עיר הבירה טביליסי - Tbilisi השוכנת בחלק המזרחי של המדינה, יושבת בסמוך לנהר מטקוורי - Mtkvari, או כפי שהוא ידוע יותר, בשמו הטורקי: נהר קורה. אומרים על העיר הזאת שהיא כבר ראתה הכל: נוודים וסוחרים, לוחמים ומשחררים, עריצים ואנשי רוח, מוסלמים ונוצרים, טורקים וסובייטים - ואת כולם נשא הרוח וטביליסי שרדה אותם וספגה מהם והיום היא עיר מעורבת ומגוונת.

למרות ההזנחה, המלחמות והשריפות הרבות, שמרה העיר העתיקה של טביליסי על צביונה. ראויים לציון מיוחד המרחצאות העתיקים וארמון המלכה מן המאה השמונה-עשרה וכן אזור סיאוני, שבמרכזו קתדרלה מעניינת, גם היא זכתה לשם המאזכר את הר ציון, בירושלים. בחלק זה של העיר מספר כנסיות קטנות וציוריות וכן בתי-עץ עם מרפסות מעוטרות. ניתן לערוך תצפית על הרובע העתיק ממבצר נריקלה אשר נבנה בימי הפרסים, במאה הרביעית לספירה, במרומי אחת הגבעות השולטות על העיר. מעבר לנהר שוכנת קתדרלת סמבה רבת הרושם. הקתדרלה שבנייתה הושלמה רק לפני שבע שנים, נחשבת לאחת מהכנסיות האורתודוקסיות הגדולות בעולם. בשדרה הראשית (Rustaveli), מצוי בית-האופרה, המשמש גם משכן לבלט הלאומי. שוטה רוסטוולי, שעל-שמו קרויה השדרה, הוא המשורר האהוב על בני גאורגיה. מוזיאון האמנות, עתיר המוצגים, שוכן ברחוב גודיאשווילי, מספר 1. מוזיאון ההיסטוריה, מצדיק אף הוא, ביקור קצר.

ביוני 2010 נחנך מעל נהר מטווקרי גשר להולכי רגל: "גשר השלום", אשר תוכנן על-ידי הארכיטקט האיטלקי דה לוצ'י. זהו גשר מרשים הבנוי זכוכית וברזל ומעוצב באופן מעורר השראה. המעבר על הגשר מאפשר זווית ראיה מעניינת לכיוון העיר. עם רדת החשיכה מופעלת כאן תאורה חדשנית. הפרוייקט של דה לוצ'י הוא נדבך נוסף בתוך מכלול של מפעלי בניה ועיצוב אשר מטרתם לרענן את פניה של טבליסי.

מטיילים רבים נוהרים לגרוזיה כדי ליהנות מטיפוס הרים ומטיולי טרקים מרהיבים בהרי הקווקז. אחת הפסגות המופלאות של רכס הרים זה היא פסגת הר-הגעש הכבוי, הקזבק - Kazbek. יש לנסוע מטבליסי לישוב קזבגי ב"דרך הצבאית" המובילה לגבול הרוסי. הנסיעה נמשכת כשעתיים וחצי, אך מומלץ לעצור במספר תחנות בדרך.

העיר הקטנה, בעלת השם שאי-אפשר כמעט להגות אותו : מצחטה - Mtskheta, ממוקמת כ-30 ק"מ מטביליסי והיא בוודאי תחנה הכרחית בכל טיול לגיאורגיה. זהו מרכז הנצרות האורתודוכסית של המדינה וכאן קיבלו על עצמם תושבי הארץ להתנצר. כנסיית סווטיטצ'חובלי היא האתר החשוב והמרשים של מצחטה. בסמוך לישוב נמצאים מנזר סמטוורו וכנסיית ג'ווארי - Jvari. הארכיטקטורה של מבנים אלו, כמו גם מספר בתים עתיקים נוספים, פשוטה למראה, אך אותנטית בעליל ובעלת אופי שאין דומה לו.

בדרך לקזבגי כדאי לעצור גם באגמים בזלטי וז'נוולי וכן בישוב גודאורי ושמורת הטבע הסמוכה אליו. בחורף מהווה גודאורי מוקד ייחודי לגולשי סקי. מקזבגי יוצאים לטרק שנמשך כחמישה ימים ובמהלכו מגיעים לפסגת ההר. באזור זה כדאי לבקר בכפר הקסום, שתילי - Shatili, היושב בעמק ובתי-האבן שלו בנויים בגיבוב חינני, במורדות ההר.

טרק אטרקטיבי נוסף נע לאורך ערוץ פיריקיטה אלאזני - Pirikita Alazani וחולף על-פני הפס של אטסונטה - Atsunta Pass. זהו מסלול ארוך יותר המיועד למיטיבי לכת, אם-כי לא מגיעים בו לגבהים של הטיול לקזבק.

ועכשיו, מערבה לטבליסי, בדרך המובילה לקוטאייסי ואחר-כך לסוונטיי. העיר גורי אינה מספקת עניין רב לתיירים, למעט העובדה שהיא עיר הולדתו של יוסף סטלין. לפני חודשים אחדים הסירו את פסלו של סטלין שעמד במשך שנים מול בניין העירייה וכל שנותר בעיר זה מוזיאון לזכרו ומספר שלטים המאזכרים את נוכחותו בגורי. במלחמה של 2008 העיר נכבשה בידי הרוסים.

בסיס נוסף שממנו ניתן לצאת למסעות בהרים נמצא בבירת החורף של גאורגיה: העיר בקוריאני, השוכנת במחוז Borjomi, בדרום גיאורגיה. האזור מיוער ברובו וזרוע באגמים כחולים וזוהרים. מי שמאוד רוצה יכול גם לגלוש כאן במסלולי הסקי של ההר קוצ'ה גורה.

בקוטאיסי, אשר במחוז אימרטי, התגוררה בעבר קהילה יהודית מפוארת ועד היום, למרות שמרבית היהודים עלו ארצה, עדיין עומד בית-הכנסת העירוני על תלו. על-פי המיתולוגיה היוונית, קוטאיסי היא המקום, ממנו נשדדה גיזת-הזהב האגדית. מנזר גלאטי מהווה אתר חובה למבקרים בעיר.

דרומית לקוטאיסי, בדרך לארמניה, אפשר לבקר בווארדזיה - Vardzia, "עיר המערות" שנבנתה על-ידי המלכה המיתולוגית, תמרה, בימי-הביניים.

לחוף הים-השחור בחלק המערבי של גאורגיה שוכנת עיר הנמל והקייט בטומי - Batumi, שמשמשת שער-כניסה לבאים מטורקיה.

הערים הגדולות בגאורגיה

העיר
מספר תושבים
גובה מעל פני-הים
מסעדה מומלצת
טביליסי
1,064,000
484 מטר
בטומי
153,500
בגובה פני-הים
קוטאיסי
147,000
131 מטר
Bungalow Zedazeni
רוסטווי
125,500
336 מטר
Cafe Askili
סוחומי
63,600
5 עד 140 מטר
Beliy Parus
גורי
48,500
588 מטר
Gamardjoba
זוגדידי
43,700
110 מטר
פוטי
41,900
בגובה פני-הים
Art-Cafe Nikoladze
צחינוואלי
30,500
860 מטר
Zgapari
חאשורי
26,800
690 מטר
Akhaldaba Restaurant
סמטרדיה
25,500
25 מטר

נפלאותיה של גאורגיה בסרטון וידאו קצר

 מרחקי נסיעה מטביליסי - בירת גאורגיה: לרוסטבי 30 ק"מ, לדושטי 50 ק"מ, לבולניסי 66 ק"מ, לגורי 84 ק"מ, לחשורי 127 ק"מ, לקוטאיסי 231 ק"מ, לירוואן - ארמניה 277 ק"מ, לבטומי 368 ק"מ, לבאקו - אזרבייג'ן 555 ק"מ, לטרבזון - טורקיה 598 ק"מ, לטבריז - איראן 750 ק"מ, למוסול - עירק 990 ק"מ, לאודסה - אוקריאנה 1,400 ק"מ, לאיסטנבול - טורקיה 1,630 ק"מ, לדמשק - סוריה 1,640 ק"מ.

054-4701631

 

גאורגיה

הטמפרטורות בטביליסי, ברגעים אלו ממש:

הטמפרטורות הממוצעות בטביליסי

החודש

מעלות צלסיוס

ינואר
6-0 °C
פברואר
7-1 °C
מארס
12-3 °C
אפריל
19-8 °C
מאי
23-12 °C
יוני
28-16 °C
יולי
31-19 °C
אוגוסט
30-19 °C
ספטמבר
26-15 °C
אוקטובר
19-10 °C
נובמבר
12-5 °C
דצמבר
8-1 °C

המלונות היוקרתיים ביותר בטביליסי - על-פי מדריך מישלן:

1. שרתון

2. מריוט טבליסי

3. רדיסון בלו

4. הולידי אין

5. קורט-יארד מריוט

6. בריטיש האוז

7. מלון ודזיסי

©

menu