העיר אוקלנד, שוכנת בלבו של אזור אוקלנד - Auckland Region באי הצפוני של ניו-זילנד, מוקפת בתפאורה מרשימה במיוחד, עם עשרות פסגות של הרי וולקנו מכיוון היבשה ועם כמות דומה של איים קטנים מצד הים. אמנם וולינגטון - Wellington היא בירתה של הארץ, אבל אוקלנד היא העיר הגדולה ביותר של ניו-זילנד והמרכז הכלכלי שלה.

צריך לזכור שבחצי הכדור הדרומי עונות השנה הפוכות מאלו שלנו. הקיץ נמשך מנובמבר ועד מארס ואילו החורף מיוני עד ספטמבר.

מה השעה עכשיו באוקלנד ?

שער החליפין של הדולר הניו-זילנדי (נכון להיום):

שדה-התעופה הבינלאומי של אוקלנד, הממוקם לחופו של מפרץ מנוקאו, נמצא כ-45 דקות נסיעה ממרכז העיר. הדרך הנוחה להגיע העירה, למי שאינו יכול להרשות לעצמו נסיעה במונית, היא באמצעות שירות האוטובוסים היעיל Super Shuttle.

עד אמצע המאה ה-19 היה המקום מיושב בדלילות על-ידי שבטי המאורים, תושביה המקוריים של הארץ -  אז עגנה כאן אניה בריטית עם 500 מהגרים סקוטים והם למעשה אלו שהקימו את התשתית לעיר המודרנית. כיום אוקלנד היא בית לאוכלוסיה רב-גונית כאשר רק כמחצית מתושביה הם צאצאי המהגרים הבריטים. רבע מאנשי העיר משתייכים לקהילה המאורית והפולינזית והשאר הם הודים וסינים ומהגרים ממזרח אירופה. המארג האנושי המורכב יוצר כאן דינמיקה קוסמופוליטית שבאה לידי ביטוי בין היתר, במטבח עשיר ובאירועי תרבות מגוונים.

הסקיי-סיטי-טאואר - Sky City Tower  הוא המגדל הגבוה ביותר בחצי הכדור הדרומי. הוא נמצא במרכז העיר על פינת הרחובות Victoria ו- Federal ומתנשא לגובה של 328 מטר. יש בעולם מגדלים רבים ובהם אפשרות לערוך תצפית נהדרת ממעוף הציפור. בשיקגו למשל, בטורונטו, בשנחאי, בהונג-קונג... אבל המגדל של אוקלנד מעניק את הנוף המרשים ביותר. לא זו בלבד שהעיר פרושה למרגלות המתבוננים, גם נופי הקסם המקיפים אותה, נגלים במלוא יופיים ממעלה המגדל וכשמביטים לכיוון מזרח, לעבר מפרץ האורקי - Hauraki, מבינים עד כמה העיר קרובה אל הטבע ומשתלבת בו.

המרכז התת-ימי של קלי טרלטון - Kelly Tarlton's Antarctic Encounter and Underwater World הוא אתר פופולארי במיוחד עבור האורחים באוקלנד. מלבד הפינגווינים והכרישים שהם האטרקציה הגדולה של המקום, יש כאן גם הדמיה של סביבת נוף אנטרקטית ואפשרות לצפות במספר רב של זנים  ויצורים ימיים, חלקם מוזרים במיוחד.

במוזיאון אוקלנד - The Auckland Museum מוצגת תמונה נרחבת של ההיסטוריה של ניו-זילנד, עולם החי והצומח שלה וכן תערוכה עשירה המשקפת את התרבות המאורית באופן מקיף. המוזיאון שוכן בסמוך לפארק המרכזי של העיר - The Domain, במקום אליו מתנקזים רבים מתושבי אוקלנד בשעות הפנאי שלהם, הן לבילוי רגוע והן לפעילות ספורט אירובית. ממזרח לפארק נמצא מתחם פארנל: "השיינקין של אוקלנד", אזור אופנתי רצוף מסעדות ובתי-קפה.

לאוקלנד, בדומה לערים גדולות אחרות, מרכזי קניות המרוכזים באזור העסקים, אותו חוצה רחוב ראשי ושמו Queen Street. כאן גם בית-העיריה והגלריה לאמנות מודרנית - Auckland Art Gallery - וכן מרכז המיפוי, באותו רחוב, במספר 209.

מי שרוצה לצפות על אוקלנד במבט-על ולא מסתפק בחוויה של הסקיי-סיטי-טאואר, יוכל לעלות לפסגת הר עדן או למעלה הגבעה עליה עץ אחד בודד - One Tree Hill.

גשר-המפרץ המרשים - Auckland Harbour Bridge, הפך - כמתבקש בניו-זילנד - לאתר פעיל של ספורט אתגרי. בסמוך לקצהו הדרומי של הגשר מצוי שוק ויקטוריה, שהסמל המסחרי שלו - ארובת לבנים - נראה למרחוק.   הגשר מתוח בחלקו המערבי של מפרץ Waitemata ומקשר את מרכז העיר עם ה-North Shore. במפרץ עצמו מרינה מפותחת ובה עוגנות מאות יאכטות וסירות שמפרשיהן הפכו זה מכבר לסמלה של העיר. מן העבר השני של המפרץ שוכן הישוב הקולוניאלי של דבונפורט - Devonport, אליו ניתן להגיע באמצעות מעבורות. כיום המקום תיירותי מדי ובלתי אותנטי בעליל, עם כל המשמעויות המתלוות לכך בדמותן של מסעדות ושל חנויות האופייניות למקומות מסוג זה.

אחד היעדים הנהדרים, אליהם ניתן להגיע בטיולי השייט של מפרץ האורקי, הוא Waiheke Island, אי קטן ומפורץ הנמצא במרחק 35 דקות-מעבורת, מהמעגן של אוקלנד.  האי שמצטיין ביינותיו המשובחים מהווה גם אופציה פסטורלית ללינה במקום מיוחד ורגוע.

הלאה מכאן בשייט ממושך בהרבה, האי גרייט ברייר - Great Barrier Island שהוא כבר מחוץ לתחום של גיחה קצרה, אבל יופיו השרוע על פני 285 קמ"ר מחייב התייחסות...

מרחקי נסיעה מאוקלנד: לטקפונה 9 ק"מ, להמילטון 125 ק"מ, לונגראי 158 ק"מ, לרוטורואה 228 ק"מ, לניו-פליימות 361 ק"מ, לוולינגטון 649 ק"מ, לפיקטון 746 ק"מ, לקריסצ'רץ' 1076 ק"מ, לדנדין 1,436 ק"מ, לקווינסטאון 1,558 ק"מ, למילפורד סאונד 1,832 ק"מ.

054-4701631

אוקלנד


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאוקלנד:

 

הטמפרטורות ברגעים אלו ממש, באוקלנד:

זריחת השמש ושקיעתה: Time in Auckland:

 

©

menu