الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

עם תום מאורעות הדמים עשויה סוריה לשוב ולהוות יעד תיירותי יוצא-מן-הכלל, למרות ההרס השיטתי של אתרים היסטוריים מופלאים על-ידי פושעי מלחמה. מאז החלה מלחמת האזרחים במארס 2011 ועד אפריל 2018, נהרגו בסוריה כבר למעלה מ- 600,000 אזרחים. זוהי בוודאי אחת הארצות המרתקות באזורנו. מדובר בארץ משופעת במוקדי עניין, חלקם בעלי חשיבות היסטורית עצומה.

סוריה נהנית מאקלים סובטרופי אופייני עם קיץ חם ויבש וחורף גשום. בדמשק הטמפרטורות בחודש יולי עולות תכופות על 40° ואילו בתקופה של דצמבר-ינואר הן צונחות מתחת לאפס.

מה השעה עכשיו בדמשק ?

התיירים הישראלים שיגיעו בעתיד לסוריה, יגלו מראות של מישורים צחיחים ושל ערבות פוריות, וכן מגוון של נופים הרריים.

סיריאן-אייר ואל-על יחלקו קרוב לוודאי את הקו בין תל-אביב לדמשק, מיד לאחר שייחתם הסכם השלום. טיסה כזו לא תמשך יותר משעה אחת, אלא שלישראלים הגרים בכרמיאל או בנהריה אפילו, מומלץ לבצע נסיעה זו במכונית הפרטית שלהם – הנסיעה לדמשק, תהיה עבורם קצרה יותר מאשר לנתב"ג... רק יש לזכור שחל איסור מוחלט לעבור מהירות של  80 קמ"ש בכל הכבישים של המדינה.

147 לירות סוריות = 1 ₪. זרם החשמל הוא מאתיים ועשרים וולט. הקידומת הטלפונית של סוריה היא 963.

האתרים החשובים והעיקריים עבור המבקרים בסוריה, הם:

לטקיה, עיר הנמל  והנופש, עם חופי הרחצה הטובים ביותר של סוריה.לעיר היסטוריה עשירה במיוחד. היא נשלטה תקופות ממושכות בידי הרומאים, הצלבנים והממלוכים, ואחר-כך בידי העותומנים ובעקבותיהם בידי הצרפתים. כעיר חוף, לטקיה מציעה שפע של מסעדות ובתי-מלון איכותיים. מלון איכותי ומומלץ במיוחד: Afamia Resort. על הקורניש (הרציף בנמל) מסעדת אל-אספירי מקבלת חוות דעת חיוביות מתיירים אירופאים. בבא היום, כאשר ייערכו משחקי כדורגל בין קבוצות כדורגל מישראל לבין קבוצות סוריות, תהווה הקבוצה המקומית, תישרין, יריבה משמעותית למכבי תל-אביב ולהפועל באר-שבע.

אוגרית ובה שרידים מן הממלכה שהעניקה לאנושות את האלפבית, שוכנת במרחק נסיעה קצרצר מלטקיה. כדי להגיע מלטקיה לאתר המוזנח משהו של אוגרית, יש לשאול את נהג המונית, או בתחנת המיניבוסים, אודות ראס-שאמרה, זה השם בו מכנים הסורים את אוגרית.

חאלב (אלפו). העיר הצפונית החשובה, שהתברכה בקהילה יהודית מפוארת, ידועה בזכות השווקים המקורים והצבעוניים שלה ובזכות הסמטאות הצרות בעיר העתיקה והציורית - ומעל הכל בזכות  המצודה  המרשימה.

חמה, ארבעים ושבעה ק"מ מהעיר התעשייתית חומס, מצדיקה ביקור, בשל הנוריאס (גלגלי העץ המסורתיים, בתוך מימי הנהרות). חומס התפרסמה בעולם המערבי בתחילת שנת 2012 כמוקד המדמם של מלחמת האחים ואף כונתה "בירת המהפכה".

קרק דה שווליה – מבצר צלבני נהדר, הנמצא 40 ק"מ מערבית לחומס ובסמוך לעיר ספיטה.מדובר באחת הדוגמאות המופלאות למבנה צלבני שהשתמר כמעט בשלמותו, מאז מסעות הצלב במאות ה-12 וה-13. המבצר ממוקם ברומה של גבעה שולטת בגובה של 650 מ' מעל פני-הים. מרבית התיירים המבקרים כאן, יעדיפו ללון בעיירה הציורית מרמריטה. אגב, מזרחית ללטקיה, מצויה מצודה צלבנית מרשימה נוספת: מצודת צלאח-א-דין.

תדמור (פלמירה). זוהי ללא-ספק אחת התחנות ההיסטוריות החשובות ביותר, במזרח-התיכון כולו. האתר ההיסטורי השתמר באופן יוצא דופן בלב המדבר הסורי במשך למעלה מאלפיים שנה, עד אשר הגיעו לשם אנשי דעאש במאי 2015 והרסו חלקים משמעותיים באתר באופן מעורר חלחלה. הם אף הפכו את האמפיתיאטרון ההיסטורי לאתר הוצאה להורג. על-פי המסורת, שלמה המלך הוא זה אשר ייסד את תדמור. שדרת העמודים הנמתחת על-פני למעלה מקילומטר וכן מקדש השמש, הם שני המוקדים הבולטים ביותר בפלמירה. בסמוך לאתר ההיסטורי, שוכנת עיר חדשה קטנה, ששמה גם הוא תדמור. כאן לנים ואוכלים.

וכמובן דמשק.

נהר ברדה, החוצה את נווה-המדבר, בו שוכנת דמשק, הוא עורק-החיים, שבלעדיו אין קיום לתושבי העיר. האתר המרכזי של דמשק הוא בלא-ספק, מסגד אומיאד הגדול. המסגד נבנה במאה ה-8 והוא אחד המבנים המרשימים בעולם הערבי. חצרותיו מוקפות מסדרונות מקורים וקירותיו מצופים מוזאיקה מרהיבה. קברו  של המצביא האגדי, צלאח-א-דין, מהווה כמובן, מוקד משיכה נוסף בדמשק. בסמוך, מצוי השוק המרכזי של העיר, הוא שוק אל-חמדיה. כאן המקום "לנגב" את אותו חומוס נכסף. המוזיאון הלאומי של סוריה, שוכן דרומית לנהר. המלונות הנחשבים למשובחים ביותר בעיר הבירה, הם: צ'אם פלאס ושרתון. לאלו המחפשים מלון מעולה עם "ארומה" מקומית, מומלץ להזמין חדר במלון הנהדר Beit Alwali Hotel. קיים מלון בוטיק חביב נוסף: Omayad Hotel.

למורדות הרי מול-הלבנון, 60 ק"מ צפון-מזרחית לעיר הבירה, שוכנת העיירה הנוצרית היפהפיה מעלולה. יש כאן שני מנזרים חשובים, המושכים אליהם עולי רגל רבים, אך עיקר כח המשיכה של המקום, ביופיו של הישוב הממוקם לפתחו של ערוץ ובתיו העתיקים מעניקים לו נופך אגדתי כמעט.

מן הצד השני, דרומית לדמשק, בואכה הגבול עם ירדן, ממוקמת העיר בוסרה שהיוותה בעבר בירה של אחת הפרובינציות הרומאיות. ניתן לראות כאן את שרידי המצודה והתיאטרון הרומי. מבית-שאן שלנו, המרחק לבוסרה, 90 ק"מ בלבד.

الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

מרחקי נסיעה מדמשק: למעלולה 60 ק"מ, לקוניטרה 64 ק"מ, לדרעא 115 ק"מ, לחומס 162 ק"מ, לחמה 217 ק"מ, לפלמירה 243 ק"מ, לעיר בניאס 273 ק"מ, ללטקיה 333 ק"מ, לחלב 358 ק"מ, לבגדד 853 ק"מ, למוסול 913 ק"מ, לקירקוק 1,013 ק"מ, לאיסטנבול 1,521 ק"מ, לטביליסי 1,640 ק"מ, לטהרן 1,730 ק"מ, לבוקרשט 2,167 ק"מ, לאודסה 2,585 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

054-4701631

סוריה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לסוריה:
אתר האינטרנט הרשמי של לשכת-התיירות הסורית.
תחזית מזג-אוויר עדכנית לדמשק.
רשימה של בתי-מלון בסוריה.
שדה-התעופה של דמשק.
ההיסטוריה של סוריה.
מדריך לונלי-פלנט: Syria.
פסטיבלים וחופשות.
מפה  של סוריה.
מפה של דמשק.
המטבח הסורי.
encyclopedia.com מידע אודות סוריה.
הצעה למסלול טיול קלאסי בסוריה.
גלריה של צילומים מכל רחבי סוריה.
  הטמפרטורות בדמשק, ברגעים אלו ממש:

הערים הגדולות בסוריה (מספר התושבים לפני תחילת מלחמת האזרחים)

העיר

מספר תושבים

חאלב
2,133,000
דמשק
1,414,000
חומס
652,000
לטקיה
384,000
חמה
313,000
א-ראקה
220,000
דיר א-זור
211,000
אל-חסכה
188,000
קמישלי
184,000
ירמוך
137,000
טרטוס
115,000

©

menu