איסטנבול עדיין מייצגת את התגשמות חזונו של המנהיג הטורקי הנודע אטא-טורק - Ataturk: גאה בעברה המוסלמי, ויחד-עם-זאת עדיין חילונית ובעלת אוריינטציה אירופאית. בעידן החדש והמתוח תחת שלטונו של ארדואן ואחרי ההפיכה הכושלת של קיץ 2016 וגם בעקבות המשט המפורסם והעימותים המתוקשרים, חדלה איסטנבול להוות את אחד היעדים האהובים על התייר הישראלי.

דווקא אטא-טורק היה האיש שהחליט בתחילת המאה העשרים להעתיק מאיסטנבול - שנודעה בעברה כביזנטיון ואחר-כך כקונסטנטינופול - את תואר עיר הבירה, למרכז אנטוליה, לעיר אנקרה. למרות שנשלל ממנה התואר הרשמי, עדיין מהווה איסטנבול את המרכז המסחרי והכלכלי של טורקיה, והיא העיר הגדולה והתיירותית ביותר בארץ זו.

בראשית ההתיישבות הציונית בארץ, כאשר שלטה כאן האימפריה העותומנית, נודעה לעיר חשיבות גדולה בקרב המתיישבים (אשר כינו את איסטנבול בשמות: קושטא או סטמבול). ורבים מהמנהיגים הציוניים כמו: בן-גוריון, בן-צבי ושרת למדו ובילו באיסטנבול.

שדה-התעופה הבינלאומי - Istanbul Havalimani, נמצא 40 ק"מ צפונית למרכז העיר. יש לשים-לב כי השדה החדש של איסטנבול נפתח באפריל 2019 לתנועה והחליף בכך את השדה הוותיק והמוכר של אטאטורק. מוניות ספיישל נעות בין השדה לעיר בתדירות גבוהה, כאשר משך הנסיעה כשעה. קיימים לא מעט קווי אוטובוס המגיעים לאזורים השונים של העיר. החל משנת 2020 קו M11 של המטרו יחבר את השדה עם העיר.

איסטנבול משתרעת על-פני שתי יבשות ונהנית משני העולמות...היא חצויה לשניים על-ידי מיצרי הבוספורוס. ממערב, החלק האירופאי והמעניין יותר, שגם הוא עצמו חצוי לשניים על-ידי מפרץ קרן-הזהב: מחד העיר העתיקה ומצד שני העיר המודרנית. מזרחה לבוספורס פרושות השכונות האסיאתיות של איסטנבול.

היעדים המועדפים על התיירים – גם אלו שמבקרים באיסטנבול לזמן קצר בלבד – מרוכזים בעיר העתיקה, דרום-מזרחה לגשר גאלטה. ראשית לכל, כנסיית איה-סופיה - Ayasofya המרשימה ואדירת המימדים. האתר פתוח למבקרים בכל יום, למעט בשבתות, והוא נסגר בשעה 5 אחר-הצהריים. בסמוך שוכן המסגד הכחול, אחד המסגדים היפים בתבל שהיה יכול להיחשב להישג הארכיטקטוני הגדול של טורקיה אלמלא היה חוסה בצלה של איה-סופיה. ליד המסגד שוכן ההיפודרום הביזנטי המפורסם. הלאה מכאן נמצא ארמון טופקאפי, משכנם המפואר של השולטנים העותומנים. הארמון סגור בימי שלישי וכדי לבקר גם בהרמון, יש לקנות כרטיס-כניסה בנפרד. כל האתרים האלו נמצאים במרחק הליכה זה מזה, אך בשל הגודש, העניין והיופי, אי-אפשר כמעט לכלול בקור מקיף בכולם, במהלך יום אחד בלבד. בכל מקרה, בסיום הסיורים המאלפים במונומנטים ההיסטוריים, אפשר להתרענן בבזאר הגדול - Kapali Carsi שממוקם אף הוא באזור זה של העיר העתיקה. בין הבזאר לבין ארמון טופקאפי, מחברת דרך דיוון-יולו. אל הבזאר נכנסים מתוך שערים גדולים המזכירים במידה מסוימת את הכניסה לעיר העתיקה של ירושלים. בפנים, הסמטאות בנויות שתי וערב, כאשר בדרך-כלל לכל סמטא התמחות משלה ושטח מסחר המאפיין אותה. הבזאר הוא כבר לא המקום שבו בהכרח מוצאים את השטיחים ומעילי העור הזולים ביותר של איסטנבול. שוק התבלינים המצרי - Misir Carsisi, גם הוא ססגוני ומושך מבקרים שממילא מטיילים באזור זה.

ממערב לגשר גאלטה מספר אתרים מעניינים נוספים, כמו: מסגד סולימן המפואר - Suleymaniye, מן המאה ה-16, ואמת-המים העתיקה. האוניברסיטה של איסטנבול ממוקמת בסמוך למסגד סולימן. מתוך חצרה של האוניברסיטה, מתנשא מגדל בייזיט המונומנטלי.

בגדה הנגדית של מפרץ קרן-הזהב, במרחק הליכה מגשר גאלטה, שוכן בית-הכנסת "נווה-שלום". צפונה מכאן נמצאות השכונות המפורסמות של איסטנבול: ביהולו - Beyoglu, בבק - Bebek, גלטסראי - Galatasaray, ובשיקטאש - Besiktas.  ביהולו היא תערובת של שווקים אקזוטיים וגיבוב של בניינים מתקופות שונות. היא מחברת בין העיר העתיקה לבין השכונות החדשות. במרכזו של הרובע נמצאת כיכר טאקסים - Taksim המהווה את אחת מנקודות הציון החשובות של העיר, וממנה יוצאים רחובות אשר בחלקם שפע של חנויות מעניינות. ביוני 2013 הפכה הכיכר למוקד המחאה ההמונית נגד ארדואן. שדרת העצמאות - Istiklal Caddesi -  היא השדרה המרכזית באזור. כאן נהרגו שלושה ישראלים בפיגוע התאבדות, במארס 2016. לאורכה של האיסטיקלל חלק מבתי-הקפה הנהדרים של העיר, ובהם בולטים: אינצ'י ו- Lebon. כדאי ליהנות גם מארוחה טובה במסעדת Haci Abdullah. במתחם זה ממוקמים רבים מהמלונות האיכותיים של העיר.

בבשיקטאש נמצא ארמון דולמבחצ'ה - Dolmabahce מן המאה התשע-עשרה ולידו מגדל השעון. הארמון המפואר שבו מאתיים חדרים וסביבו גנים יפים הוא ללא ספק אחד היעדים שאין להחמיץ בגדה האירופאית של הבוספורס. בשכונה זו נמצאים גם ארמון ילדיז - Yildiz והפארק הירוק הצמוד אליו. צפונה מכאן, מעבר לשכונת בבק האליטיסטית, מצויה המצודה של רומלי חיסאר - Rumeli Hisar. שייט על הבוספורס יאפשר תצפית על כל שכיות חמדה אלו מזווית רומנטית במיוחד. ואם מזכירים את הבוספורס, אי-אפשר כמובן להתעלם מהגשר הענק המתוח בגאווה בין שתי הגדות ומחבר את אירופה לאסיה.

איסטנבול משופעת בדוכני-אוכל ובמסעדות. מלבד סעודות הבשר והשווארמה המקובלות, ניתן לחגוג כאן גם בזכות מאכלי הים. מסעדות הדגים, שהמשובחות שבהן יושבות על-שפת המים של המיצר, ובעיקר באזור קומקפי, הן מן הטובות בעולם. באזור זה פועלים גם מועדוני הלילה ובהם ניתן לחזות בהופעות של ריקודי-בטן. מסעדת "הקומה החמישית" מעניקה תצפית מרהיבה על הבוספורס.

רבים התיירים אשר ישמחו להוסיף להנאות הרבות המזומנות להם בטורקיה, גם ביקור בחמאם המסורתי.

בחודש פברואר 2020 יתקיים באיסטנבול פסטיבל סרטים בינלאומי.

מה המרחק מאיסטנבול ? לבורסה 233 ק"מ, לבורגס 334 ק"מ, לאנקרה 454 ק"מ, לסופיה 561 ק"מ, לאיזמיר 563 ק"מ, לסלוניקי 596 ק"מ, לבוקרשט 635 ק"מ, לאנטליה 729 ק"מ, לארזרום 1,239 ק"מ, לזגרב 1,346 ק"מ, ללובליאנה 1,485 ק"מ, לוינה 1,570 ק"מ, לטביליסי 1,640 ק"מ, למילנו 1,977 ק"מ, לפריז 2,736 ק"מ.

054-4701631

 

איסטנבול

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאיסטנבול:
 

הטמפרטורות באיסטנבול, ברגעים אלו ממש:

 

©

menu