים בני יורק לשים קץ לחייהם מתוך חשש מפוגרום. באותה הזדמנות בה מבקרים במגדל קליפורד לא כדאי להחמיץ את הביקור במרכז הויקינגי יורוויק, הנמצא ממש בסמיכות למקום. בנוסף לאתרים ההיסטוריים, יורק משכנת גם את מוזיאון הרכבות הגדול בעולם. אוהבי ספר לא ירצו להחמיץ את החנות עתירת הספרים Minster Gate.

העיר לידס נמצאת מערבה ליורק, והיא תוססת ומלאת חיים יותר מערים אחרות בחלק זה של בריטניה. זוהי העיר האטרקטיבית ביותר למסעות שופינג.  מרכז הקניות Victoria Quarter, הוא אחד המרכזים המרשימים בבריטניה. בלידס כדאי מאוד לבקר גם בבית הרהוד - Harewood הראוותני.

הדרום התעשייתי של מחוז יורקשייר זכה לחשיפה בסרט "ללכת עד הסוף". כאן כרו פחם וייצרו מכוניות. כיום הכל עורכים הסבה מקצועית, עוברים לתחום המחשוב, עוסקים במסחר, שותים הרבה (גם תה) ומשחקים כדורגל.

שפילד, "עיר הפלדה", היא העיר הגדולה ביותר במחוז. אפרורית מחד, אך עתירה בפארקים ירוקים מאידך. הגנים הבוטניים של העיר (נפתחו לציבור הרחב כבר בשנת 1836) הם מן היפים באיים הבריטיים. אל מול בית העירייה המקומי פרושים "גני השלום" הראויים גם הם לתשומת-לב מיוחדת. שפילד היא גם עיר המתגאה במרכזי התרבות והמוסיקה שלה. בכיכר טיודור מצויים שלושה בתי-תיאטרון משובחים.

ערים חשובות נוספות הן ברדפורד, דונקסטר הפרובינציאלית, עם השוק המסורתי, ברנסלי ו-רוטרהם.

מרחקי נסיעה מהעיר לידס: ליורק 42 ק"מ, למנצ'סטר 68 ק"מ, לנוטינגהאם 116 ק"מ, לליברפול 117 ק"מ, לקובנטרי 191 ק"מ, לנוריץ' 279 ק"מ, לסווינדון 305 ק"מ, ללונדון 314 ק"מ, לאדינבורו 351 ק"מ, לקארדיף 367 ק"מ, לברייטון 415 ק"מ, לאינברנס 609 ק"מ.

054-4701631

 

יורקשייר

York
 

הטמפרטורות בלידס, ברגעים אלו ממש: 

השעה עכשיו בעיר לידס

-----------

©

menu